Nėštukė peršalo – kaip gydytis?

vita2

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Žurnale kiekvieną sezoną rašome apie vaikų peršalimo ligas, o ką daryti, kai suserga mama?

Kokie gydymo būdai tinka besilaukiančiai moteriai? Konsultuoja akušerė-ginekologė Agnė Meškaitė.

 „Kai laukiausi, kartą pradėjo skaudėti galvą. Kentėjau pusę dienos, bet paskui išsiunčiau vyrą į vaistinę, kad nupirktų vaistininko rekomenduotą vaistą nuo skausmo. Kai vyras grįžo tuščiomis ir pasakė, kad „jokių vaistų nėščioms negalima“, apsiverkiau. Vaistininkė patarė… ant galvos dėti šaltus kompresus. Tąkart skausmą iškentėjau, bet jau kitą dieną pradėjau nuskausminamųjų, tinkamų nėščiosioms, medžioklę. Tik PENKTOJE mano aplankytoje vaistinėje farmacininkė pasiūlė homeopatinių tablečių, kurias galima vartoti besilaukiančioms moterims. Visos kitose man atsakė tą patį – nėščioms vaistų negalima. Bet juk tai net nežmoniška. Tie, kurie patyrė ilgalaikį migreninį galvos skausmą, žino, jog jis toks baisus, kad norisi galvą daužyti į sieną. Juk jei nėščiajai reikėtų rauti dantį ar daryti apendicito operaciją, nejau irgi sakytų, kad nuskausminti  negalima?“ Iš mamos pasakojimo

JEI SUNEGALUOJA BESILAUKIANTI MOTERIS

Peršalimo ligos, virusinės infekcijos. Nėštukė – kaip mažas vaikas, imlesnė virusams, todėl ne veltui nėščiosioms patariama skiepytis nuo gripo. Jei gripo simptomai pasireiškė nėščiai moteriai, ji turėtų būtinai kreiptis į gydytoją, nes tik jis gali nustatyti, kokių vaistų reikia. Gali būti skirti įvairūs vaistai, jei reikia – net antibiotikai, nes gripo sukeltos komplikacijos gali būti pavojingos tiek nėščiai moteriai, tiek vaisiui. Geriausia stengtis gripo išvengti – artėjant jo protrūkiui nebūti žmonių susibūrimo vietose, ypač uždarose patalpose (pavyzdžiui, kino salėje). Pasitarus su gydytoju, derėtų vartoti homeopatinius preparatus, vitaminus.

Temperatūra. Bet kokiu atveju nėštukei sukarščiavus būtina kreiptis į gydytoją, ir tai daugiau ne akušerio-ginekologo, o bendrosios praktikos gydytojo kompetencija. Karščiuojančiai būsimai mamai patariama vartoti daugiau skysčių, o temperatūrai mažinti paprastai skiriamas paracetamolis (nepamirškite, kad temperatūrą reikia mažinti tik tada, kai ji aukštesnė nei 38˚C). Svarbu nustatyti karščiavimo priežastį, tuomet efektyvesnis ir gydymas.

Antibiotikai. Antibiotikai nėščiai moteriai skiriami tik tada, kai neišvengiama. Negydoma infekcija gali turėti kur kas daugiau neigiamo poveikio vaisiui (sukelti apsigimimą ar net žūtį) nei tinkamai skirti antibiotikai. Skiriant bet kokį vaistą nėščiajai, reikia įvertinti galimą riziką ir laukiamą naudą.

Galvos skausmas. Jei nepadeda liaudiškos priemonės – poilsis, šaltas kompresas ant kaktos – galima išgerti tabletę paracetamolio ar (pasitarus su gydytoju) kito skausmą slopinančio vaisto. Yra nėščiosioms tinkamų homeopatinių vaistų nuo skausmo. Ir vėl – svarbu išsiaiškinti, kas sukėlė galvos skausmą, nes priežasčių gali būti labai daug.

Kodėl nėštukei kenkia vaistai. Vaistai gali pakenkti ne moteriai, o vaisiui – sukelti apsigimimą, vaisiaus pažeidimą, priešlaikinį gimdymą, vaisiaus žūtį. Vaisiaus kepenys nėra subrendusios, todėl negali metabolizuoti įvairių cheminių preparatų. Yra tokių ligų, kai gydytojai moteriai nerekomenduoja ar net uždraudžia pastoti ir gimdyti, nes šioms ligoms gydyti skirti vaistai nesuderinami su besivystančiu vaisiumi. Bet yra ir tokių lėtinių ligų, kurioms gydyti skirti vaistai yra saugūs nėščiajai. Lėtinėmis ligomis sergančios ir nuolatos vaistus vartojančios moterys būtinai turi apie planuojamą nėštumą pasitarti su gydytoju.

Vaistai pavojingiausi embrioniniu laikotarpiu, kai vystosi visos būsimo organizmo sistemos – tai nėštumas iki 12 savaičių.

Vaistažolės. Anksčiau buvo manoma, kad vaistažolių arbatas ir tinktūras nėščioji gali vartoti be jokių apribojimų, nes tai ne cheminiai preparatai. Bet iš tiesų daugumos vaistažolių ir žolinių preparatų poveikis prilygsta cheminiams vaistams ar net yra stipresnis. Tad apie kiekvieną vaistažolę, kurią vartojate, reikėtų pasakyti savo gydytojui.

Medus – stiprus alergenas, todėl nėščia moteris jo turėtų vartoti retkarčiais ir po nedaug.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− vienas = 1

Kitos temos: