Ponas Gandras elgiasi neprognozuojamai. Kartais užsispyrėliai tėvai susilaukia viso būrio mergaičių, kol pagaliau gimsta išsvajotas berniukas. Ir atvirkščiai.
Tačiau ne visi turi jėgų atidarinėti tą gausybės ragą ir džiaugiasi augindami kelis vienos lyties vaikučius. Kuo ypatingos tokios šeimos? Kalbamės su šeimos psichologe Erika Kern.
Kuo ypatingos šeimos, kuriose auga vienos lyties vaikai?
Kiekviena šeima kitokia, tačiau galima spėti, kad vien mergaites ar vien berniukus auginančios šeimos šiek tiek skiriasi vienos nuo kitų ir nuo šeimų, auginančių ir berniukus, ir mergaites. Skiriasi savo mikroklimatu, tvarka namuose, decibelų lygiu ir sulaužytų daiktų skaičiumi. Tikėtina, kad vien mergaičių šeima bus ramesnė, ten bus daugiau tvarkos, daugiau grožio elementų, papuošimų, kaspinėlių… Na, o berniukų šeimoje daugiau kamuolių, nešvarių sportbačių, nudaužytų kampų ir sportinės įrangos. Nepaisant šių pamąstymų, yra šeimų, kuriose mergaitės bus triukšmingesnės ir energingesnės, o kitose berniukai ramesni ir santūresni.
Nuo kokio amžiaus atsiskleidžia vaiko lytis – juk iki kokių 3 metų dauguma tėvų savo vaikus vadina niekatrąja gimine – vaikutis, mažiukas…
Svarbu ne tik vaiko lytis, tačiau ir tai, kokius lyties vaidmens lūkesčius vaikui turi tėvai. Kokį elgesį skatina ir kokio netoleruoja. Vienose šeimose tėvai mergaites vadins vaikučiais, o kitose nuo kūdikystės puoš kaspinėliais ir kitomis mažomis smulkmenomis. Vienose šeimose berniukai bus mokomi švelnumo ir jausmingumo, nes, nepaisant jų lyties, jiems irgi teks būti tėvais, o kitose švelnumas ir jausmingumas bus draudžiamas.
Visada labai sunku atskirti, kiek lytiškumo atsiskleidžia „per genus“, o kiek pagal tai, ko reikalauja ir tikisi visuomenės normos.
Kokiomis savybėmis turi pasižymėti vyras, jei jis nori būti geru 3 ar 4 dukrų tėvu?
Tokiam tėvui svarbiausia būti atidžiam, kad nė viena mergaitė nesijaustų nuskriausta (kartu ir mamytė). Visos jos iš tėčio tikisi ir siekia vyriško dėmesio. Tėtis mažoms mergaitėms (jei santykis su tėčiu geras) yra pasakų princas, pats tobulinusias ir gražiausias vyras pasaulyje. Kiekviena mergaitė kažkuriuo metu jaučiasi tėčio princese, vienintele ir nepakartojama. Kai princesių labai daug ir jos visos nori būti nepakartojamos, tėčiui reikia turėti pastabumo ir įžvalgos, padedant kiekvienai rasti savo būdą ir laiką būti vienintele princese.
O kokia turi būti gera berniukų mama?
Gerai berniukų mamai svarbiausia nė vieno berniuko „neversti“ mergaite. Daugiau ypatingų reikalavimų nekeliama. Kadangi mama šiaip ar taip su vaikais praleidžia daugiausiai laiko, tad dėmesio berniukams paprastai pakanka. Gali būti, kad jie konkuruos dėl mamos meilės, tad reikės padėti kiekvienam atrasti savo būdą, tačiau to paties reikės bet kurioje šeimoje.
Ar berniukų mama turėtų labiau domėtis vyriškais hobiais? O gal reikia stengtis išlikti be galo moteriška, kad sūnūs turėtų gerą moters pavyzdį?
Gali būti, kad mamai šiek tiek labiau teks pasidomėti kita lytimi, tačiau mylinti žmona ir šiaip jau turėtų tuo šiek tiek domėtis. Pavyzdį berniukams paprastai rodo tėčiai – kaip elgiamasi su moterimis, kaip joms rodomas dėmesys, kaip kalamos vinys ir žaidžiamas futbolas. Jei tėtis tuo neužsiima, gali to išmokyti ir mama, jei tik nori. Sutariančioje ir kartu vaikus auklėjančioje šeimoje bus geriau, jei kiekvienas galės būti savimi ir jausis mylimu.
