Kirpėjos profesija mažiau suderinama su nėštumu, nei statybininkės. Kodėl?

Linda Sirsinaitiene

Ginekologė Linda Širšinaitienė

Senovėje nėščiosios, sako, pagimdydavo laukuose, tiesiog pertraukėlėje tarp fizinių darbų – šieno grėbimo ar ravėjimo.

Kaip dozuoti fizinį krūvį nėštumo metu šiuolaikinei moteriai?

Konsultuoja gydytoja akušerė-ginekologė Linda Širšinaitienė.

Moterys išleidžiamos į ,,dekretą“ vienodai – tiek dirbančios prie kompiuterio, tiek, pavyzdžiui, dažytojos? Ar tai teisinga?

Nėščios moterys išleidžiamos motinystės atostogų vienodu laiku: suėjus 30 nėštumo savaičių, nepriklausomai nuo atliekamo darbo pobūdžio.

Atostogos suteikiamos 126 kalendorinėms dienoms. Anksčiau nei numatytas terminas į atostogas neišleidžiama, šiek tiek vėliau „išeiti“ galima (priklausomai nuo jūsų savijautos), tačiau jūs rizikuojate netekti atostogų iki gimdymo (70 dienų), jeigu pagimdysite anksčiau, nei jums bus suteiktos motinystės atostogos. Tuomet liks tik 56 kalendorinės dienos.

Ar ta nėštukė, kurios darbas buvo fizinis, jau yra savo kūną pritaikiusi prie to krūvio, ir jai nereikia nieko keisti? Nei daugiau ilsėtis, nei ilgiau miegoti?

Nėštukės, kurios dirba fizinį darbą, turėtų sumažinti krūvį, nekelti sunkių daiktų, tačiau, esant normaliai nėštumo eigai, nereikia atsisakyti darbo. Ilsėtis reikia klausantis savo kūno, o miegoti tiek, kad jaustumėtės pailsėjusi. Nėštumo pradžioje paprastai norima ilgiau miegoti, moterys sako, kad vakare „krenta kaip lapai“. II-uoju nėštumo trimestru, po 12–14 nėštumo savaičių būklė pagerėja, miego poreikis sumažėja.

Kokios, jūsų nuomone, pačios nepalankiausios profesijos nėštukei: kirpėja, pardavėja, statybininkė?

Šių profesijų skirtingos darbo sąlygos ir pobūdis. Kirpėja, dažanti plaukus, susiduria darbe su cheminėmis medžiagomis, nuolatos dirba iškėlusi rankas. Pardavėja susiduria su kur kas didesniu žmonių skaičiumi, didėja infekcijų tikimybė, dažniau gali kilti nesutarimų, didesnė emocinė įtampa.

Statybininkė paprastai dirba fizinį darbą, taip pat gali susidurti su cheminėmis medžiagomis, pvz., dažais. Bet jei dirba gryname ore, tai sąlygos geresnės nei kirpėjos. Reikėtų vengti chemikalų, ypač pirmuoju nėštumo trimestru. Mano nuomone, nepalankiausia būtų kirpėja.

Kaip vertinate sporto treneres – ar jos irgi laikomos kaip dirbančios fizinį darbą?

Vertinu, kaip dirbančias fizinį darbą, tačiau nėštumo metu jos gali tik rodyti judesius, komentuoti sportuojančiųjų atliekamus pratimus, bet intensyviai nesistengti, neperkaisti. Neintensyvi aerobika, plaukiojimas, joga yra tos sporto šakos, kuriomis galima užsiimti. Nerekomenduojamas jojimas, slidinėjimas, čiuožimas, visa tai, kas gali sukelti pilvo traumas.

Ar pradėjus lauktis fizinį darbą dirbančiai moteriai, reikėtų ilgesnių pertraukėlių, nekilnoti svorių, nekilnoti rankų?

Nėščioji moteris, dirbanti fizinį darbą, gauna pažymą apie nėštumą iš ją prižiūrinčio medicinos darbuotojo. Jos darbdaviai turi į tai atsižvelgti, ji negali kelti didelių svorių, rankas kilnoti gali. Bet viskas priklauso nuo nėštumo eigos.

moteris

Pixabay.com

Buitiniai darbai – irgi fiziniai? Kokie jūsų patarimai dėl remontų, generalinių tvarkymųsi, langų valymo?

Buitiniai darbai paprastai yra nematomi, tikrai pervertinti savo jėgų nereikėtų. Viską darykite planingai, daugiau pasitikėkite savo partneriu, darykite kartu ir tikrai jums neteks atlikti „liūto dalies“ darbų. Remontai yra įprastiniai palydovai nėštumo metu, nes norisi viską atnaujinti prieš atsirandant mažyliui, tačiau pasilikite sau užsakovo vaidmenį, ne vykdytojo.

Kokie buitiniai darbai laikomi nepalankiausi nėštukei?

Jeigu nėštumo eiga normali, be abejo, rizikingesni yra darbai, kurių metu naudojami chemikalai. Bet esant gresiančio persileidimo ar priešlaikinio gimdymo požymiams, langų valymą ar užuolaidų kabinimą reikėtų atidėti.

Jeigu nėštumo eiga normali, protingas fizinis darbas tikrai nekenks, o esant komplikuotai nėštumo eigai rekomenduojamas apsauginis režimas, ribojama fizinė veikla, tačiau gėlės laistymas tikrai nepakenks.

Kokį svorį leidžiama kelti nėštukei? Rašome apie štangistes, kurios nėštumo metu „rauna“ iki 100 kg.

Rekomendacija – apie 5 kg. O štangisčių sveikata ir nėštumo eiga priklauso nuo jų sąmoningumo. Ši sporto šaka tikrai nėra skirta nėščiosioms, nes reikalauja neeilinių pastangų, įtampos.

Kaip suprasti, kad darbas per sunkus? Spazmuoja gimda?

Darbas per sunkus, jei moteris jaučiasi pavargusi net ir ryte, nepajėgia atsigauti per naktį ar savaitgalį, pradeda mausti pilvo apačią, kietėja gimda. Nieko nėra svarbesnio už jūsų sveikatą, gerą savijautą, puikias emocijas. Bet viską vertinkite realiai, nėštumas – ne liga, o nepakartojama jūsų organizmo būklė, kurios metu patirsite naujų pojūčių, o mes padėsime jums juos įvertinti, išgyventi ir tikėtis gero rezultato.

Ačiū už patarimus.

Parengė Neila Ramoškienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , ,

Sponsored Video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


3 + = penki

Kitos temos: