Kai kurias kūdikystės problemas sprendžia nebūtinai šeimos gydytojai ar pediatrai. Daug įdomių dalykų apie kūdikių raidą ir auginimą žino kineziterpaeutai. Džiaugiamės pristatydami naują autorę Editą, kuri, tikimės, palengvins jūsų kasdienybę. Pirmoji tema – kūdikio pilvuko skausmai ir masažas nuo pilvo dieglių.
Esu Edita Zavackienė – kineziteraputė, kūdikių raidos specialistė ir dviejų mergaičių mama. Paskyra @sportuojam_su_mama gimė kartu su pirmąja mano dukryte. Prieš tai daugelį metų kaupiau patirtį, o paskutiniais darbo metais daugiausia konsultavau vaikučius ir jaučiau, kad noriu specializuotis būtent šioje srityje. Paskyra skirta tėveliams, kad rastų aktualios informacijos apie savo mažylių raidą. Mano tikslas – kad atsakingas, o kartais net baisus tėvystės laikotarpis taptų aiškesnis ir malonesnis.

Pilvuko pūtimas ir diegliai – pagrindinė pirmų mėnesių problema
Ar galime tarp pilvuko pūtimo ir pilvo diegliukų dėti lygybės ženklą? Šios problemos dažnai tapatinamos, tačiau į šį klausimą iki šiol nėra vieningo atsakymo. Manoma, kad pilvo pūtimas gali sukelti diegliukus. Abu atvejai turi panašius požymius tačiau vis dėlto nėra vienas ir tas pats.
Diegliukų ir pilvo pūtimo požymiai panašūs, abiem atvejais tai diskomfortas, nemalonūs ir skausmingi pojūčiai virškinimo sistemoje:
- Linksmas, guvus ir sveikas mažylis staiga pradeda riestis, spardytis ir isteriškai verkti.
- Mažylis neleidžia prisiliesti prie pilvuko arba įsiverkia dar labiau, kai bandome tai padaryti (pilvo pūtimo atveju pilvukas gali būti kietas).
- Mažylis gali dažniau atsirūgti arba atpilti.
- Girdimas dažnas dujų pasišalinimas (tai pilvo pūtimo požymis).
- Verkti mažylis dažniausiai pradeda vakare 19–21 val. arba naktį.
- Pagrindinis skirtumas tarp diegliukų ir pūtimo, kad, nepaisant visų jūsų veiksmų, esant diegliams, mažylis nenusiramina ir gali klykti ištisas valandas.
Vis dėlto, nors pilvo problemos sukelia nemažai streso ir bemiegių naktų, nerimauti nėra priežasties. Mažylio virškinimo ir nervų sistemos nėra brandžios, todėl pilvuko skausmai vargina beveik visus kūdikius nuo 2 savaičių iki 3 ar net 5 mėnesių.
Kaip padėti mažyliui
Prieš pradedant vartoti vaistus, rekomenduoju išbandyti šiuos kelis būdus, galinčius padėti jūsų mažyliams.
Kaip žinia, kūdikiai labai jaučia iš tėvelių sklindantį stresą ir baimę, todėl pirmas dalykas, kurį turėtumėte padaryti, – nusiraminti.
Pabandykite pasupti mažylį ant rankų arba atsisėdus ant kamuolio švelniai pajudėti aukštyn žemyn.
Glauskite nuogą vaikutį prie nuogo kūno, guldykite sau ant krūtinės. Kontaktas oda prie odos labai svarbus.
Pabandykite sukurti „baltąjį triukšmą“. Kai kurie mažyliai teigiamai reaguoja į garsus, panašius į tuos, kuriuos girdėjo, būdami įsčiose. Bet ne visi.
Pabandykite uždėti šiltą pagalvytę ant pilvuko ar tiesiog palaikyti ir pašildyti pilvuką delnu.
Kai kuriems vaikučiams padeda maudymas šiltame vandenyje, o kai kuriems (kaip dažnai pasakoja mamos) – vežiojimas automobilyje.
Masažas nuo pilvo dieglių – viena efektyviausių priemonių
Švelnus masažas nuo pilvo dieglių ir lengvi pratimai kojytėms yra viena efektyviausių priemonių, gerinančių peristaltiką ir palengvinančių dujų pasišalinimą.
Pilvuko masažas ypač svarbus nuo pirmųjų gyvenimo dienų, kai mažylį pradeda varginti pilvuko pūtimas, o virškinimas turi prisitaikyti prie visai kitokios maitinimosi sistemos.
Svarbu! Masažuojant pilvuką, paspaudimai turi būti švelnūs. Jeigu pilvukas minkštas, galima paspausti tvirčiau. Jeigu pilvukas kietas, jaučiamas gurguliavimas, judesiai turi būti švelnesni.
Pilvuko masažas atliekamas pilvo zonoje – nuo saulės rezginio (jo neliečiame) iki gaktikaulio.
Masažuoti geriausia nuogą kūną – be rūbelių.
Sukamieji judesiai visada atliekami pagal laikrodžio rodyklę. Linijiniai judesiai – iš šonų bambos link ir iš viršaus žemyn.
Masažas nuo pilvo dieglių – instrukcija:
- Delnu sukame ratuką mažylio pilveliu – pagal laikrodžio rodyklę, per visą pilvuko zoną.
- 2 ar 3 pirštais atliekame spiralinį sukimą pagal laikrodžio rodyklę, per visą pilvuko zoną.
- Delnais braukiame nuo pilvelio krašto gaktikaulio link. Kiekvienoje pusėje po vienodą pakartojimų skaičių.
- Apglėbiame delnais pilvelį iš kraštų ir braukiame bambos ir gaktikaulio link.
- Gulinčiam ant nugaros mažyliui, švelniai prilenkiame abi kojytes prie pilvelio ir ištiesiame.
- Gulinčiam ant nugaros mažyliui, lenkiame po vieną koją prie pilvo, o kitą ištiesiame (imituodami važiavimą dviračiu).
Svarbu prisiminti, kad visi mažyliai yra skirtingi, tad jų nusiraminimui gali turėti įtakos skirtingi veiksmai. Jei aprašyti metodai nepadeda, išbandykite lašiukus, kurie skirti pilvuko pūtimui mažinti.
Nebūtinai tai, kas numalšino skausmą vienam, pagelbės ir kitam. Išmokite įsiklausyti į savo mažylius, pastebėti, kurie būdai jam efektyviausiai veikia, o kurie tik dar labiau suerzina.
Susiję straipsniai