Trečiasis papildomo maitinimo mėnuo. Tęsiame projektą apie kūdikio pratinimą prie naujo maisto. Pagrindinė projekto herojė – dabar jau 9 mėnesių Medeina. Jos mama kas mėnesį aprašo dukrelės valgymo ypatumus, o gydytojas komentuoja.
Medeina gimė 4 300 g
Projekto pradžioje (lygiai 6 mėn.) svėrė 8 500 g
Per tris projekto mėnesius priaugo 1 kg, dabar sveria 9 500 g
Mamos pasakojimas
Pirmosios kruopos
Mūsų vyresnioji dukrytė ir dabar pusryčiauja namuose, o ne darželyje, nes nuo kūdikystės beveik nevalgo kruopų košių, išskyrus grikius. Todėl, kai praėjusio mėnesio pabaigoje Medeinai pradėjau duoti kruopyčių, nerimavau, ar ji, kaip ir sesė, šiems produktams sakys „ne“.
Nudžiugau pamačiusi, kad pirmas ryžių, grikių ir avižų košytes Medeina visai neblogai valgė. Deja, tai truko neilgai, nes jau po kelių dienų košes tiesiog išprunkšdavo. Taip tęsiasi iki šiol. Tiesa, būna tokių stebuklingų dienų, kai pusę paruoštos košytės dukrytė suvalgo. Bet retai. Todėl nors ir kritiškai žiūriu į visus saldinimus, tačiau jau pradėjau į avižinę košę įpilti šiek tiek uogienės. Toks skonis jai kur kas labiau patinka. Gal gydytojas patartų, kaip dar galėčiau pripratinti prie kruopienių?
Kruopos ir dribsniai
Verdame paprastas kruopas, tik jas dar sumalame (nors ne visada, nes dukrai rupus maistas visai patinka). Specialių košyčių neperku. Norėjau, bet perskaičiusi sudėtis, sudvejojau.
Labai daug kur yra įdėta glitimo. Nežinau, gal tai ir nieko blogo, tačiau pasiskaičiusi apie galimą jo šalutinį poveikį, pagalvojau, kad nerizikuosiu. O gal jis visai nekaltas? Taip pat daug kur yra įvairių uogų miltelių. Kas tai? Tai pasitikėjimo nekelia. Pridėta skonių, kurie neaišku kaip pagaminti. O gal vis dėlto gydytojai pataria šias specialias košytes?
Pakramtukai iš miltų
Turiu dar vieną spėjimą, kodėl dukrytė nenori jokių kruopų – ji kramsnoja juodą duoną, paprastus vaflius, riestainiukus, įvairių grūdų trapučius. Turi dantukų, tai jais ir naudojasi.
Tai juk irgi grūdiniai produktai. Labai norėjau jai nupirkti pačios vaikystėje mėgtų avižinių meduoliukų, bet neradau tokių, kuriuose nebūtų pridėta visokių nereikalingų priedų. Tad pasitelkusi visagalį internetą, pati išmokau juos kepti. Receptas labai paprastas: avižiniai dribsniai (juos reikia pamirkyti), truputis sviesto, linų sėmenų (o gal jų negalima?). Viską sumalu (elektriniu trintuvu), įpilu truputį vandens, kad išeitų košytė, ir formuoju skardoje blynukus. Kepu, kol pagelsta. Jei daryčiau suaugusiems, įberčiau cukraus, riešutų, razinų.
Makaronai
Porą kartų davėme truputį makaronų. Tiesiog išviriau vandenyje ir sumaliau trintuvu.
Dukrytei patiko. Apskritai mergytė nori visko, ką mes valgome. Žinoma, kad visko neduodame, todėl valgant net pasislėpti tenka…
Ir dar
Nors skamba labai neestetiškai ir nehigieniškai, tačiau dukrytei labiausiai patinka valgyti pirštukais – ima iš lėkštutės ir dedasi į burnytę.
Medeinos 9 mėnesio meniu
Šį mėnesį Medeinos racionas atrodė taip: labai anksti ryte (apie 6 val.) mišinys, po kelių valandų – kruopų košytė (jei jos nevalgydavo, keisdavome daržovytėmis). Pietums – mėsytė, pavakariams – koks nors vaisius (obuolys, melionas, kriaušė), pietums – arba sriubytė, arba daržovių košytė. Prieš miegą – mišinys. Mišinuką Medeina gėrė ir naktį. Dar dienos metu užkandžiaudavo kramsnodama minėtus meduoliukus, riestainius, vaflius, duoną. Geria ir sultis (natūralias, obuolių), virėme obuolių kompoto.
Aišku, ne kasdien būdavo toks tikslus meniu. Kartais mėsytės visai nenorėdavo, tuomet keisdavome daržoviene. Bandydavome kruopų košytės pasiūlyti ir vakare. Kartais šiek tiek suvalgydavo.
Gydytojo komentaras
Per mažai svorio
Per 3 projekto mėnesius Medeina priaugo nepakankamai, nes jos maitinime buvo ir klaidų. Kūdikių iki vienerių metų, taip pat ir Medeinos, augimo įvertinimas: gerai augantis kūdikis 5-6 mėn. amžiuje gimimo svorį padvigubina, o 11-12 mėn. amžiuje gimimo svorį patrigubina. Per 3 mėn. likusius iki vienerių metų Medeina turėtų priaugti 3 kg.
Atsakymai į mamos klausimus:
Kaip gardinti kruopų košes, jei kūdikis nevalgo?
Gardinkite šviežiomis sezono uogomis, vaisiais, daržovėmis, o kai jų nėra – šaldytomis. Termiškai paveiktos, konservuotos uogos, vaisiai, daržovės nenaudingos, nes jose nebėra daugelio biologiškai aktyvių medžiagų.
Kaip teisingai išvirti košę? Kokio ji turi būti rupumo?
Kai kūdikiui sukanka pilni 6 mėnesiai, reikia duoti smulkiai sutrinto pusiau tiršto ar tiršto maisto, vėliau – apie 8 mėn. ir vėliau – maistas gali būti rupesnis, tik sutrintas šakute.
Ar geriau virti dribsnius, ar kruopas (o paskui trinti)?
9 mėn. kūdikis turi gauti ir dribsnių, ir išvirtų (nesutižusių) bei tik išvirus sutrintų kruopų.
Kas yra glitimas? Ar jo reikia vengti?
Glitimas – baltymų gliadino ir gliuteino mišinys, susijungęs su krakmolu kai kurių javų grūduose. Geriau iki 7 mėn. neduoti minėtų grūdinių kultūrų patiekalų.
Vėliau nėra prasmės jų vengti. Retai pasitaiko vaikų ir suaugusių žmonių, sergančių celiakija –genetine plonojo žarnyno liga, kai netoleruojamas glitimas. Tokie žmonės turi visą gyvenimą vengti minėtų grūdų patiekalų.
Kas tie „uogų milteliai“ pirktose košėse?
Pramoniniu būdu perdirbtų „uogų miltelių“ bei kitų visokių pagardų yra daug. Visų jų kūdikių ir mažų vaikui mityboje reikia vengti. Jie nepakeičia to, kas yra šviežia ir natūralu.
Ar rekomenduojate patiems virti košes, ar pirkti skirtas kūdikiams?
Gal pirktos ekologiškesnės? Jeigu piniginė plėšo kišenę ir/ar suaugę šeimos nariai nenori ar nemoka pagaminti kūdikiui paprastų patiekalų iš ekologiškai užaugintų produktų – išeitis visuomet yra pirkti pramoniniu būdu pagamintas uogų, vaisių, daržovių tyres, įvairių grūdų košes ir pan. Ar prekybos centruose įsigytas kūdikiams pagamintas maistas yra ekologiškas, turi būti pažymėta gaminio etiketėje, visuomet dera ją perskaityti.
Ar Medeinai mama duoda tinkamus užkandžius?
9 mėn. ir vyresniems kūdikiams tarp maitinimų 1-2 kartus per dieną reikia pasiūlyti papildomų užkandžių. Geriausiai tinka švelnaus skonio nekieti vaisiai, gerai išvirtos daržovės, minkšti jų gabaliukai, grūdų gaminiai, pvz., duona, netraškūs vafliai, riestainiukai, burnoje tirpstantys duoniukai.
Ką manote apie makaronus kūdikių mityboje?
Tinkamos formos, ne spagetti ir tinkamai išvirtų, neištižusių ir su geru padažu makaronų galima duoti kūdikiams nuo 9 mėn. Išvirtus makaronus surinkite šakute, pagardinkite uogomis, vaisiais, mėsos tyre arba (saikingai) sūrio milteliais, tuno kruopelėmis.
Kaip pripratinti prie kruopų košės?
Prie kiekvieno naujo patiekalo kūdikis prisitaiko per 15-20 pasiūlymų. Jei atsisako valgyti – normalu ir nebūtina kažką daryti, pavyzdžiui, pulti saldinti. Žindomi kūdikiai greičiau, nei maitinti mišiniais, pripažįsta tirštą maistą, kadangi jie įpratę prie platesnės įvairovės skonių ir kvapų, kuriuos perteikia motinos pienas.
Jei Medeinos mama būtų ją žindžiusi, tai pripratinti prie naujų patiekalų būtų lengviau.
Uogienių į košes nereikėtų dėti dėl kelių priežasčių: uogienės visuomet yra saldžios ir iškraipo tikrąjį patiekalo skonį; su uogiene gautas cukrus yra greitos energijos šaltinis, tad vaikučiui gresia viršsvoris; ugdomas nesveikos mitybos įprotis – valgyti saldžiai; uogienės yra menkavertės, palyginus su šaldytomis uogomis. Jei nėra šviežių ar šaldytų trintų sezono uogų, kruopų košės gali būti pagardintos keliais šaukšteliais tarkuoto obuolio.
Kruopos, dribsniai, košės
Anksčiau, kai nebuvo dribsnių, mamos maldavo kruopas kavos malimo mašinėlėmis, tada virdavo. To daryti nereikia. Kruopas persijokite, išvirkite ir sutrinkite, pvz., šakute, nes 8 mėn. ir vyresnis vaikai mėgsta rupesnį maistą. 8 mėn. kūdikiui, kuris gauna pieno mišinių, galima duoti įvairių grūdų košes, o manų (t.y. kviečių) košės duoti, kai mažajam sukanka 10 mėn.
Valgymas pirštais
Žinoma, kad kūdikis gali valgyti pirštais, tik prieš ir po valgio reikia kruopščiai nuplauti rankutes. Kai Medeina valgo pirštukais, reikėtų atsisėsti šalia ir tą patį patiekalą iš atskiros lėkštutės valgyti šaukšteliu. Kitaip tariant, parodyti, kad šaukštuku valgyti yra geriau nei rankutėmis. Mokymo procesas turi būti taikus – žaidimo forma.
9 mėnesių kūdikio meniu
3-4 kartus per parą pasiūlykite košių. 1-3 kartus – kruopų košių, 1-2 kartus – daržovių-mėsos košės. Iš viso per parą maltos liesos mėsos užtenka 40-50 g. Mėsos reikėtų duoti kasdien. Jei kūdikis nevalgo mėsos, 9 mėnesį būtina padaryti kraujo tyrimą.
Du kartus per parą duokite krūties pieno arba pieno mišinio. Reklamos įstatymas neleidžia paminėti Medeinai tinkančio pieno mišinio pavadinimo, tad kokį mišinį duoti, turėtų pasakyti mergaitės gydytojas.
Tarp maitinimų pasiūlykite papildomų užkandžių 1-2 kartus per dieną.
9 mėn. kūdikis turėtų valgyti šviesiuoju paros laiku – nesiūlykite valgyti naktį. Kaip išimtis – vieną kartą naktį galima duoti krūties ar pieno mišinio, nes geriau už patį kūdikį niekas nežino, kada jam valgyti.
Maisto normos
Kūdikių ir mažų vaikų funkcinė skrandžio talpa yra 30g/kg; 6-8 mėn. vidutinio svorio kūdikio skrandžio talpa yra 250 g, 9-12 mėn. – 285 g. Nurodyta skrandžio talpa dar nereiškia, kad kiekvieno maitinimo metu, bet kurio amžiaus kūdikis, kaip kompiuterio programa suvalgytų būtinai tiek maisto, kiek jo telpa į jo skrandį. Nėra esminio skirtumo, kurią dienos valandą kūdikis suvalgys jam pasiūlytą produktą. Tėvai turi išmokti atskirti kūdikio alkio signalus ir duoti jam valgyti tuomet, kai tie signalai atsiranda.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras, nuotrauka http://michalovskaja.com/
Pirmasis papildomo maitinimo mėnuo
Antrasis papildomo maitinimo mėnuo
Trečiasis papildomo maitinimo mėnuo
Ketvirtasis papildomo maitinimo mėnuo
Penktasis papildomo maitinimo mėnuo
Šeštasis papildomo maitinimo mėnuo
„Mamos žurnalas“
Noreciau papriestarauti, kad zindomas kudikis lengviau pripranta prie kosiu, mano mergytei 8 men maitinu mp, bet su kosem problema, valgo nenoriai, valgymai vyksta dazniausiai zaidimo forma, labiausiai nemegsta kruopu.
Pritariu linai.
Su dukra buvo taip pat, o su sunum kuris nuo 5 men negauna mp kosytes geriau prieme
As daug kur noreciau papriestaraut. Konsultavo kad ir docentas, bet visai neismanantis kudikiu mitybos, siulyciau pasitobulintibir atsinaujinti ziniat ! Jau vien tai, kad pakomentavo jog mergyte per mazai svorio priaugo ir jai iki metuku reikia 3kg priaugti. 12.5kg metuku mergytei yra labai daug.
12.5 kg metuku mergytei nera daug. Reiketu atkreipti demesi i vaikucio ugi. Mano dukryte beveik 8 menesiu ir sveriam 10 kg. Nera ji stora ar siaip kokia burbule 🙂 tik auksta 83cm. Taip kad mes manau metuku laiko irgi sversime apie 12-13 kg.
Kas liecia mityba sutinku beveik su viskuo.