Girdėjote terminą „Naujagimiui palanki ligoninėׅ“? Tai gimdymo stacionaras, kuriame sukurtos palankios sąlygos vaikučiui, kad iškart po gimimo gautų mamos pieno, o paskui būtų ilgai ir taisyklingai žindomas. Šiai PSAO iniciatyvai jau 23 metai.
Kaip būtų šaunu sukurti iniciatyvą „Mamai palanki darbovietė“. Gal šis pokalbis su „Daumantai LT“ prekinio ženklo plėtros vadovu Domu Grinkevičiumi bus gražios idėjos pradžia?
Drama – mama grįžta į darbą
Leisdami žurnalą mamoms, kartu su skaitytojomis siūbuojamės emocijų sūpynėse. Vaiko laukimas, gimdymas, auginimas yra Dievo dovana ir palaima. Tačiau šalia pakilių išgyvenimų žygiuoja ir įtampa, stresas, nerimas, nesaugumas, finansinis nestabilumas. Pagal streso balų matuoklę, yra du lūžiai, susiję su motinyste, – kūdikio gimimas ir pokyčiai darbe. Kad ir kaip būtų keista, abu šie įvykiai turi po lygiai streso balų – 39. Vadinasi, tapimas mama sukrečia taip pat, kaip darbo vietos praradimas, nors ir laikinas.
Istorijų, kaip išėjusi motinystės atostogų moteris darbe tampa nebelaukiama, kaip grįžusi patiria mobingą, tyčinį etato panaikinimą, mažesnę algą, darbdavių priešiškumą, – šimtai. Dar daugiau istorijų, kaip moterys, eidamos darbintis, bijo klausimo apie vaikų amžių, – juk jie sirgs, o darbdaviams tai labai nepatinka. Nereikia leisti žurnalo mamoms, kad tokias istorijas girdėtumei bene kasdien, – pažįstamų rateliuose ar užstalėse.
Ir nors valstybė mūsų mamas lepina ilgomis motinystės atostogomis ir stabiliomis išmokomis, o įstatymai saugo mamos darbo vietą, tema apie jauną mamą darbo rinkoje yra aštri kaip peilis. Patirtis rodo, kad valdžios iniciatyvos mažai ką reiškia, jeigu moteris sulaukia darbdavio priešiškumo.
Ne veltui buriasi mamų savipagalbos bendruomenės, kuriose moterys padeda viena kitai patarimais, teisininkų konsultacijomis dėl grįžimo į darbo rinką. Kai išspausdinome iniciatyvų „Mamų darbo birža“ ir „Dirba mamos“ skatinimą pasidalinti istorijomis, susijusiomis su darbu, mūsų paštas, galima sakyti, „užlūžo“ nuo laiškų gausos. Dalinsimės mamų istorijomis žurnale, o dabar prie reikalo – kodėl pokalbiui pakvietėme „Daumantai LT“ atstovą.
Gera iniciatyva reikia dalintis
Informacija apie mamų reikalus mums retai prasprūsta pro akis, todėl užfiksavome žiniasklaidoje pasirodžiusią detalę, kad „Daumantai LT“ savo darbuotojas mamas pagerbia ne garbės raštais ar atminimo dovanėlėmis, o realiu solidžiu priedu prie algos kiekvieną mėnesį. Smulkmenų nenugirdome, tačiau vien šis faktas mums buvo esminis, kai reikėjo pirkti padažą.
Kodėl geri dalykai turi būti daromi tyliai, kukliai, nepastebėtai? Jeigu idėja puiki, ja būtina dalintis, nes tai įkvepia kitus. Pagalvokite, kaip būtų šaunu, jeigu „Daumantai LT“ iniciatyva užkrėstų kitus darbdavius?
Mamos remiamos, kol vaikui sukanka 7
Produktų plėtros vadovas Domas Grinkevičius sutiko pasidalinti, kaip jie skatina mamas. „Pradėsiu nuo to, kad mūsų įmonėje moterų dirba kur kas daugiau, negu vyrų (santykis maždaug 60/40 proc.). Darbo pozicijos įvairiausios – nemažai moterų dirba administracijoje, yra buhalterės, technologės, kokybės vadovės, gamybos vadovė. Gamyboje irgi daug pozicijų užima moterys. Natūralu, kad moterys laukiasi, išeina į motinystės atostogas. Nepasakysiu, kada tiksliai gimė iniciatyva finansiškai paremti ir skatinti mamas, – bet tai darome bene 10 metų. Kiekvienai mamai kas mėnesį mokamas 10 proc. dydžio priedas nuo juos algos. Šis priedas mokomas tol ko, vaikui sueina 7 metai“.
Iniciatyva – iš vadovų
Mintį, kad reikia skatinti jaunas šeimas, paremti jas tuo etapu, kai kuriasi, kai labiausiai reikia pinigų, sugalvojo ne įžvalgūs marketingo konsultantai, o įmonės vadovai. „Daumantai LT“ yra šeimos verslas, visi šeimos nariai dirba įmonėje, patys pradėję nuo mažų dalykų, patys auginę mažus vaikus. Mūsų pašnekovas Domas yra produkto plėtros vadovas, jo brolis Paulius – technikos vadovas (augina mažas dukrytę), tėtis Saulius – įmonės direktorius, mama vadovauja personalo skyriui. Tėvai įmonėje dirba „visą gyvenimą“, vaikai – nuo studijų baigimo, vienas sūnus 15, kitas 9 metus. Natūralu, kad ir darbuotojai jiems yra kaip šeima.
„Iniciatyva mokėti priedus prie algos už vaiką labai pasitiesimo. Visi žinome, kad gimus vaikams atsiranda nemažai nežinomybės. Mes norėjome parodyti, kad įmonei rūpi būsimos ir esamos mamos, kad jos yra saugios ir gali darbovietėje jaustis kaip šeimoje. Norėjome parodyti, kad darbuotojus, kuriuos išugdome ir užauginame, mes labai vertiname. Ne paslaptis, kad moterys po motinystės atostogų dažnai net nebeturi kur grįžti, yra nelaukiamos. Mes norėjome parodyti atvirkščiai – jūs ne tik laukiamos, o dar ir gausite didesnes pajamas. Mes už tai, kad kurtųsi šeimos, gimtų vaikai. Mūsų gamykla yra Kėdainiuose, o regionuose žmonių mažėja“, – pasakoja Domas Grinkevičius.
Darbuotojų vaikų vasara
Kita iniciatyva, apie kurią Domas norėjo papasakoti, – darbuotojų vaikų skatinimas užsidirbti, pasipraktikuoti. Vasaromis paaugliai ieško galimybės padirbėti, tad „Daumantai LT“ pirmumo tvarka priima darbuotojų vaikus. Šią vasarą „kitiems“ vaikams net neliko vietų.
„Manome, kad tai labai šaunu, nes vaikai pamato, kur ir ką dirba jų tėvai. Ir, žinoma, užsidirba. Ši vaikų darbo vasaromis praktika yra investicija į ateitį – gal toks vaikas paskui taps šauniu mūsų darbuotoju“, – pasakoja produktų plėtros vadovas. Jis pats gamykloje gaudavo darbo nuo 12 metų – tuomet šlavė kiemą. Paskui buvo aukštesnės kvalifikacijos darbai – pagalbininkas sandėlyje, prekių pakuotojas, dangtelių užsukėjas. Tokie darbai dabar atitenka darbuotojų vaikams. Tai teritorijos priežiūra, atliekų rūšiavimas, pagalba sandėlyje arba cechuose. Stengiamasi, kad vaikai kas vasarą išbandytų vis kitą darbo poziciją, – taip lengviau supras, koks darbas patinka, kuo norėtų būti gyvenime.
„Tuomet, būdamas 12 metų, aš laime netryškau. Kuris tokio amžiaus vaikas norės dirbti, kai kiti lauke žaidžia. Augdamas supratau, koks tai buvo geras dalykas, ypač kai galėjau pamatyti kiekvieną įmonės darbo grandinės dalį. Dabar man tai labai padeda priimti sprendimus – juk padirbėjau visose pozicijose. Man buvo lengva įsilieti į kolektyvą, nes pažinojau visų grandžių darbuotojus“, – dalinasi Domas.
Už lojalumą – deimantai
Darbuotojų kaita įmonėje, žinoma, yra – tai natūralus procesas. Tačiau lojalių darbuotojų yra dauguma. „Yra tokių, kurie dirba nuo įmonės įkūrimo pradžios, 1991 metais! Yra daug čia dirbančių 25–30 metų. Kas 5 metus pagerbiame darbuotojus, dovanodami specialius skirtingų prabų medalius, – iš pradžių su auksu, o paskui ir su deimantais. Yra darbuotojų, kurie surinkę visą medalių kolekciją. Manome, kad piniginė dovana išsileis, buitinė dovana susidėvės, o medaliai liks kaip pagarbos ir pripažinimo simbolis. O prireikus, tai gera investicija“, – pasakoja Domas.
Šeimos verslo niuansai
Kadangi gamykloje dirba vis šeima, kalbos apie darbą tęsiasi ir po darbo. Pavyzdžiui, kepant grilyje mėsą ar daržoves, degustuojami nauji padažai – ne tik savi, bet ir konkurentų ar pasivežti iš užsienio. Kuriami nauji receptai, ragaujami pilotiniai gaminiai, kurie ką tik atkeliavo iš laboratorijos. „Diskusijos apie padažus vyksta nuolatos, tai profesinė liga“, – juokiasi pašnekovas.
Šeimos verslo ypatybė – ir atsakomybė už produktus. Prieš dešimt metų „Daumantai LT“ pirmieji Lietuvoje pradėjo gaminti ekologiškus majonezus, pomidorų padažus, kečupus. Tai viena moderniausių pagardų gamybos įmonių Baltijos regione. Bendrovė vertinama už produktų kokybę, inovacijas, skaidrumą, tarptautinį bendradarbiavimą bei aktyvią bendruomeninę veiklą.
Neila Ramoškienė
Susiję straipsniai