
Architektas Rolandas Sakalauskas prieš kelerius metus susidomėjo fengšui.
Baigė tarptautinio forumo fengšui specialistės Jelenos Gimbickajos mokymus, kaip galima sukurti palankią gyvenamąją aplinką pagal senovės kinų išmintį, ir „užsikabino“ už šios idėjos. Iki tol jis kurdavo namų ir butų interjerus paisydamas visai kitokių kriterijų – tiesiog kad būtų gražu, praktiška gyventi. Pradėjęs gilintis į fengšui, jis ir klientams ėmė siūlyti namus, suskirstytus į senovės kinų atrastas zonas: turto, karjeros, vaikų, pinigų…
Žinoma, pirmiausia visa tai pritaikė savo paties namuose, kuriuose gyvena su žmona, suaugusia dukra ir dvejų metukų Amaja. Sako, jeigu ne fengšui, tai Amajos galėjo ir iš viso nebūti…
Nesėkmingi bandymai susilaukti ir… išgriauta vonia
„Sukūrę šeimą, su žmona po poros bendro gyvenimo metų pradėjome svajoti apie dar vieną vaikutį. Bandėme – ir vis nesėkmingai. Tris kartus žmona pastojo, ir tris kartus įvyko persileidimai. Pradėjau galvoti, kad kažkas mūsų namuose ne taip, jie nėra harmoningi. Tuo metu gyvenome dviejų aukštų bute, kiekviename aukšte buvo po sanitarinį mazgą.
Pradėjau domėtis, kaip namus padaryti palankesnius vaikams. Vakarų kryptis laikoma vaikų zona. Sustiprinau vakarinę pusę namuose – ten pakabinau pasaulyje žinomos dailininkės Akianės paveikslo kopiją. Galbūt teko girdėti apie lietuvių kilmės Amerikoje gyvenančią mergaitę, kuri jau būdama penkerių metų piešdavo unikalius paveikslus, rinkoje parduodamus už kosminę kainą. Apie jaunąją dailininkę buvau matęs vieną televizijos laidą, tad susisiekiau su jos mama ir paklausiau, ar galėčiau įsigyti kokį nors Akianės darbą. Paaiškėjo, kad Akianės darbai parduodami už milijonines sumas… Tada susitarėme, kad galėsiu įsigyti oficialią vieno man patikusio paveikslo kopiją. Tas paveikslas man padarė didžiulį įspūdį – mažo vaiko pieštoje drobėje pavaizduotas sraunus upelis, kuriuo bėga žirgas, taškydamas vandenį, o virš vandens skraido oro burbulai su drugeliais. Paveikslas nemažas, 140×140 centimetrų dydžio. Man tie burbulai priminė įsčias, saugančias savyje gyvybę. Intuityviai pajutau, kad mūsų namuose labai tiktų toks paveikslas.
O kol laukėme atsiunčiant paveikslo, turėjau atlikti kitą „fengšuistinę“ užduotį – panaikinti vieną tualetą, nes dviejų namuose tikrai nereikia, per šias patalpas „nukanalizuojama“ energija. Panaikinau sanitarinį mazgą pirmame aukšte, tas patalpas paverčiau „turto zona“ – paprašiau, kad žmona ir dukra ten suneštų savo papuošalus, brangius kailinius, teatrinius batelius.
O išorinę buvusio sieną išklijavau pinigus vaizduojančiais fototapetais. Kai vienai agentūrai daviau užsakymą pagaminti fototapetą, kuriame būtų pavaizduota švediškos kronos kupiūra, jie net sutriko – pasirodo, kopijuojant pinigą, iškart įsijungia apsaugos sistema, neleidžianti padirbinėti pinigų. Kupiūrą teko fotografuoti ir kadrą padauginti. Aišku, tokios interjero detalės dar niekur nesu matęs, ir kai ką ji šokiruoja, bet, pagal fengšui, viskas teisinga“, – pasakoja architektas.
Pertvarkius namus, pradėjo lauktis ne tik žmona Neringa, bet ir augintinė katė, kuri, beje, tąkart atsivedė rekordinį kačiukų skaičių, net šešis. Sako, tik vyresnioji dukra nebuvo labai patenkinta: „Nuimk tuos „burtus“, aš dar nepasirengusi tapti mama“.
O kaip suveikė turto kampas? „Pokyčiai tikrai pasijautė – gyvenime sumažėjo įtampos, sulėtėjo tempas, bet visiems poreikiams, kurie būtini, pinigų užtenka“, – filosofiškai atsakė Rolandas Sakalauskas.
Amaja – „nakties lietus“
Laukdamiesi vaikučio, Sakalauskai nepirko jokio kraitelio. Pagal fengšui, kiekvienas žmogus atitinka vieną iš šių elementų – žemę, vandenį, medį, metalą, ugnį… Tiksliai pasakyti, kas yra kas, galima tik žinant tikslią žmogaus gimimo dieną ir net valandą. Šeima laukė, kol gims vaikutis, ir tik tada pirko drabužėlius, vežimėlį. Amajai vardą išrinko tėtis, nes jam patiko vardo reikšmė, japoniškai tai – nakties lietus. (Beje, daug kas prisimena ir lietuvišką vaidybinį filmą tokiu pavadinimu, kuriame pagrindinį vaidmenį atlieka Andrius Mamontovas.)
Amaja yra vandens elementas, tad labai papildo tėtį Rolandą, kurio elementas – medis. Tėtis tarė lemiamą žodį perkant Amajai kraitį. „Jos vežimėlis turi būti juodas, tai palankiausia vandeniui spalva“, – įtikinėjo žmoną, kuri sakė, kad mergaitei juodas vežimėlis negražu.
Kol kas Amaja savo kambario dar neturi, gyvena kartu su tėvais ir dar džiaugiasi mamos pienu. Kai jau ateis metas atsiskirti, vaikui palankiausia namų dalis – rytų pusė. Kai klientams Rolandas įrenginėja vaikų kambarius, pabrėžia energetiškai tinkamas vietas, kad būtent jose stovėtų rašomasis stalas, prie kurio mokyklinukas ruoš pamokas. Ir tokios vietos kartais būna labai netipiškos, tarkime, ne tolimiausiame kambario kampe prie lango, o visai šalia durų. Esame įpratę stalus statyti pagal šviesos šaltinį – dažniausiai prie lango. Kartais tai būna energetiškai pačios pasyviausios zonos, kur vaikas tingi daryti pamokas, jį ima miegas, tiesiog „nesidirba“. O tokioje neįprastoje ir net nejaukioje vietoje – šalia durų – gali būti labai darbinga vieta.
Kad vaikai nesirgtų, jų kambarius įrenginėjant, reikia vengti energetinių skersvėjų – kai durys ir langas sutampa viena kryptimi. Tada geriau baldus statyti taip, kad vaikas nesėdėtų ar nemiegotų ties energetiniu skersvėjumi.
Kartais fengšui suvokiame labai primityviai
Senovės Kinijoje fengšui buvo atskiras mokslas, labai svarbus statant ir įrengiant bet kokį būstą. Valdovų rūmai turėdavo net keturis įėjimus iš visų pasaulio šalių. Kas metus būdavo naudojamas vis kitas įėjimas – tas, kuris tais metais palankiausias.
Fengšui yra dinamiškas mokymas, palankios zonos kinta, priklausomai nuo žvaigždžių išsidėstymo. Pagal rytietišką astrologiją, šie metai – Ožkos. Šiemet, sako architektas, nereikėtų daryti didelių pertvarkų vakarinėje būsto pusėje – griauti sienų, kapitališkai remontuoti. Galima nebent perdažyti ar tapetuoti sienas, atlikti kitas nedideles būsto permainas.
„Pagal stereotipus manoma, kad įsigijus akvariumą į namus ateis pinigai, padėjus keletą monetų turto zonoje, pradės sektis finansiniai reikalai. Jei būtų taip paprasta, visi namai būtų harmoningi. Deja, zonos kasmet juda, kinta, tad vienas zonas reikia pastiprinti, kitas pertvarkyti. Namai turi būti dinamiški. Kiekvienais metais reikėtų perstumdyti baldus, pakeisti detales, kažką atnaujinti, kažko atsisakyti. Tada namai yra gyvi. Fengšui mokymas įdomiai aiškina būsto dydžio klausimą – namai turi būti tokio dydžio, kad visi kambariai ir patalpos būtų naudojamos, nei per dideli, nei per maži. Kai užauga vaikai ir palieka namus, jų kambarius geriau perdaryti į darbo kabinetą ar biblioteką negu palikti „sustingusius“, nenaudojamus. Per dideli namai irgi turi savo minusų – jei žmogus fiziškai nespėja sutvarkyti visų kampelių, nuvalyti dulkių, namų kontrolė tarsi išslysta iš šeimininko rankų, namai pasidaro sunkiai valdomi“, – pasakoja architektas.
Architektas pastebėjo, kad, gimus vaikui, namai turėtų padidėti maždaug 10 kvadratinių metrų. Tai nedaug, kur kas mažiau, negu mes įsivaizduojame. Tarkime, jei šeimoje auga trys vaikai, būstas turėtų atitikti suaugusiųjų gyvenimo poreikius plius trisdešimt kvadratinių metrų.
Vynas paliekamas už durų
Architekto domėjimasis senovės kinų išmintimi pakeitė ne tik jų namus, bet ir šeimos gyvenimo būdą. Šeimoje netoleruojamas alkoholis. Svečiai žino, kad jei ir atsineš vyno butelį, turės jį palikti koridoriuje, kaimynams, kaip juokauja Rolandas Sakalauskas. Šeima stengiasi sveikai maitintis, yra bandę net žaliavalgystę, bet vien salotomis maitintis sunku.
Sako, jog lengvumo jausmas tikrai nenuginčijamas, kilogramai tirpsta, bet ilgainiui norisi grįžti prie įprasto maisto. Bandelės, saldumynai, tortai Sakalauskų namuose perkami labai retai. Rolandas užsiiminėja joga, daug sportuoja.
„Sakoma, kad savame krašte pranašu nebūsi. Mano tėtis yra didžiausias fengšui skeptikas, nuolat primena, kad mes tikime „nesąmonėmis“. Bet dabar jau jam tenka ginčytis ne tik su manimi, bet ir su žmona. Neringa sako, jei pati nebūtų patyrusi gyvenimo permainų, netikėtų šia filosofija, bet mūsų šeimos gyvenime tai labai akivaizdu“, – sako Rolandas.
Nors architektas kuria namų projektus kiekvienam klientui individualiai, bet sako, jog yra tam tikri universalūs dėsniai, kurie leis pagerinti kiekvienų namų energetiką.
- Namai turi būti švarūs, kad juose cirkuliuotų gyva, sveika energija. Taigi dažniau šluokite, plaukite, valykite dulkes ir blizginkite visus kampus.
- Bent porą kartų per metus atsikratykite nereikalingų daiktų. Išrūšiuokite, kurių tikrai tą pusmetį nenaudojome, ir išmeskite. Neleiskite nereikalingiems daiktams užpildyti atsiradusios erdvės. Pats architektas šeimą išmokė vadovautis principu: jei perkama nauja batų pora, dvi senesnės poros turi būti išmetamos lauk. Prieš lengvabūdiškai įsigydamas naują daiktą, blaiviai apmąstai, ar tikrai jo reikia, ar nebus gaila atsisveikinti su dviem tokios rūšies daiktais.
- Maži vaikai labai pagyvina, atgaivina namų energetiką. Tai galima pamatyti plika akimi – po dienos visi daiktai būna atsidūrę ant grindų, išjudėję iš įprastų vietų, išmėtyti, ir tėveliams tenka nemažai tvarkytis. Tačiau namai, kuriuose auga vaikai, energetiškai stiprūs.
- Sumažinkite namuose šiukšlių dėžių skaičių. Kuo mažiau šiukšlių zonų, tuo mažiau energetinio užterštumo.
- Jeigu namuose norite ramybės, nestatykite atvirų knygų lentynų gyvenamuosiuose kambariuose. Knygos turi labai stiprios ir įvairios energetikos, o didelė knygų sankaupa vienoje vietoje skleidžia stiprų ir aktyvų lauką.
- Jei namuose daug langų iki pat žemės, būkite pasiruošę priimti iš aplinkos daug į namus sklindančios energijos. Pagalvokite, kaip ją suvaldyti, ar tikrai esate pasirengę tokiai energijos bangai? Be to, jei renkatės butą daugiaaukščiame name, atminkite, kad kuo arčiau žemės, tuo stipresnė namų energija, aktyvesnis ryšys su žemiškomis energijomis.
- Jei perkate būstą, venkite energetiškai nepalankių vietų, pavyzdžiui, kapinių kaimynystės.
- Nebijokite kasmet pakeisti namuose bent detalių – stalviršį, tapetus, užuolaidas, kilimėlius. Tai namams suteiks gyvybės.
- Augalai naudingi ne kiekvienuose namuose. Kai kurių elementų žmonėms, pavyzdžiui, žemės arba vandens, jie nereikalingi. O kitiems elementams jie suteiks harmonijos ir jaukumo.
- Fengšui metodas gali būti taikomas bet kokio stililiaus interjere – pavyzdžiui, skandinaviškame interjere vyraus statesni kampai, aiškios linijos, tai labai tiks metalo, ugnies elementams. Suapvalinti baldų kampai, minkštas Provansą primenantis interjeras tiks vandeniui, griežta klasika – medžio, žemės elementams. Fengšui nereiškia, kad namai turi būti tarsi kinų restoranas – su pagalvėlėmis ant grindų ir raudonais šviestuvais… Architektas Rolandas Sakalauskas suprojektuos Jums namus arba vaikų kambarius pagal fengšui, kurie stiprins gyvenančiųjų energetiką. Kreipkitės: rolandas@des1gn.eu.
Ginta Liaugminienė
Virginijos Sankalienės nuotraukose – reportažas iš architekto Rolando Sakalausko namų: