Galima pasidžiaugti, kad pastaraisiais dešimtmečiais itin daug dėmesio skiriama sveikatai, sveikai gyvensenai ir ilgaamžiškumui. Požiūris į sveikatą gerokai pasikeitė. Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne vien ligos ar negalios nebuvimas. Nors žinių šia tema yra daug, dar prireiks nemažai laiko, kol suvoksime, kad rūpinimasis savo sveikata turi tapti kasdieniu veiksmu, įpročiu, o ne pagalbos šauksmu, kai sveikata pašlyja ir atsiranda baimė prarasti jėgas. Vis dar sunku įtikinti visuomenę, jog sveikata reikia rūpintis ne tik tada, kai rimtos ligos sutrikdo gyvenimo kokybę, bet nuolat – nuo pat gimimo. Net ir maži žingsneliai, įtraukiant kad ir pačius menkiausius sveikatai palankius veiksmus, gali lemti didžiulius pokyčius ateityje.
Kaip dažnai girdime klausimus: kaip sustiprinti sveikatą, imuninę ar nervų sistemą? Deja, neretai po to seka pageidavimas gauti pakuotę ypatingų maisto papildų. Visi tikimės lengvo sprendimo – išgeriame tabletę ir akimirksniu tampame sveiki, pilni jėgų, o pastaruoju metu itin populiaru tikėtis, kad taip sustabdysime ir senėjimą. Tačiau pripažinkime – tabletės čia nepadės. Vien tik tabletė nesuteiks laimės jausmo, neprivers giliai įkvėpti ir pajusti gyvenimo pilnatvės. Lieka tie patys nuo įtampos surakinti nugaros ir kaklo raumenys, miego trūkumas, rėmuo, sutrikusi virškinimo veikla dėl nereguliarios mitybos ir nuolatinis kosulys, rodantis, kad kvėpavimo sistemos veikla taip pat patiria grėsmę.
Tad metas pakalbėti apie sveikatos palaikymą ir sveikatinimą – pastangas, kurios būtinos tam, kad visuomet būtume pasiruošę pasitikti gyvenimo iššūkius ir juos suvaldyti. Tad kas svarbu?
Pirmiausia – kuo dažnesnis buvimas gamtoje. Galime didžiuotis, kad mūsų šalyje yra daugybė puikių vietų, kuriose galime kokybiškai praleisti laiką su šeima ir draugais. Gamtos teigiamas poveikis sveikatai yra akivaizdus – tai ne tik grynas oras, bet ir galimybė atsipalaiduoti, sustiprinti tarpusavio ryšius ir tiesiog mėgautis buvimu kartu. Nors viena diena ar vienas savaitgalis gamtoje – tai jau didelis pasiekimas.
Ypatinga savo savybėmis ir geriausiai pritaikytų vietų sveikatos įpročiams formuoti ir palaikyti yra Druskininkai – vienas žinomiausių sveikatinimo kurortų Lietuvoje. Šis miestas garsėja nuostabia gamta, mineraliniais šaltiniais, profesionaliais sveikatos centrais ir sanatorijomis. Drąsiai išnaudokite Druskininkų siūlomas galimybes – gamta čia ypatinga, kasdien vis kitokia, tačiau visuomet naudinga ir įkvepianti.
Mokslininkų teigimu, kasdienis ryšys su gamta yra būtinas normaliam fiziniam ir psichologiniam vystymuisi. Plačiai paplitusi „biofilijos hipotezė“ teigia, kad žmonės turi įgimtą biologinį poreikį palaikyti ryšį su gamta. Tai reiškia, kad biologinė įvairovė, santykių su gamta įvairovė bei kraštovaizdžio tipų įvairovė yra esminiai sveikam žmogaus fiziniam ir psichologiniam vystymuisi.
Šią hipotezę 1984 m. iškėlė ir išplėtojo amerikiečių biologas, gamtininkas ir rašytojas Edvardas Osbornas Vilsonas. Anot jo, žmogaus ryšys su gamta yra įgimtas ir netgi evoliuciškai nulemtas. XX a. devintajame dešimtmetyje Rogeris S. Ulrichas atliko tyrimus, kurie atskleidė, kad gamtos vaizdas, matomas per langą, daro teigiamą poveikį sveikimo procesams. Šie rezultatai buvo patvirtinti ir kitais tyrimais, įrodančiais ryšio su gamta naudą žmogaus fizinei ir psichinei sveikatai.
Remiantis biofilijos hipoteze, buvo sukurtos dvi pagrindinės teorijos – dėmesio atkūrimo teorija ir streso mažinimo teorija. Šios teorijos suteikė naujų įžvalgų apie tai, kaip buvimas gamtoje gali paveikti žmogaus sveikatą. Dėmesio atkūrimo teorija teigia, kad šiuolaikinio gyvenimo keliamas protinis nuovargis atsiranda dėl išeikvoto gebėjimo sutelkti dėmesį. Pagal šią teoriją, laikas, praleistas natūralioje aplinkoje, padeda žmonėms įveikti protinį nuovargį ir atkurti gebėjimą išlaikyti tiesioginį dėmesį.
Streso mažinimo teorija aiškina, kaip laikas, praleistas gamtoje, gali paveikti žmogaus emocijas ir jausmus, suaktyvindamas parasimpatinę nervų sistemą bei mažindamas streso lygį. Nustatytas glaudus ryšys tarp gamtos poveikio ir pagerėjusios pažinimo funkcijos, smegenų veiklos, kraujospūdžio stabilizavimo, psichinės sveikatos, fizinio aktyvumo bei miego kokybės. Stebėjimo tyrimai pateikia įrodymų apie teigiamas sąsajas tarp gamtos poveikio, didesnio fizinio aktyvumo ir mažesnio širdies bei kraujagyslių ligų dažnio. Šiuo metu plačiai atliekami tyrimai, kuriuose vertinamas ilgalaikis gamtos poveikis depresijai, nerimui, pažinimo funkcijai bei lėtinėms ligoms.
Druskininkai – miškingiausias Lietuvos kurortas, o miško terapija pastaraisiais metais tampa vis populiaresnė. Jos nauda įrodyta daugybe tyrimų: pasivaikščiojimas miške padeda atsipalaiduoti, sumažinti stresą ir įtampą, pakelia nuotaiką. Šiuolaikiniame gyvenime daugybę valandų praleidžiame darbuose, namuose, o vaikai – darželiuose, mokyklose ir būreliuose. Dažnai ir laisvadieniais liekame namuose, nes vis laukia namų ruoša ir kiti darbai. Laiko viskam nepakanka. Tačiau jei bent vieną dieną ar savaitgalį per mėnesį skirtume savo sveikatai, mūsų kūnai tikrai už tai atsidėkotų.
Kokiais dar Druskininkų privalumais verta pasinaudoti? Kiekvieną kartą nuvykus į Druskininkus, pakvėpavus tyru oru ir išjudinus visą kūną, rekomenduojama pasinerti į purvo ir mineralines vonias, būtinai pabūti druskų kambaryje, atpalaiduoti kūną masažų pagalba, ir, be abejo, pasimėgauti mineraliniu vandeniu.
Druskininkų mineralinis vanduo išsiskiria savo gydomosiomis ir stiprinamosiomis savybėmis. Per metus Druskininkuose išpilstoma net 32,8 milijono litrų mineralinio vandens. Šis vanduo, išgaunamas iš giliausių kurorto gręžinių, naudojamas sveikatinimo ir grožio procedūroms visose didžiosiose kurorto įstaigose. Vienas iš jų, „Grožio šaltinis“, yra sūriausias mineralinis vanduo, išgaunamas iš daugiau nei 300 metrų gylio gręžinio.
Daugelio mūsų organizmams trūksta įvairiausių mineralų. Geriame filtruotą vandenį, kuris dažnai būna beveik be mineralų, o jų trūkumas neigiamai veikia kaulų ir dantų struktūrą. Be to, įvairios lėtinės ligos bei užteršta aplinka keičia organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą. Todėl Druskininkų mineralinis vanduo yra nepamainomas ir labai reikalingas mūsų sveikatai.
Purvo procedūros Druskininkuose yra viena seniausių ir efektyviausių natūralios terapijos formų, tinkanti tiek vaikams, tiek suaugusiems. Ilgametės tradicijos ir šiuolaikinės technologijos sujungia šias procedūras į išskirtinę terapiją, turinčią itin teigiamą poveikį organizmui. Purvo procedūros ne tik gydo, bet ir padeda atsipalaiduoti, gerina medžiagų apykaitą, stiprina imuninę sistemą bei pakelia nuotaiką. Procedūrų metu naudojamas gydomasis durpinis purvas, turintis daug mineralinių ir organinių medžiagų, kurios padeda stiprinti sveikatą ir gerinti bendrą savijautą.
Vaikams purvo vonios dažnai naudojamos siekiant stiprinti imuninę sistemą, mažinti alergines reakcijas bei gydyti įvairias odos problemas, tokias kaip egzema ar atopinis dermatitas. Ši terapija taip pat naudinga vaikams, turintiems raumenų ar sąnarių sutrikimų, pavyzdžiui, po traumų ar esant raumenų įtampai. Suaugusiems purvo vonios yra veiksminga priemonė, padedanti kovoti su sąnarių, stuburo ir reumatinėmis ligomis.
Mineralinės vonios Druskininkuose – viena populiariausių sveikatingumo procedūrų, pritraukianti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius. Šių vonių pagrindas – natūralūs mineraliniai vandenys, garsėjantys dideliu mineralinių medžiagų kiekiu, tokių kaip magnis, kalcis ir bromas. Šios medžiagos teigiamai veikia organizmo funkcijas ir stiprina bendrą sveikatą.
Vaikams mineralinės vonios – tai natūralus būdas stiprinti imuninę sistemą ir gerinti odos būklę. Procedūros ypač naudingos vaikams, kenčiantiems nuo alergijų, atopinio dermatito ar kvėpavimo takų problemų. Šiltas mineralinis vanduo atpalaiduoja raumenis, mažina įtampą ir ramina nervų sistemą, kas padeda geriau miegoti ir lengviau įveikti stresą. Kadangi procedūra yra visiškai natūrali ir neinvazinė, ji tinka net patiems jautriausiems mažiesiems pacientams.
Suaugusiesiems mineralinės vonios padeda įveikti lėtinį nuovargį, raumenų ir sąnarių skausmus bei stresą. Mineralų prisotintas vanduo gerina kraujotaką, skatina medžiagų apykaitą ir padeda organizmui atsistatyti po fizinio ar emocinio pervargimo. Taip pat ši terapija naudinga sergant reumatinėmis ligomis, osteochondroze ar periferinės nervų sistemos sutrikimais.
Druskininkų mineralinių vonių unikalumas slypi natūralioje vandens sudėtyje, kurią papildo profesionalių kurorto specialistų priežiūra. Tai užtikrina, kad procedūros būtų maksimaliai veiksmingos ir pritaikytos kiekvieno poreikiams.
Kaip gi būti Druskininkuose ir nepasinaudoti haloterapijos, dar vadinamos druskų terapija, privalumais? Tai natūrali sveikatinimo procedūra, itin populiari Druskininkuose dėl šio kurorto ilgametės mineralų terapijos tradicijos. Procedūros metu žmogus būna specialiai įrengtame druskų kambaryje, kur ore paskleidžiamos itin smulkios druskos dalelės. Haloterapija ne tik ramina, bet ir pasižymi daugybe naudingų savybių sveikatai.
Pirmiausia, haloterapija teigiamai veikia kvėpavimo takus. Smulkios druskos dalelės veikia kaip natūralus antiseptikas, kuris padeda išvalyti kvėpavimo takus nuo dulkių, alergenų ir kitų teršalų. Ši terapija gali palengvinti tokių ligų simptomus kaip astma, bronchitas ar lėtinis sinusitas. Be to, haloterapija naudinga odai. Ore esančios mineralinės druskos medžiagos skatina odos atsinaujinimą, mažina uždegimą ir padeda gydyti odos ligas, tokias kaip egzema ar psoriazė.
Turbūt sunku įsivaizduoti Druskininkus be procedūrų, kurios atpalaiduoja kūną, stiprina sveikatą ir puoselėja grožį – masažų, kineziterapijos ar grožio ritualų. Šiomis dienomis, kai mokyklose vaikai susiduria su informacijos gausa ir aukštais reikalavimais, jų kūnai dažnai būna įsitempę, raumenys dirba netolygiai, o laikysena neretai formuojasi netaisyklingai.
Todėl itin svarbu pasitelkti masažus ir mankštas, kad vaikai galėtų atsipalaiduoti, o jų kūnas vystytųsi harmoningai. Augančio organizmo pokyčius būtina nuolat stebėti, kad laiku pastebėjus bet kokius pakitimus, būtų imtasi korekcijų, užkertančių kelią galimoms ligoms ar raumenų-skeleto sistemos sutrikimams. Profesionalūs specialistai, dirbantys Druskininkų sveikatinimo įstaigose, atidžiai stebi kūno pokyčius ir laiku pastebi galimus netikslumus. Jie ne tik nustato problemas, bet ir pateikia individualizuotus patarimus bei sprendimus, kaip veiksmingai juos koreguoti ir užtikrinti harmoningą sveikatos palaikymą.
Tad, kaip vaikų gydytoja, kuriai tikrai rūpi vaikų sveikata ir jų ateitis, nuoširdžiai rekomenduoju – apsilankykite Druskininkuose, išnaudokite visas šio miesto teikiamas privilegijas sveikatai ir grįžę drąsiai pažymėkite kalendoriuose dieną, kai tikrai pasirūpinote savo ir visos šeimos sveikata. Tegu tai tampa įpročiu žengiant sveikatos, o ne sveikimo keliu.
Dr. Indrė Plėštytė-Alminė
Naudota literatūra:
1. Jimenez, M.P.; DeVille, N.V.; Elliott, E.G.; Schiff, J.E.; Wilt,G.E.; Hart, J.E.; James, P. Associations between Nature Exposure and Health: A Review of the Evidence. Int. J. Environ. Res. Public Health 2021, 18, 4790. https://doi.org/
2. Kahn, P.H.; Kellert, S.R. Children and Nature: Psychological, Sociocultural, and Evolutionary Investigations; MIT Press: Cambridge,MA, USA, 2002; ISBN 978-0-262-25012-2.10.3390/ijerph18094790
3. Barber, Daniella; Malyshev, Yury; Oluyadi, Fatai; Andreev, Alexander; Sahni, Sonu, Halotherapy for Chronic Respiratory Disorders: From the Cave to the Clinical. Alternative Therapies in Health & Medicine, 2022, Vol 28, Issue 3, p52
4. Evgeniya Vladeva. Halotherapy in the treatment of skin diseases; Vol. 2 No. 2 (2023): MEDIS – Medical Science and Research
Susiję straipsniai