„Mano šeimos akademijos“ vykdomas projektas „Veikime kartu“ siūlo besilaukiančioms poroms plačią programą. Viena iš aktualių paslaugų – individualios specialistų konsultacijos.
Kodėl konsultacijos reikalingos. Sveikatos specialistų individualios konsultacijos padeda išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų, besikartojančių klaidų, kurios kyla dėl netinkamo informacijos supratimo. Kad kiekviena besilaukianti pora geriau suprastų savo situaciją, problemas, kad neliktų nežinioje, verta pasirinkti konkrečios srities (psichologo, akušerės, slaugyto, kineziterapeuto ir kt.) specialistų konsultacijas. Pokalbis su specialistu kiekvienam atveria galimybes gauti patyrusio praktiko patarimus ir atsakymus į rūpimus klausimus, specialistas tinkamai sudėlioja veiksmų planą, esant konkretiems sunkumams ir nesklandumams.
Pasirinkimas didelis. Renkantis individualias konsultacijas, įprasta pirmiausia galvoti apie psichologinę pagalbą, tačiau verta pažvelgti ir plačiau. Itin vertingos yra fizinę nėščiosios sveikatą palaikančios konsultacijos. Projekto „Veikime kartu“ kineziterapeutė Aida Švedienė, vedanti individualias kineziterapeuto konsultacijas, pasakoja: „Dažniausios besilaukiančių moterų problemos – nugaros, juosmeninės dalies ar pečių juostos skausmai, galvos skausmai, atsiradę dėl įtampos pečių juostoje. Moterys kreipiasi ir dėl kojų tinimų. Šios problemos iškyla antrąjį–trečiąjį nėštumo trimestrą.
Individuali kineziterapeuto konsultacija rekomenduojama, kai moteris iki nėštumo turėjo stuburo problemų. Dėl didėjančio svorio ir pasikeitusių svorio centrų šios senos problemos gali atsinaujinti.
Dažnai konsultacijos metu paaiškėja, kad skausmai ne visada sukelti fiziologinių kūno pokyčių, o kyla dėl psichologinės įtampos, gimdymo baimės. Tad konsultacijos metu aptariame ne tik pratimus, bet ir atsipalaidavimo, kvėpavimo technikas. Malonu, kai po konsultacijų moterys sako – atėjau su baime, išeinu rami.
Šiuolaikinių nėštukių požiūris į savo kūną ir savijautą yra atsakingas. Jos domisi savimi, negalvoja, kad „pakentėsiu, pagimdysiu – ir skausmai praeis“. Jos į konsultacijas ateina su vyrais, kad ir šie žinotų apie anatominius pokyčius, galėtų atliepti moters poreikius. Per individualius susitikimus pirmiausia surenkama anamnezė – kuo skundžiasi, koks moters gyvenimo būdas, kokia sveikata buvo iki nėštumo. Tuomet pateikiami konkretūs patarimai dėl sporto, judėjimo, laikysenos, sudaromas mankštos planas. Per kitus susitikimus apžvelgiami pojūčiai, rezultatai, pasiūlomi nauji pratimai. Universaliais pratimais, pateikiamais jutube, nesiūlau kliautis, nes jie gali ir pakenkti (jeigu placenta prisitvirtinusi per žemai, per daug vaisiaus vandenų, yra nėštumo toksikozė, daugiavaisis nėštumas ar pan.). Vis dėlto pirmiausia reikėtų pasitarti su specialistu, kuris pasakys, kas galima, o kas ne“.
Kineziterapeutas pamoko gimdyti. Šias individualias konsultacijas natūraliai papildo praktinių seminarų ciklai. Per seminarus „Sąmoningas kūdikio laukimas“ dalyviams padedama pasiruošti kūdikio atėjimui į šeimą, mokoma pasirūpinti savo emocine ir fizine sveikata, sustiprinamas pasitikėjimas savimi, kaip tėvais.
Vieną iš praktinių seminarų ,,Pasimokykime gimdyti“ veda kineziterapeutas. Iki šiol atlikti tyrimai rodo, kad fizinis nėščiųjų aktyvumas ir tinkamas pasirengimas gimdymui padeda išvengti depresijos nėštumo metu ir pogimdyminiu periodu. Praktiniai seminarai suteikia dalyviams reikalingų įrankių, kaip palengvinti gimdymo skausmą, pasitikėti savimi ir jaustis ramiai. Dalyvaujantys partneriai/būsimi tėčiai gauna aiškias gaires, kaip gali gimdyvei padėti, ją palaikyti ir suteikti geriausią pagalbą.
„Vyrai labai uoliai mokosi masažo technikų, domisi, kaip gali padėti moteriai sąrėmių metu, kartu mokosi kvėpavimo technikų, padedančių išgyventi per sąrėmį patiriamą skausmą, koks jų vaidmuo stūmimo metu. Dalyvių teigimu, po užsiėmimo jie išėjo daug ramesni, dingo baimės, atsirado daugiau pasitikėjimo savo jėgomis“, – pasakoja seminarus vedanti specialistė.
Individualios specialistų konsultacijos mamoms ir tėčiams bei praktinių seminarų ciklas – tai dalis projekto „Veikiame kartu“, kurį finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Projektas tęsiasi, tad galite sudalyvauti ir jūs.
Daugiau apie projektą: http://www.msakademija.lt/projektas-veikiame-kartu
Labai svarbu ruošiantis gimdymui – praktiniai užsiėmimai
Susiję straipsniai