Vaikams patiks nauja įdomybių knyga „Vėliavų atlasas“. Tai ir pažinimas, ir žaidimas. Galima net surengti šeimos viktoriną.
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad vėliava tėra STAČIAKAMPIS MEDŽIAGOS GABALAS, ant kurio pavaizduotas piešinys iš linijų ir spalvų – lengvai atkartojamas ir lengvai atpažįstamas.
Na, toks pirmas įspūdis išties yra labai KLAIDINGAS!
Kiekvienoje vėliavoje vaizduojami simboliai ir spalvos perteikia šalies žmonių ISTORIJĄ, POŽIŪRĮ ir PASIDIDŽIAVIMĄ.
Tačiau, kaip kad pamatysite, vėliavos kartais keičiasi. Šalies charakteris ir vyraujantis požiūris kinta – būtent dėl to, drauge su šalies istorija, persimaino ir vėliava: pasitaiko atvejų, kai šalis patiria visišką perversmą per kelis šimtus ar kelias dešimtis metų, o kartais – net ir per kelerius metus.
Paskaitę apie pasaulio vėliavas, susipažinsite su ŠALIES DVASIA, o išsiaiškinę savo šalies vėliavoje slypinčias prasmes, SUŽINOSITE KUR KAS DAUGIAU APIE SAVO ŠALIES ISTORIJĄ IR KULTŪRĄ!
Versdami šios knygos puslapius, išmoksite vėliavų kalbos ir sužinosite daugybę įdomių faktų bei paslapčių…
Netgi susipažinsite su vėliavų kūrimo taisyklėmis, TAD GALĖSITE SUSIKURTI NUOSAVOS KARALIJOS VĖLIAVĄ!
Rekordai
Kiekviena vėliava turi savo istoriją ir reikšmę. O kai kurios – dar ir rekordą.
Seniausia
Pradėkime nuo pirmiausios pasaulyje sugalvotos vėliavos. Romos imperijoje buvo naudojama kažkas panašaus į vėliavas, skirtas legionams atpažinti, tačiau, susidūrę su sarmatais, romėnai perėmė iš jų drakonarijų. Kitos imperijos, tokios kaip Sasanidų, taip pat naudojo tam tikras emblemas, padedančias atskirti jų kariuomenės dalis – tačiau visi šie pavyzdžiai nublanksta prieš Šahdado vėliavą.
Ši vėliava išties ypatinga – pasak archeologų, jai apie 5000 metų! Kaip tokia vėliava išgyveno iki mūsų dienų? Ogi paprasčiausiai – ji padaryta iš bronzos!
Norėdami suprasti, kuri vėliava pasaulyje seniausia, turime atsižvelgti tiek į istoriją, tiek į senovės įsitikinimus bylojančius siužetus, tokius kaip legendos ir pasakojimai. Anot vienos legendos,
Austrijos vėliavos ištakų reikėtų ieškoti 1191 metais, kai vyko Akros mūšis. Po jo Austrijos kunigaikštis Leopoldas pastebėjo, kad jo tunika permirkusi krauju, bet nusiėmęs kardo diržą, pamatė išlikusią vienintelę nesuteptą baltą juostą. Tokia tad Austrijos vėliavos kilmė – gal kiek ir šiurpoka istorija, tačiau senovės kunigaikščiai ir vadovai tikrai nepasižymėjo subtilumu.
Pasak kitos legendos, Škotijos vėliava dar senesnė, o jos ištakos dar mažiau aiškios, siekiančios net 830 m. po Kr. Piktų ir anglų kovos išvakarėse Angusas II, piktų karalius, susapnavo šv. Andriejų, kuris patikino, jog karalius mūšį laimės. Kitą dieną Angusas išvydo šv. Andriejaus kryžių debesyse ir – kas žino, per atsitiktinumą ar ne – mūšį laimėjo. Viena aišku: vaizdinys, greičiausiai pastebėtas debesų pavidalu mėlyname dangaus fone, šiuo metu puikuojasi Škotijos vėliavoje.
Galiausiai paminėsime vėliavą, kurią ilgiausiai naudojo nepriklausoma valstybė – tai Danija, jos vėliava dar vadinama „Danneborg“. Visos jos kilmę gaubiančios legendos teigia viena: kad vėliava nukrito iš dangaus – tiesiogine šio žodžio prasme.
Jauniausia
Seniausią vėliavą surasti buvo išties sudėtinga, tačiau jauniausią – kur kas lengviau.
Tai – Pietų Sudano, nepriklausomybę paskelbusio 2011 m., vėliava. Nors valstybė dar visai jauna, vėliava atsirado kur kas anksčiau, devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai ją naudojo už nepriklausomybę kovojančios frakcijos.
Atrodo, kad vėliavai būdingos panafrikinės spalvos – raudona, juoda ir žalia – tačiau prie jų pridėta ir mėlyna, kuri simbolizuoja per šalį tekančią Nilo upę.
Trumpiausiai gyvavusi
Vėliavos, kaip ir valstybės, kartais išnyksta. Kai kurios tautos ar vyriausybės gyvuoja labai trumpą laiką – kai kurios kelias dienas, kitos – vos kelias valandas.
Žinoma, dauguma šalių pasinaudoja jau esančiomis vėliavomis, kaip kad Persijos įlankos karalystės, pasidžiaugusios nepriklausomybe tik vieną dieną, prieš susijungiant į Jungtinius Arabų Emyratus.
Trumpiausiai gyvavusios vėliavos titulas atitenka Benino Respublikos vėliavai: ši valstybė egzistavo nuo 1967 m. rugsėjo 19 d. ryto iki kitos dienos popietės, kai ją visiems laikams užgrobė Nigerijos pajėgos.
Tolimiausia
Priešingai nei įsivaizduojate, toliausiai nuo Žemės yra visai ne garsioji vėliava Mėnulyje, kurią ten paliko „Appolo 11“ misijos amerikiečių astronautai. Tolimiausiai nuo mūsų planetos šiuo metu esanti vėliava keliauja kosminiu tyrimų erdvėlaiviu „Voyager 1“.
O tai reiškia, kad maždaug už 19 mlrd. kilometrų nuo Žemės yra Amerikos veliavytė! Kad būtų aiškiau, įsivaizduokime, jog Saulė yra vynuogės dydžio – tokiu atveju, „Voyager 1“ su vėliava bus nutolę nuo jos per 300 metrų.