Jūsų žmona laukiasi! Greitai namai pasipildys dar vienu šeimos nariu. Turite 9 mėnesius laiko, kad iš laisvo žmogaus, kokiu buvote iki šiol, taptumėte rūpestingu, mylinčiu ir atsakingu šeimos tėvu.
Nesijaudinkite, jums viskas pasiseks, jeigu atkreipsite dėmesį į mūsų patarimus. Visi mūsų patarimai paremti moksliniais tyrimais apie tai, kaip keičiasi vyro gyvenimas po to, kai žmona tampa nėščia.
Kaip lepinti ir puoselėti savo nėščią žmoną?
„Lepinti ir puoselėti“ – vadinasi, būti paslaugiam, švelniam ir rūpestingam vyrui, padėti net smulkmenose. Pavyzdžiui, jūs galėtumėte kiekvieną kartą lydėti ją į moterų konsultaciją gydytojo apžiūrai. Tai būtų abipusiai naudinga – jūsų žmona jaustųsi drąsiau, o jūs įgytumėte daug naujų vertingų žinių apie sutuoktinės būseną.
„Lepinti ir puoselėti“ – vadinasi, visais atvejais ją paremti, dėmesingai jos klausytis, kai ji dėl ko nors nerimauja arba tiesiog jai reikalingas jūsų dėmesys.
„Lepinti ir puoselėti“ – vadinai, pirmiausia ją mylėti, stiprinti tarp jūsų esantį ryšį.
Atminkite, kad jūsų paslaugumo, paramos ir meilės negali būti per daug.
Laukiasi ne tik žmona
Kad jums būtų lengviau suprasti žmonos rūpesčius, nuo pat pradžių susitaikykite su tuo, jog, nežiūrint visų fiziologinių dėsnių ir
Gamtos jėgų, jūs irgi esate „besilaukiantis“. Jei netikite, pagalvokite: šiuolaikiniai tėvai tapo kur kas dėmesingesni ir rūpestingesni, savo nėščias žmonas geriau supranta ir užjaučia, jie nori dalyvauti visame nėštumo bei gimdymo procese. O jeigu jaudinatės dėl savo žmonos sveikatos, išgyvenate tai, ką išgyvena ir jūsų žmona, vadinasi, jūs irgi „besilaukiantis“ vyras. Argi ne taip?
Kad geriau įsivaizduotumėte, kiek vyrų kasdien papuola į tokią „įdomią“ situaciją, pakanka pasakyti, kad kas 4 sekundes kokiame nors Žemės rutulio taške moteris duoda gyvybę vaikui.Visiems žinoma, kad „besilaukiančius“ tėčius irgi dažnai aplanko jaudulys, abejonės ir baimė. Visa tai liudija apie juose vykstančius pakitimus. Bet koks vyras, sugebantis logiškai mąstyti ir nepraradęs jautrumo, supras, kad kompromisas ir supratimas dabar privalo būti svarbiausi bet kokių problemų sprendimo metodai. Deja, kai kam nėra paprasta tai suprasti. Bet kokiu atveju jūs turite žinoti: vyrui nėra negarbinga išreikšti savo džiaugsmą dėl būsimos tėvystės. Dar daugiau. Būtent tada jūsų žmona įsitikins, kad jūs taip pat džiūgaujate dėl jos nėštumo kaip ir ji pati.
Hormonų šokis moters organizme
Prieš nėštumą jūsų žmonos organizme buvo vienoks hormonų balansas, o pastojus – kitoks. Būtent hormonai ir verčia jos nuotaiką per kelias sekundes keistis iš teigiamos į neigiamą ir atvirkščiai. Visoms nėščiųjų poroms pažįstama tokia būsena: dabar ji juokiasi, o po kelių minučių jau pilnos akys ašarų. Hormonai reguliuoja ne tik jūsų žmonos emocinę būseną, bet ir jos seksualinį temperamentą. Nuo jų priklauso, ar dienos pabaigoje ji bus visiškai išsekusi, ar, atvirkščiai, ypač energinga. Hormonai ruošia žmonos organizmą maitinti vaikutį.
