
Nuostabu skaityti apie šeimas, kurios balinėja, tailandinėja ar kanarinėja ištisus metus.
Tačiau labiausiai įsimena tos kelionių patirtys, kurias galime „pasivogti“. Realios, nebrangios, apčiuopiamos.
Šį numerį pokalbiui pakvietėme paprastą vilniečių šeimą.
Susipažinkite: mama Rasa (ekonomistė), tėtis Vaidas (fizikas), vaikai Tauras (11 m.), Girius (8 m.) ir Vakarė (5 m).
Jie neseniai grįžo iš 8 dienų kelionės po Prancūzijos Alpes. 6 nakvynės + įspūdinga pažintis su kalnais jiems penkiems kainavo 1400 eurų ir… vieną dieną pasiruošimo.
Keliauja nuo vaikų gimimo
Šeima keliauja kasmet, tam neturi įtakos, jei tais metais ant rankų – kūdikis. Dažniausiai renkasi keliones automobiliu, savuoju nuvažiavo iki Anglijos, apkeliavo Slovakijos Tatrus, išnuomotu 3 savaites keliavo Sicilijoje, Tenerifėje ir t.t.
Kelionių su „viskas įskaičiuota“ ir ramaus gulėjimo prie baseino šeima net nėra išbandžiusi. Kodėl? „Neišgulėtume. Neįdomu. Mums reikia judėti, judėti, judėti. Vaikai labai aktyvūs, turi išsikrauti, o mes prie jų prisitaikome“, – sako Rasa.
Kelionę suorganizavo per 1 dieną
Kelionių organizatorius šeimoje – tėtis, nes moka greitai rasti ir užsakyti viešbučius, sudaryti kelionės maršrutus, išnuomoti automobilius, apskaičiuoti kelią iki viešbučių ir lankytinų vietų. Rasai tenka pasirūpinti manta, vaikų drabužiais, maistu.
Kad ir kaip greitai Vaidas suplanuoja keliones, šį kartą buvo pasiektas rekordas. Rasa pasakoja: „Suplanavome kelionę automobiliu į Lenkiją, Gdansko regioną. Susipakavome paspirtukus, dviračius, paplūdimio aprangą, palapines. Kitą dieną turėjome išvykti. Keliauti turėjome su mano seserimi ir jos vyru, tad išvakarėse nuvykome pas juos į Kėdainius.
Ramiai vakarojome, planavome, ką pamatysime Lenkijoje, ir sesers vyras pajuokavo: „O gal geriau važiuojame į Bulgariją, juk ten „Žalgiris“ kaip tik tuo metu žais atsakomąsias rungtynes“. Tada mano vyras pratęsė mintį: „Jeigu jau iki Bulgarijos, tai kodėl ne iki Prancūzijos, ten juk šalia Alpės“. Sesers vyras iškart sutiko. Iš pradžių buvo lengvas šokas – visa manta sukrauta keliavimui prie jūros.
Neįsidėjome jokios kalnų avalynės, kalnams tinkamų drabužių. Bet visi nutarėme – kaip nors. Kitą rytą vyras užsakė viešbutį ir keltuvų į kalnus bilietus, ir mes išvažiavome į Prancūziją“.
Sunkiausia dalis – kelionės pirmyn ir atgal

Keliauti su šeima automobiliu – komfortiška ir nebrangu, tačiau yra viena blogybė: kaip išlaikyti judrius vaikus automobilyje? 7 asmenų kompanija (4 suaugę + 3 vaikai) patogiai tilpo į 7 vietų kreislerį. Šeima per keliones nusižengia sveikos mitybos principams, tad vaikams nuotaiką keldavo sustojimai makdonalde. Rasa juokiasi, kad vaikai jau žino, jog kelionėje galės valgyti „nesveikai“ ir iš anksto teiraujasi – mamyte, o galėsime valgyti bomžpakių? (Bomžpakiais vadinamos užpilamos sriubos iš pakelių.)
Kelionei paįvairinti kompanija sustojo Vroclave pasivaikščioti po senamiestį ir Šveicarijoje prie Reino krioklių.
Kadangi buvo du vairuotojai, kompanija per pusantros paros „su pavalgymais ir pasisiojimais“ pasiekė kelionės tikslą – Prancūzijos Alpių slidinėjimo kurortą netoli Šamoni (Chamonix). Mat Šamoni – pagrindinis šio regiono kurortas, nuo kurio driekiasi patogūs maršrutai Monblano ir kitų įspūdingų kalnų trasų link.
Savaitė kelionių po kalnus
Ne tik Lietuvoje tuo metu šniokštė liūtys, Alpėse irgi lijo, tik, viena laimė, – naktimis. Dienomis oras buvo nuostabus, tad kompanija iš ryto patraukdavo į suplanuotas kalnų trasas. Paskutinę dieną, deja, lijo visą parą, teko ieškoti pramogų „apačioje“. Visi nuvažiavo pasižmonėti į kalnų miestą Annensi.
„Iškart pasijuto, kad vaikai miestams nesutverti. Miestas juos išderino. Užtat gamtoje, net einant sunkius maršrutus, vaikai buvo patenkinti ir susidomėję“, – sako Rasa.

Ką galima pamatyti kalnuose, kai eini į juos kiekvieną dieną? Regis, tas pats per tą patį… „Oi, ką jūs. Kalnų gamta labai įdomi. Pirmiausia keltuvu pasikeli į kalną ir leidiesi pasirinktu pėsčiųjų maršrutu. Trasos pažymėtos ilgiais.
Keliaujant su vaikais, reikia laiką bene padvigubinti – jeigu užrašyta, kad trasa 2,5 valandos, su vaikais ją įveiksi per 4 valandas.
Viršuje temperatūra būna apie nulį, tenka užsivilkti striukes, leidžiantis žemyn drabužius tik nusivelki, kol apačioje jau gali degintis. Keičiasi augalija. Iš pradžių matai uolas ir ledynus, tada prasideda samanėlės ir mėlynių krūmokšniai, vėliau – krūmai, po valandos – jau ir medžiai, iš pradžių spygliuočiai, paskui lapuočiai. Matai kalnų gyventojus – ožiukus, švilpikus, o po tavimi plaukia debesėliai. O kur dar kalnų kriokliai, kalnų upės.
Alpės be galo didelės, maršrutų daugybė. Vieną dieną pasikėlėme iki aukščiausio taško, iš kurio gali matyti aukščiausią Europos kalną Monblaną. 3800 m aukštyje yra aikštelė su stikliniu kambariu (stiklas iš viršaus, apačios ir šonų), kuriame gali nusifotografuoti visų viršukalnių fone.
Pramogų vaikams ir suaugusiesiems prigalvota, tik naudokis. Dviračių trasos, kartingai, rogutės, vandens parkai. Matėme daugybę vaikų, savo kojytėmis trasas įveikinėjo dvimečiai. Matėme mokinukų grupių, kurios pramogavo eidamos kalnų upėmis. Jie vilki hidrokostiumus, susiriša vienas su kitu virve, iki pusės įbrenda į upę ir eina tarpekliais. Kita vaikų pramoga – urvinėjimas (speleologija), vaikai turi specialius kostiumus, šalmus su prožektoriais ir leidžiasi su virvėmis į kalnų urvus. Matėme ir kalnų dviračių mėgėjų vaikų būrelius. Stebėjausi tų vaikučių ištverme – niekam nekaršta, nešalta, nesunku“, – įspūdžiais dalinasi Rasa.

Vienintelė problema šeimai buvo avalynė – juk visi ruošėsi prie jūros! Tačiau turėjo krepšinio, futbolo ir bėgimo batus, su jais ir išsivertė. Dar vienas nesmagus niuansas – šeima negalėjo patekti į miestelio baseiną, nes jų maudymosi kostiumėliai neatitiko standartų.
Moterys neįleidžiamos su atskirais maudymukais, o vyrai – su maudymosi šortais. Privaloma baseininė apranga (vientisas maudymukas moterims, glaudės „trikampėliai“ – vyrams ir berniukams). Šeima nenorėjo investuoti į 5 maudymosi kostiumus dėl vieno pasipliuškenimo.
Maistas – kaip namuose
Šeima tokiose kelionėse nuomojasi apartamentus su virtuve ir maistą gaminasi patys.
Pusryčiai – sumuštiniai, košės. Dienos užvalgymams įsideda maisto į kuprines, vaizdingose vietose susėda užkąsti. Vakarienes gaminasi sočias ir smagias, o produktus perka vietinėse parduotuvėse.
Elementaru. Bet ar įdomu? „Taip maitinamės ne tik dėl taupumo. Su 3 judriais vaikais kavinėse tikrai neatsikvėpsi. Keliaudami Sicilijoje valgėme kavinėse, kiekviena vakarienė buvo iššūkis ir mums, ir kitiems kavinės lankytojams. Vaikams kavinėse nuobodu. Jeigu keliautume dviese su vyru, matyt, visą laiką valgytume kavinėse užsigerdami vynu, tačiau keliaudami su vaikais taikomės prie jų“, – sako Rasa.
1400 eurų pakako

Daugiausiai kelionėje kainavo kalnų keltuvai. Kalnų pasas 5 dienoms (su juo gali keltis visais trijų regionų Alpių keltuvais kiek nori kartų) suaugusiajam kainavo 118 eurų, o vaikui – iki 100.
Nakvynė apartamentuose kurortiniame miestelyje 7 žmonėms 6 naktims kainavo 580 eurų (galima pajuokauti, kad Druskininkuose mokėsite 2 kartus daugiau).
„Visos kelionės išlaidos su kuru, nakvyne, keltuvais, sočiu maistu ir lauktuvėmis mūsų šeimai kainavo 1400 eurų.
Žinoma, mes neturėjome tikslo apsipirkti, nėjome į kavines“, – sako Rasa.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“