Kaip tobulėja rankytės

sakandis_heide

Skaitytojų atsiųstoje nuotraukoje –Heidė

Vaiko smulkiosios motorikos raida yra įdomi ir svarbi. Ji tiriama įvairiais būdais visose amžiaus grupėse. Visi vaikučiai mielai dalyvauja tyrime ir priima tai kaip žaidimą.

Anksti diagnozavus sutrikimus, galima daug ką pakoreguoti. Būkite budrūs stebėdami savo žaidžiantį, valgantį, piešiantį, rašantį, grojantį mažylį.

Jau įsčiose vaisius kiša rankas į burną. Tai tarsi treniruotė prieš žindymą, bet nėra koordinuotas veiksmas.

Rankos koordinuotų judesių kūdikėliai mokosi gan ilgai.

Kumštukai

Naujagimiai dažnai būna suspaudę plaštakas į kumštukus. Tačiau jau gana anksti miegodami jie atsipalaiduoja. Atmeta rankytes virš galvos išskėstais pirštukais. Plaštakėlės visiškai atsipalaiduoja per pirmus tris mėnesius.

Dažnai matome, kaip naujagimis rankomis skėsčioja, plasnoja ar makaluoja. Ar naujagimis „valdo“ rankas?

Ar jis gali atlikti tikslinį judesį? Naujagimių judesiai yra nekoordinuoti, bet simetriški – jie vienodai judina abi rankas ir kojas. Tačiau tikslinio judesio atlikti negali. Jam trukdo ir fiziologiniai refleksai.

Kiekvieno mėnesio rankyčių tobulėjimas:

Naujagimis. Plaštakos ilgesnį laiką yra sugniauštos į kumštukus, išreikštas griebimo refleksas.

1 ir 2 mėnesiai. Kūdikis plaštakas atgniaužia ilgesnį laiką, o miegodamas atmeta rankytes beveik visai atgniaužtas. Griebimo refleksas dar išgaunamas.

3 mėnuo. Kūdikis jau beveik visiškai atgniaužtą plaštaką tiesia priešais esančio žaisliuko link. Taigi – dabar pats laikas nuolat kabinti žaisliukus virš lovytės ar vežimėlio.

4 mėnuo. Mažylis jau tikslingiau pasiekia žaisliuką.

5 mėnuo. Kūdikio plaštaka visai atgniaužta, todėl jis tiesia rankytę žaisliuko link nuolat jį paliesdamas. 5 mėnesį vaikutis pradeda grožėtis savo rankytėmis.

6 mėnuo.  Vaikutis ima žaisliuką į rankytę delniuku ir ištiestu nykščiu, bando perimti žaislą iš vienos rankos į kitą. Jau atidžiau apžiūri žaisliuką ir tik tada kiša į burnytę. Šiuo metu kūdikis „atranda“ savo kojas.

Daikto perėmimas iš rankos į ranką – tai labai svarbus etapas, nes mažylis gali geriau apžiūrėti daiktą bei lavėja jo riešo judesiai.

7 mėnuo. Griebimas delninis, bet jau gali daiktus nulaikyti abiejose rankose. Jau 7 mėnesio pabaigoje laikydamas rankytėse daiktus vaikutis suduoda vieną į kitą ir taip mokosi iki 9 mėnesio – kol išmoksta ploti rankytėmis. Tačiau pradžioje jis susigėsta ir ploja tik artimiausių žmonių draugijoje.

8 mėnuo.  Laikydamas rankytėse daiktus sumuša vieną į kitą. Sugeba vartyti savo knygutės lapus imdamas pirštais su ištiestu nykščiu, net neliesdamas delniuku. Išmėto daiktus, sudėtus ant staliuko ir žiūri, kur nukrito. Dabar tinkamiausias laikotarpis pirkti žaislus, kuriuos galima mėtyti, įkišti vieną į kitą. Jau galima lavinti judesius, mokant kūdikį valgyti. Bus labai sunku, bet leiskite vaikučiui domėtis maistu ir pačiam dalyvauti šiame procese, nes taip lavės rankų koordinaciniai judesiai.

9 mėnuo. Toliau lavėja minėtas griebimas ir tyčinis daiktų mėtymas. Tai lavina plaštakos, riešo judesius.

Kūdikiui dabar labai patinka žaisti su telefonu, kuris turi mygtukus ir ypač sukamą ratuką. Devintą mėnesį kūdikis pradeda ploti katutes.

10 mėnuo. Lavėja pincetinis griebimas. Smulkius daiktus ima smiliumi ir nykščiu. Pincetinio judesio trukmė individuali ir jei vaikučio raida normali, tai jis tikrai ims smulkius daiktus pincetiniu judesiu (dviem pirštukais).

11 ir 12 mėnesiai. Tobulėja griebimas „replėmis“. Smulkius daiktus vaikutis bando imti sulenkto smiliaus ir ištiesto nykščio pagalvėlėmis.

1 metukai. Mažylis mielai renka mažus trupinėlius, šapelius nuo grindų. Tinkamai naudoja daiktus kaip priemonę savo tikslams pasiekti. Aktyviai sukioja, atidaro, uždaro. Todėl žaidimui tiks įvairios užsukamos švarios dėžutės nuo mamos kremų ir vitaminų. Vaikutis noriai ploja katutes, rodo „ate ate“. Mėgsta žaidimą  „virė, virė pelytė košytę“ ir kitus, kuriuose dalyvauja rankytės.

2 metukai. Šiuo laikotarpiu vaikai pradeda mokytis valdyti rankoje laikomą daiktą ir naudotis juo kaip įrankiu: valgo su šaukštu (dar nevisiškai koordinuotai), piešia su pieštuku beveik apvalią figūrą, iš kaladėlių sugeba pastatyti bokštą.

Kada sunerimti? Tėvams būtų sunku patiems įvertinti smulkiąją motoriką, nes raidos etapai gana subtilūs. Tėvai galėtų pamatyti, ar abi rankytės sugeba atlikti tą patį veiksmą. Vyraujanti rankytė išryškėja vėliau.

Kaip lavinti smulkiąją motoriką

  • Pirkite žaislus pagal amžių ir būtinai atkreipkite dėmesį, ar juose yra užduotėlių, skirtų smulkiajai motorikai lavinti.
  • Dažnai žaisluose yra ir dalių iš įvairių faktūrų, kad galima būtų jas paliesti. Toks įvairių faktūrų pažinimas lavina smulkiąją motoriką. Aišku, galima ir patiems sugalvoti žaidimų su įvairiomis faktūromis, nes vaikučiai mieliau žaidžia su buityje naudojamais daiktais. Galima pasiūti įvairių faktūrų (aksomo, vilnos, odos ir pan.) skiaučių kilimėlį.
  • Didesni vaikučiai mėgsta dėlioti sagas, kaštonus, pupas, žirnius. Tik nepalikite žaisti vienų su šiais daiktais.
  • Vyresniems vaikams tinka piešimas, rašymas, grojimas, įvairūs žaidimai su rankų pirštais, dėlionės, mozaikos.
  • Parengė Neila Ramoškienė

Būkite kūrybingi bendraudami ir žaisdami su savo mažyliais.

Konsultavo VU Vaikų ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja vaikų neurologė Rūta Praninskienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 1 = keturi

Kitos temos: