Kaip „nepaklysti“ renkantis sviestą?
Sviestas yra vienas iš seniausiai vartojamų pieno produktų, kuriame pieno riebalų yra ne mažiau 80 proc. ir ne daugiau kaip 90 proc. Pirmieji dokumentai apie sviesto gamybą ir vartojimą rasti 1,5–2 000 metų prieš mūsų erą. Pieno riebalus sudaro sočiosios (apie 60 proc.) ir nesočiosios (apie 40 proc.) riebalų rūgštys. Kuo didesnis sviesto riebumas, tuo jis, išimtas iš šaldytuvo, lengviau užtepamas ant duonos. Sviestą, nepriklausomai nuo jo riebumo, geriausia laikyti šaldytuve, jo originalioje pakuotėje.
Augančio vaiko organizmui reikalingi gyvūninės ir augalinės kilmės skysti riebalai – aliejai.
Tik 1/3 su maistu gaunamų riebalų turi sudaryti gyvūninės kilmės riebalai. Todėl ant pusryčių duonos netepkite sviesto storiau nei atpjauta duonos. Sviesto užtepkite tiek, kad užsipildytų duonos riekės „akutės“. Kuo geresnis sviestas, tuo jį lengviau užtepti ant duonos, o ragaujant juntamas švelnus saldumas ir malonus aromatas. Toks sviestas užteptas blizga.
Yra duomenų, kad pieno riebalams pasisavinti reikia mažiau virškinimo fermentų. Todėl patiekalus su saikingu sviesto kiekiu patariama duoti vaikams, sveikstantiems po įvairių ligų. Su sviesto riebalais vaikas gauna juose ištirpusių A ir D vitaminų.
Per dieną mažam vaikui pakanka 1 arbatinio šaukštelio sviesto (5–7 g). Sviesto kūdikiui galima pradėti duoti nuo 7 mėn.
Jo galima įdėti į kruopų ar daržovių košę. Kūdikiams ir bet kurio amžiaus vaikams, turintiems antsvorio, sviesto duokite tik 1–2 kartus per savaitę, geriau jį pakeisti grietine. Sviestas, skirtas kūdikiui, turi būti nesūdytas, be jokių priedų. Jei kūdikiui duodama pramoniniu būdu pagamintų košių, į jas sviesto ar aliejaus nedėkite.
Svieste neturėtų būti augalinių riebalų, tačiau kuo jis mažiau riebus, tuo daugiau tikėtina, kad jame bus augalinių riebalų. Todėl perkant sviestą dera perskaityti produkto etiketę, nes vis dar pasitaiko gamintojų, kurie išdrįsta sviestu pavadinti tepiuosius mišinius.
Kas yra lydytas sviestas, GHI
Tai produktas, gautas kaitinant sviestą ant silpnos ugnies, kol išgaruoja jame esantis vanduo ir pašalinami baltymai.
Lydytą sviestą GHI ypač propaguoja Ajurvedos (tradicinės indų medicinos) šalininkai, teigiantys, kad šis sviestas turi sveikatą gerinančių savybių. Teigiama, kad jis yra maistas smegenims, fizinės ir dvasinės energijos šaltinis. Lydyto sviesto galima pasigaminti namuose. Nesūdytą, be jokių priedų, pvz., 82 proc. riebumo sviestą kaitinkite ant nestiprios ugnies nuolat maišydami, kol užvirs. Maišydami virkite apie 20 min., kol pradės skleisti karamelės kvapą, nusidažys balta pieno spalvos puta. Ji turi sukietėti ir nusėsti ant puodo dugno. Jei sviestą perkaitinsite, nusėdę tirščiai (pieno baltymai) prisvils.
Kai tirščiai rusvai pagelsta, sviestą nustokite virti ir palikite atvėsti, kol jis taps šiltas. Po to per kelių sluoksnių marlę perkoškite. Sustingęs GHI tampa grūdėtas, savito skonio, primena riešutus.
Gardinimo normos
Į beveik visus vaikams skirtus patiekalus galima įpilti aliejaus, grietinėlės, įdėti grietinės arba sviesto, tik būtina viena sąlyga – saikas. Į 100 g patiekalo galima įdėti 1–2 (priklausomai nuo vaiko amžiaus) arbatinius šaukštelius. Metukų vaiko 200 g košės pagardinti užtenka 2 šaukštelių 30 proc. grietinės ar grietinėlės arba vieno šaukštelio sviesto.
Ar vaikams tinka margarinas
Margarinas yra kietų augalinių, gyvūninių riebalų (kuriuose yra ne daugiau kaip 3 proc. pieno riebalų) ir skystų augalinių riebalų mišinys. Jeigu margarino sudėtyje yra ne daugiau kaip 2 proc. gyvūninių riebalų, jo etiketėje turi būti parašyta, kad jis pagamintas iš augalinio aliejaus. Į margariną gali būti pridėta valgomosios druskos, cukraus, riebaluose tirpstančių vitaminų, įvairių prieskonių ir nenatūralių gamtiniams riebalams priedų, pvz., kvapiųjų medžiagų, emulsiklių, dažiklių.
Nors šio produkto gamybos technologijos nuolat tobulėja, vis vien jame išlieka hidrintų riebalų (transriebalų). Jeigu perkate margariną, geriau rinkitės skystesnį ir minkštesnį, nes yra tikimybė, kad jis pagamintas iš geresnės žaliavos.
Ieškokite tokio, kuriame būtų kuo mažiau įvairių priedų. Valgant margariną, kaip ir bet kokius riebalus, negalima prarasti saiko. Nedideli jo kiekiai, valgomi retai, nepakenkia. Margarinas košėms gardinti netinka.
Yra dar viena kategorija „sviestų“ – tepieji riebalų mišiniai. Jie vaikams visai netinka, nesjų kokybe, skoniu ir naudingų riebalų rūgščių kiekiu neprilygsta sviestui. Tepieji riebalų mišiniai – tai augalinių riebalų ir aliejų mišiniai. Tepieji mišiniai yra maisto pramonės pastangos mažesnėmis sąnaudomis pagaminti panašios į sviestą kokybės produktą.
Patarė doc. A.Vingras
„Mamos žurnalas“