Kūdikiui skyrė geležies preparatų, bet neįmanoma sugirdyti, – viską išvemia. Ką daryti?

vaistai

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

Kūdikiui skyrė geležies preparatų, kurių neįmanoma sugirdyti, – viską išvemia. Kaip sugirdyti?

Atsako vaikų hematologė Natalija Šestel.

Kodėl skiriami geležies preparatai kūdikiams? Paprastai kūdikių geležies atsargos, kurias gauna iš mamos, išsenka apie 6 gyvenimo mėnesį. Jeigu vaikutis gimė neišnešiotas, jam geležies pritrūks anksčiau, o kartais ir nuo gimimo (atsargas iš mamos kūdikis pasiima paskutinį nėštumo trimestrą). Geležies preparatai nuo 2 savaičių profilaktinėmis dozėmis (1 miligramas vienam svorio kilogramui) skiriami ir tiems kūdikiams, kurie gimsta mažo svorio (iki 2500 g) – tai apibrėžia Lietuvoje patvirtinta direktyva.

Kaip sugirdyti? Kai skiriame kūdikiui geležies preparatų, mamos susiduria su problema – kaip juos sugirdyti. Dauguma preparatų turi specifinį, aitrų geležies skonį, kūdikiai tai iškart pajunta. Sakome, kad sugirdyti geležies preparatą kūdikiui ar mažam vaikui yra menas. O ir sugirdžius galima tikėtis atpylimų, net vėmimų. Tiesiog mama sugirdo, o kūdikis išspjauna.

Patariame mamoms visokiausių gudrybių. Siūlome maišyti su rūgštesne terpe, pavyzdžiui, vaisių tyrele, ir tada sumaitinti.

Dalis vaikų netoleruoja saldžių sirupų (o juk dauguma vaistų vaikams yra saldžių sirupų pavidalu), tuomet maišymas su rūgščia tyrele gali būti išeitis.

Prieš valgį ar po valgio? Viskas priklauso nuo preparato rūšies. Jei tai dvivalentės geležies preparatas, rekomenduojama duoti pusvalandį prieš valgį. Jei tai geležies su amino rūgštimis preparatas (kol kas Lietuvoje toks yra vienintelis), jį galima duoti valgio metu arba iškart po valgio, net po maitinimo mamos pienu.

Būna, kad vaikas, išgėręs geležies preparatą, išvemia jį net po valandos. Tada rekomenduojame girdyti preparatą iškart po valgio. Bet šiaip geležies preparatai dažniausiai girdomi tarp maitinimų ar prieš valgį, nes jie geriau pasisavinami tada, kai skrandžio terpė yra rūgštesnė.

Labai dažnai dvivalentės geležies druskos sukelia virškinamojo trakto disfunkciją, kurios požymiai: pilvuko pūtimas, diegliai, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas. Reakcija priklauso nuo preparato, todėl būna, kad tenka skirti vis kitą ir kitą preparatą, kol atitaikome.

Kiek ilgai reikės gerti geležies preparatus? Viskas priklauso nuo mažakraujystės sunkumo. Jeigu tai lengvo laipsnio mažakraujystė (hemoglobinas nuo 90 iki 110 gramų litre), tai preparatus skiriama vartoti 3 mėnesius. Iš pradžių atkuriama hemoglobino norma, o paskui  – dar geležies atsargos, vadinamoji feritino koncentracija. Jeigu mažakraujystė vidutinio sunkumo (hemoglobinas nuo 70 iki 90 gramų litre), tada atstatymui reikia 6 mėnesių.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

 

 

 

 

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Kūdikiui skyrė geležies preparatų, bet neįmanoma sugirdyti, – viską išvemia. Ką daryti?”

  1. Sandra
    2020/05/14 at 11:48 #

    Kaip sugirdyti betkoki preparata ar vista vaikui?
    Svirksto pagalba!susvirkskite vaistu ar vitaminu doze i burnyte ir nei pykins nei spes ispjauti.

Palikite atsiliepimą


šeši − 3 =

Kitos temos: