Suaugęs žmogus yra sėkmingas tada, kai pasitiki savimi. Savęs, kaip vertės turinčio žmogaus, kelionė prasideda kūdikystėje ir čia didžiausią vaidmenį turi tėvai.
Kalbiname klinikinę psichologę, somatizacijos specialistę, edukologę, neuroeduktorę Rugilę Šatę.
Kaip susidomėjote pasitikėjimo savimi tema kūdikystėje?
Prieš tris mėnesius tapau nuostabios dukrytės mama. Pasitikėjimo savimi tema domiuosi jau dešimtmetį, bet nėštumo laikotarpiu domėjimosi centre atsirado vaikai. Kiekviena mama savo vaikui nori perduoti tai, kas yra geriausia, o man viena iš to dedamųjų dalių – pasitikėjimas savimi. Praktiškai dirbant su klientais vis dažniau susiduriu su savęs nuvertinimu, kritikavimu, baime būti savimi. Dažnu atveju viso to šaknys glūdi vaikystėje.
Kodėl taip svarbu pasitikėti savimi?
Pasitikėjimas savimi yra daugiakomponentė sąvoka. Trumpai tariant, tai savivoka, savimonė, saviveiksmingumas, savęs priėmimas, savęs vertinimas, savigarba. Pasitikėjimas savimi yra neatsiejama nuo vidinės ramybės ir darnos pojūčių, kurie būtini sėkmingam gyvenimui šiuolaikiniame pasaulyje. Tai, kaip matome ir vertiname save, lemia mūsų elgseną įvairiose gyvenimo srityse.
Pasitikintis savimi vaikas (dažnu atveju tai jau galime pastebėti 3–4 gyvenimo metais) geba pasidžiaugti tuo, ką padarė gerai, ir ramiau priimti kritiką. Drąsiau reiškia savo emocijas ir parodo tai, kas jam nepatinka. Tokie vaikai pasižymi „Aš galiu“, „Man pavyks“ jausmais. Bendraujant dominuoja pozityvios emocijos ir vidinė ramybė. Kas mane asmeniškai žavi tokiuose vaikuose, tai iniciatyvumas ir drąsa imtis naujų veiklų.
Kada galima pradėti vaikams ugdyti pasitikėjimą savimi?
Kasdieną savo profesinėje praktikoje susiduriu su mitu, kad pasitikėjimui savimi dėmesį reikia skirti tik paauglystės ar jaunos suaugystės periodu. Tai visiška netiesa. Jau pirmieji kūdikio mėnesiai yra svarbūs ugdant pasitikėjimą savo jėgomis kontaktuojant, atliepiant į jo poreikius ir mankštinant mažylį.
Kas kliudo kūdikiui įgauti pasitikėjimo?
Kiekvienas pastebime, kad savimi pasitikintys tėvai dažnai augina drąsius, smalsius, nebijančius reikšti savo nuomonę, iniciatyvius vaikus. Čia nėra jokios mistikos. Vaikai kopijuoja tėvus. Tai taip pat yra ir dėl pasitikėjimo savimi.
Pasitikinti savimi mama, tėtis vaikui parodo, kaip reiktų priimti, pasirūpinti ir mylėti save.
Pagrindinė taisyklė tinkamam kūdikio ugdymui yra tėvų sava laimė, pilnatvė ir besąlyginė meilė. Ar mama ir tėtis, būdami nelaimingi, diegdami savas taisykles vaikui, gali išauginti laimingą vaiką?
Yra trys pagrindiniai komponentai, kas svarbu ugdant kūdikio pasitikėjimą savimi:
- Kontaktas su kūdikiu. Šis kontaktas gali būti dviejų tipų. Pirmasis – tai kalbėjimasis. Tėvai turėtų nuolatos kūdikiui kartoti tokias frazes kaip: „Aš myliu tave“, „Man gera, kad pasirinkai mūsų šeimą“, „Ačiū, kad esi su mumis“. Nors kūdikis šių žodžių reikšmės nesupranta, bet nuoširdžiai tariamos šios frazės iš balso intonacijos leidžia kurtis vidiniam ramybės laukui. Antrasis tipas – lytėjimas. Tėvai turėtų nuolatos bučiuoti, apglėbti, paglostyti, pamasažuoti kūdikį. Tai padeda kūdikiui suprasti savo kūno vientisumą ir priimti jį be sąlygų.
- Atliepimas į kūdikio poreikius. Nuolat neuždelsiant ir iškart patenkinus kūdikio poreikius (maistas, šiluma, švara) formuojasi saugumo jausmas. Tai plačiau nagrinėjama vidinių psichinių būsenų supratimo temoje. Šis jausmas užtikrinta, kad suaugusieji kūdikio nepamiršo, jis yra svarbus. Taip auga kūdikio pasitikėjimas kitais žmonėmis ir visa supančia aplinka, toks pasitikėjimas duoda pradžią jausmui, kad pasaulis yra labiau saugus, negu pavojingas. O toks jausmas jau suaugusį žmogų skatins ieškoti išeities iš probleminės situacijos, nepasiduoti užklupus krizei ar traumai, optimistiškai žiūrėti į gyvenimą, pasitikėti savimi ir apskritai – būti laimingą.
- Kūdikio smegenų mankšta. Kūdikio smegenys 250 procentų aktyvesnės nei suaugusio žmogaus. Pirmaisiais metais sinapsės formuojasi nepalyginamai greičiau nei bet kuriuo kitu žmogaus gyvenimo laikotarpiu. Yra nurodomas glaudus ryšys tarp intelektinių gebėjimų ir pasitikėjimo savimi. Aukštesnius intelektinius gebėjimus demonstruojantys vaikai dažnu atveju drauge atskleidžia ir didesnį pasitikėjimą savimi (apie kūdikių smegenų mankštas plačiau rašysime kitame numeryje).
Susiję straipsniai