Gali būti, kad susitvarkyti su hormonų sukeltais žmonos nuotaikų šuoliais jums pavyks tik parodžius išties angelišką kantrumą. Juk rezultatas vertas šių pastangų! Todėl, kai eilinį kartą jūsų žmona vėl išreikš „emocinį viražą“, pabandykite tiesiog paimti ją už rankos, apkabinti, paglostyti, pabučiuoti, t.y. parodyti, jog jūs suprantate, kaip nelengva jai. Tokiu elgesiu jūs pasieksite, kad nėštumas taptų išties džiaugsmingu įvykiu jums abiems. O jūsų žmona bus be galo dėkinga.
Informacija apie jūsų žmonos organizme vykstančius procesus padės jums suvokti, kodėl žmona taip greitai pavargsta, tampa nerami, permaininga, neišmintingo elgesio, pikta, alkana, abejinga jums. Arba ypač švelni.
Žinokite, kad bet kokie požymiai, jog jūs stengiatės padėti savo mylimai moteriai, bet kokios, net nežymios nuolaidos (o jai tai yra didžiulės!) vertinamos kur kas daugiau, negu jūs galite įsivaizduoti. Ir jeigu jūsų žmona neišreiškia savo dėkingumo žodžiais, neabejokite, kad ji išreikš jį savo veiksmais. Kaip dainuojama senoje bitlų dainoje: „Jūs patiriate meilės, pagarbos ir paramos lygiai tiek, kiek jų sklinda iš jūsų“. Žmonos fiziniai ir emociniai pokyčiai per visą nėštumą bus nevienodi. Jie susiję su vaisiaus augimu ir vystymusi. Todėl ir jūsų elgesys turėtų būti skirtingas.
Žinia apie nėštumą
„Brangusis, aš laukiuosi!“ Štai ir tu pagaliau išgirdai žodžius, sukeliančius virpulį milijonams vyrų. Tu pilnas džiaugsmo ir laimės… Arba ne tik. Galbūt, tave apėmė nepasitikėjimas arba net baimė. Gali būti, kad nerimauji dėl to, kaip būsimasis tėvo vaidmuo pakeis tavo ir žmonos santykius, o ir apskritai gyvenimą. Arba jauti abejones dėl finansinių galimybių. Štai daugumos vyrų mintys tuoj po to, kai sužino apie nėštumą. Atmink, kad žmonos mintys ir jausmai gali būti dar sudėtingesni nei tavo. Pasidalykite jomis vienas su kitu.
Apie tai, koks didelis vyro vaidmuo moters nėštumo metu, pastaruoju metu parašyta daug knygų.
Atsirado net ir terminas „nėščiųjų pora“. Nėštumas – didelių pasikeitimų pradžia jūsų abiejų gyvenime.
Po vaiko gimimo jūs tapsite viena šeima. Jums teks kartu išgyventi ir laimingus, ir sunkius laikus. Tarpusavio supratimas ir rūpestis vienas kitu tuo metu sustiprins abipusį ryšį ir būsimą gyvenimą.
Biologiniu požiūriu moteris vaidina pagrindinį vaidmenį išnešiojant ir gimdant vaikutį. Tačiau jai sunku vienai susitvarkyti su šiuo atsakingu giminės pratęsimo uždaviniu. Tavo, kaip tėvo, pati pirma misija – duoti būsimam mažyliui genetinę medžiagą DNR (dezoksiribonukleino rūgštį).
Būtent tėvo chromosoma lemia vaiko lytį: jeigu kiaušialąstė, turinti tik X chromosomą, apvaisinama spermatozoidu, turinčiu Y chromosomą – gims berniukas, jei X chromosomą – mergaitė. Tai tavo tik pirmas, tačiau labai reikšmingas įnašas į šį procesą.
Devyni laukimo mėnesiai – tai ne tik sukrečiančių moters kūno pasikeitimų, bet ir abiejų partnerių emocinių pasikeitimų laikas: tiek motinos, tiek ir tėvo. Jūs keičiatės, kaip pora, pereinanti į naują etapą – tėvystę. Šio proceso esmės supratimas leis jaustis ramiau, suteiks mylimai moteriai visko, kas nuo tavęs priklauso šiuo nepaprastu jai periodu.
