Tęsiame docento A. Vingro straipsnių ciklą apie peršalimo ligas. Šį kartą kalbame apie gripą.
Kiek trunka gripas?
Kai vaiko imunitetas geras, jis neserga organizmą silpninančiomis ligomis, pvz., mažakraujyste, alergine liga, tai 4-5 ligos dieną temperatūra mažėja iki normalios arba lieka nežymiai pakilusi, ligonio būklė gerėja: vaikas tampa aktyvesnis, ramesnis, pagerėja nuotaika, jis vėl domisi aplinka, nori žaisti, paprašo valgyti. Ligos simptomai visiškai išnyksta per savaitę. Tai dar nereiškia, kad vaikas tuojau turi būti išleistas į darželį ar mokyklą. Jam namuose turi būti leista pabūti nors savaitę, o dar geriau dvi.Vaikas, persirgęs gripu, kelias savaites gali būti irzlesnis, sunkiai sutelkti dėmesį. Persirgusio gripu vaiko 2 savaites neleiskite į treniruotes ir kitokio lavinimo užsiėmimus.
Kokių ir kada gali atsirasti gripo komplikacijų?
Jų dažniau atsiranda neužsigrūdinusiems, nusilpusiems dėl įvairių priežasčių (dažno sirgimo kitomis peršalimo ligomis, netinkamo maitinimo, lėtinių ligų) vaikams. Galimos komplikacijos: vidurinės ausies, bronchų, plaučių, širdies raumens, smegenų dangalų ar net smegenų uždegimas. Jeigu vaikas serga lėtinėmis ligomis (širdies, inkstų, pirmojo tipo cukriniu diabetu), susirgus gripu, jos paūmėja.
Komplikacijos įtariamos kai:
Aukšta temperatūra užtrunka ilgiau nei 4 paras.
6-7 ligos dieną vaikas vis dar jaučia stiprų silpnumą ar atsirado kitų nemalonių jutimų, kurių nebuvo ligos pradžioje.
Stipriai skauda gerklę.
Atsikosėja žalsvais, gelsvais skrepliais.
Kvėpavimas pagreitėja: ramybės būklėje vaikas kvėpuoja tankiai, kaippo judraus žaidimo.
Pablykšta oda ir pablyškimas laikosi, nepriklausomai nuo to, ar vaikas būdrauja, ar miega.
Vaikas nenoriai geria arba iš viso atsisako gerti.
Atsiranda elgesio pokyčių, pvz., vaikas tampa apatiškas, sunkai prabunda žadinamas arba visai neprabunda, atsibudęs nenori bendrauti, atsisako žaisti, nesileidžia sodinamas ant kelių.
Beišnykstantys gripo simptomai atgyja sunkesne forma.
Pastebėjus šiuos simptomus būtina su vaiku kuo skubiau vykti į ligoninę.
Jeigu įtariate, kad vaikas susirgo gripu:
Iškvieskite gydytoją arba vežkite vaiką į ligoninę. Jei gripo požymiai aiškūs, vykti į priėmimo skyrių racionaliau, nes čia bus atlikti tyrimai (į namus atėjęs gydytojas to negalės padaryti).
Jei vaiką krečia drebulys, užklokite, šildykite kojas. Jei drebulio nėra, neužklokite per šiltai.
Kas 2-3 val. matuokite temperatūrą.
Duokite daug gerti vaiko mėgstamo gėrimo (pieno nesiūlykite) ir nesaldžių gėrimų (skiestų natūralių sulčių, mineralinio vandens be angliarūgštės). Pasiūlykite prakaitą išskiriančių arbatų, pvz., bruknių, spanguolių, aviečių, liepžiedžių ar juodųjų serbentų lapų.
Mažam vaikui sunku įsiūlyti skysčių, tačiau stenkitės girdyti nors po kelis gurkšnius ar šaukštelius nuolatos, kas 5-20 min. Keiskite gėrimo skonį, spalvą, kvapą.
Nesiūlykite daug valgyti, pagaminkite to, ko prašo. Nenustebėkite, jei vaikas suvalgys tik kelis kąsnelius užsakyto patiekalo. Svarbiausia, kad pakankamai gertų (pienas skysčiams nepriklauso).