Tas pats pažymėtina ir apie tėvus. Jei mama labai moteriška ir švelni, geriausia bus, jei ji tokia ir liks, o berniukai galės mokytis ja rūpintis ir suprasti, o jei ji sportiška ir atkakli, galės kartu sportuoti ir aktyviai leisti laiką.
Ką vyras gauna susilaukęs keleto dukrų?
Tėtis gauna daug dėmesio ir meilės, tačiau tuo pat ir daug įpareigojimų – pasirūpinti kiekviena.
Tad priklausomai nuo vyro, jis gali jaustis labai gerai, mylimas ir mylintis. Rodantis dėmesį ir visada turintis „iš meilės alpstančių“ gerbėjų. O kitam tai bus našta ir jis nelaimingas atsitrauks, burbės, kad neturi berniukų, tik nežinia, ar berniukai išspręstų šią nepasitenkinimo problemą.
Ne visada deklaruojama priežastis bus tikroji nepasitenkinimo priežastis.
Ar berniukų mamos ilgainiui nesuvyriškėja, o mergaičių tėčiai – nesumoteriškėja?
Nemanau. Suaugusiam žmogui tai ne taip paprasta. Kita vertus, daug mergaičių gali išmokyti tėvą šiek tiek geriau reikšti savo jausmus ir mokėti juos priimti. O daug berniukų gali padėti mamai geriau priimti savo asmeninę jėgą ir galias. Tai labai pozityvu ir niekaip to nevadinčiau sumoteriškėjimu ar suvyriškėjimu.
Ar vaikams patiems geriau, kai jie – vienos lyties? Yra daug istorijų, kaip broliai nutolsta nuo sesių, o, štai, sesės tarpusavyje labai gerai bendrauja. O gal šeima, kurioje yra ir berniukų, ir mergaičių – įvairiapusiškesnė, harmoningesnė?
Tai labai sudėtingas klausimas, nes kas gali pasakyti, kas geriau? Be to, ar nuo to kam palengvės, jei nuspręsime, kaip yra geriau? Juk gimdymo namuose negalime užsisakyti lyties. Viena visų vaikų lytis turi ir privalumų, ir trūkumų. Tose šeimose vaikams sunkiau atrasti savo unikalų, nepakartojamą būdą išsiskirti ir jaustis svarbiu šeimoje. Kita vertus, kai auga vienos lyties vaikai, jie turi panašių interesų, tad daug lengviau rasti bendrų žaidimų. Gali būti, kad suaugę vienos lyties vaikai bendraus artimiau, tačiau viena lytis pati savaime to negarantuoja.
Ar tėtis iš mergaičių būrio (o mama – iš berniukų) išsirenka savo lyčiai tarytum artimesnį vaiką – „berniukiškesnę“ mergaitę ir „moteriškesnį“ berniuką, kuris būtų tarsi tėvų atspindys?
Gali būti, kad iš berniukų mama išsirinks vieną, kuris bus jos mylimiausias vaikas, bet ne dėl moteriškų bruožų, o dėl kitų bendrumų. Gal tas sūnus labiau moka prie mamos prieiti, rodyti jai dėmesį. Kita mama gali taip norėti mergaitės, kad neatsilaikys savo troškimui ir vieną berniuką augins kaip mergaitę.
Taip pat tėtis – jis gali išsirinkti geriausią princesę, kuriai vyriški bruožai visiškai nereikalingi. Tuo tarpu kitas tėtis išsirinks sau artimesnę mergaitę, nes norės kam nors perduoti savo vertybes ir išmintį. Jei tėvai išskiria ir prisiriša prie vieno vaiko, kitiems – tai skausminga. Tas pats, kai tėvai nepriima vaikų lyties. Į tai svarbu atkreipti dėmesį ne tik vienalytėse šeimose.
Ar auginant tik mergaites reikėtų skatinti jų kontaktus su berniukais (dėl socialinių įgūdžių)? Tas pats kalbant apie berniukus – ar juos auginant reikia skatinti bendravimą su mergaitėmis, kad tas berniukiškumas būtų kiek „nukenksmintas“?
Moterų ir vyrų santykius vaikai mato tarp tėčio ir mamos. Jie stebi kiekvieną mažą judesį ir kontaktą tarp šių dviejų lyčių, tad tai, kaip elgiatės vienas su kitu – svarbiausia. Bendraudamos su tėčiu mergaitės mokosi elgesio su vyrais, o berniukai bendraudami su mama mokosi elgesio su moterimis. Jei daugiau dėmesio skirsite šioms gyvenimo pamokoms, vaikams bus naudingiau nei skatinimas bendrauti su kita lytimi, kol dar patiems nesinori.
„Mamos žurnalas“