Entuziazmo nereikia vaidinti
Nėštumas moteriai – ypač jaudinantis laikas. O štai partneris gali jausti visiškai kitus jausmus. Vyrui žmonos nėštumas gali būti ne toks reikšmingas, kaip pačiai moteriai. Todėl iš vyro nereikėtų laukti didesnio entuziazmo negu jis gali išreikšti. Vyras turėtų būti įtrauktas į šį procesą tiek, kiek jis to nori.
Būkite atviri ir nuoširdūs vienas su kitu, kalbėdami apie savo jausmus. Tai padės jums abiem išvengti nesusipratimų.
Daugumai sutuoktinių porų nėštumas – vienas iš laimingiausių gyvenimo periodų. Vyras jaučia dvasinį pakilimą, jis dėkingas žmonai, pasiruošęs bučiuoti jai rankas, graudintis, didžiuotis ja. Tuo metu jis pereina į naują kokybę. Tik tapęs tėčiu, jis tampa tikru vyru. Juk neveltui senovės išminčiai sakė, kad „vaikas – vyro tėvas“.
Taip turėtų būti. Tenka su apgailestavimu pripažinti, kad iki 50 proc. jaunų porų susituokia ne todėl, kad subrendo vaiko pasirodymui, o todėl, kad ieškojo legalaus sekso galimybės. Būti visada kartu, šalia, kada to taip norisi – štai aistringas įsimylėjusių noras. Jeigu nuo šios meilės labai greitai atsiranda vaikas, vyrui kyla nepasitenkinimas apribotais lytiniais santykiais. Jauni nepatyrę žmonės nuo pirmų nėštumo dienų pradeda panikuoti: ar nepakenks būsimam mažyliui jų seksualinis aktyvumas? Moteris šiuo metu jaučiasi normaliai, ji pasiruošusi gyvenimo būdo pasikeitimams, pasikeitimams savyje, pasiruošusi aukoti intymius santykius. To negalima pasakyti apie vyrą.
Dėl įvairių priežasčių gali kilti vyro agresija. Štai jis apšaukė žmoną, kad ji nepakankamai šiltai rengiasi.
Kitą kartą išbarė, kad žmona ne tą valgė, ne tą gėrė, ką reikėtų. Moteris sutrikusi: kaip suprasti jo barimą – ar tai perdėtas rūpestis, ar nepasitenkinimas nauja padėtimi?
Nereikėtų stebėtis. Moters nėštumas – tai sunkus išbandymas vyrui. Jis skausmingai gali išgyventi seksualinio gyvenimo pakitimus. Be to, jaunas vyras dažnai nepasiruošęs pereiti į naują kokybę – tėvystę. Atsisveikinimas su jaunyste vyrui ateina ne tada, kai jis tuokiasi, o kai atsiranda vaikas. Ant jo pečių užvirsta nauja atsakomybė. Jis turi materialiai aprūpinti nėščią žmoną, kuri nustoja dirbti.
Ir dar reikia galvoti, kaip išlaikyti mažylį. Jau du žmones jis turi išmaitinti, aprengti, aprūpinti būstu, sukurti palankią atmosferą šeimoje ir t.t. Tenka keisti visą gyvenimo būdą, atsisakyti nuo malonumų.
Vyro sieloje – stiprus maištas. Subrendusi asmenybė jaučia džiaugsmą dėl būsimos tėvystės, švelniai praeina į naują kokybę. Nesubrendusi – nervinasi, pyksta, bando įrodyti savo nepriklausomybę, pavyzdžiui: eisiu išgerti alaus su draugais.
Reikėtų žinoti, kad dažnai vyras nebūna palaimos viršūnėje. Taip, jis patenkintas, tačiau prieštaravimų daugiau nei džiaugsmo. Moteris visada geriau įsivaizduoja būsimą gyvenimą, vaiko auginimą bei ugdymą. Vyrui visa tai paslaptis. O ji visada gąsdina.
Nėštumo metu šeimoje gali susidaryti tokia situacija, kurią psichologai vadina kodeksų konfliktu. Jo esmė: žmona mąsto: jeigu aš laukiu vaiko, vyras privalo sėdėti šalia ir mane saugoti. O vyras mąsto taip: kai pilvas taps labai didelis arba gims vaikas – štai tada aš prisisėdėsiu namuose, išskleisiu savo tėvo talentą ir prisirišiu prie žmonos. Ir jeigu taip neįvyksta, jeigu vyras grįžta kartais iš darbo vėliau ir dar, neduok Dieve, su alaus kvapeliu, namuose kyla skandalas: žmona verkia, kelia pavydo scenas ir pan. Tai ir yra kodeksų konfliktas.
Kiekvienas vyras savaip suvokia, kaip elgtis su nėščia žmona. Viskas vyksta prisilaikant savos šeimos įstatų. Jeigu vyras ir moteris nuo pat pradžios gerbia vienas kitą, dalijasi džiaugsmais ir nesėkmėmis, tai ir sunkios situacijos metu jie bus kartu. Aptarkite savo požiūrius į šiuos klausimus ne vienam vakarui, o apskritai. Jeigu vyras turi užtrukti dėl kokių nors reikalų, geriau perspėti žmoną, kad ji nesijaudintų.
Suprantama, jai nepatinka vakare sėdėti namuose vienai, tačiau nereikėtų spausti vyro. Pagaliau kai kuriais atvejais galbūt galima eiti į renginius ir kartu. Jeigu vyras nemano, kad reikėtų žmoną iš anksto perspėti, vadinasi, kažkur jūs anksčiau nesusikalbėjote. Savaime suprantama, tokiomis situacijomis nereikėtų piktnaudžiauti.
Tėčiais tampama ne iš karto
Retai kada vyri jaučiasi tėčiais nuo pat žmonos pastojimo. Dauguma jų tampa tėčiais, kada pirmą kartą paima į rankas savo mažylį. O yra vyrų, kurie savo tėvystę pradeda suvokti tik praėjus mėnesiams ar metams po vaiko gimimo. Tačiau visus juos jungia vienas bendras ypatumas: kiekvienam tėvystė ateina palaipsniui.
Skirtingai nuo moters, kuri motiniškus jausmus pradeda jausti dar iki vaiko gimimo, vyras yra tėvas tik savo vaizduotėje. Dauguma vyrų negali įsivaizduoti būsimo mažylio, o jeigu ir bando tai padaryti, dažniausiai savo vaiką mato jau mokyklinuką arba net jaunuolį, su kuriuo jis gali žaisti futbolą ar diskutuoti beveik kaip lygūs. Be to, mintys apie vaiką gali sukelti vyrui daug prieštaraujančių jausmų.
Dauguma tų jausmų yra teigiami. Pavyzdžiui, laimės arba palengvėjimo pojūtis stebint nėščią žmoną. Arba išdidumo jausmas, kad jis sugeba duoti pradžią naujai gyvybei. Šiuo metu vyras neretai suartėja su savo tėvais, ypač su tėvu, nes dabar jis gali jaustis lygus jam.
Tačiau su juo vykstantys pakitimai pradeda kelti nerimą. Vyras jaučia, kad keičiasi, pradeda savęs klausinėti, pavyzdžiui, ar jis bus autoritetas savo šeimoje? Alyvos į ugnį užpila draugai ir pažįstami, sakydami jam, kad vaiką labai sunku auginti, ir prognozuoja artimą jo vyriškos laisvės pabaigą.
Vyrą pradeda neraminti mintis apie tai, kad jis nesugebės būti vertu vyru ir tėvu. Jam pradeda atrodyti, jog šiame pasaulyje, sukurtame tik dviems, jam daugiau nebus vietos. Neretai šis nerimas sustiprėja vidiniu egoizmu: juk dabar žmona daugiau nepriklausys tik jam vienam. Ir būsimas tėtis nesąmoningai pradeda vertinti dar negimusį vaiką kaip savo varžovą. Labai gerai, jeigu moteris laiku pastebi panašius jausmus ir sugeba sušvelninti padėtį, įtikinusi vyrą, kad švelnumo ir glamonių jai išreikšti užteks dviems.
Būsimam tėčiui jo žmonos pakitimai irgi sukelia įvairius jausmus. Dar neseniai buvęs ryžtingas ir išdidus vyras, staiga tampa drovus, nes jo žmona pavirto nauju žmogumi, kurį jam tik dar reikės pažinti.
Žmonos nėštumo metu vyras pradeda prisiminti ne visada malonius senus incidentus ir laikinus susikivirčijimus su žmona, kurie atsitinka beveik visose šeimose. Tačiau šiuo metu šie nežymūs šeimyniniai nesusipratimai sukelia jam kaltės jausmą, kuris verčia būsimą tėtį stipriau jaudintis dėl žmonos sveikatos. Šis nerimas kartais pasiekia tokį laipsnį, kad vyras gali jausti savo organizme skausmingus pojūčius.
Nėštumo pradžioje vyras pradeda jaudintis dėl žmonos sveikatos, po to – ir dėl žmonos, ir dėl vaiko. O nėštumo pabaigoje jaudinasi daugiau nei žmona, ypač dėl mažylio sveikatos. Toks skirtingas tėvų suvokimas visiškai paaiškinamas: mama jaučia raminančius vaisiaus judesius, tuo tarpu tėčio vaizduotė, negaudama realių patvirtinimų apie vaiko būseną, kuria įvairiausius vaizdinius.
Beveik visi tėčiai domisi fiziniu vaiko vystymusi. Tačiau toli gražu ne visi iš jų dalyvauja nėštumo procese: vieni padeda moteriai išgyventi jos „įdomią padėtį“, kiti mano, kad nėštumas – vien tik moteriškas reikalas. Jie nesidomi moteriškomis problemomis, tačiau moterys intuityviai jaučia jų paramą ir gali reikiamu momentu visiškai jais pasitikėti.
Kad ir kokiam būsimųjų tėčių tipui priklausytum, jeigu nori tapti geru vyru, pabandyk tvirtai ir ramiai išgyventi tuos 9 mėnesius, aptardamas su žmona jos nėštumo problemas. Moralinė parama – tai irgi talkininkavimas, kuris ypač reikalingas moteriai vaiko laukimo metu.
Būtent vyro pasitikėjimas savimi, savo žmona dėl sėkmingo nėštumo bei gimdymo ir sudaro prielaidas sėkmei. Jo žodžiai ir elgesys, atmosfera, kurią jis sudaro namuose net savo tylėjimu, labai svarbu žmonai. Dažniausiai vyras ir žmona jaučia tikrą džiaugsmą laukiant vaiko pasirodymo. Tačiau tai atsitinka tik tada, kai jie pasitiki vienas kitu. Vyras, kuris nieko nežino apie tai, dažnai geriau slepia savo nemokšiškumą dirglumu negu noru prisipažinti neišmanančiu. Jo noras pasirūpinti žmona, kurią jis myli, greitai pavirsta karo disciplina.
Dažnai vyrai formuluoja kažkokius savo išgalvotus principus ir reikalauja, kad jie būtų vykdomi. Poilsis, dieta, fiziniai pratimai, asmeninė higiena – štai tos sritys, kuriose jie visiškai nelauktai tampa ekspertais. Ir jeigu gydytojas su juo nesutinka, vadinasi, gydytojas neteisus.
Be abejonės, visa tai – pasekmės konflikto, vykstančio vyro sąmonėje. Išdidumas, baimė ir švelnumas sudaro griausmingą mišinį. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl vyrai taip kankinasi gimdymo metu. Jiems reikalingas tokio pat supratimo ir pasiruošimo, kaip ir jų žmonoms. Pats tikriausias būdas padėti vyrui išsaugoti taiką ir ramybę namuose, padėti įgauti pasitikėjimą savimi – skatinti jį švelniai, tačiau ryžtingai, kartu su žmona susipažinti su visais natūralios žmogaus funkcijos – gimdymo – ypatumais, suvokti jo prasmę.
Akušeris-ginekologas Romualdas Šemeta, Nėščiųjų mokyklos vadovas (tel. 8 687 64757)
„Mamos žurnalas“