Rugsėjo 8-ąją gimusios Lėja, Luknė, Luka ir Milena Gedeikytės neseniai atšventė savo pusės metukų sukaktį. Koks buvo šis mėnuo Tauragės ketvertukui, pasakoja mama Lina.
Kelionė į Vilnių su visomis keturiomis
Šį mėnesį pasirodyti Vilniaus Santariškių gydytojams važiavo visos keturios mergytės. Kaip visada, mama už vairo, tėtis ir vyresnysis broliukas – automobilio gale prižiūrėjo mažyles. Kadangi kelionė iš Tauragės netrumpa, teko išvažiuoti 5 val. ryto, beveik visą kelią mergytės prasnaudė.
„Visi suaugusieji buvome šlapi nuo prakaito, kai mergytes reikėjo nurengti ir vėl aprengti, keliaujant iš vieno gydytojo kabineto į kitą. Mergytes apžiūrėjo neurologai, atliko galvyčių tyrimus, konsultavo pediatras. Ačiū Dievui, tyrimai geri, visos auga sveikos. Tik mažajai Lukutei, kuri nuo didžiosios Milenos atsilieka beveik trimis kilogramais, gydytojai rekomendavo masažų kursą. Lukutė sveria kiek daugiau nei 4 kilogramus, Luknė ir Lėja – apie 6, o Milena – virš 7. Nusprendėme, kad masažai nepakenks ir trims kitoms mergytėms, tad artimiausiu metu prasidės maratonas „poliklinika – namai“. Vienai mergytei reikia mažiausiai 10 seansų. Vežti į polikliniką galiu tik po vieną, tad 40 dienų iš eilės reikės važinėti į Tauragę ir atgal. Išmetus savaitgalius ir švenčių dienas, „darbo“ turėsiu geriems dviem mėnesiams“, – juokauja mama.
Košių gerbėjos
Nors ketvertukui jau pusė metų, koreguotas jų amžius yra maždaug 4 mėnesiai. „Bet visos skirtingos, tik Milena, sverianti virš 7 kilogramų, gal ir atitinka tikrąjį savo amžių. Jai ir drabužėliai tinka skirti 6 mėnesių kūdikiams. Kitos sesutės atitinka 4–5 mėnesių kūdikių ūgį ir svorį. Taip yra dėl to, kad pilvelyje jos augo keturios, o ir gimė anksčiau laiko. Tad jei pusmetinukės gali drąsiai ragauti košes, keturių mėnesių kūdikiams tai būtų per anksti“, – sako Lina Strangienė. Ji iš Vilniaus gydytojų gavo pastabą, kad galbūt truputį paskubėjo įvedinėti papildomą maistą. Bet nutraukti ir grįžti vien prie mišinių nepatarė. Tuo labiau kad mergytės valgo košes, kaip pati mama sako, net drebėdamos.
Jau valgo trijų rūšių košytes: grikių, avižų dribsnių ir daržovių. Tyrelių mama nebeduoda, sako, geriau pati paskuta šviežio obuolio arba banano. „Apetitas visų puikus, po košės visos dar išgeria po buteliuką mišinio. Jau ir mažoji Lukutė mišinio kiekiais prisivijo sesutes, o didžioji Milena išgeria net 240 mililitrų mišinuko! Ją jau išmokiau pačią laikyti buteliuką, jau porą kartų pavyko, labai gyriau. Maisto ritualas toks: susisodinu visas keturias į vibracines kėdutes ir iš eilės dedu po šaukštelį košės kaip paukščiukams į snapus. Maitinu paeiliui. Jeigu labiau praalkusios, tai triukšmas – nebesulaukia, kol vėl į burnytę atkeliaus šaukštas, kiša pirštukus, apsiterlioja iki ausų. Net ir seilinukas nepadeda, vis tiek tenka perrengti po kiekvieno maitinimo. Kantriausia – mažoji Lukutė, ji išlaukia, kol atkeliaus šaukštas, o kitos spurdėte spurda, atrodo, iššoks iš savo kėdučių. Kartą per dieną po daržovių košės duodu atsigerti sulčių, jas perku ekologiškas, skirtas vaikams. Milena mieliau geria vandenį, o kitoms sultys labai patinka.“
Šį mėnesį seilės teka upeliais, krūtinytės šlapios, kartais mama turi perrengti kas 10 minučių. Gelbėja tik seilinukai su neperšlampamu vidiniu sluoksniu. Dantenos jau pabrinkusios, lieka tik laukti pirmųjų dantukų. Ir kumštukus visos į burną kiša, kaso dantenas. Mama duoda kramtukus, kad pirštukai nebūtų visą laiką burnoje.
