Ropoja tik atbulomis… ir kiti ropojimo ypatumai

ropojmas

Dovilės Linkuvienės nuotr.

Ropojimas – svarbus vaiko raidos etapas. Į Jūsų atsiųstus klausimus atsako kūdikių raidos specialistė Rimutė Grigelionienė.

Teko girdėti, kad neropoja tik 1 procentas sveikų vaikų. Ar tikrai labai blogai, jei vaikas prašoka ropojimo etapą ir pradeda iš karto vaikščioti, o ne ropoti?

Geriausia, jei vaiko raida vyksta pagal seką, t. y. vaikutis iš pradžių apsiverčia, tuomet išmoksta sėstis, paskui – ropoti, po ropojimo – stotis prie atramos, o galiausiai – pasileisti ir vaikščioti.

Deja, dalis vaikų ropojimo etapą praleidžia, tokiu būdu tarsi netekdami tam tikros tolimesniam ne tik judėjimo, bet ir jutimų bei suvokimo vystymuisi reikalingos patirties. Tai nėra labai blogai, jei visose kitose srityse (kalbėjimo, pažinimo, socialumo) vaiko raida vyksta normaliai, ir tai leidžia savotiškai kompensuoti prarastąją patirtį.

Ar normalu, kad vaikas ropoja tik atbulomis?

Dauguma ropoti pradedančių vaikų ir ropoja atbulomis, bet paskui po kurio laiko išmoksta ropoti ir į priekį.

Ar yra kokia speciali mankšta, skirta ropojimui skatinti?

Žinoma, yra visokių kūdikių mankštos pratimų, kuriuos jums gali parodyti specialistai, tačiau paprastai reikėtų pradėti nuo to, kad būtų sudaromos sąlygos kūdikiui laisvai judėti ant grindų ar kito didelio paviršiaus, kur arti nebūtų į ką įsikibti, o per tam tikrą atstumą būtų išdėlioti kūdikiui įdomūs žaislai, ir jis jų bandytų siekti, išnaudodamas visą savo judėjimo pajėgumą bei turimą fantaziją.

Internete teko skaityti, kad yra specialių kamuolių, kurie skirti ropojimui skatinti. Gal yra ir daugiau priemonių?

Geriausia priemonė, kaip jau anksčiau minėta, yra tinkamas vaiko motyvavimas kryptingai judėti, šiuo atveju – ropoti. Sveikiems kūdikiams gana dažnai to ir pakanka. Jei vis dėlto vaikučiui nesiseka išmokti ropoti, reikia pasitarti su vaiko raidos specialistais, kodėl taip galėtų būti. Jie pakonsultuos ir apie galimas priemones.

Kiek laiko per dieną kūdikis turėtų praleisti ant žemės? Ar tiesa, kad ropojimui nereikia kloti jokio kilimo, jokios antklodės, nes tai tik trukdo?

Jei grindys neslidžios ir nešaltos, galima ir nieko nekloti. Ant slidžių grindų kūdikis slys, jam bus sunkiau daryti ropojimo judesius, ant šaltų grindų – greitai sušals ir greičiausiai prašysis paimamas ant rankų. Todėl geriau vis dėlto pakloti kokią tvirtą, neaukšto plauko dangą, kuri neturėtų galimybės susirangyti ar slysti grindų paviršiumi. Tai galėtų būti ir kietesnis čiužinys.

Per dieną kūdikis tikrai turėtų būti guldomas ant grindų ar kokio kito didelio paviršiaus maždaug po 15-20 minučių 2-3 kartus. Tačiau nėra griežtai apibrėžta, kiek laiko tas turėtų trukti. Tai priklauso nuo šeimos gyvenimo būdo, kūdikio amžiaus, jo režimo, sveikatos būklės ir raidos ypatumų.

Kodėl 6 mėnesių vaikas, paguldytas ant žemės, ant pilvuko, verkia?

Ne visai aišku, ar kūdikis verkia, paguldytas ant pilvuko tik ant žemės, ar ir ant bet kokio kito paviršiaus. Jei tai vyksta tik ant žemės, pirmiausia patikrinkite, ar  jam nešalta ir ar ne per daug kieta ten gulėti.

Mūsų dukrytė pradėjo vaikščioti mėnesiu anksčiau negu ropoti. Pagal knygas, jos raida sutrikusi, nenormali?

Mergytės judesių raida tikrai vyksta ne pagal seką, bet tai dar nebūtinai reiškia, kad ji sutrikusi. Šį klausimą reikėtų aptarti su mergaitės šeimos gydytoja, kuri, jei reikės, pasiųs raidos specialistų konsultacijai.

Ar normalu, jei vaikas ropoja vieną koją pakišęs po savimi?

Pasitaiko, kad vaikai „sugalvoja“ visokių būdų ropoti. Visais tais atvejais, kai ropojimas vyksta netipiškai (pvz., galūnės juda nesimetriškai ar vaikutis jas tempia ir pan.), būtina gydytojo konsultacija.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


9 − = keturi

Kitos temos: