Antrasis papildomo maitinimo mėnuo.
Tęsiame projektą apie kūdikio pratinimą prie naujo maisto. Pagrindinė projekto herojė – dabar jau 8 mėnesių Medeina. Jos mama kas mėnesį aprašys dukrelės valgymo ypatumus, o gydytojas komentuos, girs arba kritikuos.
Medeina gimė 4 300 g
Projekto pradžioje (lygiai 6 mėn.) svėrė 8 500 g
Per antrąjį projekto mėnesį priaugo 300 g, ir dabar (8 mėnesių) sveria 9 300 g
Mamos pasakojimas
Kasdienė mėsytė
Gerai sakoma, kad maži vaikučiai žino, kaip reikia maitintis. Mano dukrytė – ne išimtis.
Nuo 7 mėnesių mažyliams jau reikia pradėti duoti mėsytės. Jei neklystu, geriausiai tinka veršiena, jautiena, paukštiena, triušiena. Net ir žvėriena, tik ji turi būti veterinarų patikrinta ir gerai išvirta.
Įdomu, o nuo kada galima duoti kiaulienos? Juk mes, lietuviai, nuo seno įpratę prie šios mėsos, todėl net neabejoju, kad mūsų močiutės savo vaikams jos jau gana anksti duodavo.
Taigi mano dukrytė pradėjo ragauti veršienos. Duočiau ir paukštienos, jei tik rasčiau tikrai sąžiningai užaugintos. Mūsų šeimai labai svarbu maisto kokybė. Ir tikrai nenorime savo vaikams duoti hormonais primaitintų vištų ar kalakutų. Tad kantriai ieškome patikimų ūkininkų.
Kodėl rašiau, kad vaikai geriausiai žino, kaip reikia valgyti? Todėl, kad bent jau anksčiau dietologai rekomenduodavo maisto produktus valgyti atskirai: jei mėsa, tai viena mėsa, jei daržovės, tai vienos daržovės. Čia ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Tad mano dukrytė taip ir mėgsta, kitaip – visai nevalgo.
Iš pradžių po truputį daviau vienos mėsytės – tiko ir patiko. Tačiau, kai pradėjau maišyti su daržovių košyte – atsisakė valgyti. Vėl ėmiau maitinti vieną išvirtą veršieną. Puikiai valgė. Po kelių savaičių pagalvojau, kad gal jau įprato ir tikrai valgys su daržovėmis. Rezultatas – nė šaukštelio į burną. Turime vaikutį su savo principais ir norais. Ir neįkiši jai to, ko ji nepripažįsta. Teks prisiderinti.
Tad visą mėnesį taip ir valgėme: daržovės atskirai, mėsytė atskirai.
Dienos valgiaraštis
Aštuntą mėnesį Medeinos dienos valgiaraštis atrodė taip:
Apie 7 val. ryte – pieno mišinukas, apie 140 ml.
Po kelių valandų – daržovių košė. Jas dukrytė valgo įvairias: sumaišydavau morkas, brokolius, žiedinius kopūstus, moliūgus. Pabandė ir kopūsto.
Labai bijojau, kad nepūstų pilvuko, bet gal jau tie siaubai praeityje, nes jokio šalutinio poveikio nebuvo.
Tiesa, bulvių Medeina vis dar nemėgsta (supratau, kad bus panaši į mane, nes aš jų visai nevalgau).
Prieš pietus – pieno mišinukas. Jei ne tuomet, tai maždaug pavakarių metu.
Pietums – apie 50 g mėsytės.
Kadangi dažniausiai viso kiekio (apie 200 g) daržovių košytės vienu metu nesuvalgydavo, tai ją pabaigdavo per pavakarius.
Prieš pietus arba vakarop – obuoliukas arba kita vaisių košytė, bet dažniausiai lietuviški obuoliai.
Prieš miegą apie 180 ml mišinuko. Medeina vis dar keldavosi naktį ir išgerdavo 160 ml mišinio.
Dieną dukra gėrė vandenuką ir po truputį praskiestų natūralių obuolių sulčių.
Nežinau, ar čia daug, ar mažai, bet mažoji per parą suvalgydavo: mišinio – apie 600 ml, daržovių tyrės – apie 200 g, mėsytės – apie 50 g, obuoliuką.
Šį mėnesį mažoji jau pradėjo kramsnoti
Truputį bijojau, kad gal per anksti, bet kai pusseserė davė sausainuką, o dukrytė labai gražiai jį valgė, tai pradėjau sausainiukų ir riestainių duoti ir aš. Dar dukrytė mėgsta kviečių ir grikių trapučius bei duoniukus. Ir ypač – juodą duoną. Nedaug jų suvalgo, daugiau pribarsto ant žemės ir žaidžia su jais, bet juk tam tėveliams ir reikalinga kantrybė.
Septinto mėnesio pabaigoje Medeinai jau buvo išdygę 5 dantukai, dar vienas prasikalė aštunto mėnesio pradžioje, taip kad dabar jau bus drąsiau duoti graužti duonos gaminių.
Mamos klausimai
Būtų įdomu sužinoti, ar blogai, jei nėra nustatyto laiko, kada tiksliai kūdikis valgo tą patį maistelį? Ar galima vieną dieną, pavyzdžiui, daržovių tyrę duoti prieš pietus, kitą – jau po pietų? Kada duoti vaisių? Ar reikia skiesti sultis? Kiek kartų per parą Medeinai duoti valgyti? Kokio dydžio – kiek mililitrų ar gramų turėtų būti viena maisto porcija? Kiek ir kokios mėsos duoti Medeinai?
Ar galima sotaus maistelio primaitinti prieš naktį, kad geriau miegotų, o gal atvirkščiai – bus per sunku skrandukui ir vaikutis visai prastai miegos?
Ar teisingai valgė Medeina? Gydytojo komentaras
Žvėriena
Jei norime žvėrienos duoti kūdikiams, jos nepakanka veterinariškai patikrinti ir gerai išvirti, reikia ir marinuoti. Mėsa bus minkštesnė, sultingesnė. Laukinių žvėrių mėsa turi stiprų specifinį kvapą.Šis kvapas gali nepatikti kūdikiui, todėl nors žvėriena yra liesa, daug mikroelementų turinti mėsa, tačiau nėra rekomenduotina kūdikiams ir mažiems vaikams. Iš visos žvėrienos žmogus geriausiai virškina elnieną. Briedžio ar stirnos mėsa yra daug švaresnė nei šerniena. Su kiškiena daugiau darbo nei naudos: nulupus nušauto žvėrelio odą ir išpjovus vidaus organus, reikia 1-2 paras brandinti vėsioje patalpoje uždengus, kad mėsa neišdžiūtų. Išdorota briediena brandinama 4 paras, elniena – 3 paras.
Kiauliena
Liesos kiaulienos, nusipirktos iš ūkininko, kuris šėrė kiaulę ekologiniais pašarais ir paskerdė ją užaugusią iki 80-100 kg gyvo svorio, galima duoti 7 gyvenimo mėnesį. Pagrindinė blogybė slypi nežinomybėje, nes nežinome, kaip užaugintą kiaulieną perkame (tiek turguje, tiek parduotuvėse). Apie kiaulieną apstu įvairiausių nuomonių. Viena jų – kiauliena nešvari, riebi mėsa, nes kiaulės ėda viską.
Kita nuomonė – biomedicinos mokslų daktarės V. Razmaitės teigimu, „kiaulienos raumenyse (liesoje kiaulienoje) riebalų yra mažiau negu jautienoje. Kiaulienos nugarinėje yra tik apie 2 proc. ir net mažiau, o kumpyje – apie 3-4 proc. riebalų“. Jei įmanoma, pravartu mėsos rūšis kaitalioti, neatsisakyti paukštienos, kalakutienos, veršienos, ir, žinoma, kiaulienos.
Kiek duoti mėsos
Liesos mėsos 8 mėn. kūdikiui per parą reikėtų duoti 30-50 g. Liesa mėsa ir paukštiena yra ne tik didelio kiekio baltymų, bet ir lengvai įsisavinamo geležies, cinko ir vitamino B12 šaltinis. Iš paukštienos geriausiai tinka kalakutiena, nes kalakutas yra išrankus paukštis, nelesa nepažįstamo, sugedusio ar nešvaraus pašaro, nemėgsta nešvaraus vandens, ne taip greitai užauga, kaip pramoniniu būdu auginami viščiukai.
Kalakutiena – rečiausiai alergiją sukelianti mėsos rūšis. Šioje mėsoje yra mažai kolageno, todėl ji lengvai virškinama.
Vegetarinė mityba kūdikiams nerekomenduojama, nes gali sutrikti augimas, sulėtėti psichomotorinė raida ir atsirasti rachitas.
Mėsos-daržovių košės
Natūralu, kad Medeina mielai valgė gryną mėsą, o atsisakė mėsos-daržovių košės, nes pasikeitė skonis. Kai kūdikis atsisako naujo skonio patiekalo, negalima prievartauti ir kasdien tą naują patiekalą kišti. Pasiūlykite patiekalo po kelių dienų. Prie naujo skonio kūdikiai ir maži vaikai įpranta per 10-20 pasiūlymų. Medeinos mama darė teisingai, kad nebruko mėsos-daržovių košės, o nutarė lukterėti.
Bulvės ir daržovių košė
Ne tik 8 mėn. kūdikiai, bet ir vyresni vaikai gali nemėgti bulvių košės. Bulvė gali būti tik kaip viena iš daržovių košės dalių. Svarbiausia, kad kūdikis valgytų daržovių košę. Tik daržovių košės negalima šildyti. Jei vaikas nesuvalgė ryte, ši košė vakare jau bus mažavertė. Kiekvieną patiekalą kūdikiui ir mažam vaikui reikia ruošti prieš maitinimą.
Mišinys
Medeina per parą suvalgo 600 ml pieno mišinio. Tai kiek daugiau nei norma. Nežindomiems 6 mėn. ir vyresniems kūdikiams per parą rekomenduojama duoti 280-500 ml pieno mišinių, jei jie gauna mėsos.
Pakramtukai
Sausainukų tokio amžiaus kūdikiams dar negalima duoti, nes mažyliai teturi tik kelis pirmuosius dantukus, kurie skirti maistui atsikąsti, o ne kramtyti. Atsikandę trapių maisto produktų, kūdikiai gali užspringti. 6-8 mėn. kūdikiui reikia pasiūlyti papildomų užkandžių tarp maitinimų 1-2 kartus per dieną. Tai gali būti švelnaus skonio nekieti vaisiai (nulupta be šerdies obuoliuko skiltis), daržovės (virtos morkos gabaliukai), riestainiai, įvairi, tačiau be priedų duona, duoniukai, kuriuos galima paimti į rankutę, įsidėti į burną ir mokytis kramtyti (maistą trinti dantenomis, kuriose vėliau išdygs kramtomieji dantys).
Mitybos grafikas
Apie 8 mėn. liežuvio lankstumas padidėja tiek, kad kūdikis sugeba dantenomis trinti, nustumti ryklės link ir nuryti didesnį rupaus maisto kiekį. Todėl 8 mėn. kūdikiai turi būti papildomai maitinami 3 kartus per dieną (pieno mišinys nėra papildomas maitinimas). Geriau, kai kūdikis žino, ką kokiu metu jis gaus – košės, krūties pieno ar vaisių. Nereikėtų duoti tos pačios daržovių košės 2 kartus iš eilės. 8 mėn. kūdikis turi per dieną gauti dvi skirtingas košes – daržovių ir grūdų, Jos gali būti pagamintos namuose arba pramoniniu būdu. Košės gali būti pagamintos su mamos pienu ar pieno mišiniu (pienas įpilamas į košę tuomet, kai ji jau yra pagaminta). Viena iš košių paprastai duodama pietums, kita – tuomet, kai mama turi laiko ją pagaminti. Augaluose esančios geležies ir cinko biologinį įsisavinimą padidina vitaminas C ir kitos organinės rūgštys bei gyvūniniai baltymai. Todėl grūdų košes rekomenduojama duoti kartu su vaisiais, uogomis, daržovėmis, turinčiais vitamino C, pvz., pomidorais, nedideliu kiekiu mėsos ar paukštienos, o metinukams – ir žuvies.
8 mėn. kūdikis turėtų valgyti 5 kartus per parą. Pasitaiko kūdikių, kurie nori valgyti ir 6 kartus. Dera prisitaikyti prie kūdikio.
Vaisiai ir sultys
Vaisių tyrės, skustas obuoliukas, trintos šviežios ar šaldytos sezoninės uogos duodamos kaip užkandis tarp pagrindinių maitinimų.
Sulčių skiesti nereikia. Atsiminkite, kad sultys nepakeičia vaisių tyrės, nes jose nėra augalinės ląstelienos. Didesnis sulčių kiekis gali sulėtinti augimą, skatinti antsvorį. Sultyse yra gliukozės, fruktozės, sacharozės – dantų ėduonies rizikos veiksnių. Kai kurių šalių pediatrai sultis rekomenduoja tik nuo metų.
Paguldytam nakties miego kūdikiui nereikėtų duoti jokių sulčių.
Porcijos dydis
Kūdikių ir mažų vaikų skrandžio talpa yra 30 g/kg. Kitaip tariant 6-8 mėn. vidutinio svorio kūdikio skrandžio talpa yra 200-250 g. Nurodyta skrandžio talpa dar nereiškia, kad kūdikis kiekvieną kartą suvalgys tiek, kokia yra jo skrandžio talpa. Natūralu, kad kūdikis vieną kartą suvalgys daugiau, kitą kartą mažiau.
Vakarienė
Nesvarbu, kokio maisto bus duodama vakarienei prieš naktį, svarbiausia po to išvalyti dantukus, nors kūdikiui tai nepatinka. Iš pradžių valykite drėgnos marlės arba švelnios medvilninės skiautele, o kai išdygsta pirmieji krūminiai dantys – šepetuku.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
Pirmasis papildomo maitinimo mėnuo
Antrasis papildomo maitinimo mėnuo
Trečiasis papildomo maitinimo mėnuo
Ketvirtasis papildomo maitinimo mėnuo
Penktasis papildomo maitinimo mėnuo
Šeštasis papildomo maitinimo mėnuo
„Mamos žurnalas“
Sveiki. O ka daryti kai 7 men kudikis negeria visai jokiu misinuku, vandenuko ir arbateliu..tik kudikiams skirtas sultys nuo 4 men. nakti daznai keliasi pagert nes aisku isalksta.. Ka daryti? Kaip pripratinti prie misinuko? Bandem kelis misinukus..
Ta pati problema. Vaikas neima jokių mišinių! Pieno apmažėjo labai nes vaika pradėjom nuo 6 mėn primaitinti maistu (blogai augo svoris nuo 4 mėn). Mišinį spjauna vaikas lauk uždaro burna ir nebeima. Išbandėm per 7 mėn. visus esančius rinkoje.