Sesučių žaidimai
Geriausi žaisliukai – specialūs lankai su kabančiais žaisliukais, kurių turi keletą, mama nuolat kaitalioja, kad mergytėms nenusibostų tie patys. Mergytės jau bando juos griebti rankytėmis, patinka stebėti, kaip žaisliukai virš akių sūpuojasi. „Pasiguldau jas ant didelės lovos, apkraunu žaisliukais. Ant grindų guldyti dar nesiryžtu, nes mūsų grindys šaltokos, bijau, kad nesušaltų. Be to, ir šuniukas ant grindų laksto, nehigieniška. Bet ant lovos paguldytos jos ramiai gulėti nebenori, labai juokinga, kai pakelia galvytes ir smalsiai žiūri, ką mes veikiame. Luknė su Lėja labai mėgsta čiupinėti mūsų veidus. Nupeštų ir plaukus, bet jau įpratau susirišti kuoduką, kitaip plaukų būtų pilnos saujos. Jos atsigriebia pešdamos močiutę“, – pasakoja Lina.
Kovo aštuntosios šventė
Kai namuose tiek moterų, būtų keista nepaklausti apie Moters dieną – kovo 8-ąją. „Vyras nuo ankstyvo ryto išvažiavo į miestą mums gėlių. Aš dar lovoje gulėdama gavau 5 tulpių puokštę, o mergytės gavo po tulpę ir žaislų dėžę, mat kovo 8-oji ir jų „gimtadienis“ – lygiai pusė metų. Žinodamas mano pomėgį saldumynams, vyras nupirko įvairių pyragų. Vakare gėrėme arbatą ir šventėme šias dvi progas“, – sako Lina.
Slogos ir kosuliai
Pavasarėjant ketvertukas beveik kasdien išeina į lauką, galbūt perpūtė koks vėjelis, nes pora mergyčių šiuo metu sloguoja. „Nežinosi, kada koks virusas gali prikibti. Gal mergytės užsikrėtė nuo brolių, kurie iš mokyklos pareina čiaudėdami? Abudu sūnūs prasirgo sloga. O į lauką dabar vežame nebe po dvi, o visas keturias. Važiuodamos pro šalį mašinos pypsi, kartais taip norėtųsi, kad vairuotojai būtų supratingesni ir nežadintų užmigusių vaikų. Tikriausiai nepagalvoja apie tai… Į lauką einame kartu su vyru – jis veža vieną vežimą, aš kitą. Kiekvieną kartą vežimėlius reikia išardyti, nes durys nepraplatėjo, dvynukams skirtas vežimėlis tiesiog netelpa. Užtat jau išsiruošę vaikštinėjame dvi tris valandas, nuo maitinimo iki maitinimo. Mergytės lauke labai gerai miega. Išsiruošti į lauką netrunka labai ilgai – kol aš maitinu (prieš lauką būtinai pavalgome), vyras išneša ir surenka vežimėlius. Tada po vieną aprengiu kombinezonais ir nešame į lauką. Vienam būtų sunkiau ir ilgiau“, – sako Lina.
