Kai Vilniaus Šnipiškių rajone dar tik kilo pirmieji daugiabučiai, o vaikų juokas aidėjo tarp medinių namų, 1965 metų gegužės 24 dieną duris atvėrė tuomet dar 84-uoju numeriu vadintas lopšelis-darželis. Nuo tada praėjo 60 metų – o Vilniaus lopšelis-darželis „Švelnukas“ liko ištikimas savo misijai: globoti, ugdyti, džiuginti ir įkvėpti pačius mažiausius.
Darželio stiprybė – profesionalų kolektyvas
Šiandien „Švelnukas“ – tai ne tik vieta, kur vaikai žaidžia, tyrinėja, eksperimentuoja, smalsauja, patiria, mokosi, bet ir jauki, šiuolaikiška, jau 60-metį skaičiuojanti ugdymo įstaiga, kuri rūpinasi kiekvieno vaiko augimu visapusiškai, – nuo pirmų žingsnių iki pasiruošimo mokyklai.
Darželyje dirba didelę patirtį turintys pedagogai profesionalai, kurie ne tik moko, bet ir nuoširdžiai rūpinasi vaikais. Jie atpažįsta kiekvieno vaiko unikalumą ir stengiasi padėti jam žengti savu keliu.
Logopedės Laura ir Indraja padeda šeimoms, kurių vaikučiams reikia pagalbos lavinti kalbą.
Darželio bendruomenei visada pasirengusi padėti psichologė Ernesta.
Meninio ugdymo pedagogė Gražina padeda vaikams atrasti kūrybą, fizinio lavinimo mokytojas Haroldas – judėjimo džiaugsmą, o švelnios ir atsidavusios mokytojų padėjėjos kasdien padeda vaikams jaustis saugiems ir mylimiems.
Čia vaikai mokosi ne tik raidžių ir skaičių
Vilniaus lopšelis-darželis „Švelnukas“ moko ne tik raidžių ir skaičių – čia vaikai auga visapusiškai, o jų ugdymas apima ir emocinį, ir socialinį, ir fizinį vystymąsi. Įstaigoje įgyvendinamos įvairios programos, kurios padeda mažiesiems atrasti save ir pasaulį su šypsena. Tarp jų – programos „Zipio draugai“ ir „Kimočiai“, kurios moko vaikus atpažinti jausmus, spręsti konfliktus, ieškoti draugiškų sprendimų ir ugdyti emocinį raštingumą. Sveikatingumo iniciatyvos „Vitaminizuotas“ bei „Noriu augti sveikas“ skatina sveikos gyvensenos įpročius nuo pat mažens – nuo mitybos iki fizinio aktyvumo.
„Vaikai čia kasdien išmoksta būti ne tik drąsūs, bet ir švelnūs, rūpestingi“, – sako ugdymo pavaduotoja Dalia Banaitienė. Tėveliai pastebi, kad jau po kelių savaičių darželyje vaikai tampa savarankiškesni, smalsesni, drąsiau reiškia mintis ir emocijas.
Džiugiomis akimirkomis pasidalino Leono mama: „Mano sūnus per metus padarė didelę pažangą kalbos raiškoje, pradėjo kalbėti apie jausmus. Sakiniai tapo išsamūs, o vaiko žodynas turtingesnis“.
Tokie dalykai rodo, jog darželis augina širdimi.
Gyvenimas verda ir tėveliams
Didelės reikšmės „Švelnuko“ gyvenime turi šventės, projektai ir aktyvus visos bendruomenės įsitraukimas. Darželio vaikai kasmet dalyvauja kūrybiniuose projektuose, miesto renginiuose, parodose, muziejuose, edukacinėse išvykose ir teminėse savaitėse. Teatriniai pasirodymai, bendros šeimų popietės, parodos ir kūrybinės dirbtuvės tampa ne tik ugdymo dalimi, bet ir širdžiai brangiomis akimirkomis darbuotojams, vaikams, tėvams.
Tarp tradicinių renginių – pavasarinė „Šeimos šventė“, patriotinė „Lietuva, dainuoju Tau!“ ar smagios Užgavėnių linksmybės – visos jos kuria artumo jausmą ir telkia darželio bendruomenę.
Tėvams tai – galimybė įsitraukti, stebėti, kaip auga jų vaikai, o vaikams – džiaugsmingos, įsimintinos patirtys, kurios formuoja jų santykį su aplinka, ugdo kūrybiškumą bei pasitikėjimą savimi.
Herkaus tėtis po Kaziuko šventės sakė: „Niekada nemaniau, kad darželyje šitiek kūrybos, – vaikai su pačių darytais darbais – lėkštutės, medalionai, šokiai, žaidimai, viskas atrodė kaip mini spektaklis!“
Tai tik vienas iš pavyzdžių, kaip darželis tampa gyva kūrybine erdve. Tai darželis, kuris nuolat mokosi ir tobulėja: plečiasi, atsinaujina ir kartu su šeimomis ieško geriausių sprendimų kiekvienam vaikui.
2023 m. įkurtas naujas padalinys Kalvarijų gatvėje, kuriame veikia dvi grupės, o jau netrukus duris atvers dar viena trečioji grupė – tai ženklas, kad „Švelnukas“ vis dar pilnas gyvybės, naujų idėjų, šilumos ir laukia čia norinčių ugdytis vaikų.
VALSTYBINIŲ DARŽELIŲ GALIMYBĖS DIDŽIULĖS
Kalbamės su darželio direktore Danute Stankevičiene
Kaip per šiuos 60 metų keitėsi darželis „Švelnukas“?
Neatpažįstamai. Visomis prasmėmis. Per šešis dešimtmečius darželis išaugo iš nedidelės įstaigos į modernią, atvirą ir bendruomenišką ugdymo įstaigą. Pasikeitė ne tik pastatai ir aplinka – stipriai transformavosi ugdymo turinys, požiūris į vaiką ir bendradarbiavimo kultūra tarp pedagogų, tėvų bei visos darželio bendruomenės.
Kokia darželio pažanga jums patiems atrodo reikšmingiausia?
Požiūris į darbą, į vaiką. Mokytojų ir specialistų profesionalumas, išsilavinimas (dažniausiai aukštasis ir nemažai magistrų). Komandos formavimas. Problemoms spręsti – dialogai, diskusijos, kompromisų radimas. Tiek vadovams, tiek mokytojams, aptarnaujančiam personalui – galimybė tobulėti, kelti kvalifikaciją (dažniausiai nemokamai).
Kaip manote, ar valstybiniai darželiai nusileidžia privatiems, o gal atvirkščiai?
Valstybiniai darželiai išsiskiria ugdymo kokybe (privatūs darželiai kuria puikų įvaizdį, bet dažnai ne kokybę). Priežiūra ir kontrole valstybiniu mastu. Kainų skirtumu. Valstybiniai darželiai turi didesnes galimybes dalyvauti miesto ir respublikos projektuose, renginiuose, didesnės galimybės vaikų saviraiškai atsiskleisti.
Kokias tradicijas ar šventes darželyje ypač branginate?
Tai darbuotojų pagerbimas jubiliejų, šeimos sukūrimo ir jų vaikučių gimimo proga, susibūrimas didžiųjų metų švenčių proga. Ypač įdomu bendrauti su kolegomis neformalioje aplinkoje: kolektyvo ekskursijose, įvairiose pramogose. Labai svarbios Mokytojo dienos šventės.
Ką patariate darželio naujokų tėvams?
Būkite su vaiku, o ne šalia vaiko. Rodykite didelę meilę ir pagarbą vaikui, bet kartu nepamirškite ribų, taisyklių, savarankiškumo. Daug kalbėkitės su vaiku. O kai vaikas pradeda lankyti darželį, pozityviai nuteikite ir neparodykite nerimo.
MAN ŠIS DARŽELIS – ANTRI NAMAI
Kalbamės su direktorės pavaduotoja ugdymui Dalia Banaitiene
Ką Jums asmeniškai reiškia būti šio darželio dalimi jau tiek metų?
Jau būdama maža svajojau, kad būsiu mokytoja. Gal todėl, kad močiutė ir mama buvo pradinių klasių mokytojos, o aš augau matydama, ką jos dirba, ir tai man labai patiko.
Man šis darželis – tai antrieji namai, kuriuos aš noriu puoselėti ir džiaugiuosi girdėdama gerus atsiliepimus apie jį. Kiekviena darbo diena atneša malonių, smagių išgyvenimų – juk esant tarp vaikų kitaip ir būti negali. Dirbdama tiek mokytoja, tiek direktoriaus pavaduotoja ugdymui, siekiu, kad vaikai darželyje įdomiai ir smagiai leistų laiką. Toks mano darbo tikslas – pasitarti su vaikais, mokytojais ir kurti tokias ugdymo sąlygas, kad vaikai augtų laimingi ir geri.
Jaudina, kai tėvai ir vaikai įvertina mūsų pastangas. Konkretus momentas – vaiko pieštas mano portretas, toks netikėtas. Jau nemažai laiko prabėgo, kai jį turiu, o pasižiūrėjus – šypseną sukelia. Labai jaudina vaikų nuoširdumas, manau, tai ir yra didžiausia padėka.
Tėvų padėka – tai pagarbus bendradarbiavimas. Labai vertinu jų išsakytus pasiūlymus, įsiklausau į patarimus.
Jeigu reikėtų vienu žodžiu apibūdinti „Švelnuko“ darželį, koks tai būtų žodis ir kodėl?
Rūpestingumas. Švenčiant 60 metų jubiliejų, „Švelnuko“ bendruomenė džiaugiasi ne tik prisiminimais, bet ir tuo, kas dar laukia ateityje. Tai istorija apie žmones, kurie tiki tuo, ką daro. Apie vietą, kurioje vaikai jaučiasi saugūs, mylimi, o jų šypsenos – tai didžiausias įvertinimas.
Pasitikėjimas, šiluma ir bendrystė – tai kertiniai „Švelnuko“ darželio akmenys, ant kurių per šešis dešimtmečius užaugo šimtai laimingų vaikystės istorijų. Kiekviena diena čia – tai mažas, bet prasmingas žingsnis vaiko augimo kelyje, kur svarbus ne tik mokymasis, bet ir jausmas, kad esi matomas, išgirstas ir laukiamas.
Visoms mamoms, kurios dar tik ruošiasi žengti šį svarbų žingsnį kartu su savo vaiku, norisi palinkėti – pasitikėkite. Vaiko prisitaikymas darželyje prasideda nuo jūsų širdies ramybės. Kuo daugiau šilumos, kantrybės ir pozityvaus nusiteikimo atsinešite į šią kelionę, tuo tvirčiau jausis ir jūsų mažylis. Leiskite sau ir vaikui patirti šią naują pradžią su džiaugsmu, nes darželis gali tapti ne tik pirmuoju žingsniu į pažinimo pasaulį, bet ir vieta, kur užgimsta pirmosios tikros draugystės ir patirtys.
Simona Juodsnukienė
Susiją straipsniai