Neduokite vaistų nuo temperatūros, jeigu ji ne aukštesnė kaip 38,6°C. Jei temperatūra aukštesnė nei 38,6°C, vaikas prastai jaučiasi, duokite paracetamolio arba ibuprofeno. Vaikams netinka iš kelių dalių susidedantys temperatūrą mažinantys vaistai. Vaikams netinka vaistai, kurie suaugusiesiems padeda lengvinti gripo simptomus. Neduokite nuo temperatūros aspirino (acetilsalicilo rūgšties), analgino (metamizolio).
Nuolat vėdinkite kambarį.
Neleiskite žiūrėti televizoriaus ar žaisti kompiuterinių žaidimų, nes jie vargina.
Kosulio neslopinkite dieną, nes jis padeda kvėpavimo takams apsivalyti nuo ligos sukėlėjų. Duokite daug gerti, pakvėpuoti garais, sekite, kad vaiko kambaryje nebūtų sausa, kambarį gerai vėdinkite.
Jeigu kosulys neduoda vaikui užmigti nakties miego, ligoniui duokite tik gydytojo skirtų vaistų nuo kosulio, o ne pakliuvusių po ranka.
Vaikai, sergantys įgimta širdies ar inkstų liga, cukralige ir kitomis lėtinėmis ligomis nuo gripo turi būti gydomi ligoninėje.
Kai yra rizikos atsirasti komplikacijoms, gydytojas gali skirti gripo virusus veikiančių vaistų. Kad šie vaistai būtų efektyvūs, jie turi būti pradėti vartoti pirmą-antrą ligos parą, vos tik atsiradus pirmiems gripo požymiams.
Kai nėra rizikos veiksnių, atsiradus gripo simptomams, gydytojas rekomenduoja gerti kuo daugiau skysčių, gulėti lovoje, vartoti ligos simptomus lengvinančias priemones.
Kaip apsisaugoti nuo gripo?
Kol kas skiepijimasis yra vienintelė efektyvi (70-95 proc.) priemonė, apsauganti nuo gripo, todėlvisiems šeimos nariams kasmet derėtų pasiskiepyti nuo gripo, ypač jei namuose yra vaikų iki 3 metų. Kadangi kasmet gripą dažniausiai sukelia kiti gripo virusų porūšiai, skiepytis reikia kasmet tam sezonui pagaminta vakcina spalio-lapkričio mėnesiais, kad iki galimos epidemijos suspėtų susiformuoti reikiamas imunitetas. Sveikų vaikų ir suaugusiųjų organizme imunitetas susiformuoja per 2-4 savaites. Kraštutiniu atveju galima pasiskiepyti prasidėjus epidemijai, bet tai jau nebegarantuoja, kad iki užsikrėtimo momento susiformuos norimas imunitetas. Pasiskiepijus prasidėjus epidemijai sumažėja galimų gripo komplikacijų tikimybė.
Skiepyti negalima tų vaikų, kurie alergiški kiaušinio baltymui arba kitai vakcinos sudedamajai daliai.
Kaip vaikui išlikti sveikam per ilgą peršalimo ligų sezoną (nuo spalio iki balandžio)?
Peršalimo ligų profilaktika – tai imuniteto stiprinimas ir apsauga nuo infekcijos. Peršalimo ligas sukeliančių virusų yra per 230. Žmogaus organizmas nesugeba pagaminti kiekvienam sukėlėjui jį naikinančių medžiagų – antigenų. Prieš visus sukėlėjus nėra sukurta vakcinų. Todėl peršalimo ligomis galima sirgti net kelis kartus iš eilės.
Ką daryti, kad vaikas mažiau sirgtų? Prasidėjus šaltajam metu sezonui, tikslinga saugoti vaiką nuo peršalimo. Labai svarbi tinkama burnos ertmės ir nosies higiena. Negalima atsainiai žiūrėti į dantų valymą. Verta vengti žmonių susibūrimo vietų, galimo kontakto su sergančiais. Kaip galima dažniau skersvėju vėdinti patalpas. Valgyti daugiau vaisių ir daržovių, o kai tai neįmanoma – vartoti vitaminų su mikroelementais. Bet kokio amžiaus vaikas turi išsimiegoti ir kasdien pabūti lauke.
„Mamos žurnalas“