Iki kokio amžiaus, svorio ar ūgio vaikas privalo automobilyje važiuoti specialioje saugos kėdutėje?
Į šį klausimą jau atsakyta vienareikšmiškai, tai patvirtino įstatymas, ir tėveliai žino, kad visi vaikai, kurių ūgis iki 135 cm, turi būti vežami specialiose kėdutėse. Pažeidusiems šią nuostatą vairuotojams taikomos baudos. Konsultuoja ekspertas Donatas Žekonis.
Kelių eismo taisyklėse ši tvarka išdėstyta taip:
„204. Žemesni kaip 135 cm ūgio vaikai lengvuoju ar krovininiu automobiliu vežami tik specialiose jų ūgiui ir svoriui pritaikytose atitinkamos grupės sėdynėse:
204.1. 0 grupė skirta vaikams, kurie sveria mažiau kaip 10 kg;
204.2. 0+ grupė skirta vaikams, kurie sveria mažiau kaip 13 kg;
204.3. I grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 9 iki 18 kg;
204.4. II grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 15 iki 25 kg;
204.5. III grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 22 iki 36 kg.
205. Draudžiama ant priekinės motorinės transporto priemonės sėdynės vežti vaiką specialioje jo ūgiui ir svoriui pritaikytoje sėdynėje, kurios atlošas atsuktas į priekinį motorinės transporto priemonės stiklą, jeigu priekinė sėdynė apsaugota saugos pagalve. Ši nuostata netaikoma, jeigu priekinės saugos pagalvės veikimo mechanizmas išjungtas.
207. Vairuotojas privalo užtikrinti, kad motorine transporto priemone vežami vaikai naudotų įrengtas ir jiems pritaikytas prisegimo sistemas.“
Pagrindinis skirtumas nuo prieš tai galiojusios tvarkos – dabar VISI vaikai iki 135 cm ūgio privalo važiuoti automobilio kėdutėje (anksčiau buvo numatyta 3 m. amžiaus riba). 135 cm – tai apytiksliai 9-10 metukų.
Apie mažiausių vaikų saugos kėdutes tėveliai daug žino, nes patys itin kruopščiai renkasi pirmąsias kėdutes, domisi saugumo testais bei pritaikytomis naujovėmis.
Apie automobilio kėdutes vyresniems vaikams buvo kalbama ne itin daug, nes jos nebuvo privalomos. Dabar tokią kėdutę reikės naudoti ilgiausią laikotarpį, lyginant su kitų amžiaus grupių saugos kėdutėmis: pačią pirmąją (0+ grupės, 0-13 kg) „kėdutę-nešynę“ mažylis išauga pradėjęs tvirtai sėdėti (apie 6-12 mėn., priklausomai nuo sezoninių drabužių „storio“ ir vaiko ūgio). Kėdutę su vidiniais diržais (I ar II grupių), nukreiptą veidu į automobilio važiavimo kryptį, vaikas išauga maždaug iki 3-4 metukų.
O štai automobilio saugos kėdutę, skirtą iki 135 cm ūgio, vaikas naudos vidutiniškai iki 10 metukų. Tad šios kategorijos kėdutę reikėtų rinktis atidžiai, numatant ne vienerius metus į priekį.
Rinkdamiesi automobilio kėdutę vyresniems vaikams, atkreipkite dėmesį į kai kuriuos svarbius dalykus:
„Pasostė“ ar kėdutė su atlošu? Jei Jūsų vaikui apie 3-4 metukus, jis gana aukštas, galėsite rinktis ne tik automobilio kėdutę, bet ir paprastą paaukštinimą, vadinamą „pasostę“. Tokios kategorijos kėdutės nebeturės vidinių saugos dirželių ir sagties, vaiką reikės prisegti automobilio saugos diržu, o minėta kėdutė ar „pasostė“ užtikrins tik tinkamą automobilio saugos diržo nukreipimą per vaiko petį ir klubus. Nemanykite, kad tokiam menkam paaukštinimui pakaks ir paprastos pagalvėlės. Pagalvėlė neturi porankių, tad nėra niekaip tvirtinama prie saugos diržo. Autoįvykio metu ji tiesiog iščiuožtų iš po diržo kartu su vaiku.
Pasostė – ekonomiškiausias, bet toli gražu ne saugiausias sprendimas. Jei su vaiku važiuojate kasdien, ir vaikas kelionės metu užmiega, naudingiau būtų įsigyti automobilio kėdutę, turinčią nugaros atramą, galvos bei pečių apsaugas. Taip vežant vaiką bus ramu, kad stabdymo ar staigaus posūkio metu jo galva ir petukai bus apsaugoti, netrinktels į langą, o užsnūdęs jis turės kur atsiremti ir liks saugus.
Tėvelių patogumui gamintojai siūlo ir tokių kėdučių, kurias galima transformuoti: nuimti viršutinę dalį ir paliktit tik „pasostę“. Jei kėdutę galima pritaikyti vaiko ūgiui, tėveliai renkasi saugesnį variantą ir palieka abi dalis – tiek „pasostę“, tiek pritvirtintą atlošą.
Reguliavimas pagal vaiko ūgį. Labai svarbu, kad II ir III grupių automobilio kėdutė galėtų prisitaikyti prie augančio vaiko ūgio. Šios kėdutės turėtų būti patogios tiek 3 metukų, tiek 10 metų vaikui. Augant vaikui, turėsite pakelti galvos atramėlę, kuri ne tik saugo, bet dažnai kėdutėje palaiko ir tinkamą automobilio saugos diržo padėtį virš vaiko peties.
Nuolat patikrinkite, ar saugos diržas nedengia vaiko veiduko, nespaudžia kaklo, ar neslegia pečių žemyn. Jei taip yra, vežti vaiką nesaugu, būtina reguliuoti kėdutės aukštį.
ISOFIX jungtys. ISOFIX jungtys užtikrina daug aukštesnį saugumo lygį – jomis pritvirtinta automobilio kėdutė tiesiogiai jungiama prie automobilio korpuso, taip suteikiamas didesnį stabilumas stabdymo ar autoįvykio metu. Taip pritvirtinta kėdutė nejudės, nesvirs į šonus.
Jei abejojate, ar Jūsų automobilyje yra ISOFIX jungtys, „paieškokite“ jų už galinės sėdynės arba teiraukitės konsultantų.
Net jei šiuo metu Jūsų turimas automobilis yra kiek „vyresnis“, ir jame nėra gamyklinių ISOFIX jungčių, vis vien galite rinktis kėdutę, pritaikytą šioms jungtims, nes ją naudosite iki vaikui sukaks 12 metų ir gali būti, kad per tą laiką įsigysite naujesnį automobilį.
Audiniai. Svarbus ir šis kriterijus, nes kėdutė turės tarnauti itin ilgą laiką, itin „ekstremaliomis“ sąlygomis (purvini batukai, maistas, gėrimai ir t.t.). Garsūs gamintojai investuoja ne vien į kėdučių saugumo lygio kėlimą, bet tobulina ir medžiagas. Šiuo metu jau yra tokių audinių, kurie ne tik neblunka, yra atsparūs nuolatiniam dėvėjimui ir skalbimui, bet kartu ir laidūs orui bei „kvėpuoja“ lyg medvilnė.
Nepamirškite, kad daugiausia autoįvykių nutinka važiuojant nedidelį atstumą nuo namų, ir vežkite savo vaikus, VISADA prisegtus automobilio kėdutėse, net ir važiuodami trumpiausią kelio atkarpą.
Geriau bet kokia kėdutė negu visai be kėdutės!
„Mamos žurnalas“