Daugelis nėščiųjų žino apie būtinybę vartoti folio rūgštį (vitaminą B9), tačiau mažai medikų akcentuoja kitų vitaminų ir mineralinių medžiagų poreikį.
Svarbu, kad pirmuosius tris nėštumo mėnesius, formuojantis visoms organizmo sistemoms ir organams, vaisius gautų visų būtinųjų medžiagų.
Vienas iš svarbiausių vitaminų planavimo, nėštumo ir pogimdyviniu laikotarpiu – vitaminas D. Jis padeda užtikrinti sklandžią visų organų veiklą, padeda tinkamai funkcionuoti imuninei sistemai, išvengti nuovargio ir apatijos, plaukų slinkimo, dantų ėduonies ir kt. Esant pakankamam vitamino D kiekiui organizme pagerėja ir nėščiosios psichologinė būklė.
Be to, 2020 m. rudenį žurnale „JAMA Network Open“ (apie tai buvo rašoma ir sveikatos naujienų portale Bukimesveiki.lt) skelbiama, kad jei organizme trūksta vitamino D, didėja rizika susirgti COVID-19. Kitaip tariant, pastebėta, kad tarp tų tiriamųjų, kuriems buvo nustatytas vitamino D trūkumas, net 1,77 karto dažniau buvo nustatomas teigiamas COVID-19 rezultatas, lyginant su tais, kurių organizme buvo pakankamas vitamino D kiekis.
Jei nėščiajai trūksta vitamino D, gali grėsti priešlaikinis gimdymas
Deja, tyrimų duomenimis, vitamino D stinga vidutiniškai 3 iš 4 nėščiųjų. Trūkstant šio vitamino, kyla didesnė specifinių būsimųjų mamų negalavimų – nėščiųjų diabeto, bakterinės vaginozės, preeklampsijos – rizika. Preeklampsija – daugiasistemė nėščiųjų patologija. Ši būklė gali neigiamai paveikti placentą, nėščiosios inkstus, kepenis ir smegenis. Be to, tai ir viena dažniausiai pasitaikančių priešlaikinio gimdymo priežasčių.
Mokslininkai jau įrodė, kad vitamino D trūkumas atsiliepia vėliau: jei motinoms nėštumo metu trūko vitamino D, vaikai dažniau serga rachitu. Be to, tai siejama ir su senatvinėmis ligomis – osteoporoze, išsėtine skleroze, I-ojo tipo cukriniu diabetu, sąnarių ir net psichikos ligomis.
Kaip nustatyti, ar organizmui netrūksta vitamino D?
Jeigu organizmui trūksta vitamino D, nusilpsta imunitetas, dėl to dažnai kartojasi infekcijos, nėščioji nuolat jaučiasi pavargusi, jai skauda nugarą, kaulus, neretai jie tampa trapesni, gali slinkti plaukai, atsirasti dantų ėduonis, kamuoja prislėgta nuotaika ir gali išsivystyti depresija.
Geriausias būdas sužinoti, organizmui netrūksta vitamino D – atlikti kraujo tyrimą.
Didesnę vitamino D trūkumo riziką patiria ir žindyvės. Paprastai kūdikiams jau nuo pirmųjų mėnesių rekomenduojama vitamino D duoti papildomai.
Nėščiosioms ir žindyvėms per parą rekomenduojama suvartoti mažiausiai 800 TV (20 mcg) vitamino D. Laikoma, kad maksimali saugi vitamino D paros dozė – 4000 TV (100 mcg).
Prisiminkite, kad vitamino D perdozuoti – labai sudėtinga, todėl galite vartoti jį be baimės.
Ar vitamino D yra maisto produktuose?
Pagrindinis vitamino D šaltinis išlieka saulės spinduliai, kuriais Lietuvoje galime mėgautis retai. Tačiau vitamino D aptinkama ir maiste.
Vitamino D dienos normą galima gauti suvalgius apie 100 g laukinės lašišos. Taip pat jo aptinkama silkėse ir sardinėse, menkių kepenėlių aliejuje ir žuvų taukuose, konservuotuose tunuose, tačiau atsiminkite, kad kai kurių žuvų produktų nėštumo metu dėl jų taršos sunkiaisiais metalais vartoti negalima. Vitamino D taip pat yra kiaušinių tryniuose, grybuose, karvių ir sojų piene, grūduose ir avižiniuose dribsniuose, apelsinų sultyse.
Susiję strapsniai