Klausimai apie žindymą

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

KAI ŽINDANTI MAMA ALERGIŠKA

Nėštumo metu tapau labai alergiška, tyrimai parodė, kad esu jautri penicilino grupės antibiotikams, kai kuriems maisto produktams. Po gimdymo alergija neišnyko, maitinu vaiką krūtimi. Ar jam nepakenks alergiškos mamos pienas?

Gimdymas nėra tas fiziologinis procesas, kuris panaikintų alergiją. Žindomam kūdikiui alergiškos motinos pienas nepakenks, jeigu laikysitės šių patarimų:

Žindanti mama turėtų griežtai vengti produktų, kuriems ji yra alergiška, ir panašių į juos.

Žindanti mama turėtų vengti visų penicilino grupės antibiotikų.

Kūdikiui, pradėjus jį papildomai maitinti, negalima duoti tų produktų, kuriems alergiška mama.

Kūdikiui susirgus reikėtų pasakyti gydytojui, kad mama yra alergiška penicilino grupės antibiotikams.

BĖGA PIENAS

Kai maitinu kūdikį, iš kitos krūties bėga pienas. Jo nesulaiko nei įdėklai, nei drabužiai. Gal yra kokių nors vaistų? Man ši problema labai trukdo, neleidžia atsipalaiduoti, jaučiuosi įsitempusi, pradėjau varžytis žmonių. Prašau patarti, ką daryti?

Pasitaiko, kad jautrios, labilios nervų sistemos moterims žindant viena krūtimi pienas bėga iš kitos krūties. Pagalba:

Riešu arba ranka užspauskite tos krūties spenelį, iš kurios nemaitinate.

Gausiai tekantį pieną surinkite į išvirintą specialų, kūdikių maitinimui skirtą plačiakaklį plastiko buteliuką. Ištekėjusį pieną kūdikiui sugirdykite šaukšteliu, iš puodelio arba jį užšaldykite.

Žindydamos pienui sugerti naudokite specialias vienkartines servetėles (įdėklus), kurias dažnai keiskite, kad tekantis pienas nedirgintų krūtų odos.

Nenaudokite įdėklų, blogai sugeriančių drėgmę.

Vaistų, kad žindant iš vienos krūties, pienas netekėtų iš kitos, nėra.

AR DUOTI GERTI

Dukrytę žindau jau 5 mėnesius. Neseniai ji pradėjo karščiuoti, gydytoja liepė duoti gerti vandens. Tačiau dukra neima jokio kito skysčio nė į burną. Ar mamos pienas patenkina visus skysčių poreikius, kai oras labai karštas arba kai kūdikis karščiuoja?

Motinos pienas visiškai patenkina kūdikio skysčių ir maisto poreikius dažniausiai iki 6 mėnesių. Kūdikiui susirgus krūtį jam duokite dažniau. Susirgusiam kūdikiui galima pasiūlyti skysčių gerti iš puoduko.

MASTITAS

Maitinu kūdikį. Kartą pakilo aukšta temperatūra, pradėjo skaudėti iš pradžių vieną, paskui kitą krūtį. Apžiūrėjo gydytoja ir seselė. Visi liepė duoti kūdikiui žįsti, kad ištrauktų „karštį“. Tik po 5 dienų karščiavimo viena sena akušerė pasakė, kad man mastitas, ir kūdikis nieko neištrauks. Nedaug buvo likę iki operacijos. Kodėl moterims meluojama, kad kūdikis viską „ištrauks“ ir kad žindymas – vienintelis vaistas nuo krūtų skausmo?

Žindant ne kiekvienas temperatūros pakilimas esant sustandėjimui krūtyje yra mastitas. Pieno stazė atsiranda dėl:

blogo pridėjimo prie krūties bei dėl netaisyklingos mažylio padėties;

ribotos žindymo trukmės arba reto, neatitinkančio kūdikio poreikius žindymo;

anatominių krūties ar krūtų ypatumų bei iki šiol nežinomų priežasčių.

Užsikimšus pieno latakams atsiranda kietas skausmingas gumbas ar volelis. Oda virš jo gali būti paraudusi, įsitempusi, jautri liesti, karšta. Moteris gali karščiuoti. Padėti galima pašalinus nurodytas priežastis ir gerai nutraukus pieną. Klausime nenurodyta daugiau požymių, kurie būdingi mastitui. Vien „karštis“ neleidžia spręsti, kas – pieno stazė ar mastitas buvo.

Pagal dabartinį žindymo supratimą, geriausiai pieną nutraukia kūdikis, kai yra gera žindymo technika. Todėl ir buvo patarta žindyti.

ŽINDOMĄ KŪDIKĮ BERIA

Auginu 2 mėnesių sūnelį, maitinu savo pienu, tačiau jam beria veidelį. Kodėl beria žindomus vaikus? Juk sakoma, kad jie turi apsaugą nuo alergenų…

Atopinį dermatitą sukelia ne vien tik maistas. Aplinkoje gali būti medžiagų, kurių mažylis netoleruoja. Gal mama valgo produktus, kurių jos mažylis netoleruoja? Bėrimo priežastį padeda išsiaiškinti alergologiniai tyrimai maisto ir buities alergenams. Šie tyrimai yra brangūs, valstybė jų neapmoka. Ar juos daryti, pataria vaiko gydytojas, įvertinęs mažylio būklę.

Tyrimus pasidarius mama turėtų nevalgyti tų produktų, kuriems mažylis jautrus, nes per motinos pieną jos suvalgytų produktų sudėtinės dalys pakliūva kūdikiui. Reikėtų iš aplinkos pašalinti medžiagas, kurių vaikas netoleruoja.

ŽĮSDAMAS UŽMIEGA

Ar reikia žadinti kūdikį, jei jis žįsdamas krūtį užmiega? Kai ištraukiu krūtį, jis prabunda ir pravirksta, kažko ieško, bet vos patraukęs vėl užmiega. Taip pusę dienos maitinu ištisai. Ar tai normalu?

Kai žįsdamas kūdikis pasisotina arba pavargsta – jis užmiega. Žindimas kūdikį ramina, todėl jis vėl ir vėl prašo krūties, nori spenelį laikyti burnoje. Nuolatinis spenelio mirkimas kūdikio burnoje gali būti spenelio įskilimų, skausmo priežastis.

Kūdikiui pasisotinus, spenelį ištraukite iš kūdikio burnos įkišusi pirštą į mažylio burną pro jo lūpų kampą.

ARBATA ŽINDYVĖMS

Norėčiau sužinoti apie matė arbatos savybes, ar ši arbata tinka žindyvėms? Kokias arbatas rekomenduotumėte geri žindančioms moterims?

Kol kas nėra sukurta arbatų, kurios didintų motinos pieno kiekį arba dėl kokių nors kitų priežasčių būtų reikalingos gerti žindančioms. Arbatžolėse esančios medžiagos pereina į pieną, jos gali net pakenkti kūdikiui. Todėl žavėtis įvairiais patarimais ar reklama apie arbatas lyg ir nereikėtų. Pavyzdžiui, išgėrus arbatžolių arbatos (joje yra kofeino) žindomas kūdikis gali tapti neramus. Matėje, įvežamoje iš Pietų Amerikos, yra kofeino, kuris per motinos pieną gali dirginti kūdikį.

PRIAUGA MAŽAI SVORIO

Sūneliui – 2 mėnesiai. Pirmą mėnesį valgydamas mano pieną priaugo 1 kg, o per antrąjį mėnesį – tik 500 g. Ar mažas svorio priaugimas rodo, kad trūksta pieno? O gal kaltos arbatėlės, kurias kartais kūdikiui duodavau?

Prigirdytas arbata kūdikis mažiau valgo. Gavęs saldžios arbatos jis gali net iš viso atsisakyti krūties. Mažiau valgantis kūdikis priauga mažiau svorio. Prasideda ydingas ratas. Pripratęs kažką gauti iš žinduko, kūdikis krūtį čiulpia mažiau intensyviai. Dėl to mažiau gaminasi pieno ir kūdikiui pradeda trūkti maisto. Be to, pripratintą prie žinduko kūdikį būna labai sunku nuo jo atpratinti.

Kūdikiai, kurie per pirmuosius gyvenimo mėnesius priauga daugiau svorio, kitais gyvenimo mėnesiais jo priauga mažiau. Tai normalu. Pats didžiausias svorio augimas yra antrą, trečią gyvenimo mėn. Ką daryti, kad kūdikis geriau priauginėtų svorio?

Neduokite jokių arbatų ar kitų skysčių iš žinduko; duokite krūtį tada, kai kūdikis norės ir tiek laiko kiek jis norės; po dviejų savaičių kūdikį pasverkite ir jei vėl mažai priaugo svorio (o apie tai pasakys kūdikio gydytojas) duokite pieno mišinių, kokių patars gydytojas.

ŽĮSDAMAS KRŪTĮ VERKIA

2 mėn. kūdikis žįsdamas krūtį, ypač vakarais, pasidaro neramus, paleidžia krūtį, verkia, spardosi. Gydytoja sako, kad gal trūksta pieno, bet matau, kad pienas bėgte bėga. Girdžiu, kaip žindant vaikučiui gurgia pilvukas, eina dujos. Kaip vaikučiui padėti?

Jeigu kūdikio svoris priaugo mėnesio normos vidurkį, vadinasi – pieno pakanka. Jeigu pienas „bėgte bėga“, jo nusitraukite ir padėkite į šaldiklį, – 18-20C temperatūroje. Kūdikis neramus, spardosi, krūtį paleidžia dėl per daug greitai tekančio pieno, kurio mažasis nesugeba praryti, springsta ir dėl to darosi neramus. Kai pienas teka gausiai, žindantis kūdikis gali tapti neramus ne tik vakarais.

KAIP ATPRATINTI NUO NAKTINIO VALGYMO

Kūdikiui – 7 mėnesiai. Kaip atpratinti nuo naktinio valgymo? Jau valgo ir dirbtinį mastelį.

Norint išsaugoti pieną, kūdikį reikia žindyti tuomet, kada jis nori, ir tiek laiko, kiek jis nori. Kūdikis pats natūraliai turi atsisakyti naktinio valgymo. Joks papildomas maistas negali pakeisti kūdikiui jo motinos pieno. Papildomas maistas nėra priežastis atpratinti nuo maitinimo naktį.

SUMAŽĖJO KRŪTINĖ

Dukrytei – 4 mėnesiai, pati maitinau tik 2 mėnesius, nes pritrūkau pieno. Iki nėštumo krūtinė buvo labai maža. Per maitinimą ji gerokai padidėjo, tačiau kai baigiau žindyti, krūtinė visiškai susitraukė ir sunyko. Norėčiau sužinoti, kokia krūtų didinimo operacijos kaina, kur tokias operacijas atlieka?

Natūralu, kad po žindymo krūtys sumažėja. Tai įvyksta dėl to, kad pieną gaminantis audinys sugrįžta į būseną iki žindymo.

Jokios operacijos nepadidina pieną gaminančio liaukinio audinio. Dėl krūtų didinimo operacijos dera kreiptis į gydytoją akušerį-ginekologą, nes įvertinęs moters būklę, patars, ar galima, ką galima ir kur galima padaryti operaciją.

NORIU ALAUS! NORIU DEGINTIS!

Žindau 3 mėn. Ar galiu išgerti per dieną stiklinę alaus? Kalbama, kad alus maitinančios motinoms – labai sveika, nes jame yra mielių ir vitamino B.

Tai mitas. Žindančiai per dieną dera išgerti tiek įvairių nealkoholinių skysčių, kad ji nejaustų troškulio. Papildomas skysčių kiekis nedidina motinos pieno kiekio. Alus nepadidina pieno kiekio. Aluje esantis alkoholis patenka į motinos pieną. B grupės vitaminų yra įvairiuose kituose maisto produktuose (ypač duonoje, įvairiose košėse, mielėse). Žindanti moteris kasdien turėtų valgyti kuo įvairesnį maistą ir nejaus vitaminų trūkumo.AR GALIU DEGINTIS?Baigiau maitinti krūtimi, bet pieno dar liko.

Ar galiu degintis ar eiti į soliariumą, jei jau nebemaitinu, bet dar yra pieno?

Taip galite. Nustojus žindyti, pienas dings palengva. Soliariumo procedūromis dera naudotis saikingai, ypač jei kūne yra daug pigmentinių dėmių, apgamų. Joms esant, dera pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu.

Sūnų maitinu 10 mėn., mėnesinės jau atsinaujino. Ar galiu eiti į soliariumą? Ar galiu degintis?

Žindymas ir mėnesinių atsiradimas, kai kūdikiui yra 10 mėn. netrukdo saikingam deginimuisi saulėje ir/arba ėjimui į soliariumą. Jeigu bet kurioje kūno dalyje yra daug pigmentinių (tamsių) dėmių, apgamų prieš pasinaudojant saulės ar soliariumo teikiamais malonumas dera pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu.

ŽINDYMAS NĖŠTUMUI NEKENKIA

Laukiuosi antrojo vaikelio. Nėštumas 12 savaičių, iki šiol maitinu pirmąją dukrą. Ar galima žindyti toliau? Kiek ilgai? Jaučiuosi gerai.

Kol turite pieno ir jaučiatės gerai, galite žindyti. Ateis laikas, kai pieno pradės mažėti ir pati dukra atsisakys krūties. Įvykių neskubinkite, nes Jūsų pienas Jūsų kūdikiui yra jokiu kitu maistu nepakeičiamas.

Iki šiol maitinu, bet vėl pastojau (11 savaičių). Ar maitinti toliau?

Taip, reikia toliau žindyti. Ateis laikas, kai kūdikis pats atsisakys krūties. Žindymas nėštumui nekenkia.

NORIU NUJUNKYTI

Kaip nujunkyti kūdikį nuo krūties, jei jis negeria iš buteliuko, nepripažįsta žinduko? Nujunkyti noriu todėl, kad žindymas mane labai nualino, sveriu 52 kg.

Jūsų kūdikis yra nuostabus, nes jis žino, kad motinos pieno nepakeičia joks kitas maistas. Jis nepaprastai gerai daro, kad nepripažįsta nei buteliuko, nei žinduko. Jam reikalingas ne tik Jūsų pienas, bet bendravimas su Jumis, kurio nepakeičia joks kitoks maitinimas. Jis, jausdamas Jūsų širdies plakimą ir kūno šilumą, jaučiasi saugus, o tai mažąjį žmogų ramina, padeda jam tobulėti. Žinant tik Jūsų svorį – 52 kg, bet nežinant Jūsų ūgio, negalima pasakyti, ar Jums trūksta svorio. Palyginkite, kiek svėrėte prieš nėštumą, kiek svėrė Jūsų mama, kai buvo Jūsų amžiaus. Žindymas – moteriai gamtos suteikta dovana aprūpinti sparčiai augantį kūdikį medžiagomis, kurių nėra jokiame kitame maiste, saugoti jį nuo infekcinių ligų, kai jis dar pats to negali padaryti. Trumpai tariant – žindymas yra padėjimas išgyventi… Jūsų šeimos nariams derėtų suprasti, kad žindymas yra darbas, todėl namų ruošos darbai neturėtų Jūsų varginti. Poilsis, įvairus meniu Jums padės atgauti fizinę ir dvasinę pusiausvyrą. Jokių būdų, priverčiančių kūdikių valgyti iš puoduko, šaukštelio ar žinduko, išskyrus badą, nėra.

Mano dukrai tuoj metukai. Kai gydytojos paklausiau, kaip nujunkyti, ji atsisakė, kad turėčiau 3 dienoms išvažiuoti. Man tai pasirodė per žiauru. Ką jūs patartumėte?

Ateina laikas, kai pats kūdikis pradeda atsisakyti krūties – rečiau ir mažiau intensyviai žinda. Dėl to krūtyse pradeda natūraliai mažėti pieno, prasideda natūralus nujunkymas. Dabar kūdikių mitybos specialistai pataria žindyti tol, kol mažylis pats atsisako krūties ir atpratinant nuo krūties nesiimti jokių drastiškų priemonių.

PAVANDENIJĘS PIENAS

Maitinu 10 mėn., pastebėjau, kad pienas pasidarė skaidrus, kaip pavandenijęs. Gal tai ženklas, kad reikia nujunkyti? Ar toks skaidrus pienas duoda kūdikiui naudos?

Ne, tai nėra ženklas nujunkymui. Pieno spalva priklauso nuo jame esančių riebalų kiekio. Ilgėjant žindymo trukmei piene riebalų kiekis mažėja. Vien riebalai nėra pieno kokybę lemianti medžiaga. Piene yra labai daug kitų medžiagų, kurios būtinos kūdikiui ir kurių nėra jokiame kitame maiste. Dėl to žindymas turėtų trukti tol, kol pats kūdikis atsisakys.

BLOGAI TEKA

Ką daryti, kad pienas lengviau tekėtų iš krūtų? Manau, kad kūdikis jo nepajėgia ištraukti.

Kiekvienoje situacijoje yra skirtingi pagalbos būdai. Tai ir žindymo technika, krūtų masažas, pieno nusitraukimas. Pieno atidavimas priklauso ne tik nuo kūdikio čiulpimo galios, bet nuo motinos nusiteikimo, jos būklės. Pieno tekėjimas sutrinka, kai motina yra ištikta šoko, kenčia skausmą, stipriai nervinasi. Sutrikus pieno tekėjimui net ir gerai pridėtas prie krūties kūdikis jo neiščiulpia, dėl to stumia krūtį ir verkia. Pieno tekėjimo refleksas sutrinka retai ir laikinai. Sutrikus pieno tekėjimo refleksui mamai patariama:

kuo patogiau atsisėsti arba atsigulti;

atsigerti mėgstamo gėrimo ar užkąsti;

kalbinti kūdikį, jį išrengtą glausti prie savęs („oda prie odos“);

vieno iš artimų žmonių paprašyti pamasažuoti viršutinę nugaros dalį, pečius, kaklą, tai padeda atsipalaiduoti;

masažuoti krūtis;

žindomam kūdikiui neduoti žinduko, buteliuko, nes sutriks žindymo intensyvumas, krūtų ištuštinimas, pieno gamyba;

normaliai augančiam kūdikiui iki 6 mėn. amžiaus nerekomenduojama duoti papildomo maisto.

ŽINDĄ VISĄ VALANDĄ!

Sūneliui 3 mėn., valgo 6 kartus per parą. Bet vakarais jis žinda labai ilgai – ne mažiau nei valandą. Bežįsdamas užmiega, o paguldytas į lovytę vėl pravirksta, kol negauna krūties. Ar tai normalu? Kodėl kūdikis taip ilgai žinda?

Kūdikių mitybos specialistų dabartine nuomone kūdikiui leidžiama pasirinkti, kada ir kiek kartų per parą žįsti. Tai kinta priklausomai nuo kūdikio amžiaus, pavyzdžiui, yra periodų, kai kūdikiai prašo krūties ir kas dvi valandas. Įsitikinta, kad tik taip žindomas kūdikis fiziškai ir protiškai sparčiai tobulėja. Tai, kad kūdikis skirtingai ilgai išbūna prie krūties – normalu.

Kūdikiui reikalingas ne tik pienas, bet ir bendravimas su motina. Todėl jis išbūna prie krūties ilgiau ir sunerimsta atitrauktas nuo jos. Neatimkite iš mažylio to, kas jam būtina, nors Jums tai ne visada patogu….

KELIASI NAKTĮ

Nuo kokio amžiaus kūdikis turėtų atprasti žįsti naktį? Mano sūnui 10 mėn., jis keliasi naktį valgyti.

Kiekvienas mažylis yra nepakartojama asmenybė. Nėra griežtai apibrėžto laiko, kada kūdikis ar mažas vaikas turi naktį atsisakyti krūties. Vaikai, atsisakę krūties naktį, gali atsibusti ir prašyti valgyti. Šitoks noras turėtų būti patenkinamas. Tačiau nereikia perlenkti lazdos – ne kiekvienas atsibudimas naktį yra prašymas valgyti. Atsibudimo naktį priežasčių yra įvairių: pilnos sauskelnės, karštis, šaltis, neramus sapnas. Nuo naktinių žindimų ir valgymų sunkiau atpranta tie mažyliai, kurie vos jiems „kniurktelėjus“ buvo žindomi arba maitinami. Dažniausiai naktinio valgymo mažyliai atsisako trečiaisiais gyvenimo metais.

Atsakė gastroenterologė Jovilė Vingraitė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

4 komentarai kategorijoje “Klausimai apie žindymą”

 1. Renata
  2015/10/07 at 12:49 #

  Ką daryti jeigu vaikas ramus tik tada kai duodi krūtį? Gali žįsti iki 3-4 val. per vieną valgymą

 2. 2016/08/18 at 09:31 #

  Kuo ilgiau žindysite kūdikį, tuo geriau. Žindymas įtakoja vaiko sveikatą ir net intelektą ateityje. Visoms būsimoms mamoms patariu tai daryti ir dėl to, kad ryšys tarp vaiko ir mamos bus daug stipresnis.

 3. Erika
  2017/03/05 at 13:17 #

  2 savaiciu kudikis „apkramte“ spienelius, todel leidau joms pagyti 2 paras nutraukinedama piena su pientraukiu. Ar del to nesumazes pieno? Ketinu duoti kai tik papraso. Dabar kai vel pradejau maitinti is kruties, vaikas zyzdamas pyksta, spardosi, isspjauna ir vel ima kruti. Jis turetu priprasti ir vel normaliai zysti?

 4. Ausra
  2018/07/03 at 16:25 #

  Sveiki maitinau kudiki 2 menesius ir nutraukiau maitinima nes pajutau kad nera pieno bet praeojo menuo ir is krutu vis dar isbega toks gelsvas kaip peiespienis ar galiu bandyt duot kruty gal dar pavyktu

Palikite atsiliepimą


devyni − = 2

Kitos temos: