
Persileidimas besilaukiančiai šeimai yra didžiulė drama. Tačiau akušerijoje tai laikoma normaliu dalyku.
Dažniausiai po persileidimo net neieškoma jo priežasties, nes jų gali būti galybė.
Konsultuoja akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt
Kiek persileidimų iš eilės rodo, kad jau reikia išsamių tyrimų ir gydymo, o kiek yra „norma“?
Paprastai tirti pradedama moteris, patyrusi tris iš eilės persileidimus. Pakartotinių persileidimų priežastys skiriasi, dažniausiai juos lemia keli veiksniai, pavyzdžiui, genetika, ginekologinė ir akušerinė būklė, mityba, gyvenimo būdas ir daugelis kitų. Niekada nebūna tos vienos vienintelės priežasties.
Nauji moksliniai tyrimai rodo, kad nauja priežastis gali būti nepakankamas kamieninių ląstelių kiekis vidiniame gimdos audinyje. Tyrėjai mano, kad toks audinys greičiau „sensta“ ir tai yra persileidimo priežastis.
Kamieninių ląstelių į gimdą patenka su krauju iš kaulų čiulpų, vadinasi, jei būtų sustiprinta kamieninių ląstelių gamyba kauluose, būtų galima sustiprinti ir gimdos audinius. Kol kas vyksta moksliniai tyrinėjimai.
Ar persileidimo laikas (ankstyvas, vėlyvas) leidžia spėti jo priežastį?
Ankstyvas (iki 12–14 nėštumo savaitės) | Vėlyvas (14–16 iki 20 nėštumo savaitės) |
|
|
Ar visada tiriama, kodėl moteris persileido?
Skaičiuojama, kad 10–25 proc. nėštumų baigiasi persileidimais, iš jų apie 80 proc. įvyksta pirmuoju trimestre. Dauguma taip anksti, kad moteris nė nebuvo supratusi, jog laukiasi. Jei moteris persileidžia kartą, nuo to nepadidėja tikimybė, kad ji persileis pastojusi vėl. Tačiau jei įvyksta trys persileidimai iš eilės, – atliekami tyrimai, siekiant išsiaiškinti priežastį.
Ar visada po persileidimo daroma abrazija?
Nebūtinai. Po persileidimo ar nesivystant nėštumui, embrionas palikti gimdą gali keliais būdais, priklausomai nuo situacijos ar moters pageidavimo.
Natūralus: dalis moterų nusprendžia laukti, kol persileidimas įvyks savaime, ir embrionas pasišalins su krauju. Įprastai persileidimas gali trukti iki savaitės. Kol pasišalins nesivystantis nėštumas, gali užtrukti ir iki mėnesio.
Vaistais: kai kurios moterys nori vaistų, kurie pagreitina persileidimo procesą. Savaiminis persileidimas įvyksta per 6–8 valandas nuo vaistų pavartojimo, o nesivystantis embrionas gali pasišalinti arba greitai, arba per kelias savaites. Kaip ir vartojant bet kokius vaistus, galimi šalutiniai efektai, tokie kaip pykinimas, vėmimas, šaltkrėtis, karščiavimas, viduriavimas.
Operacija (abrazija): kai kuriais atvejais moterims reikia atlikti gimdos kaklelio plėtimo ir nėštumo audinių išvalymo kiurete operaciją. Ji atliekama per makštį, naudojant bendrąją nejautrą, todėl nelieka randų. Iš esmės tai tokia pati procedūra, kaip kad abortas. Kaip ir visos operacijos, ši taip pat turi šalutinių poveikių, tokių kaip infekcija, gausus kraujavimas, gimdos kaklelio pažeidimas ar susijusių su anestezija.
Kokia natūrali savijauta po persileidimo, abrazijos? Ar galvos skausmas, bendras silpnumas, kraujavimas – natūralu?
Persileidimas yra ir fizinis, ir emocinis išgyvenimas. Sunku prognozuoti, kaip į jį reaguos moters organizmas ir psichika.
Moteris gali pastebėti, kad su krauju pasišalina krešuliai, audiniai ar embrionas. Tai gali šokiruoti ir trikdyti. Jei jaučiamas diskomfortas ar nestiprus skausmas, galima išgerti paracetamolio arba panaudoti šildančius kompresus, kokius naudojama malšinti mėnesinių spazmams.
Kuo skubiau važiuoti į artimiausią ligoninę, jei atsirado šie simptomai:

- Stiprus kraujavimas (per valandą prikraujuoja du pilni higieninius įklotai ir/ar iškrenta abrikoso dydžio krešulių).
- Ypač stiprus pilvo ar peties skausmas.
- Karščiavimas ar šaltkrėtis.
- Galvos svaigimas, alpimas.
- Nemalonaus kvapo makšties išskyros.
- Viduriavimas arba skausmas tuštinantis.
Poilsis šiuo laikotarpiu gali sudaryti sąlygas liūdesiui ar savigraužai, todėl naudinga užsiimti įprasta veikla, dirbti, palaikyti fizinį aktyvumą. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad veikla nebūtų pernelyg intensyvi, kad nepagausėtų kraujavimas.
Emociškai moterys skirtingai reaguoja į persileidimą. Vienoms tai mažareikšmis nutikimas, kitoms – tarsi žemė slysta iš po kojų. Labai svarbu pabrėžti, kad nėra vieno teisingo būdo, kaip išgyventi persileidimą. Daugelis moterų apie jį nutyli, todėl jaučiasi vienišos ir izoliuotos. Tačiau kalbantis ir dalijantis dažniausiai paaiškėja, kad daug artimų moterų yra patyrusios persileidimą, todėl pasidaro lengviau susitaikyti su esama situacija.
Vienos moterys po persileidimo nori pastoti kuo greičiau, kitos bijo. Nėra teisingo laiko, kiek reikia laukti ar gedėti. Jei jaudinatės, kad ir kitas nėštumas baigsis persileidimu, pasikalbėkite apie tai su artimomis moterimis, akušere, psichologu.
Po abrazijos paprastai užtrunka 1–2 dienas, iki moteris gali grįžti į įprastą gyvenimą. Pirmąją parą gali jaustis skausmingi gimdos spazmai.
Lengvesni spazmai ir kraujingos išskyros gali tęstis apie dvi savaites. Skausmą malšinti galima paracetamoliu ar ibuprofenu.
Moterys skundžiasi, kad po abrazijos jaučiasi lyg sirgtų šlapimo pūslės uždegimu, be to, – pučia pilvą. Kokie pojūčiai yra norma?
Paprastai visi kūno pokyčiai ir pojūčiai po abrazijos turėtų išnykti iki kito mėnesinių ciklo.
Daugelis moterų po atliktos abrazijos iš sveikatos priežiūros įstaigos išleidžiamos, praėjus kelioms valandoms. Joms skiriami antibiotikai infekcijų profilaktikai ir tausojamasis režimas. Paprastai, praėjus parai po operacijos moterys jaučiasi gana gerai, kad galėtų užsiimti įprasta kasdiene veikla, tačiau fizinis aktyvumas turėtų būti mažesnis, panašiai kaip mėnesinių metu.
Kada vėl moteris pradės jaustis normaliai, kaip ir prieš nėštumą?
Daugeliu atveju viskas į vėžes sugrįžta iki naujo mėnesinių ciklo. Tačiau kartais jis gali vėluoti, prasidėti anksčiau arba skirtis kraujo kiekis. Kol po operacijos yra kraujingų išskyrų, nerekomenduojama naudoti tamponų ir turėti lytinių santykių, kad neprasidėtų infekcija.
Būtinai apsilankykite pas gydytoją ginekologą skirtu laiku, jis įvertins gijimą ir atsakys į kylančius klausimus.
Po patirto persileidimo organizmas būna nusilpęs, ypač tai aktualu, jei vėl planuojamas nėštumas. Kaip atstatyti organizmą?
Daugeliu atveju mėginti pastoti galima kito ciklo metu. Kai kurie specialistai rekomenduoja pralaukti bent vieną ciklą, kad vėliau galėtų tiksliau apskaičiuoti nėštumo trukmę. Tačiau viskas priklauso nuo konkrečios situacijos, ir kartais palaukti rekomenduojama ilgiau. Jei kyla klausimų, visada teiraukitės savo gydytojo, kodėl rekomenduoja laukti būtent tiek. Tačiau svarbiausia, kad abu su partneriu būtumėte fiziškai ir emociškai pasiruošę naujam nėštumui.
Kaip pasiruošti nėštumui:
- Vartokite 400 µg folinės rūgšties per dieną (geriausia su maisto produktais).
- Atsisakykite alkoholio, tabako.
- Sumažinkite suvartojamo kofeino kiekį.
- Daug ilsėkitės, užsiimkite atpalaiduojančia veikla.
- Sveikai, visavertiškai maitinkitės.
- Būkite fiziškai aktyvūs.
- Venkite stresinių situacijų.
- Rinkitės natūralias valymo ir higienos priemones.
Anksčiau po persileidimo medikai siūlydavo bent 6 mėnesius nepastoti, kodėl?
Po savaiminio persileidimo pastoti rekomenduojama pralaukus bent vieną mėnesinių ciklą. Po abrazijos gimdai atsistatyti ir pasiruošti naujam nėštumui reikia daugiau laiko, nes jei pastojama labai greitai, – didėja pakartotinio persileidimo rizika.
„Mamos žurnalas“