Funkciniai vaikų pilvo skausmai – miglota žemė tėvams ir gydytojams. „Atvažiuokite pasiimti vaiko, sako, kad skauda pilvą“, – tokio skambučio iš darželio ar mokyklos sulaukia daugybė tėvų. Kodėl prasidėjus mokslo metų rutinai, padaugėja vaikų pilvo skausmų? Konsultuoja vaikų ligų gydytoja, vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja.
Lengviausia nustatyti „tikro“ skausmo priežastį
Pilvo skausmai – viena iš dažniausių priežasčių, dėl ko vaikai atvedami pas gydytojus. Pilvo skausmų įvairovė labai pati – kad būtų aiškiau, jie skirstomi į ūminius ir lėtinius, funkcinius ir organinius.
Lengviausia nustatyti ūmaus ir organinio skausmo priežastis. Tai žarnyno nepraeinamumas, žarnyno prakiurimas (apendicitas, opa, prarijus aštrų daiktą, atsitiktinė), ūminis pilvaplėvės uždegimas peritonitas, plonosios žarnos uždegimas enteritas, sukeltas žarnyno spazmų, hiršprungo liga, sepsis, diabetinė ketoacidozė, apsinuodijimai.
Esant ūmiai chirurginei patologijai, pasireiškia ne tik pilvo skausmai, bet ir vėmimas, viduriavimas, karščiavimas, įtempti pilvo raumenys. Jei vaikas skundžiasi pilvo skausmu naktį, prabudęs iš miego, jei skausmų metu vemia, viduriuoja, karščiuoja, vargina sąnarių skausmai, tuomet reikalinga vaikų chirurgo apžiūra bei konsultacija.
Organiniams pilvo skausmams būdingas skausmo plitimas į kitas sritis, prastas ūgio ir svorio augimas, skausmo sustiprėjimas judant, sportuojant.
Trečdalis skausmų – funkciniai
Kur kas sunkiau nustatyti lėtinio ir funkcinio skausmo priežastis. Ir išvis – ką tai reiškia „funkcinis“ skausmas?
Virškinamojo trakto funkcinis sutrikimas (taip vadinami funkciniai pilvo skausmai) – ne būklė, savijauta, išmonė, o tikra diagnozė. Ji nustatoma beveik trečdaliui besikreipiančių į gydytojus vaikų, kuriuos vargina: pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas, tuštinimasis skystomis ar kietomis išmatomis, meteorizmas, ankstyvas sotumo jausmas, pilnumo jausmas pavalgius, viršutinės pilvo dalies skausmas ar deginimo jausmas. Virškinamojo trakto funkcinis sutrikimas dar vadinamas funkcinė dispepsija.
Svarbiausios sąlygos funkciniam virškinamojo trakto sutrikimui nustatyti yra šios:
tai turi būti neinfekcinės kilmės susirgimas,
tai turi būti ne organinė patologija
tai neturi atitikti ūmaus chirurginio pilvo organų susirgimo kriterijų.
Funkcinis pilvo skausmas yra dažniausia priežastis, dėl kurios vaikui skauda pilvą. Kitos lėtinio pilvo skausmo priežastys gali būti gastritas, duodenitas (dvylikapirštės žarnos uždegimas), vidurių užkietėjimas, aerofagija (oro pririjimas).
Kaip atskirti, ar tai funkcinis skausmas
Funkcinis virškinamojo trakto sutrikimas priklauso lėtinių pilvo skausmų kategorijai ir apima grupę būklių, kurios pasižymi pasikartojančia eiga, tam tikru periodiškumu (keletą kartų per savaitę ar net per parą) bei neretai užsitęsia net 3–6 mėnesius.
Įvairaus amžiaus vaikams funkcinė dispepsija gali pasireikšti skirtingais simptomais. Pavyzdžiui, kūdikiams būdingi pilvo diegliai. Jie užeina staiga, būna periodiškai intensyvūs, sukelia nenumaldomą kūdikių, kurie yra sveiki, verkimą, klyksmą. Diegliai prasideda pirmomis savaitėmis po gimimo. Intensyviausi skausmai būna iki 4–6 mėn., o kartais ir ilgiau
Iki ketverių metų vaikams dažnai pasireiškia cikliniai vėmimai, kurių gydymas yra simptominis.
Funkciniai pilvo skausmai paprastai vargina vaiką ilgą laiką, yra trumpi, priepuoliniai, nesikartojantys naktį, neturintys įtakos vaiko vystymuisi ir augimui, apetitui. Tarp skausmo priepuolių vaikas jaučiasi gerai, niekuo nesiskundžia.
Jei vaikas sveikas, kodėl jam skauda
Funkciniams pilvo skausmams atsirasti įtakos turi dieta ir mitybos režimas, tuštinimosi sutrikimai, alergija maisto produktams, somatinės ligos, skydliaukės būklė, genetiniai ypatumai, imuninės sistemos būklė, fizinis aktyvumas.
Manoma, kad funkcinei dispepsijai, kaip ir opaligei, įtakos turi virškinamojo trakto infekavimasis bakterija Helicobacter pylori, kuri Lietuvoje randama beveik 70 procentų žmonių ir nebūtinai sukelia gastroezofaginio refliukso ligą (GERL).
Vis dėlto viena iš dažniausių funkcinės dispepsijos priežasčių vaikystėje yra emocinė įtampa, nerimo sutrikimas, depresija, lėtinis bei ūmus stresas. Štai ir atsakymas, kodėl rugsėjį vaikams kaip susitarus pradeda skaudėti pilvus, ypač ryte, kai reikia ruoštis į darželį ar mokyklą, – o per atostogas, savaitgaliais ar prieš draugo gimtadienį skausmus kaip ranka nuima.
Ką su vaiku darys gydytojas
Visais atvejais, kai vaikas dažnai skundžiasi pilvo skausmu, reikalinga gydytojo apžiūra ir įvertinimas, ypač kai pilvo skausmai vargina vaiką, kurio artimieji serga opalige, kepenų, kasos ar uždegiminėmis žarnyno ligomis. Įtarus organinę ligą, visada atliekami papildomi tyrimai ir nustatoma tiksli diagnozė bei skiriamas gydymas.
Kai vaikas atvedamas dėl skausmų bei diskomforto pilve, ištyrimas gali užtrukti. Tenka atlikti nemažai tyrimų galimai organinei patologijai atmesti: tai kraujo ir šlapimo tyrimai, išmatų tyrimai (koprograma, išmatų tyrimas dėl kirmėlių bei pirmuonių ir kt.), kepenų fermentų tyrimai, inkstų funkciniai rodikliai, antikūnai celiakijai ir kitoms ligoms diagnozuoti, skydliaukės funkciniai rodikliai, laktozės netoleravimo testai, pilvo ir šlapimo organų echoskopija, endoskopiniai tyrimai ir kt.
Vaikų pilvo skausmo priežastys nustatomos pagal jo pobūdį ir lokalizacijos vietą. Diagnostika gana sudėtinga, nes vaikai iki 3 metų nesugeba tiksliai nurodyti, kur konkrečiai jiems skauda, ir dažniausiai rodo, kad skauda apie bambą. 4–8 metų vaikai irgi ne visuomet tiksliai nurodo skausmo vietą. Dėl to daug dėmesio skiriama objektyviam ištyrimui apčiuopiant pilvą. Iš objektyvaus tyrimo duomenų sprendžiama, kaip greitai ir kokią pagalbą būtina suteikti vaikui.
Vyresni vaikai tiksliau moka apibūdinti virškinimo sistemos simptomus, kurie juos vargina, todėl ligų diagnostika yra lengvesnė.
Reikia atkreipti dėmesį į tai, kokio pobūdžio skausmas – bukas, maudžiantis ar diegiantis, pilvą skauda nuolat ar priepuoliais, kaip ilgai skauda tą vietą, ar skauda ten pat, kur prasidėjo, ar kitur, ar nuėjus į tualetą/išgėrus vaistų skausmas praėjo.
Prieš diagnozuojant funkcinius pilvo skausmus, reikia atmesti galimus organinius susirgimus: gastritą, opaligę, kirmėlių ar pirmuonių invaziją į virškinamąjį traktą, Krono ligą, opinį kolitą, inkstų akmenligę, celiakiją, laktozės netoleravimą, tulžies pūslės akmenligę, onkologinius virškinamojo trakto susirgimus, ūmų chirurginį susirgimą ir kt.
Kaip gydomi tokie skausmai
Funkciniai pilvo skausmai paprastai gydomi simptomiškai, priklausomai nuo vyraujančių simptomų, gydymas yra trumpalaikis. Ne mažiau svarbu imtis profilaktikos, kad vaikas išvengtų galimų funkcinių pilvo sutrikimų pasikartojimų:
- Reguliari mityba, ne mažiau kaip 3–4 kartai per dieną amžių ir poreikius atitinkančiu maistu.
- Neigiamų emocijų, įtampos, streso, pervargimo vengimas.
- Savalaikis kreipimasis į šeimos gydytoją, gastroenterologą ir kitus reikiamus specialistus priežastims išaiškinti, diagnozei nustatyti bei gydymui skirti.
- Skirtų virškinimo fermentų ir probiotikų vartojimas. Rekomenduojama rinktis probiotikus, kurie skirti esant funkciniams pilvo skausmams.
Kada nustos skaudėti pilvą
Remiantis medicinine literatūra, funkciniai pilvo skausmai 30–50 proc. vaikų praeina savaime negydant per kelias savaites, kitiems 30–50 proc. tęsiasi mėnesiais – iki metų. Daliai pacientų pilvo skausmai (daugiau viršutinėje dalyje) išlieka ir suaugus.
Susiję straipsniai