Jau nuo pat pirmųjų metų galime pastebėti, kad vaikai labai skirtingi savo kūno sudėtimi ir temperamentu. Žmogus turi prigimtinį savo kūno tipą. Ajurvedoje kūno tipai vadinami došomis.
Konsultuoja gydytoja, sveikos mitybos ir gyvensenos konsultantė Asta Keturkienė.
Kūno konstitucijos tipą galima nustatyti pirmosiomis dienomis po gimimo apžiūrint vaikutį ir stebint jo elgseną bei balso tembrą. Tas, kuris daug kuičiasi, juda, yra neramesnis, šąlančiomis rankytėmis, greičiausiai bus oro, vėjo vaikas. Tas, kuris ramus, patenkintas guli kur paguldytas, – žemės ir vandens vaikas. O garsiai rėkiantis ir reikalaujantis savo teisių, visada šilto kūnelio – ugnies vaikas.
Visus žmones formuoja penkios energijos: eterio, oro, ugnies, žemės ir vandens. Kuri energija dominuoja konkretaus žmogaus kūne, tokiam tipui jį ir priskiriame.
Pagal Ajurvedą, skiriamos trys pagrindinės došos:
Vata (oro ir eterio),
Pita (ugnies),
Kapha (žemės ir vandens).
Pagal došą turėtume taikyti ir mitybą. Tai ypač svarbu, kalbant apie vaikus. Pakalbėsime apie kiekvieną došą plačiau.
***
Vata vaikai
Ko gero, vata došos vaikų yra daugiausiai.
Kas būdinga šiam tipui. Šio tipo žmoguje daug vėjo, judėjimo, nepastovumo. Juk oras niekada nestovi vietoje. Netolygumas gali pasireikšti dar embrionui vystantis motinos kūne, pavyzdžiui, susiformuoti neproporcingo ilgio galūnės (gali atrodyti, kad kūnas „sukonstruotas“ iš vieno žmogaus kojų, kito rankų). Gali būti netaisyklingai susiformavę dantys, netaisyklingas sąkandis. Permaininga ir elgsena. Juda, nenustygsta vietoje, vaikai gali būti hiperaktyvūs. Tokių vaikų miegas neramus, per miegus gali trūkčioti, prabusti. Nuotaika čia linksma, čia melancholiška ar net linkusi į depresyvumą.
Tokie vaikai nemėgsta kruopščių darbų, juos pradeda ir meta. Daug ką pamiršta. Bet tai kūrybos žmonių tipas, jiems šauna daugybė įdomių idėjų, jų fantazija beribė.
Kaip subalansuoti energiją. Vata došos pagrindinė energijos būstinė – žarnynas. Oro perteklius lemia polinkį į pilvo pūtimą. Tai galima pastebėti pirmomis dienomis po gimimo – kūdikiai verkia, yra neramūs, pilvuko pūtimas labai išvargina ir tėvus. Vata došos vaikams būdingas ir vidurių užkietėjimas.
Negalėdamas laiku išsituštinti, organizmas nuodijamas toksinais, užteršiamas.
Tokių vaikų dažnai būna sausa oda, ir ši problema kasmet tik stiprėja. Vėjo energija tarsi džiovina visą organizmą ir iš vidaus, ir iš išorės. Juk žinome, kaip greitai vėjyje išdžiūsta pakabinti skalbiniai.
Ajurveda moko, kad ką tik gimusį kūdikį reikia nuolat tepti aliejumi. Masažas su aliejumi ir nuramina, panaikina stresą, ir sudrėkina kūnelį. Aliejus naudojamas tik šiltas, skystas, kad giliau įsigertų į gilesnius odos sluoksnius. Naujagimį masažuoti reikia minkštu tešlos gabalėliu, suvilgytu aliejuje. Galima naudoti ir suvilgytą aliejuje vatos gabaliuką ir juo braukyti kūnelį. Tai geriausia priemonė nuraminti išsiderinusią kūdikio vata došą. Vėliau masažuoti reikėtų kasdien arba bent keletą kartų per savaitę. Prieš miegą galima aliejumi įtrinti net galvos odelę, plaukučiai bus pamaitinti, po viso kūno masažo vaikelis ramiau miegos.
Visą gyvenimą vata došos tipo žmonių kūnas bus linkęs sausėti. Brandžiame amžiuje tai pasireiškia sąnarių išsausėjimu, osteoporoze – kaulinio audinio išretėjimu, Parkinsono liga.
Kaip maitintis vata došos vaikams. Vata došos vaikų apetitas nepastovus – jie tai nori, tai nenori valgyti. Jei nenori, jėga versti nereikia –vadinasi, pats organizmas parodo, kad virškinimo fermentų veikla nepakankama, organizmas nepasirengęs perdirbti maisto.
Vata došos vaikai paprastai „šalčmiriai“ – jų šaltos galūnės. Perteklinis oro kiekis juos aušina. Tokių vaikų maistas turėtų būti šiltas ir šildantis. Tinka riebesni, bet lengvai virškinami produktai, kurie duoda daug energijos. Labai tinka lydytu ghi sviestu gardinti patiekalai, košės. Ghi padeda maisto medžiagoms patekti į ląsteles, nes riebalai labai svarbūs mūsų medžiagų apykaitai ir toksinų šalinimui iš ląstelių.
Vata došai tinka sūrokas maistas, nes druska užlaiko skysčius organizme. Tik geriau rinktis nerafinuotą Himalajų druską. Nevenkite ir saldaus skonio – vėjo stichijos valdomi vaikai mėgsta saldumynus, ypač pirmoje dienos pusėje. Pusryčiams labai tinka saldžios košės, spelta miltų blynai su klevų sirupu, uogomis, varškė su medumi. Saldus skonis ramina, o tai labai aktualu nepastoviems vata došos vaikams.
Reikėtų vengti baltų miltų bandelių su mielėmis, nes mielės toliau tęsia rūgimo procesą žarnyne, pučia vidurius. Tinka maistas, kuris ne kietina vidurius, o skatina žarnyno peristaltiką. Rekomenduojami šilti daržovių troškiniai, į maistą galima įmaišyti sėlenėlių. Reikėtų vengti kopūstų šeimos daržovių. Jeigu vaikeliui labai pučia pilvuką, reikėtų vengti net termiškai apdorotų kopūstų, grybų.
Nereikia bijoti duoti rūgštesnio maisto.
Iš prieskonių labai tinka lietuviškas kmynas arba indiškas kuminas, kvapnioji ferula (asafetida), nes jie mažina pilvo pūtimą. Ankštinių daržovių patiekalai tiesiog privalėtų būti gardinami kmynais.
***
Pita vaikai
Ugnies energija – tai karšta potencija. Ne tik liepsna, bet ir šiluma, dūmai, šviesa, pelenai…
Kas būdinga šiam tipui. Tai energingi, temperamentingi žmonės, greitai įsižeidžiantys, pramuštgalviai. Vaikai mėgsta karstytis, organizuoja kiemo vaikų žaidimus. Jie lyderiai, visada ryškios asmenybės. Net iš išorės gali būti pažymėti ugnies spalva – raudonų plaukų, strazdanoti.
Saulėje pita došos vaikai įdega raudonai, ne rudai, dėl to ilgai degintis negali. Juose ir taip daug saulės.
Ugnies stichijos vaikai gali turėti puikią atmintį tiems dalykams, kurie, jų manymu, bus gyvenime reikalingi. Jie žaibiškai įsimena ir naudoja reikalingą informaciją.
Jie „šiltakūniai“, mėgsta vaikščioti basomis, atsilapoję, nuolat įkaitę.
Kaip subalansuoti energiją. Pita došos vaikams labai tinka masažas su kokoso aliejumi, nes jis veikia aušinamai.
Pita energijos buveinė – skrandis, gaminantis rūgštį, ir kepenys, gaminančios tulžies rūgštį, taip pat kasa, blužnis, dvylikapirštė žarna. Visų šių organų uždegimai būdingi pita došos žmonėms. Suaugę žmonės dažnai skundžiasi padidėjusiu rūgštingumu. Kartais ši problema pradeda kamuoti jau vaikystėje.
Tai jų silpnoji vieta. Todėl reikėtų valgyti tokį maistą, kuris nedidina rūgštingumo.
Jautri ir tokių vaikų oda. Gali būti dažniau linkę sirgti alergija, uždegiminėmis odos, akių ligomis.
Ką valgyti pita došos vaikams. Ugninukams tinka vėsus ir vėsinantis maistas. Jiems patariama vengti rūgštaus (deginančio) maisto. Jeigu vaikas neturi sveikatos problemų, gali valgyti ir rūgščiau, bet jei jau pasireiškė skrandžio skausmai, odos alergijos, rūgštų maistą reikia išbraukti iš valgiaraščio. Jiems nepatariama ir stipriai sūdyti maisto – maistas turėtų būti vidutiniškai sūrus. Jokio aštraus maisto ir aštrių prieskonių. Visiškai netinka padažai, marinatai, actas, citrusiniai vaisiai, paprika.
Pita došai tinka vidutiniškai riebus maistas. Tokių vaikų apetitas puikus, maistą gali mesti tarsi malkas į liepsnojantį laužą – viskas sudegs.
***
Kapha vaikai
Kas būdinga šiam tipui. Paprastai tai stamboki, tvirtai ant žemės stovintys žmonės – jų kaulai, raumenys, sausgyslės, dantys tvirti. Ir daug vandens organizme, nes skysčius jie kaupia.
Kapha došos vaikai linkę tukti. Suaugusiems žmonėms būdingi ir tinimai.
Šio konstitucinio tipo žmonės niekada nebus labai liesi. Jeigu kapha došos paaugliukė nori būti manekene, ji turės nuolat kovoti su savo prigimtimi ir dėl to save sargdins. Nes iš prigimties ji minkšta, apvali.
Naują informaciją kapha došos vaikai įsimena lėtai ir sunkiai, bet įsiminę gali išlaikyti visą gyvenimą. Dėl lėtoko mąstymo vaikai susilaukia bendraamžių patyčių: bukas, kvailas. Bet tai jokiu būdu netiesa. Tiesiog jų informacijos priėmimo būdas lėtesnis.
Žemės ir vandens stichijų valdomi vaikai labai gero charakterio, jie patikimi, pastovūs, draugiški, ramūs.
Jie greitai įsiskaudina, tik neparodo. Kapha došos vaikai mėgsta ramius žaidimus ir veiklas – dėliones, konstruktorius, piešimą, lipdymą. Jie turi daug kantrybės, niekur neskuba. Tai tokie vaikai, kuriuos „kur padėsi, ten ir rasi“.
Kaip subalansuoti energiją. Nuo gimimo tokiems vaikams turėtų būti daromi aktyvesni masažiukai – ne tik glostymas, bet ir maigymas, kad išjudintų visą kūną. Masažas daromas su pašildytu aliejuku, gerinančiu medžiagų apykaitą. Didesniems vaikams tinka gnaibymas ir daužymas masažo metu. Galima naudoti garstyčių aliejų.
Žemės ir vandens valdomi vaikai turi polinkį į tingumą, tad reikia raginti daugiau judėti. Jiems labai rekomenduojamos visokios lengvosios atletikos šakos, kad išjudintų stovinčią energiją.
Kapha došos energijos buveinė – organuose, kurie yra aukščiau skrandžio (bronchai, nosiaryklė).
Paprastai šios došos žmonės neturi problemų dėl sąnarių išsausėjimo, nes riebalinis audinys gerai sutepa visus paviršius, dėl to yra lankstūs. Jų plaukai stori, sveiki, mergaitės turi gražias kasas, oda riebi, vėsi. Jie turi daug fizinės jėgos, todėl būna geri jėgos sportų atstovai: sunkiaatlečiai, disko metikai ir t.t.
Ką valgyti kapha došos vaikams. Šie vaikai turi polinkį persivalgyti, tad reikėtų pakontroliuoti, ar tikrai suvalgo tiek, kiek reikėtų jų amžiui. Jiems labai patinka saldus maistas, miltiniai patiekalai, bulvės – viskas, kas „eina į kūną“. Tokį maistą reikia riboti.
Šiems vaikams maistas turėtų būti sausesnis, tinka trapučiai (ne riebaluose virti bulvių traškučiai, o grūdų paplotėliai), riebalų su maistu daug gauti nereikia. Geriau, jei maistas šiltas. Tinka rūgštus skonis, bet sūdyti maistą reikėtų tik minimaliai, kad druska neužlaikytų skysčių. Vengti gleivių gamybą skatinančio maisto – jogurtų, bananų, sūrių, riebių padažų.
Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“