Pietų miego normos įvairaus amžiaus vaikams

miegas

Paaugliai vėl pradeda jaustis mieguisti dieną, nes mažėja naktinio gilaus miego trukmė

Jeigu Jūsų vaikutis, kaip mažas šveicariškas laikrodukas, atėjus pietų miegelio laikui užmiega be „ožių“ ir pučia neprabusdamas bent valandą, galime Jus pasveikinti.

Daugybė vaikų nenori miegoti pietų miego, o mamos svarsto – gal jei nenori, tai ir lai nemiega?

Miego laikas nulemtas genetiškai

Kodėl vieni vaikai patys „nulūžta“ pavalgę pietus, o kiti pravirksta vien nuo minties apie pokaičio miegą? Kiekvieno kūdikio, vaiko miego poreikis individualus. Manoma, kad miego laikas yra genetiškai sąlygotas.

Prisiminkite, kiek valandų miega jūsų tėvai, seneliai, pamatysite, kad kuriam vienam visą gyvenimą pakakdavo 5 valandų miego, o kitas ryte vos išsirisdavo iš lovos po 8 valandų miego. Prisiminsite ir kokią nors tetą, kuri metų metais prigula „grožio miego“. Nežinote, į kokį giminaitį „nusidavė“ jūsų vaikelis.

Nėra jokios garantijos, kad jam reikės tiek miego, kiek ir jums.

Miego normos

Nepaisant kiekvieno vaiko savitumo, yra nustatytos tam tikros miego normos, nuo kurių labai stipriai nukrypti nepatariama.

Nuo gimimo iki 6 mėnesių. Po gimimo miego-būdravimo ciklas yra apie 4 valandos. Vieni naujagimiai miega 10-14 valandų, kiti gali miegoti ir 20 valandų per parą. Naujagimis gali miegoti beveik atsimerkęs, jo akys tuo metu juda, bet yra lyg stiklinės. Nuo 1 iki 6 mėnesių būdravimo periodai ilgėja, pamažu keičiasi ir miego struktūra. Per pirmus metus iš kelių dienos numigimų lieka 2 ar tik 1.

Nuo 6 iki 12 mėnesių. 6-12 mėnesių kūdikiai dieną vidutiniškai turėtų miegoti 2 kartus po 1-1,5 valandos. Mamos džiaugiasi, kai kūdikis dieną išmiega po 4-5 valandas ar dar ilgiau. Tai nėra gerai.

Nereikėtų leisti kūdikiui dieną miegoti ilgai, o jei jis nekaip miega naktį, vertėtų net ir pažadinti. Tarp miegų turėtų būti 3-4 valandos būdravimo, o prieš nakties miegą – net 4-5 valandos. Kartais tėvai stebisi, kad vaikas vakare niekaip nenori užmigti. Kaip gi jis užmigs 21 valandą, jei tik 19 valandą prabudo po pietų miegelio.

Nuo metų. Dažniausiai jau 18 mėnesių vaikas miega tik 1 kartą popiečio miegelio, tačiau tai nėra taisyklė: 1 kartą per dieną gali miegoti ir 10-14 mėn. kūdikiai, o 2 metų vaikas gali norėti nusnūsti dieną du kartus.

Trečiaisiais gyvenimo metais daugelis vaikų gali nustoti miegoti dieną, tačiau yra daugybė 4-6 metų vaikų, kurie mielai nusnaudžia popiečio.

Kodėl vyresni vaikai nebenori miegoti pietų

4-12 metų vaikai paprastai atsisako miegoti pietų. Taip yra todėl, kad jų gilaus miego fazė naktį būna ryški (kitaip tariant, tokie vaikai giliau miega naktį), todėl dieną jie būna budrūs ir be pietų miego.

Paaugliai vėl pradeda jaustis mieguisti dieną, nes mažėja naktinio gilaus miego trukmė, jie gali nusnūsti po pietų.

Kuo vyresnis vaikas, tuo svarbesnis dienos ritmas, nes kiekvienas organizmas turi gana pastovius bioritmus. Be to, vaiko raidai reikalingas saugumo ir tikrumo jausmas.

Dažniausia blogo nakties miego priežastis – per daug miego. Jei atėjus miego laikui vaikas dar žvalus, miego jam per daug.

Taigi lyg ir aiškėja, kad bendrų pasiūlymų ir normų dienos miegui nėra. Reikia atsižvelgti ne tik į vaiko amžių, bet į jo individualų miego poreikį, temperamentą, sveikatą.

Pietų miegas darželyje

O kaip gi darželis su savo nekeičiamomis tradicijomis? Jei paklausite vaikų, kodėl jie labiausiai nenori eiti į darželį, atsakymas dažniausiai vienas – nenori miegoti pietų. Vaikui, kuriam labai reikalingas popiečio miegas, kuris užmiega lengvai – tai ne problema. Bet ką daryti, jei fiziologiškai vaikui jau dažnai nesinori ir nereikia to miego? Tai mano nuomonė, bet gulėjimas įsitempus, nejudant apie 2 valandas kai kam gali prilygti sunkiai bausmei ir stresui.

Kuo naudingas pietų miegas

Pagrindinė miego funkcija – smegenų veiklos sureguliavimas. Lėto (gilaus) miego metu išsiskiria augimo hormonas, vaikai auga miegodami. Pagrindinės organizmo funkcijos susijusios su paros ritmais ir miegu, jo visų fazių kaita. Trūkstant ar sutrikus miegui nukenčia visas organizmas, sutrinka imuninė sistema, vadinasi, dažniau puls ligos. Miego ir budrumo sistema labai pažeidžiama dažnai keičiant miego režimą ir laiką. Tad rūpestingi tėvai, kurie visomis savaitės dienomis, nepaisant to, ar reikės ryte anksti keltis, ar ne, guldo vaikus vienu ir tuo pačiu metu.

Ar sukurti nakties efektą

Yra mamų, kurios paguldžiusios vaikutį pietų miego, sukuria namuose nakties atmosferą – užtemdo langus, išjungia net ir tylią muziką ir vaikšto ant pirštų galų. Dienos miegas skiriasi nuo nakties, todėl dirbtinai nereikia užtemdyti patalpos, nebent reikėtų pridengti langą nuo saulės. Kūdikiai dažnai kur kas geriau miega lauke, tai patvirtina dauguma mamų. Reikėtų tai išnaudoti, nes mūsų vaikai protingi ir renkasi tai, kas sveikiau.

Vaikas bent iki 2 metų labai priklausomas nuo tėvų. Jo pasirinkimo laisvė ribota – dažniausiai jis negali pasirinkti miego laiko, trukmės, pats nesusiruošia miegui, negali pasakyti, kas trikdo miegą. Taigi nuo tėvų pajautimo, supratimo, nuo šeimos įpročių daug priklauso.

Vaikų neurologė Aušra Vosylienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


7 − = vienas

Kitos temos: