Vaikas per gyvenimą gaus daugybę pažymių, bet tikriausiai nė vienas jų mamai nebus toks svarbus, kaip pirmasis vertinimas – balai pagal Apgar skalę. Kas ta visagalė skalė, kodėl visi naujagimiai pagal ją „rūšiuojami“ ir ką tai lemia tolesniam žmogaus gyvenime, kalbamės su KMUK Naujagimių ligų skyriaus vedėja Rasa Tameliene.
Kodėl ši skalė taip vadinama?
Šią skalę naujagimių būklei po gimimo vertinti sukūrė ir 1952 metais pasiūlė taikyti praktikoje amerikiečių gydytoja Virdžinija Apgar, todėl ši skalė pavadinta jos vardu. Ši garsi gydytoja gimė 1909 metais New Jersey mieste, 1933 metais baigė Kolumbijos universiteto gydytojų ir chirurgų koledžą, buvo viena pirmųjų Kolumbijos universiteto moterų, kurios gavo mokslų daktaro vardą. Gydytoja mirė 1974 metais.
Ar visame pasaulyje kūdikiai vertinami pagal tą pačią skalę?
Ši skalė naudojama visame pasaulyje naujagimių būklei po gimimo vertinti.
Kiek laiko praėjus po gimimo nustatomi balai?
Apgar skalė yra naujagimio būklės po gimimo vertinimo testas. Jis paprastai atliekamas du kartus: praėjus 1 minutei nuo gimimo ir praėjus 5 minutėms nuo gimimo. Testas padeda įvertinti, ar naujagimiui nereikia skubios pagalbos ir gaivinimo priemonių. Jei pirmieji naujagimio įvertinimai yra žemi, testas gali būti dar kartą pakartojamas po 10, 15 ir 20 minučių.
Jei po gimimo naujagimio būklė yra prasta, jam pirmiausiai taikomos gaivinimo priemonės, ir tik stabilizavus naujagimio būklę, susumuojami balai pagal Apgar skalę, buvę po 1 ir po 5 minučių. Gaivinimas turi būti neatidėliotinas ir savalaikis, todėl negalima švaistyti brangaus laiko vien skaičiavimams.
Pakomentuokite Apgar skalę. Ar mažiau nei 10 balų surinkęs naujagimis yra nesveikas?
Jei Apgar skalė yra 8-10 balų, vaikučio būklė yra patenkinama, jam nereikia jokios medikų pagalbos.
Jei naujagimis vertinamas mažiau kaip 7 balais, tai dar nereiškia, kad jis yra nesveikas. Šiam naujagimiui dėl kažkokių priežasčių gimimo metu sumažėjo deguonies kiekis kraujyje, todėl tokiam naujagimiui reikia neatidėliotinos specialios pagalbos, pavyzdžiui, išvalyti kvėpavimo takus, teikti deguonies arba dirbtinės plaučių ventiliacijos per kaukę ar intubacinį vamzdelį, atlikti išorinį širdies masažą, medikamentų injekcijas. Visas gimdyklose dirbantis personalas yra apmokytas gaivinti naujagimį, todėl pasiruošęs reikiamu momentu jam padėti.
Kai kuriems naujagimiams, pavyzdžiui, neišnešiotiems, žemesnis balų skaičius yra normalus, nes šių vaikučių raumenų tonusas ir refleksinis jaudrumas dėl nesubrendimo yra žemesnis.
Tačiau jei naujagimis vertinamas 1-3 balais po 10, 15 ar 20 minučių, tai yra blogas prognostinis ženklas dėl sergamumo ir mirtingumo.
Kaip skaičiuojami balai pagal Apgar skalę?
Pagal Apgar skalę yra vertinami penki požymiai, kuriems skiriama nuo 0 iki 2 balų. Tie požymiai yra:
Širdies susitraukimų dažnis
Daugiau 100 kartų per minutę – 2 balai
Mažiau 100 kartų per minutę – 1 balas
Nėra – 0 balų
Kvėpavimo dažnis
Kvėpavimas stiprus, verksmas garsus – 2 balai
Kvėpavimas silpnas, verksmas neaktyvus – 1 balas
Nekvėpuoja – 0 balų
Raumenų tonusas
Aktyvūs judesiai – 2 balai
Nevisiškai sulenktos rankytės ar kojytės – 1 balas
Be tonuso – 0 balų
Spalva
Visas rausvas – 2 balai
Kūnelis rausvas, galūnės melsvos – 1 balas
Visas melsvas arba pilkas – 0 balų
Refleksinis jaudrumas
Grimasos, kosti, čiaudi – 2 balai
Vien grimasos – 1 balas
Nėra grimasų – 0 balų
Visus šiuos vertinimus, kaip ir bet kokiame teste, reikia sudėti ir gauname bendrą rezultatą. Maksimalus balų skaičius yra 10, minimalus – 1.
Mamos mini, kad vaikutis gimdamas gavo daug balų, bet paskui jam „išlindo“ ligos. Vadinasi, ta skalė nenusako vaiko sveikatos?
Apgar skalė naudojama vaikučio būklei gimimo metu nusakyti, todėl tolimesnės vaikelio sveikatos būklės ji nenusako.
Kiek tie gauti balai lemia vaiko sveikatą pirmaisiais mėnesiais, pirmaisiais metais?
Jei vaikutis gimdamas gavo aukščiausius įvertinimo balus, tai dar nereiškia, kad pirmaisiais mėnesiais ar pirmaisiais metais jis nesirgs. Kaip jau minėjau, šis įvertinimas atspindi tik vaikelio būklę pirmosiomis minutėmis po gimimo. Jei įvertinimas po 10, 15 ar 20 minučių buvo labai žemas, tokį vaikutį turėtų atidžiai sekti šeimos ar vaikų ligų gydytojas dėl cerebrinio paralyžiaus pavojaus ir, esant reikalui, pasitelkti visą specialistų komandą.
Kas nustato balus? Ar gali tai padaryti bet koks gydytojas, ar reikia būtinai neonatologo?
Balus nustato medikai, kurie dirba gimdykloje – tai gydytojai neonatologai, pediatrai, akušeriai-ginekologai, naujagimių slaugytojos, akušerės. Gydytojai, kurie nedirba gimdykloje, naujagimių būklės po gimimo nevertina.
Ar galima apsirikti nustatant tuos balus?
Yra objetyvūs kriterijai, kaip nustatyti balų skaičiui, todėl apsirikti nustatant tuos balus labai sunku.
„Mamos žurnalas“