Poetai sako, kad motinystė yra amžinas pavasaris. O gydytojai sako, kad pavasaris mamoms yra sunkiausias laikas. Kurie teisūs? Pataria gydytoja Lina Orlovskaja.
Mama ar ne mama – pavasarį moterims sunkiau
Kodėl labiausiai nusilpę esame pavasarį, gana aišku. Jau esame išeikvoję per rudenį sukauptas vitaminų ir mikroelementų atsargas, vitamino D kiekis pasiekia žemiausią ribą, daugumai trūksta geležies. Nors valgome tą patį maistą, kaip ir rudenį, gauname mažiau maistinių naudingų medžiagų ir vitaminų, nes ilgai laikomose daržovėse jų vis mažėja, tad pernykštis derlius jau yra nusilpęs, – likusi daugiau ląsteliena. Dėl užsitęsusios tamsos, seniai buvusių atostogų prasideda lėtinio nuovargio sindromas, kurio požymiai panašūs į depresijos. Jeigu per žiemą teko sirgti virusinėmis ligomis, organizmas būna išeikvojęs jėgas kovai su ligomis. Prie visko prisideda ir minimalus buvimas gryname ore, o juk medžiagų apykaitos procesai geriausiai vyksta gryname ore, nes ten daugiau deguonies.
Pavasarį dažnai moteriai pritrūksta geležies. Jei jos pristinga, kūnas siunčia signalus, tačiau jie iš esmės nesiskiria nuo bendro nuovargio, juos galima supainioti su kitų vitaminų ar mikroelementų stygiumi. Pablyškimas, padidėjęs irzlumas, greita nuotaikos kaita, apatiškumas, nenoras judėti, mieguistumas yra tipiški mažakraujystės požymiai. Gali būti ir kitų: pablogėja apetitas, slenka plaukai, atsiranda dažnas širdies plakimas, mirgėjimas akyse, pablogėja atmintis.
Praktikoje pasitaiko atvejų, kai apie anemiją žmonės sužino atsitiktinai atlikę bendrą kraujo tyrimą, o iki tol varginusį silpnumą, nuovargį ar apatiją pacientai linksta pateisinti dideliu gyvenimo tempu ar stresu.
Kam labiausiai pritrūks geležies
Moters gyvenime pasitaiko didesnių ir mažesnių geležies duobių, taip būna paauglystėje, nėštumo metu, žindant. Mažųjų geležies duobučių pasitaiko visiems – po ilgai užsitęsusių virusinių ligų, pavasarį, nuskurdus mitybai (pavyzdžiui, laikantis dietos). Jeigu moteriai sutapo didžioji geležies duobė (nėštumas ir žindymas) ir mažoji duobutė (pavasaris, dieta), geležies gali drastiškai sumažėti. Būtent dėl to gydytojai pataria, jeigu įmanoma… suplanuoti nėštumą be pavasario. Tuomet reikėtų pastoti birželio pradžioje, o nėštumas tęstųsi vasarą, rudenį ir žiemą. Labiausiai tinkamu mėnesiu pastoti gydytojai pažymi gegužę. Vis dėlto organizmas nėra kompiuteris. Gal jūsų nėštumui kaip tik ir pritrūks aktyvios pavasarinės saulės, pirmųjų salotų, pasivaikščiojimų ieškant žibučių?
Dėmesio pametinukų mamoms
Jei laukiatės ar maitinate krūtimi, jūs beveik garantuotai pajusite sezoninį nuovargį ir geležies trūkumą, nes šiuo gyvenimo etapu įvairių medžiagų jums reikia kur kas daugiau. Gamta apsaugojo naują žmogų – tiek augantį įsčiose, tiek žindantį mamos krūtį, ir padarė taip, kad vaikas pirmiausia pasiima iš mamos, ko jam reikia, o mamai – kas lieka.
Ypač savo sveikatą turi stebėti pametinukų mamos. Moters organizmas visiškai atsigauna po nėštumo ir gimdymo maždaug per 2 metus, o jei moteris ilgai žindo, – tik pasibaigus žindymo etapui. Todėl medikai pasisako už gimdymus, tarp kurių būtų bent 3 metų tarpas. Didžiausias krūvis tenka organizmui, jei pastoja dar žindanti moteris. Jeigu šeima svajoja apie pametinukus, tuomet pagrindinis patarimas – rūpintis savimi su dviguba atsakomybe.
Stebėkite ne tik pojūčius, bet ir kraują
Susekti, kada pritrūks geležies, ne visada paprasta. Besilaukiančiai moteriai gana dažnai atliekamas kraujo tyrimas, kad būtų nustatytas hemoglobino kiekis. Tačiau po gimdymo šis auksinis standartas dingsta. O iš tiesų geležies atsargas reikėtų stebėti bent jau iki žindymo pabaigos. Mažakraujystė nustatoma, kai hemoglobino koncentracija kraujyje vaisingo amžiaus moterims būna mažesnė nei 120 g/l, vyrams bei moterims po menopauzės – mažiau nei 130 g/l.
Geležies trūkumą geriausiai įvertinti padės ne bendri kraujo, o papildomi feritino tyrimai. Feritinas yra pagrindinis rodiklis, rodantis geležies trūkumą. Jis atskleidžia jos atsargų kiekį organizme. Paprastas geležies tyrimas gali rodyti, kad geležis yra normos ribose, tačiau jeigu trūksta atsargų, organizmas tinkamai neaprūpinamas deguonimi.
Kaip atstatyti geležį
Geležies poreikis nėštumo bei žindymo metu padidėja net 2–3 kartus. Kad būtų paprasčiau apskaičiuoti kiekius, geriausia vartoti specialiai nėščioms ir žindančioms moterims sukurtus maisto papildus.
Mažakraujystės priešas – visavertė mityba. Su maistu gaunama geležis yra dviejų tipų – gyvulinės (hemo) ir augalinės (ne hemo) kilmės. Iš raudonos mėsos, žuvies, vištienos ir kitų gyvulinių produktų gaunama geležis pasisavinama geriau, o iš augalinės kilmės produktų jos pasisavinama tik 5–15 procentų.
Geležies gausu raudonoje mėsoje (jautienoje, veršienoje, kepenyse), žuvyje, triušienoje, kalakutienoje. Šio elemento atsargas galima papildyti ir valgant augalinės kilmės maistą: burokėlius, pupas, pupeles, žaliuosius žirnelius, raudongūžius kopūstus, krienus, petražoles, dilgėles ir pan.
Geležies pasisavinimą padidina vitaminas C ir jo sudėtyje turintys produktai – citrusiniai vaisiai, vaisių sultys, todėl rekomenduojama, pavyzdžiui, valgant burokėlių salotas, jas apšlakstyti citrinų sultimis. Taip pat svarbu įsidėmėti, kad geležies pasisavinimą mažina pieno produktai, todėl juos reikėtų valgyti atskirai, o ne su maistu, turinčiu daug geležies.
Daržovėse ir vaisiuose yra tokių medžiagų kaip taninai, oksalatai, chitinai, kurios trukdo įsisotinti geležiai, todėl valgant augalinės kilmės produktus, reikia turėti tai omenyje. Ir nors špinatai ar grikiai turi daug geležies, dėl minėtų polifenolių, organizmas jos visiškai nepasisavina. Geležį trukdo įsisavinti nesklandus virškinimo sistemos darbas, refliuksas, padidėjęs rūgštingumas.
Gera žinia, kad atkurti geležies trūkumą dažniausiai nėra sudėtinga – tereikia neignoruoti atsiradusių simptomų, pakoreguoti mitybą ir kurį laiką vartoti geležies papildus.
Vartojant geležies maisto papildus, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jie netinka su kai kuriais maisto produktais. Kiaušiniai, pieno produktai, raudonasis vynas, juodoji, žalioji arbatos ir kava jungiasi prie tų pačių receptorių kaip ir geležis. Todėl jie trukdo pasisavinti geležį.
Susiję straipsniai