Močiutės sako, kad sezono metu sočiai prisivalgęs žemuogių ir braškių, vaikas paskui bus apsaugotas nuo mažakraujystės visus metus. Ar tiesa?
Teko girdėti, kaip mamos perka žemuoges sakydamos: „Šita stiklinė už spalį, šita – už lapkritį“. Tikima, kad vaikas sukaups geležies atsargas, mažiau sirgs. Deja, šviežio derliaus metu neįmanoma vaiko primaitinti uogomis tiek, kad jis paskui kelis mėnesius nejaustų geležies stokos. Geležis organizme nesikaupia, jos pasisavinama tiek, kiek reikia, o perteklius pašalinamas, tad geležies su maistu reikia gauti kasdien. Su maistu suaugęs žmogus kasdien gauna 10–20 mg geležies, rezorbuojasi 1–2 miligramai – tiek pat ir išskiriama, vyksta nuolatinė geležies apykaita.
Geležį mūsų organizmas pasisavina gana sunkiai. Maiste geležis būna dviejų formų – hemo geležis ir nehemo geležis. Hemo geležies yra mėsoje, žuvyje. Tokia geležis geriausiai pasisavinama, jos pasisavinama 30 proc. Nehemo geležies pasisavinama mažai – tik 5 proc. Pastarosios yra augaliniame maiste – kruopose, daržovėse, vaisiuose ir tėvų aukštinamose uogose – žemuogėse ir braškėse.
100 g braškių yra maždaug 0,9 mg geležies, žemuogėse panašiai, taigi nelabai daug, šios uogos nėra pagrindinis geležies šaltinis. Jei skaičiuotume, kad vaikas suvalgys maždaug 200 g šių uogų kasdien, jis gaus 1,8 mg geležies. Jei 400 g uogų kasdien – 3,6 mg geležies. Vaikas turi gauti 10 mg geležies kasdien, iš jos įsisavinama 10 proc. ir tokiu būdu išlaikomas balansas tarp kasdienio geležies netekimo ir gavimo. Tad suskaičiuokite patys – norėdamas gauti dienos geležies normą, vaikas turi suvalgyti daugiau kaip kilogramą braškių.
Deja, nėra tokio produkto, kurį vieną valgant būtų įmanoma prikaupti daug geležies atsargų. Bet valgant įvairų maistą – tikrai galima.
Nepaisant to, kad braškės ir žemuogės nuo mažakraujystės neišgydys, jų vaikui pirkite ir duokite, nes tai labai vertingos uogos. Medžiagos, esančios žemuogėse ir braškėse, padeda pašalinti iš organizmo toksines medžiagas, normalizuoja žarnyno veiklą; stiprina imuninę sistemą, padeda organizmui kovoti su užkrečiamosiomis ligomis; teigiamai veikia medžiagų apykaitą; gerina kraujodarą, apetitą, savijautą; stiprina kaulus, plaukus, nagus.
Šių uogų galite duoti kūdikiams nuo 8 mėnesių. Braškėse ir žemuogėse yra medžiagų, kurios atpalaiduoja histaminą, dėl to gali atsirasti reakcijų, panašių į alergines (pseudoalerginių reakcijų). Todėl braškių ir žemuogių labai atsargiai duokite vaikui, sergančiam alergine liga. Aišku, ir alergiškas vaikas nori braškių, todėl galite duoti paragauti, – po kelias trintas braškes arba po kelis arbatinius šaukštelius trintų žemuogių. Braškės ir žemuogės, kai jų duodama kasdien, bet su saiku, net ir ilgiau kaip 2 savaites, nesukelia alergijos.
Konsultavo vaikų ligų gydytojas dr. A. Vingras
Susiję straipsniai