„Muilo puokščių gaminimas mane „veža“, galėčiau jas kurti nors ir kiauras paras. Draugai mane jau vadina muilo karaliene, muilo fėja, muilininke“, – juokiasi Justina. Vilnietė Justina Verbickienė išbandė daug visokių kūrybos sričių, kol atrado muilą. Gimus dukrytei Elijai ir sūneliui Motiejui, Justina buvo užsidegusi vaikiškų drabužių siuvimu, net turėjo savo parduotuvę, kurioje prekiavo drabužėliais. O kai pajuto, jog ta kūrybos sritis išsisemia, netikėtai ėmė kurti iš muilo.
Kodėl muilas?
„Prieš šešerius metus, sėdėdama su vaikais namuose, galvojau, ką galėčiau išbandyti naujo? Pagalvojau, jog kažkokios brangios įrangos ar specialių patalpų nereikalauja dekoratyvinio muilo ir muilo puokščių gaminimas, – tik investicijų įsigyjant priemones. Muiliukus visada yra kur praktiškai panaudoti, nes tai gali būti puiki dovana artimiesiems. Pradėjau nuo nulio – susiradau moterį, turėjusią muilo gamybai reikalingų priemonių parduotuvę, ji patarė, ko reikės pirmai pradžiai.
Muilo pagrindą sudaro speciali bazė, kurią galima nusipirkti specializuotoje parduotuvėje, ta masė sušildoma ir į ją dedami priedai – kvepiantys muilo gamybai skirti aliejai, augalų dalelės, sausos gėlės, kava, avižos, aguonos… Tada supilama į silikoninę formą ir laukiama, kol sustings.
Pasigaminau keletą muiliukų, dovanojau juos giminėms, ir ta veikla mane taip užkabino, kad negalėjau sustoti, vis gamindavau daugiau ir daugiau. Artimieji tų kvepiančių muilų dvejiems metams į priekį jau turėjo, o aš vis kūriau.
Dabar kiekvienos šventės ar sezono proga kuriu puokštes, net tada kai jų niekas neprašo,“ – pasakoja Justina.
Kas kūrybos procese įdomiausia?
Justina sako, kad muilo puokščių gaminimas veikla tarsi meditacija – dažnai dar per ausinukus klausosi mėgstamos muzikos. Pats gaminimo procesas nėra sudėtingas, įdomu eksperimentuoti su kvapų ir spalvų kompozicijomis, o pats smagumas, kai muilas sustingsta ir rezultatą galima ištraukti iš silikoninės formos. Tada ir pamatai, kas išėjo.
Muilo puokščių gaminimas:
Pražydusios gėlės
Išsėmusi visas paprasto muilo gaminimo galimybes, Justina ėmė gaminti gėles. Iš pradžių gamino tik po pavienį gėlių žiedelį, pirmoji silikono forma buvo bijūno žiedas. Vėliau pradėjo komponuoti puokštes. Kai į krūvą susidėjo keliolika žiedų, išėjo puiki bijūnų puokštė, kurios nelabai atskirsi nuo tikros. Po bijūnų atsirado ir kitokių gėlių formų, puokštės darėsi vis sudėtingesnės.
„Kai pradėjau gaminti puokštes, žmonės vieni per kitus susižinodavo apie jas ir prasidėjo užsakymai. Atsidariau fizinę parduotuvę, kurioje prekiavau muilo gėlių puokštėmis, kvapiais muiliukais, druskomis į vonią, namų kvapais. Paskui prekyba persikėlė į internetinę parduotuvę, kuri pavadinta vaikų vardų sąskambiu „EliMo design“ – Elijos ir Motiejaus garbei, – pasakoja Justina. – Dabar mano didžioji aistra yra edukacijos, nes visada norėjau mokyti kitus, tik anksčiau tam neužteko drąsos.
Pradėjau rengti muilo gamybos edukacijas ir vaikams, ir suaugusiesiems. Žinoma, vaikus visada turi prižiūrėti suaugusieji, nes su muilo baze reikia elgtis atsargiai, ji turi būti tirpinama tik tam tikroje temperatūroje – perkaitinus jau bus nebetinkama naudoti. Vaikams patinka dėti priedus, pilti kvapus. Po to masė supilstoma į specialias formas. Pavienės gėlės yra paliekamos sustingti 15–50 min, o išėmus gėles iš specialių formelių prasideda puokščių kūrimas. Į kiekvieną puokštę sudedama daug meilės, darbo ir geros nuotaikos. Per 3 valandas trunkantį užsiėmimą pagaminame puokštę ir dar po porą dekoracinių muilų.“
Ar gali vaikai gaminti muilą?
Muilo kūryboje nenaudojamos pavojingos medžiagos ar stiprūs chemikalai – pati muilo bazė yra natūrali, dažniausiai iš glicerino, augalinių aliejų, gaminant muilą gali būti dedama ožkų pieno, vandens, eterinių aliejų, dažų (galima naudoti maistinius). Tai visai kitoks procesas, negu senovėje, kai muilą virdavo iš gyvulinių riebalų ir šarmo. Todėl kūrybinėse dirbtuvėse gali dalyvauti ir vaikai, kurie jau moka maišyti šaukštu ir gali ramiai išbūti, kol vyksta pats procesas.
Justina rekomenduotų muilo edukacijas išbandyti su vaikais nuo penkerių metų. Ji pati su savo vaikais tai yra dariusi daugybę kartų, o dabar, kai Elija jau dvylikametė, o Motiejus šešiametis, kartais vaikai padeda ir muilo puokščių gamyboje. Vaikams labiausiai patinka į ištirpintą bazę pilti kvapus ir berti dažus bei priedus. Vaikai nori greito rezultato, tad dažnai silikonines formas Justina deda į šaldytuvą, kad muilas greičiau sustingtų. Nuo užsiėmimo pradžios iki sustingusio muilo išėmimo iš formos paprastai užtrunka pusantros valandos. Ilgiau vaikams būtų sudėtinga išlaukti, nes jie nekantrūs.
Šiuo metu Justina dirba „Umo“ studijoje lavinamųjų veiklų mokytoja. Toje pačioje „Umo“ studijoje veda ir dekoracinio muilo ir muilo gėlių puokščių edukacijas. Tokie užsiėmimai populiarėja, tampa vis dažniau užsakomos baby shower, būsimo kūdikio lyties atskleidimo vakarėliams, mergvakariams, gimtadieniams, ypač vaikų.
Justina mano, kad muilo edukacijų nauda vaikams keleriopa. Visų pirma jie išmoksta daiktą pasidaryti savo rankomis, kaip senovėje amatininkai. Plečiasi vaiko suvokimas apie pasaulį, įsivaizdavimas, kad viską galima nusipirkti tik parduotuvėje. Ne, daug ką galima pasigaminti pačiam! Užsiėmimų metu lavėja vaiko smulkioji motorika, nes tenka maišyti, pilti, berti.
Technologiškai muilo gamyba nėra kažkoks sudėtingas procesas, bet ji žadina kūrybingumą, nes, derinant įvairius priedus, galima gauti vis kitokį rezultatą. Jei edukacijoje dalyvauja visa šeima, tai stiprina jų tarpusavio ryšį. Vaikui labai svarbu kažką kurti su mama ir tėčiu.
Ir paskutinė, labai praktiška muilo gamybos nauda – su savo pasidarytais muiliukais vaikai mielai plauna rankas. Jų higieniniai įgūdžiai formuojasi be jokios prievartos ar spaudimo. Tai galėtų paliudyti darželių auklėtojos, kurios dalyvavo su vaikais muilo edukacijose. Grįžę į darželį vaikai nori rankas plauti tik su savo susikurtais muilais, ypač, jei jie meškiukų, kiškiukų ar kačiukų formos ir primena žaislus. Vaikams labai svarbus žaidybinis elementas.
Daugiau Justinos puokščių galite pamatyti: feisbuko paskyroje EliMo design ir instagram @mokytoja_justina
Ginta Liaugminienė, nuotraukos iš asmeninio albumo