
Artėjančios moksleivių atostogos, anksčiau buvusios galimybe pasisemti saulės ar įspūdžių kitose šalyse, ne vienai šeimai primena, kad dabartinėje situacijoje keliauti tapo beveik neįmanoma. Pagalbos ranką šeimoms tiesia aktorė, radijo laidų kūrėja ir trijų vaikų mama Kristina Savickytė, siūlydama kūrybiškas kelionių idėjas, neišeinant iš namų.
„Pati idėja – keliauti vaizduotės, istorijų, pasakų, įdomybių – ir iš to gimstančių veiklų pagalba – gimė pavasarį, karantino metu. Pradėjusi planuoti įsivaizduojamas keliones ir kurti jas įvairiomis pasaulio kryptimis, pamačiau, kad tai – neišsenkantys šaltiniai, galintys tapti pagalba tiek tėvams, tiek ugdytojams bei įkvėpti juos kūrybiškai leisti laiką su vaikais ir tvirtinti ryšius – tiek šeimoje, tiek ugdymo įstaigoje“.- sako Kristina.
Kristina pateikia penkias idėjas „kelionėms“ ir kitų šalių pažinimui:
- Angliškos arbatos valandėlė
Ar žinote, ką kiekvienas save gerbiantis anglas būtinai daro popiet, tarp 15:30 ir 17:00 valandos? Geria arbatą! 18-tame amžiuje arbata Anglijoje, o ir visoje Europoje buvo prabangos prekė ir ją gerti galėjo tik turtingieji visuomenės nariai. Todėl iki šiol arbatos gėrimo tradicija šalyje labai stipri kartu su iš tų laikų atkeliavusiais įpročiais. Pavyzdžiui, gardinti arbatą pienu – tai buvo daroma tam, kad nesuskiltų brangūs kiniško porceliano puodeliai ir nenustebkite, jei kada pamatysite britą, pilantį pieną į puodelį prieš arbatą būtent dėl šitos priežasties.
Pasidarykite arbatos gėrimo valandėlę namuose – išsirinkite gražiausius puodelius, iškilmingai padenkite stalą, o gerdami arbatą susitarkite šnekučiuotis ir elgtis kaip santūrūs anglai. Jei vaikams patinka vaizduotės žaidimai, tokią ceremoniją galite atlikti ir su įsivaizduojama arbata.
Indijoje, Varanasio provincijoje, sausros metu vietiniai gyventojai rengia varlių vestuves – kad pamalonintų lietaus dievus ir tie atsiųstų taip laukiamo lietaus. Išpuošia varlių porą gėlėmis ir surengia dideles iškilmes. Apsidairykite, ką galėtumėte sutuokti namuose – meškį su lėle, amadinų porelę ar dvi žuvytes akvariume – gal nėra kiekvienu atveju svarbu išpuošti jaunuosius, kiek žinoti, kokia ypatinga šventė laukia, ją planuoti ir kartu švęsti.
- Gaidelis – vėtrungė
Jei kada buvote Rygoje (Latvija), tikriausiai atkreipėte dėmesį į ant bažnyčių bokštų patupdytus gaidelius. Jei užklupo kūrybinė nuotaika, jų pavyzdžiu pasigaminkite vėtrungę – gaidelį. Projektą susiplanuokite pagal norimą įdirbį ir rezultatą – nuo iš kartono iškirpto ir dekoruoto gaidelio ant kiniškos lazdelės iki rimtos vėtrungės, kuri, radus jai tinkamą vietą lauke, rodys ir vėjo kryptį.
- Sala vaiko veikloms
Ar girdėjote, kad Estijai priklauso apie 2222 įvairaus dydžio salų. Įrenkite arba padėkite vaikui įsirengti savo salą ar net salyną namuose. Leiskite skleistis vaizduotei – kur, kokia ir kam ji bus naudojama? Skaitymo sala po stalu? Lego sala ant kambario kampe? Būtinai išgirskite, ko norėtų vaikas ir leiskite jam prisidėti prie kūrybinio proceso. O jei tingisi užsiimti baldų perstumdymu ir statybomis, tiesiog įsivardinkite, kokių salų galite turėti namuose. Pasimylavimų sala ant sofos?
- Pasakos, knygos ir savų kelionių istorijas.
Nuotrauka Pexels.com
Knygos ir asmeninės istorijos – visada puikus būdas keliauti. Skaitymo, istorijų laiką būtina planuoti, jis labai svarbus tėvų – vaikų ryšio mezgimui ir palaikymui. Kristina Savickytė rekomenduoja ir įvairių tautų pasakas, kaip būdą sužinoti apie kitus kraštus, jų herojus, veikėjus, vertybes.
Taip pat nuostabu atrasti – kiek daug pasakų siužetų atsikartoja įvairių tautų pasakose.
Skirtingomis pasakomis, įdomybėmis apie kitas šalis bei iš jų gimusiomis veiklos idėjomis rugsėjo ir spalio mėnesiais Kristina dalinosi ir interaktyvių pasirodymų – edukacijų ikimokyklinukų, pradinukų šeimoms bei grupėms projekte “Pasakiškos kelionės”, kurio partneris – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Syusiję straipsniai