Vaikų tuštinimosi tema pirmaisiais metais labai svarbi. Kai vaikutis sunkiai tuštinasi, stena ir kankinasi, – bėda ir vaikui, ir visai šeimai. Šiame straipsnyje kalbėsime apie vaikų vidurių užkietėjimą ir hemorojų. Kalbiname vaikų ligų gydytoją dr. Algimantą Vingrą
Ar vaikai gali turėti hemorojų? Papasakokite plačiau.
Hemorojus būdingas suaugusiesiems, tačiau kartais jis gali atsirasti ir kūdikiams bei mažiems vaikams. Kūdikių hemorojus – tai tiesiosios žarnos ir išangės venų patinimas. Jis gali likti išangės viduje arba išlįsti už išangės (tuomet matomi vienas ar keli mazgai).
Požymiai, rodantys, kad kūdikiui ar mažyliui gali būti hemorojus, yra šie:
- Kraujavimas iš tiesiosios žarnos pasituštinus arba tuštinantis, valant ir keičiant sauskelnes.
- Maži rausvi arba melsvi iškilimai prie išangės krašto.
- Jei vaikas moka kalbėti, jis gali apibūdinti niežulio ar dirginimo jausmą aplink išangę. Kartais hemorojus sukelia tiesiosios žarnos skausmą.
Dažniausia mažų vaikų hemorojaus priežastis yra vidurių užkietėjimas. Jei vaikas labai stena, susidarto spaudimas šalia tiesiosios žarnos esančioms venoms. Mažiems vaikams, kurie per ilgai sėdi tualete, bandydami tuštintis, irgi gali išsivystyti hemorojus.
Kita hemorojaus priežastis mažiems vaikams yra lėtinis kepenų nepakankamumas. Kai kepenys neveikia tinkamai, venos, pernešančios kraują į kepenis, gali nukreipti kraują į kitas venas. Papildoma kraujotaka padidina slėgį venose šalia tiesiosios žarnos ir sukelia hemorojų.
Pastebėjus hemorojaus požymius, mažylio gydytojas (dar geriau – gydytojas vaikų chirurgas-proktologas) turėtų ištirti nuodugniau. Kolonoskopinis tyrimas atliekamas pritaikius bendrąją nejautrą. Ištyrimas būtinas, nes reikia atmesti kitas būkles, panašias į hemorojų:
Išangės įtrūkimus: dėl išangės odos įtrūkimų ar plyšimų gali atsirasti kraujo arba skausmas tuštinimosi metu. Išangės įtrūkimai gali atsirasti, kai kūdikiai pradeda tuštintis didesniais, tvirtesniais judesiais, kurie ištempia išangę.
Išangės karpas: genitalijų karpos dažniausiai yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) pasekmė. Kūdikiai gali užsikrėsti karpomis kontaktuodami su virusu užsikrėtusiu asmeniu.
Tiesiosios žarnos polipus, t.y. nenormalų ląstelių augimą, kuris dažniausiai yra nekenksmingas. Polipai gali būti plokšti arba iškilę. Labai retai tiesiosios žarnos polipai vaikams yra vėžiniai.
Odos žymes (akrohordonus): tai mažos, nešvarios odos ataugos. Jos primena mažus iškilimus.
Hemorojus kūdikiams dažniausiai praeina savaime. Jei hemorojus atsirado dėl vidurių užkietėjimo, vaiko gydytojas turėtų sudaryti mitybos planą.
Kodėl vaikams užkietėja viduriai?
Pirmiausia gydytojas paklaus apie vaiko mitybą. Gal vaiko maistas vienarūšis, sausas, jame per mažiai skaidulų. Tačiau yra ir kitų priežasčių, pavyzdžiui, baimė tuštintis. Jei kūdikiui ar mažam vaikui skaudėjo, kai jis tuštinosi, kuo nors nepatiko puodukas, nemoka švariai tuštintis ir dėl to tėvai priekaištauja, gali atsirasti vadinamoji puoduko baimė.
Vidurių užkietėjimas lydi kai kurias ligas – rachitą, vitamino D perdozavimą, celiakiją, alergiją karvės pienui. O gal kaltas įgimtas polinkis (šeimos, giminės nariai tuštinasi retai, jų išmatos standžios). Vidurius kietina ir kai kurie vaistai.
Mažyliai, maitinami tik motinos pienu, gali tuštintis tik kartą per 10 dienų normalios konsistencijos išmatomis. Tai nėra vidurių užkietėjimas, jie tiesiog suvirškina visą suvalgytą mamos pieną. Tačiau, jei pastebėjote, kad mažylis pradėjo tuštintis negausiomis išmatomis, kad ir kasdien, jam prastai auga svoris, būtina atkreipti dėmesį, nes greičiausiai jam trūksta motinos pieno. Žindymo metu vietoje vienos krūties leiskite ištuštinti abi. Motinos piene yra įvairių biologiškai aktyvių medžiagų, kurios skatina tuštintis.
Ar įmanoma šią problemą išspręsti nevartojant jokių vaistų?
Jei pastebėjote vidurių užkietėjimo simptomų, – neverskite mažylio kentėti. Kuo greičiau kreipsitės į vaiko gydytoją, tuo bus geriau. Jei kūdikis maitinamas dirbtinai, duokite mišinio su prebiotinėmis skaidulomis ir laktulioze (konkrečius mišinius rekomenduoja vaiko gydytojas). Pieno mišinį paruoškjite tik taip, kaip nurodyta gamintojo. Prieš žindymą ar maitinimą mišiniu kūdikį paguldykite ant pilvo. Kelis kartus per dieną prieš maitinant /žindant kūdikio pilvuką pamasažuokite pagal laikrodžio rodyklę.
Pradėjus papildomai maitinti, tiks daržovių tyrė, pagaminta iš morkų, brokolių, kopūstų. Iš kruopų košių geriausiai tiks netiršta avižų košė. Neduokite ankštinių daržovių, ryžių, manų, kukurūzų košės. Nuo 9 mėnesių į mažylio kruopų košę kartą per dieną galima įdėti pusę arbatinio šaukštelio smulkintų sėmenų. Desertui tiks smulkiai sutarkuotas obuolys, slyvos minkštimas, šviežios ir šaldytos įvairios uogos, išskyrus mėlynes. Džiovintų slyvų tyrelės mažai padeda, jomis žavėtis neverta.
Galintys gerai kramtyti (2 metų ir vyresni vaikai) turi kasdien valgyti kuo įvairesnį maistą, kuriame yra daug skaidulų, pvz., pačių įvairiausių žalių (geriau nei virtų) daržovių, rupaus malimo grūdų gaminių. Pieną pakeiskite jogurtu, rūgpieniu. Neduokite ryžių, kukurūzų, bananų ir patiekalų su jais. Dažnai siūlykite atsigerti, geriausia paprasto vandens. Neleiskite mažam vaikui ilgai sėdėti ant puoduko, žaisti. Neužsiimkite savigyda, pvz., klizmutėmis, muiliuko kaišiojimu į išangę, vaistažolių arbatomis. Jei įtariate, kad vidurių užkietėjimo priežastis yra psichoemocinė, reikia pasikonsultuoti su psichoterapeutu.
Susiję straipsniai