Kūdikio auginimas pagal grafiką – seniai žinomas metodas, išgyvenantis renesansą

Tinklaraščio „Mažas didelis gyvenimas“ autorė Miglė Rimeikė

Kiekviena diena auginant kūdikį kupina netikėtumų, naujų atradimų ir siurprizų. Kartais jie nebūna malonūs. Pilvo diegliai, nemiegotos naktys ar augimo šuoliai gali išmušti iš vėžių ne tik kūdikį, bet ir tėvus.

Čia jums padės kūdikio dienotvarkė. Apie tai kalbamės su tinklaraščio „Mažas didelis gyvenimas“ autore Migle Rimeike, kuri pristato Helen Moon knygą apie kūdikių dienotvarkę „Branginkite pirmąsias savaites“.

Dienotvarkės nauda

„Kūdikio dienotvarkė man buvo atradimas ir didelė pagalba auginant dukrytę. Pamažu ją dėliojomės nuo pirmųjų dukros savaičių, stebėdami jos natūralų ritmą ir pagal tai įsivesdami pastovumus. Šiame procese man buvo nepakeičiama kūdikių priežiūros specialistės Helen Moon knyga „Branginkite pirmąsias savaites“, – pasakoja M. Rimeikė.

Pastovi kūdikio dienotvarkė, žinojimas kas laukia toliau, pažįstamos ir įprastos veiklos mažyliams suteikia saugumo jausmą. Reguliarūs valgymai jiems siunčia žinią, kad jis nuolatos bus sotus ir geros nuotaikos, o miegeliai – kad visada pailsės laiku, nepervargs. Tuo tarpu mamai bent preliminarus žinojimas, kaip klostysis diena, leidžia lengviau planuoti savo laiką, reguliarūs kūdikio miegeliai tampa puikia proga pačiai pailsėti, pavalgyti ar kitaip pasimėgauti laiku sau.

Pati H. Moon knygoje įvardina, kad pastovumas yra vienas svarbiausių dalykų norint, kad kūdikiai bei vaikai jaustųsi saugūs, mylimi ir patenkinti. Jei tėvai elgiasi nuosekliai, mažyliai pradeda intuityviai jausti, ko tikėtis iš dienos, kokia veikla eis po dabartinės, kad maistas atkeliaus tuo pačiu metu, kai mažylis pasijus vos išalkęs.

Nuo ko pradėti?

Iš pradžių dienotvarkės laikymasis gali pasirodyti sudėtingas darbas, o kartais net nežinai nuo ko pradėti. Dalinamės keliais patarimais, kurie padės lengviau pradėti kuriant kūdikio dienotvarkę:

 • Savaitę laiko stebėkite ir pasižymėkite kūdikio siunčiamus ženklus: kada nori valgyti, kada miegelio, kiek laiko miega.
 • Pagal tai išsirinkite jums artimiausią dienotvarkės modelį(kiek miegelių dienoje, kas kiek valandų valgymas).
 • Pradėkite nuo fiksuoto rytinio laiko– kada keliatės ir pradedate dieną.
 • Tada užfiksuokite nakties miegelio laiką.
 • Nusistatykite pastovius, jūsų mažylį raminančiusmiego ritualus (vonia, masažas, knygelė, lopšinės ar pan.).
 • Į tarpą tuomet beliks sudėlioti valgymus bei pietų miegeliuspagal mažyliui priimtiniausius intervalus.
 • Kadangi visa paslaptis ir rezultatai slypi pastovume, tad prisitaikyti teks ir jums.
 • Jei mažylis vieną dieną ima ir nuklysta (o taip bus, ypač per augimo ar raidos šuolius) – nepergyvenkiteir tiesiog nugyvenkite dieną, o rytoj vėl grįžkite į ritmą.

Dienotvarkė ir prieraišumas

Kartais girdime abejones, kad auginti vaikus galime arba prieraišiai, arba su dienotvarke. Tačiau iš tiesų šie du dalykai labai gražiai vienas kitą papildo. Prieraišumas – aptakus, bet būtinas ryšys, susiformuojantis tarp tėvų ir vaiko. Būtent dėl šio ryšio kūdikis jaučiasi saugus, užtikrintas ir mylimas. Pastovi dienotvarkė padeda patenkinti kūdikio poreikius, tuomet jis jaučia rūpinimąsi ir meilę. „Prieraišumas yra labai svarbus todėl, kad sudaro sąlygas kūdikiams ir mažiems vaikams vystytis emociškai, socialiai ir protiškai. Būtent tai vėliau leis vaikui atsiskirti ir tapti nepriklausomam,“ – knygoje „Branginkite pirmąsias savaites“ rašo H. Moon.

Kaip ugdyti prieraišumą? – H. Moon patarimai:

 1. Reguliariai imkite kūdikį ant rankų.
 2. Bučiuokite ir myluokite mažylį.
 3. Nešiodami ir maitindami kūdikį, žiūrėkite jam į akis.
 4. Švelniai kalbinkite.
 5. Reaguokite į vaiko verksmus ir išmokite juos atpažinti: ar kūdikis alkanas? O gal pavargęs?

Kūdikiui tinkama dienotvarkė padeda greičiau išmokti ir suprasti savo mažylio verksmus ir kitus ženklus. Jei ką tik įprastu ritmu maitinote kūdikį ir žinote, kad jis sotus, bet kažkodėl vis tiek nelaimingas, iškart galite atmesti alkį kaip jo nepasitenkinimo priežastį. Jei gerai atrūginote kūdikį, galite atmesti ir šią priežastį. Žinodami, kokiu ritmu mažylis miega, galite įsivertinti – galbūt tai nuovargis? Nebereikia tiek daug spėlioti, kuris mažylio poreikis nepatenkintas.

Knygą „Branginkite pirmąsias savaites“ galite įsigyti čia: https://mazasdidelis.lt/product/branginkite-pirmasias-savaites/

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


8 − = šeši

Kitos temos: