Ketvirtasis papildomo maitinimo mėnuo. Tęsiame projektą apie kūdikio pratinimą prie naujo maisto. Pagrindinė projekto herojė – dabar jau 10 mėnesių Medeina. Jos mama kas mėnesį aprašo dukrelės valgymo ypatumus, o gydytojas komentuoja.
Medeina gimė 4 300 g
Projekto pradžioje (6 mėn.) svėrė 8 500 g
Medeina šį mėnesį priaugo 400 g ir būdama 10 mėn. sveria 9,9 kg (ūgis 74 cm)
Mamos pasakojimas
Gėrimas iš puoduko. Vienoje knygoje apie vaikų raidą perskaičiau, kad 9 mėnesių mažylis jau turi mokėti savarankiškai gerti iš puoduko. Savarankiškai – ar tai reiškia, kad pats turi laikyti puoduką ir iš jo gerti? Atrodo, ankstoka, bet gal mes čia tokie miegantys… Tad susigriebiau, kad apskritai dukrytės dar nemokėme gerti iš puoduko. Todėl šio mėnesio pirmasis laimėjimas (apie antrąjį – vėliau) – Medeina jau geria ne tik iš buteliuko. Tiesa, dar neįsivaizduoju, kad galėčiau į rankas paduoti stiklinę, ir mergytė pati gertų. Tačiau svarbiausia, kad prilaikant puoduką ar stiklinę (iš jos patogiau, nes per stiklą matyti, kaip į burnytę patenka skystis), jau gėrimas nebėga ant drabužėlių, kaip buvo pirmus kartus, o dukra labai gražiai ir tvarkingai nuryja skystį.
Eksperimentai su gėrimais. Kadangi jau pradėjau rašyti apie gėrimus, tai šį mėnesį apie juos ir papasakosiu, nes, jei neklystu, devintą mėnesį jokio naujo produkto neįvedame į mažylio mitybos racioną. Tad „eksperimentavome“ su gėrimais.
Esu iš tų mamyčių, kurios labai bijo savo vaikui duoti ką nors netinkamo. Kalbant apie gėrimus – nenoriu nieko, kas pagaminta su cukrumi. Todėl ir neperku visų tų specialių vaikiškų arbatėlių, kuriose yra cukraus (o beveik visose yra).
Ką dukrytė geria? Aišku, svarbiausias – vanduo. Nepasakysiu, kiek tiksliai, tačiau tikrai nemažai jo išgeria per dieną. Tarp valgymų, per valgymus. Ir mišinukas. Nors jį reikėtų priskirti prie maisto, o ne prie gėrimų. Pienuko geria 2-3 kartus per parą (vakare ir vieną arba du kartus naktį). Be vandens, dukrytė mėgsta paprastas obuolių sultis. Iš pradžių raukydavosi jas gerdama, o dabar godžiai geria. O štai morkų sulčių gertų tiek, kiek jai duotume. Tik čia ir bėda, kad nežinau, koks paros kiekis (ar apskritai kasdien galima) nėra pavojingas. Ragavo ir obuolių kompoto. Tik be cukraus jis rūgštokas. O gal galima tokio amžiaus vaikučiui cukrų kažkuo pakeisti? Žinau, kad medaus iki 3 metų negalima, o kaip kiti saldieji priedai? Ar geriau iki metukų jokio saldumo neduoti? Kadangi žiema, tai nelabai daug ką galime pasiūlyti. Laukiame šviežių uogų ir vaisių.
Reikalui esant (kai pilvuką skauda) geria pankolių arbatos, esame davę ramunėlių arbatos.
Meniu. Devintą mėnesį dukrytė panašiai valgė kaip ir aštuntą. Kadangi košėms ji vis dar sako „ne“, tai jas keičiame kukurūzų dribsniais. Tiesa, teko paieškoti, kol radau be jokių konservantų net ir paprasčiausius kukurūzų dribsnius. Būna tokių stebuklingų dienų, kai kelis šaukštelius suvalgo avižinės, grikių ar ryžių košės. Tačiau gana skaniai kramsnoja makaronus. Jų nesmulkinu, nes jai patinka pačiai su rankute valgyti. Tiesa, makaronus duodame daugiausiai du kartus per savaitę. Užtat neturime problemų su trintomis sriubomis, daržovėmis (išskyrus bulves) ir liesa mėsyte.
Užkandžiams Medeina renkasi vaisius (obuoliai, kivi, kriaušės, kartais bananas) ir duonos gaminius: riestainiai, juoda duona, paprasti vafliai, mano kepami meduoliukai.
Apetitas. Dėl apetito nesiskundžiame, tačiau esu mačiusi kur kas valgesnių vaikų. Mūsiškė – per viduriuką, todėl norėtųsi, kad gydytojas paaiškintų, ką mes darome ne taip, mat mūsų pediatrė sakė, kad mergytė sveria per daug… Toks verdiktas labai nuliūdino, nes vaikas sveikas ir čia galėčiau pasakyti antrąjį šio mėnesio pasiekimą – pradėjo žengti pirmus žingsniukus. Man rodos, pradėti vaikščioti devinto mėnesio pabaigoje yra puiku. Tad kokios mūsų klaidos? Gal kažko reikėtų neduoti. Tikrai dukrytė negauna cukraus, jokių riebalų… Gal blogai, kad naktį valgo, bet kad ji labai nori (naktį suvalgo 160 ml, o prieš miegą – 180 ml mišinio).
GYDYTOJO KOMENTARAS
Gėrimas iš puoduko. Medeinos mama dukrą augina taip, kaip tai darė Medeinos senelė – mišinuką maitino iš buteliuko. PSO jau trečią dešimtmetį rekomenduoja naujagimiui, kūdikiui duoti gerti iš puoduko (kai neįmanoma maitinti krūtimi). Puodukai yra saugesni už buteliukus, nes:
- Juose nesusikaupia tiek daug bakterijų, kiek ant žinduko – ten, kur jis užmaunamas (arba užsukamas) ir paties buteliuko viduje.
- Puodukus lengva išplauti vandeniu ir muilu, kai neįmanoma sterilizuoti virinant.
- Puodukų negalima palikti prie kūdikio, kad čiulptų pats.
- Maitinti iš puoduko skystu maistu yra paprasčiau ir greičiau negu iš šaukštelio.
- Maitinamas iš puoduko kūdikis neatsisako krūties.
Gerti iš puoduko, valgyti iš šaukštuko reikia mokyti savarankiškai sėdinčius 6-8 mėn. kūdikius. Kai pradedami mokyti gerti iš puoduko tokie „seni“ kūdikiai, kaip Medeina – juos reikia mokyti gerti iš specialaus su dviem rankenomis nedidelio puoduko su dangčiu ir mažu snapeliu, pro kurį skystis ištekėtų nedidele srovele. Puodukas turi būti toks, kad nevirstų. Gerti mokykite etapais: pirmiausia parodykite, kaip paimti puoduką ir jį išlaikyti, paskui – kaip pridėti prie burnos ir jį palenkti, kad neištekėtų skysčio (jo į puoduką įpilkite nedaug). Mokymo veiksmą kartokite daug kartų, o mažyliui leiskite jį kartoti nenusakomą kartų skaičių ir išlaistyti puoduko turinį nebūtinai į burną.
Ką naujo įvesti į 9-10 mėnesio valgiaraštį. 9 mėn. kūdikiui per parą, priklausomai nuo jo apetito, duodami 3 pagrindinai valgymai ir 2 kartus motinos pienas arba pieno mišinys ir (jei pageidauja) 1-2 kartus užkandžiai. 9 mėn. kūdikis ne tik gali, bet ir turi valgyti įvairių grūdų košes, pagamintas su jo motinos pienu, pieno mišiniu ar vandens pagrindu (tuomet, kai kūdikis turi viršsvorio, o apie tai informuoja kūdikio gydytojas), įvairias daržoves, tarp jų ir lapines, bulves, įvairias sezono uogas ir vaisius, pieno mišinius, raudoną mėsą, kuri gali būti kaitaliojama su ekologiška paukštiena, kietai virtą kiaušinį, į košes gali būti įdedama iki 5 ml šalto spaudimo nerafinuoto alyvuogių aliejaus arba šalto spaudimo nerafinuoto, išvalyto rapsų aliejaus. Užkandžiams duodama tokio maisto, kurį galima valgyti pasiėmus į ranką arba šaukšteliu. Medeina valgo gerus užkandžius, tik svarbu, kad meduoliukai nebūtų traškūs, o kiviai – prinokę. Kriaušes derėtų pakeisti virta morka.
Sultys. Tai, kad Medeina geria pieno mišinį ir vandenį – gerai. Pieno mišinio ji per parą turi išgerti 400-500 ml, o daugiau, kiek norės, vandens.
PSO rekomenduoja kūdikiui iki vienerių metų, jei jis nori, per parą išgerti tik iki 150 ml šviežiai pagamintų kelių rūšių sulčių. Sultys, kad ir šviežios, yra maistine prasme skurdus patiekalas.
Svarbu apie sultis
- Neduodamos iki 6 mėn., o vyresniems nei 6 mėn. kūdikiams duodamos tik pagamintos iš sezono uogų ar vaisių.
- Gaminamos prieš pat vartojimą iš kokybiškų, ekologiškai užaugintų, nepažeistų puvinio uogų, vaisių.
- Duodamos tik iš puoduko.
- Neduodamos nuolat sriubčioti ir nakčiai.
- Sultys yra pilvo pūtimo, pilvo skausmo, neramumo, lėtinio viduriavimo, dantų ėduonies, antsvorio (jos gali turėti iki 16 proc. angliavandenių) rizikos veiksnys.
- Įvairūs sulčių gėrimai ir vaisių-uogų kompotai yra menkaverčiai.
- Sultys nepakeičia nei užkandžio, nei maitinimo.
- Šviežiai pagamintų sulčių galima duoti po valgio, kai kūdikis pavalgė mėsos (geriau raudonos) arba grūdų košės. Šviežiose sultyse esantis vitaminas C padės organizmui pasisavinti geležį.
- Kasdien kūdikiui galima duoti 30-40 ml morkų sulčių, geriau jas sumaišyti su pieno mišiniu arba pridėti kelis lašus nekartaus nerafinuoto šalto spaudimo aliejaus. Tada geriau pasisavinamas morkų sultyse esantis beta-karotenas, (medžiaga, iš kurios organizme pasigamina vitaminas A).
- Neužtenka sakyti „Laukiame šviežių uogų ir vaisių“ – reikėjo prieš tai dirbti. Jeigu šiandien kūdikiui 9-10 mėn., tai jo seneliai ir tetulės jau 2009 m. liepos mėn. turėjo žinoti, kad pasaulį išvys jų gyvenimo tęsėjas. Buvo aišku, kad jam bus labai reikalingos šaldytos sezono uogos. Reikėjo priuogauti ir prišaldyti pilną šaldiklį.
TRUMPI KLAUSIMĖLIAI
Kodėl pirktose arbatėlėse yra cukraus?
Dėl to, kad pirkėjui produktas atrodytų skanesnis ir kartu brangesnis. Brangesnį visuomet geriau apsimoka parduoti nei pigesnį.
Ar kūdikiui reikia arbatų?
Ne, nereikia
Kiek vandens turi išgerti 9-10 mėn. kūdikis per parą?
Tiek, kiek nori.
Kiek mišinio turi išgerti 9 mėn. kūdikis prie parą?
400-500 ml amžiui tinkančio pieno mišinio.
Ar 9 mėn. kūdikis jau turėtų išmiegoti visą naktį nevalgydamas?
Ne kiekvienas sukniurksėjimas ir/ar atsibudimas naktį yra alkio priežastis. Jeigu kūdikio mama ir/ar namiškiai įpratino jį naktį valgyti, atpratinti bus labai sunku. Ne veltui liaudies patarlė sako „Įpratimas – antras prigimimas“.
Ar morkų sulčių galima duoti kasdien?
Taip, galima kasdien ne daugiau 30-40 ml tarp valgymų.
Ar sultis skiesti?
Ne. Bet kokie sulčių gėrimai yra menkaverčiai.
Kuo saldinti rūgštų kompotą?
Niekuo. Kompotas nėra kūdikio gėrimas.
Ar tinka dirbtiniai saldikliai? Fruktozė? Gliukozė?
Jokie dirbtiniai saldikliai kūdikiams ir mažiems vaikams neduodami. Jokie patiekalai kūdikiams ir mažiems vaikams nesaldinami nei cukrumi, nei gliukoze, nei fruktoze. Kūdikiams ir mažiems vaikams angliavandenių užtenka tiek, kiek jų yra gerai suderintame jų kasdieniame valgiaraštyje.
Konsultavo doc. Algimantas Vingras
Pirmasis papildomo maitinimo mėnuo
Antrasis papildomo maitinimo mėnuo
Trečiasis papildomo maitinimo mėnuo
Ketvirtasis papildomo maitinimo mėnuo
Penktasis papildomo maitinimo mėnuo
Šeštasis papildomo maitinimo mėnuo
„Mamos žurnalas“