Naujo numerio tema

Pilvukui nepatiko šventės

 

Dažnuose namuose šventės baigiasi vaiko pilvo skausmais ar viduriavimu. Taip yra dėl to, kad nebrandus virškinamasis traktas tiesiog neištveria pasikeitusios mitybos. Pakalbinome vaikų ligų gydytoją dr. Algimantą Vingrą.

 

Vaikas po švenčių pradėjo viduriuoti. Ar visada kalta šventinė mityba?

Po metinių švenčių ir bet kokių kitų pasikeitusios mitybos epizodų (kelionių, nakvynių pas senelius, gimtadienių) vaikai gali pradėti vemti, viduriuoti. Labiau pažeidžiami priešmokyklinukai. Dažniausia taip atsitinka dėl to, kad jie suvalgo per daug, per įvairaus, nekasdieniško maisto, o dažnai netinkamai laikyto, nebūtinai riebaus ar saldaus.

Po šventinio vakaro likusio maisto vaikams nederėtų duoti, nesvarbu, kad jis iš išorės gali atrodyti patraukliai, o paragavus – skanus, nes gali būti atsiradusių įvairių mikroorganizmų (bakterijų, virusų). Šių mikroorganizmų gali atsirasti ir netinkamai gaminant maistą. Ypač pavojingi gaminiai, kurie trumpai ruošiami termiškai: trumpai kepami, verdami ar troškinami. Vaikų žarnynas ypač jautrus pasenusiam maistui, tad nedera nevalgyti vakarykščio maisto.

Shuterstock nuotrauka

Ar neatlikus tyrimų galima nuspėti, dėl ko vaikas viduriuoja ar vemia? Gal kai kurie simptomai yra būdingi tik persivalgymui ar tik virusiniam viduriavimui (pvz., temperatūra)?

Kai vaikas pradeda vemti, viduriuoti dėl to, kad suvalgė maisto, kurio jo organizmas nepajėgia suvirškinti, arba suvalgė per daug „sunkaus“ maisto (perdėm riebaus, saldaus, kepto, skrudinto) jo kūno temperatūra paprastai nepakyla arba pakyla nežymiai.

Kai vaikas suvalgo mikroorganizmais užkrėsto maisto, pakyla temperatūra, be to, – dažniausiai sunegaluoja ir kiti asmenys, valgę tą patį maistą.

Maistu apsinuodijęs vaikas atrodo mieguistas, vemia, jam silpna, svaigsta galva, skauda pilvą (labiau ties skrandžio duobute), gali krėsti šaltis, trumpam pakilti temperatūra. Netrukus prasideda viduriavimas vandeningomis išmatomis. Pilvo skausmai paprastai užeina bangomis. Po viduriavimo ar vėmimo trumpam pagerėja, paskui vėl ima raižyti pilvą. Sunkiai apsinuodijus, atsiranda traukulių, vaikas gali net prarasti sąmonę. Laimei, apsinuodijimas – „trumpa“ liga, paprastai po kelių dienų visi požymiai praeina. Svarbu laiku suteikti pirmąją pagalbą ir tinkamai vaiką gydyti. Jei vaikas mažas, o apsinuodijimo požymiai – ryškūs, reikia skubiai kviesti greitąją pagalbą.

Kaip padėti vaikučiui, kai atsirado jūsų minėtų apsinuodijimo požymių?

Tai priklauso nuo mažojo žmogaus būklės. Vienkartinis vėmimas ar porą kartų skystesni viduriai paprastai nesutrikdo bendros priešmokyklinuko būklės, tačiau vaiką reikia stebėti. Nedera siūlyti valgyti – svarbiausia pasistengti, kad vaikas atsigertų. Kitaip tariant, atstatyti vemiant, viduriuojant prarastą druskų ir vandens kiekį ir kartu išplauti organizmą, jei į jį pateko nepriimtinų medžiagų. Kai tik būklė pagerės, vaikas pats paprašys valgyti. Jeigu vaikas atsisako gerti, kai jam 2–3 valandas siūloma gerti jo mėgstamų gėrimų, ir juolab atsirado kitų požymių, pvz., pakilo temperatūra, pablyško ar pradėjo skųstis pilvo skausmu, atsirado pilvo pūtimas, – būtina gydytojo konsultacija ir, priklausomai nuo situacijos, jo skirtas gydymas.

Ar gydymas kuo nors skiriasi, jei sužinome tikrąją viduriavimo priežastį?

Nesiskiria. Sunegalavusiam vaikui svarbu kuo greičiau suteikti tinkamą pagalbą. Vėmimas, viduriavimas apsinuodijus yra organizmo gynybos reakcija – taip iš organizmo šalinamos jam svetimos, jį neigiamai veikiančios medžiagos. Todėl reikia tiesiog kantriai išlaukti, kol organizmas apsivalys.

Tėvų pagalba viduriuojančiam vaikui susideda iš trijų punktų.

  1. Dėti visas pastangas, kad vaikas gertų. Geriausia girdyti specialiais geriamosios rehidracijos tirpalais, kurių įsigysite vaistinėse. Galima pasiūlyti sūresnio mineralinio vandens, bet į jį dar įdėti druskos ir cukraus. Nors sakoma, kad rehidracijai netinka arbatos, gaivieji gėrimai, adaptuotas mišinys, bet jeigu vaikas nenori nieko gerti, – tiks bet kas, kad tik gertų. Gydytojas net gali pasiūlyti gerti kokakolą, jeigu tai vienintelis gėrimas, kurį negaluojantis vaikas ima į burną.
  2. Atstatyti gerąsias bakterijas. Kadangi viduriuojant (ypač jei viduriavimas užtruko kelias dienas) pasišalina daug organizmui naudingų bakterijų, reikia viduriuojančiam vaikui duoti probiotikų, ir tai turėtų trukti kol tęsiasi viduriavimas plius 2 savaites po jo. Įrodyta, kad infekciniu viduriavimu sergančiam žmogui probiotikai suretina viduriavimų skaičių, sutrumpina ligos dienas. Beje, probiotikai ne tik naudojami viduriavimui gydyti, bet ir padeda jo išvengti. Jeigu artėja nepalanki virškinamajam traktui situacija (kelionė, atostogos ne namuose, ilgas šventinis periodas) siūloma probiotikų vartoti profilaktiškai.

Kokius probiotikus rinktis? Yra daug bakterinių probiotikų rūšių ir vienas mieliagrybis – saccharomyces boulardii. Rinkitės tinkamą pagal vaiko amžių (yra skirtų tik vyresniems), pagal naudojimą (mažiems vaikams geriausia rinktis probiotikus ne kapsulėse, o pakeliuose). Virusinių viduriavimų atvejais ir po jų pranašesnis už kitus probiotikus yra saccharomyces boulardii, nes turi trofinį poveikį žarnyno gleivinei ir didina fermentinį aktyvumą.

  1. Nepermaitinti ir nenugydyti. Viduriuojant tikrai negelbės anglies tabletės. Griežtai draudžiama mažų vaikų viduriavimą gydyti žarnų judesius slopinančiais vaistais, nes jų pašalinis poveikis didesnis už naudą. Dėl pašalinių reakcijų reikėtų vengti ir vaistų nuo vėmimo.

Kokia dieta turėtų būti po apsinuodijimo?

Chemiškai, mechaniškai, termiškai nedirginanti dieta. Kitaip tariant, maistas turi būti be prieskonių, lengvai kramtomas, nei šaltas, nei karštas. Maiste neturi būti daug riebalų, jis neturi būti keptas, rūkytas, marinuotas, raugintas ar labai saldus, nes toks maistas sunkiai virškinamas.

Po galimo apsinuodijimo maistu, kol vaiko apetitas netapo toks, koks jis buvo prieš įvykį, jam neduokite naujų, jo dar nevalgytų patiekalų.

 

 

Žymos:

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Naujo numerio tema”

  1. Giedrė
    2019/09/13 at 22:45 #

    Rugsėjo mėnesio numerio tema „Mamytė lieknėja“, o visi straipsniai žurnale ta tema tik reklaminiai (išskyrus nebent nedidelį straipsnį apie puodus ir keptuves). Visiškai nusivyliau…

Palikite atsiliepimą


− 5 = du

Kitos temos: