Keletą mėnesių kiekviename žurnalo numeryje rašėme apie įvairių krypčių privačias mokyklas ir darželius. Šių metų projektą „Vaiko ateitis“ simboliškai užbaigsime papasakodami apie matematikos mokyklą „Delta“.
Tiksliukai valdo
Tikriausiai teko girdėti tėvus kalbančius: „Iki penktos klasės vaikui dar galėjau padėti spręsti matematikos namų darbus, bet paskui jau niekaip“. Susiklostė taip, kad esame labiau humanitarinių mokslų tauta. Vyresnėse klasėse daugumai mokinių sunkiausi tampa tikslieji mokslai, būtent matematikos repetitoriai turi daugiausiai darbo, o valstybinio matematikos egzamino rezultatai gerina antirekordus.
Apmaudu, nes būtent „tiksliukai“ dabar atstovauja ateities profesijoms: lazerių, nano, aukštosioms informacinėms technologijoms, dirbtinio intelekto kūrimui, programavimui, kibernetiniam saugumui ir daugybei kitų. Papildomai mokytis matematikos tapo labai prasminga, o kaip tai padaryti nenuobodžiai, žaismingai, kaip neperspausti ir nenubaidyti vaikų? Būtent šią misiją ir atlieka mokyklos „Delta“ matematikų komanda.
Mokyklą „Delta“ prieš 24 metus sukurta kaip būrelis, dabar išaugusi iki didelio tinklo ir atlieka kelis uždavinius. Pirma, tai interaktyvus, nenuobodus papildomas matematikos mokymasis tiems vaikams, kuriems matematika nesiseka. Taip pat tai gera matematikos „raumenų“ auginimo vieta tiems, kuriems matematika patinka ir su kuria siejama ateitis. Trečia – tai būrelis vaikams, kurių tėvai tiki matematikos, kaip vaiko proto augintojos, galia. Juk sakoma, kad visur, net gramatikoje yra labai daug matematikos, o ką kalbėti apie muziką ir poeziją.
Pakalbinome „Deltos“ mokyklą lankančių vaikų tėvus.
Investuoti į vaikus reikia ne tada, kai kyla sunkumų
Vitalija Liktorė dalinasi, kaip matematikos mokykloje sekasi jos vaikučiams Vilniuje: Danielai (bus trečiokė), Robertui (bus pirmokas) ir Donatai (bus „paruošiamukas“).
„Delta“ mokyklą mano vaikai lanko jau trejus metus. Pradėjo dukrytė, kai buvo pirmokė, pakui prisijungė broliai – abu nuo 5 metų. Tad praėjusius dvejus mokslo metus „Delta“ mokyklą lankė visi trys!
Kodėl nutarėme, kad reikia būtent matematikos būrelio? Matematika – visų mokslų motina! Žinoma, mąstėme paprasčiau – mokyklą dukrai rekomendavo draugai, nutarėme pamėginti. Rezultatas nudžiugino, todėl prisijungė ir broliai. Pirmiausia mokykloje vaikams puikiai sekasi, o loginis mąstymas ir tvirti matematikos pagrindai pradinėse klasėse tikrai nesutrukdys. Mūsų šeimos filosofija tokia – reikia investuoti ir dirbti su vaikais ne tada, kai kyla sunkumų, o kur kas anksčiau. Netiesa, kad vaikui toks būrelis bus prievolė ar prievarta. Jeigu skatinamas vaiko smalsumas, jeigu suteikiamos tinkamos priemonės, tai vaikų smalsumas tik auga, ir jie viską spėja bei viską daro su malonumu. Beje, mano vaikai mokykloje „Delta“ lanko (jaunėlis lankys) ne tik matematiką, bet ir anglų kalbą.
Stebėjome, kokia vaikų nuotaika po užsiėmimų, ar įdomu, ar patinka. Viskas buvo puiku, nes mokytojai tikrai parinkti tokie, kurie geba vaikus sudominti ir įtraukti. Per karantiną teko stebėti nuotolines pamokas, buvo gražu žiūrėti, kaip dirbama su vaikais.
Ar vaikui patiks tokiame būrelyje, labiausiai priklauso nuo to, ar pats vaikas nori mokytis, – per prievartą nuvarius nieko nepavyks. Mūsų vaikams irgi būna sunkesnių dienų, kai tingisi, bet tai natūralu! Esame susidėlioję dienotvarkę taip, kad po pamokėlių vaikų laukia pramogos arba visa šeima veikiame tai, ką nori vaikai. Žinodami šią tradiciją, vaikai į matematikos užsiėmimus savaitgalį eina su džiaugsmu.
Po užsiėmimų vaikų klausiame, ką veikė, ar patiko. Vaikai pasakoja, kad patinka mokytojai, kad leidžia pažaisti, sugalvoja įvairių žaidimų („net ant lentos su kreida leido piešti“). Savaitgalinėje mokykloje vaikai susirado ir naujų draugų.
Vaikus į šią mokyklą leidome ne dėl mokslo rezultatų – ir šiaip jiems matematika gerai sekasi – bet įdirbis tikrai matyti. Robertas pirmoje klasėje, galima sakyti, neturėjo ką veikti per matematikos pamokas, Donatui darželyje irgi nėra ką veikti per pamokėles, o Daniela net dalyvavo įvairiuose matematikos konkursuose bei olimpiadose („Pangėja“, „Kengūra“ ir pan.). Matau, kad savaitgalinė matematikos mokykla vaikams tikrai į naudą, – tobulėja loginis mąstymas, atsiranda naujų pomėgių, juos jau sunku aplošti šachmatais ir šaškėmis!
Yra nediskutuotinų dalykų, matematika – vienas iš jų
Finansininkas Gintautas Macijauskas pasakoja, kaip „Delta“ mokykloje sekasi 8 metų būsimam trečiokui Bernardui. Jis savaitgalinę matematikos mokyklą lanko 3 metus.
Pradėsiu nuo to, kad man pačiam mokykloje patiko tikslieji mokslai, esu baigęs KTU gimnaziją, kurioje matematiką dėstė Leonas Narkevičius, – jis buvo ir yra puikus specialistas, moka bendrauti su vaikais, juos sudominti savo dėstomu dalyku. Tikėjau, kad „Delta“ mokykloje mano sūnus gaus kokybišką lavinimą, be to, jam nebus nuobodu, – užrašiau Bernardą nuo 6 metų. Norėjau, kad vaikas turėtų stiprias matematikos žinias, nes matematika yra daugelio mokslų pagrindas. Be to, „Deltoje“ mokoma ne tik sausos matematikos, kaip mes ją suprantame, bet ir loginio mąstymo, analizės, nes pateikiami ne tik skaičiavimo uždaviniai, bet ir galvosūkiai, įdomios mąstymo užduotys.
Kadangi sūnui tuomet buvo tik 6 metai, be to, buvo karantinas, gavau progą pasėdėti šalia jo per užsiėmimus, įvertinti jų lygį. Paskui gana greitai sunūs pats „įsivažiavo“.
Šeštadieniais pirma dienos pusė vaikams suplanuota visiems metams. Bernardas mokosi, o mažoji sesė laukia brolio prie durų ir nekantrauja, kol pati galės sėsti į suolą. Mes, tėvai, savo reikalus dėliojame taip, kad sūnus galėtų dalyvauti matematikos užsiėmime (jis vyksta skirtingu laiku, šiemet būdavo 11.30 val.). Galima pajuokauti, kad į matematikos būrelį jis eina kaip į bažnyčią. Per 3 metus yra praleidęs vos kelis užsiėmimus dėl ligos. Po būrelio aptariame, ką sprendė, ką pats išmąstė, o ką užsirašė kartu su visais, kokias klaidas padarė. Kol kas visi jo spręsti uždaviniai man įveikiami, bet, manau, jau artėja laikas, kai sūnus spręs geriau už mane.
Klausiate, ar vaikui nėra prievolė kiekvieną šeštadienį važiuoti į matematikos užsiėmimą. Sutinku, dažniau tai būna pareiga, nei savanoriškas važiavimas, bet tarp mūsų su Bernardu yra nediskutuotinų dalykų, o matematika –vienas iš jų.
Dažniausiai po pamokos Bernardas būna patenkintas – kuo daugiau užduočių išsprendžia be pagalbos, tuo laimingesnis vaikas išeina iš klasės. Mokytojai dirba dinamiškai ir greitai reaguoja į pastabas. Kai sūnus pasakė, kad „viską greitai išsprendžiu“ ir atrodė, kad net buvo nuobodu, vieną kartą užsiminiau apie tai mokytojams, tad davė tokių uždavinių, kad maža nepasirodė (juokiasi).
Klasėje jis vienas stipriausių matematikoje. Dalyvavo visose olimpiadose. Labai daug ko nėra laimėjęs, bet olimpiadiniai uždaviniai jam įveikiami, – „Deltoje“ kai kurios užduotys labai panašios. Šiemet mokslo metų pabaigoje buvo daromas visos mokyklos vaikų IQ testas, kuriame sūnus surinko 145 taškus, pasirodė geriausiai mokykloje ir pateko į gabių mokinių programą. Vienintelis iš visos mokyklos. Labai juo didžiuojamės. Manau, mokslas „Deltos“ mokykloje stipriai prie to prisidėjo.
Kaip palikti grūdą vaiko galvoje
„Deltos“ tikslas yra vaikus išmokyti nebijoti žodžio „matematika“, o pamačius uždavinį ne bandyti kažką prisiminti ir pritaikyti, o galvoti. Todėl mūsų mokytojai parenka užsiėmimams ne teminius uždavinius, o kuo įvairiausius. Vienas uždavinys prašys suskaičiuoti, kiek Petriukui metų, kitas bus apie laikrodį, trečiame reikės nuspalvinti kvadratėlius, kurie sudaro simetrijos ašį, ar sugalvoti, kaip perkelti per upę vilką, ožką ir kopūstą viena valtele. Uždavinius kuriame patys, keičiamės su kolegomis iš kitų šalių.
Mokytojai dirba žaismingai, dinamiškai, ir vaikams toks užsiėmimas greitai ir smagiai praeina, o kartu ir palieka grūdą galvose.
Apie mokyklą „Delta“:
Mokykloje mokosi vaikai nuo 5 metų ir 1–8 klasių moksleiviai.
Vyksta matematikos ir anglų kalbos užsiėmimai Kaune, Klaipėdoje ir Vilniuje, o Kaune – ir lietuvių kalbos.
Organizuojamos ir nuotolinės grupės. Jose gali mokytis vaikai iš visos Lietuvos. Jeigu šeštadienį vaikai yra išvykę ir negali ateiti į gyvas pamokas, gali tą šeštadienį prisijungti į šią grupę.
Matematikos mokymasis mokykloje „Delta“ yra paremtas kūrybiškumu – čia skatinami individualūs mąstymo modeliai, savo sprendimo kelio paieškos. Dažniausiai sprendžiami vis kitokie uždaviniai, retkarčiais prisimenant jau kartą spręstus, – toks metodas ne tik lavina atmintį, bet ir moko ieškoti naujų sprendimo būdų.
Užsiėmimus lankantys vaikai neretai dalyvauja olimpiadose, konkursuose, kur jaučiasi drąsiau ir užtikrinčiau. O jose nedalyvaujantys pasiekia kitų tikslų – užsiėmimuose sukauptos žinios padeda pasiekti ir geresnių mokymosi rezultatų, ir nebijoti paties dalyko.
„Deltoje“ dvyliktokai ruošiami matematikos VBE. Su jais mokymosi tvarkaraštis derinamas dažniausiai darbo dienomis.
Registracija naujiems mokslo metams jau prasidėjusi. Daugiau informacijos https://www.mokykladelta.lt
Dėmesio! Mokykla „Delta“ organizuoja vaikų vasaros stovyklas
Trijuose didžiuosiuose miestuose trečius metus vyko ir vasaros stovyklos. Jose su rimtais mokslais vaikai nevarginami. Stovykloje vaikai atlieka gamtamokslinius bandymus pagal savo amžių, susipažįsta su įvairiomis pasaulio kultūromis, vyksta į muziejų. Teatro užsiėmimuose praktikuojasi kalbėti viešai ir nebūti susikaustę. Žinoma, nemažai laiko vaikai žaidžia lauke, dalyvauja orientaciniuose žaidimuose.
Neila Ramoškienė