Kaip ir visoms neseniai pagimdžiusioms moterims, Linai aktuali figūros problema. Sako, kad nustojus natūraliai maitinti, iškart priaugo keletas kilogramų. Iki nėštumo Lina mėgdavo bėgioti – kasdien sportuodavo apie 45 minutes. Grįžusi iš darbo užkąsdavo, truputį pailsėdavo, o paskui eidavo sportuoti. O grįžusi namo dar po valandą pusantros sukdavo masažinį lanką. Pirmus kartus ant šonų buvo ir mėlynių… Sako, kad atšilus orams Lina pradės bėgioti šalia namų esančiame stadione.
„Prisipažinsiu, kad gimus mergytėms pasidariau visiška „saldapickė“, nėra dienos be pyrago gabalo. Saldumynai pakelia nuotaiką, greitai suteikia energijos. Iki gimdymo saldumynams buvau visiškai abejinga. Net per šventes, jei ant stalo būdavo šakočių ir tortų, tik retkarčiais paragaudavau mažą gabaliuką. O pagimdžiusi ir pradėjusi maitinti, negaliu grįžti iš parduotuvės be pyrago. Dabar esu atradusi jogurtinį pyragą su želės gabaliukais, čia mano „narkotikas“. Žiūriu, ir vyresnieji vaikai jau įprato vakare pasimėgauti saldumynais žiūrėdami televizorių.“
Kol augino tik du sūnus ir turėjo daugiau laiko, Lina mėgdavo kepti pyragus ir pati. Dabar tiesiog nėra kada. Kartais iškepa tik naminę picą.
Miego ritmai
Būna geresnių ir blogesnių naktų, bet jei mergytės sveikos, paprastai jos užmiega apie 12 nakties ir pabunda tik po 5 ryto. Kartais pavyksta užmigdyti 11 vakaro, o jos pabunda tik 6. Taigi miego laikas gerokai pailgėjo, ir mamai tai didelis džiaugsmas, nes ir pati jaučiasi geriau. Nuo naktinio maitinimo pavyko atpratinti duodant atsigerti arbatėlės ar vandens.
Jei kuri mergaitė pravirksta, atkeliauja į didžiąją tėvų lovą. Ne kartą buvo naktų, kai iš pradžių „į svečius ateina“ viena, paskui kita, paryčiais ir trečia… Kartais ryte pabunda ir su visomis keturiomis lovoje. Po skiepų Milena su Lėja buvo neramios net keletą dienų, taigi privilegija miegoti tėvų lovoje teko joms. Taip patogiau, negu naktį šokinėti ir jas raminti.
Tėvų lovoje mergyčių jau senokai nebegalima palikti vienų – vartosi ant pilvukų, gali iškristi. Paramstytos jos jau sėdi.
Reikia geležies
Atlikti išsamūs tyrimai parodė, kad mergaitėms sumažėjo hemoglobino kiekis kraujyje. Mažakraujystės dar nėra, bet gydytojai rekomendavo duoti papildomai geležies preparatų – sirupo. Ne visi geležies papildai tiko, nuo keleto išbandytų mergytės pradėjo atpylinėti, bet mama rado tinkamą, skirtą kūdikiams. „Per dieną mergytėms reikia 68 lašų, kilogramui – 3 lašai“, – ūkiškai skaičiuoja Lina savo brangų „gyvąjį svorį“.
Nuo redakcijos:
Mergaitėms, kaip ir daugumai mažylių, mitybą reikia papildyti geležimi. Gydytojai joms rekomendavo maisto papildą „TecnoFER bambini“, kuris yra veiksmingas ir gerai toleruojamas. „TecnoFER bambini“ tiekėjai mielai sutiko paremti ketvertuko šeimą ir padovanoti papildų visam laikotarpiui, kol reikės juos vartoti.
Kevertuką remia įmonė VILANDRA – dovanoja sauskelnių „Bambo“.
Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“