Tapo savaime suprantama vaikučiui gimus sudaryti vienokią ar kitokią draudimo sutartį. Klausimų šia tema nemažėja – ar draudimo pinigų nesuvalgys infliacija, ar drausti nuo nelaimingų atsitikimų kūdikį, kokių sumų tikėtis draudimo pabaigoje, ar gali kūdikį apdrausti močiutė? Pokalbiui pakvietėme „Allianz Lietuva“ gyvybės draudimo Vyresniąją finansų konsultantę Dianą Klimašauskienę.
Kaip kaupti vaiko ateičiai
Geroji fėja gyvena tik pasakose – ji neatskris ir nepadovanos jūsų vaikučiui aukso puodo gyvenimo pradžiai, tuo turėsite pasirūpinti jūs. Žinoma, galima kas mėnesį atidėti keliasdešimt eurų į taupyklę, tačiau daug racionaliau sudaryti draudimo sutartį, nes tada tie patys pinigai bus investuojami ir „augs“. Visos gyvybės draudimo kompanijos siūlo kokį nors draudimą, skirtą vaiko ateičiai. „Allianz“ šį draudimą pavadino „Studentas“ – tai nebūtinai studijoms kaupiamos lėšos, gal būt pinigus skirsite vaiko savarankiško gyvenimo pradžiai, įmokai pirmajam būstui, gal kelionei aplink pasaulį. Jūsų ir vaiko reikalas, kaip pinigus panaudosite, tačiau kol kaupsite, bus ramu dėl keleto priežasčių: pirmiausia, jūsų santaupos nenuvertės, o atvirkščiai – bus investuojamos. Antra, tuo pačiu apdraudžiate savo gyvybę bei vaiką nuo traumų, nelaimingų atsitikimų ir kritinių ligų, trečia, pasinaudosite mokesčių lengvata kaupiantiems per gyvybės draudimą.
Finansų konsultantė sako, kad dabar labai populiaru vaikučius apdrausti įmokai skiriant Vaiko pinigus. Šiuo metu tai sudaro 85,75 eurus per mėnesį. Prasminga šias lėšas investuoti į draudimą „Studentas“, o kai vaikas užaugs pradžiuginti jį sukaupta suma.
Seneliai – aktyvūs draudėjai
Tėvams tik grįžusiems iš gimdymo namų ne visada draudimai galvoje. Tos mintys ateis vėliau, o dabar savo išmintį gali parodyti seneliai ar kiti vyresni giminaičiai. Pasak Dianos, vaiko draudėju gali būti bet kas – nebūtinai tėtis ar mama, gali būti giminės, krikšto tėvai. Sudaryta draudimo sutartis yra ypatinga, vertinga, nepakeičiama sunkiasvorė dovana vaikui, šimtus kartų vertesnė už buitinį pirktinį. Seneliai nuogąstauja, ar sugebės išmokėti draudimo įmokas per visą laikotarpį, kuris dažniausiai nustatomas iki kol vaikui sukaks 18 metų. Atsakymas – sutartį galima perrašyti bet kada, ir įmokas perims tėvai.
„Viena mano klientė yra mokytoja, kuri globoja mokinę, susilaukusią vaikelio. Norėdama finansiškai padėti neturtingai šeimai, ji moka įmokas už visiškai svetimą vaikutį. Kitas gražus pavyzdys – mano klientė, kuri apdraudė kaupiamaisiais draudimais 3 savo anūkus, ji už kiekvieną moka po 70 eurų! Vyriausiai anūkei 13 metų, mažieji dar kūdikiai. Močiutės planas – sukauptas sumas anūkams padovanoti per 18 gimtadienį“, – pasakoja finansų konsultantė.
Draudimo naujovės
Patikimos draudimo kompanijos sugalvoja įvairių aktualių patobulinimų, kai primokant simbolinę sumą per mėnesį garantuojama apsauga nuo įvairių dalykų (apie kuriuose gal būt net nepagalvojate). Kažkada buvome įpratę vaikus drausti tik nuo traumų, dabar gi populiarėja papildomas draudimas nuo kritinių ligų, taip pat yra daugėja tėvų, kurie apdraudžia vaiką stacionarinio gydymo draudimu.
Diana apie tai pasakoja plačiau: „Tėvai, apdraudę vaiką kaupiamuoju draudimu, mūsų atveju „Studentas“, gali pasirinkti papildomas apsaugas.
Traumos. Pirmiausia, žinoma, nuo traumų ir nelaimingų atsitikimų. Traumų nenumatysi ir nesuplanuosi, štai, mano pačios sūnui neseniai lūžo koja. Bene kasdien sulaukiu skambučių, kad kažkuriam iš mano mažųjų klientų atsitiko trauma. Daugiausiai traumų tyko vaikų ant batutų, paspirtukų. Neseniai 8 metų klientas ant batuto patyrė keletą lūžių. O kaip tyčia prieš mėnesį jo tėtis dėl infliacijos padidino draudimo įmokas ir tuo pačiu draudimo sumą už lūžius. Kūdikiams papildomo draudimo nuo traumų nesiūlome, nes paprastai traumos prasideda, kai vaikutis išmoksta vaikščioti. Žinoma yra tėvelių, kurie apdraudžia nuo traumų ir kūdikėlius – jiems taip ramiau. Mano klientė, kurią tėveliai apdraudė nuo traumų – 3 savaičių.
Kritinės ligos. Papildomas draudimas nuo kritinių ligų išties populiarus. Laimei, vaikai ne taip dažnai serga kritinėmis ligomis, bet galima tik įsivaizduoti, kokia didžiulė parama būna kritinių ligų draudimas, jeigu užklumpa rimta liga.
Gydymasis ligoninėje. Stacionarinio gydymo draudimas dar pakankama naujovė, atsiradusi prieš 3–4 metus. Retas vaikas užauga nepagulėjęs ligoninėje. Tegul tai bus paprastas skysčių lašinimas dėl rota viruso ar stebėjimas dėl pakilusios temperatūros, bet šeimai toks epizodas yra finansiškai nelengvas. Šį draudimo papildymą įsigiję tėvai po vaiko gulėjimo ligoninėje gauna išmoką, kompensuoja nedarbingumo dienas“.
Kas bus su mano pinigais
Kol savo kailiu nepatyrėme 22 procentų infliacijos, klausimas apie pinigų nuvertėjimą nebuvo toks aštrus. Dabar gi visi, kurie ryžtasi kaupiamajam draudimui pirmiausia klausia – ar po 18 metų tie pinigai nebus virtę tiesiog popieriukais? Draudimo specialistė nuramina, kad apie tai pagalvota – kasmet siūloma įmokas indeksuoti, priklausomai nuo infliacijos. Be to, nereikia pamiršti, kad visi sukaupti pinigai investuojami, „Allianz“ atveju – į 4 fondus.
„Būna tikrai smagi diena, kai vaikui sukanka 18 metų, ir galime jam pervesti sukauptą sumą. Rytoj kaip tik susitiksiu su klientu, kurio vaikui bus pervesta visa sukaupta suma – ji bus skirta studijoms užsienyje. O kartais tėveliai nori sutartį pratęsti, – kol vaikas sugalvos, ką su pinigais daryti“, – pasakoja Diana Klimašauskienė.
O jeigu…
Vaiko investicinis draudimas, apie kurį kalbame, turi labai svarbią taisyklę – tėvų mirties atveju toliau įmokas moka pati draudimo įmonė, ir vaikas, sulaukęs 18 metų, vis tiek gauna visą numatytą sumą. „Visai neseniai dėl nelaimingo atsitikimo mirė jaunas tėtis, kuris buvo apdraudęs vaiką „Allianz“ draudimu – jam tuo metu buvo tik 2 metukai. Draudimo įmonė įsipareigojo toliau investuoti pinigus ir juos auginti iki vaiko pilnametystės“, – sako vyresnioji finansų konsultantė Diana.
Lanksti sistema
„Vaikui augant šeimos situacija keičiasi, todėl kiekvienais metais susitinkame su klientu ir pasitariame, kad būtent šiemet yra svarbiausia – gal pernai vaikas lankė rankdarbių būrelį, o šiemet lankys sporto būrelį, tuomet verta apdrausti nuo traumų,“ – sako Diana.
„Allianz“ vaiko draudimas labai lankstus. Jei tėvai nori tik kaupti pinigus vaiko ateičiai, jie gali nepirkti jokių pridėtinių verčių, nesudaryti jokių papildomų mokėjimų (traumos, kritinės ligos, ligoninė). Kada nori, tada gali šiuos papildomus draudimus prijungti, nutraukti.
Jeigu susiklosto situacija, kai šeima nebegali mokėti įmokų, draudimo sutartį galima sustabdyti 24 mėnesiams.
Jai vaikutis per gimtadienius gauna dovanų pinigų, juos galima įnešti į vaiko draudimo sąskaitą. Tuomet pinigėliai vietoje to, kad lauktų savo valandos taupyklėje, yra investuojami.
Galima į vaiko draudimo sąskaitą pervesti pinigų, jeigu tėvelis gavo premiją ar močiutė sugalvojo skirti įmoką anūko studijoms – variantų daugybė.
Apdrausti vaikutį „Studento“ draudimu galima be kada – nebūtinai vos gimus. Gal ši mintis pas jus ateis ne dabar, o po 5 metų? Svarbu žinoti apie puikią galimybę.
Draudimo specialistė atsakys į jūsų klausimus, rašykite diana.klimasauskiene@mano.allianz.lt
Telefonas +370 618 38728
US
Susiję straipsniai