Jei žvalgotės mokyklos būsimiems mokslo metams, bus įdomu plačiau sužinoti apie privačias ugdymo įstaigas. Viena tokių – Vilniuje esantis Meridiano licėjus.
Meridiano licėjus – jau 18 metų patirtį turinti mokykla, kuri per tuos metus išaugo nuo 6 vaikų iki 250 moksleivių ir šiemet išleis jau aštuntą abiturientų laidą. Anksčiau buvusi VIMS – „International Meridian School“ mokykla pakeitė pavadinimą ir tapo Meridiano licėjumi. Kuo jis ypatingas?
Kodėl toks svarbus geras startas
Kartais tėvai mano, kad privati ugdymo įstaiga svarbi tik vyresnėse klasėse, kai vaikas jau ima ruoštis egzaminams. O kur jis mokysis pradinėse klasėse ar kur lankys priešmokyklinę klasę – ne taip ir svarbu. Meridiano licėjaus specialistai su tokia mintimi nesutiktų – startas irgi labai svarbus, nes nuo mažens vaikas formuojasi požiūrį į mokymąsi, ugdo pareigos, atsakomybės jausmą, įprotį skaityti, norą tobulėti.
Kad vaikui mokykloje būtų gera, visų pirma jis turi būti matomas mokytojo. Jei reikia, mokytojas jį apkabins, padrąsins, padės. Meridiano licėjuje klasės perpus mažesnės, nei daugumoje bendrojo ugdymo įstaigų, tad mokytojas gali skirti dėmesio kiekvienam vaikui. Jei vaikas labai gabus, jam bendras klasės tempas per lėtas, mokytojas skirs papildomų užduočių. Jei kažkas nesiseka, sunku – padės pasivyti klasės draugus.
Jauki mokyklos aplinka pritaikyta ir patiems mažiausiems – čia daug gražių kampelių pažaisti pačius įvairiausius stalo žaidimus, lego ar įsitraukti į įvairius mokslo eksperimentus, kurie vaikams labai patinka. Sudarytos sąlygos pailsėti, net pamiegoti, nes priešmokyklinėje klasėje yra lovos. Vaikai čia saugiai gali leisti laiką nuo 7.30 iki 18 valandos. O tai, kad jie ryte bėgte bėga į mokyklą, o po pamokų dar nenori išeiti, rodo, kad vaikai čia jaučiasi taip gerai, tarsi namie.

Motyvuoti mokytojai
Vaiko norą eiti į mokyklą labai lemia ir mokytojo asmenybė. „Didžiuojamės savo mokytojais, nes rinkdami komandą įdedame pastangų, vyksta motyvaciniai pokalbiai, svarbu mokytojų patirtis ir empatija. Sulaukiame daug tėvų padėkų, kad mokytojai mato kiekvieno vaiko stipriąsias puses. Vyrauja abipusė pagarba – ne tik mokiniai gerbia mokytoją, bet ir mokytojas pagarbiai bendrauja su moksleiviais. Ne veltui mokykloje jau tradicija tapo „Dėkingumo“ šventė, kai mokslo metų pabaigoje vieni kitiems dėkojame už praėjusius mokslo metus! Mūsų mokytojai reiklūs, rūpestingi ir teisingi. Jei vaikas nelabai nori mokytis, mes aiškinamės, kokios priežastys lemia tą nenorą. Gal kažkas nesiseka ir galima padėti? Kalbame ir su vaiku, ir su tėveliais.
Licėjuje turime specialistų komandą: dirba 2 socialiniai pedagogai, logopedas, psichologas. Jei vaikui reikalinga pagalba, ji gali būti suteikta pačioje mokykloje“, – sako Meridiano licėjaus pavaduotoja ugdymui Jūratė Martinaitienė.

Tvirta mokyklos bendruomenė
Nors akademiniai laimėjimai čia svarbūs, bet daug dėmesio skiriama ir emocinio intelekto ugdymui. Vaikai mokomi pažinti save, priimti tą, kuris galbūt kitoks, – tam skirtos socialinio intelekto pamokos. Apie tai skatinama kalbėti ir šeimose, nes mokyklos ir šeimos vertybės turi sutapti.
„Esame bendruomeniška mokykla. Mums svarbus tėvų įsitraukimas, nes tėvai, vaikai ir mokykla turi būti tarsi taisyklingas trikampis, kuriame visos kraštinės lygios. Visada kviečiame į renginius tėvelius, kad jie pajustų mokyklos gyvenimą. Kai kurios šventės jau tapo tradicinėmis ir labai mėgstamomis, pavyzdžiui, bendruomenės „Maisto išdaigų“ šventė, kuri kasmet turi vis kitą temą. Kiekvienas vaikas atsineša savo šeimos patiekalą nurodyta tema. Vienais metais tai gali būti pasaulio valgiai, kitais metais tema – spalvos, trečiais – Lietuvos regionų patiekalai. Čia būna proga ir tarmiškai pakalbėti, jei yra šeimų, mokančių tarmes. Po tokių švenčių visiems lieka daug šiltų įspūdžių“, – sako J. Martinaitienė.
Kadangi licėjuje mokosi tiek pradinukai, tiek abiturientai, patys mažiausieji turi Meridiano bičiulių iš vyresnių klasių. Tai ypač aktualu pirmokėliams, kuriems dar viskas nauja ir galbūt nedrąsu. Vyresni moksleiviai tarsi šeimoje pagloboja jaunesnius, ateina pasidomėti, kaip jiems sekasi, pažaisti per pertraukas ar po pamokų.

Čia auga plataus akiračio asmenybės
Meridiano licėjus turi tarptautinės mokyklos statusą, nes ugdymo procese didelis dėmesys skiriamas anglų kalbai – anglų kalbos pamokėlės prasideda jau priešmokyklinėje grupėje, o pradinukai turi net keturias pamokas per savaitę.
Pamokos vyksta lietuvių kalba – jei vaikui sunkiau sekasi mokytis lietuviškai, jam gali būti pasiūlyta papildomai lankyti išlyginamąsias lietuvių kalbos pamokas. Geros lietuvių kalbos žinios leidžia visavertiškai dalyvauti pamokose, vaikas jaučiasi saugus, kai jis viską supranta.
„Didžiuojamės, kad pagal akademinius pasiekimus esame vieni geriausių Lietuvoje. Meridiano licėjus neatsirenka mokinių pagal jų mokymosi rezultatus. Būsimiems pirmokams vyksta pokalbis su mokytoja. Vyresni moksleiviai turi atlikti testą. Taip įvertinamas žinių lygis. Testas padeda mokytojams pamatyti galimas mokymosi spragas ir geriau pasirengti tas spragas užpildyti. Vyresnių klasių moksleiviai turi galimybę rinktis papildomas Kembridžo programos pamokas anglų kalba, kurias kiekvienas pasirenka pagal savo kryptį“, – sako direktoriaus pavaduotoja ugdymui.
Mokykla laikosi požiūrio, kad nėra nė vieno blogo vaiko, čia kiekvienas randa savo vietą. Stengiamasi pamatyti stipriąsias puses, o jų kiekvienas vaikas turi – jei ne tiksliesiems mokslams, tai muzikai, sportui ar literatūrai. Ugdomos būtent stipriosios pusės, nepamirštant papildomai padirbėti su tais mokomaisiais dalykais, kurie sekasi sunkiau.
Moksleiviai dalyvauja miesto ir nacionalinėse olimpiadose, tarptautiniuose festivaliuose, koncertuose – ten užima aukštas vietas. Puoselėjama gimtoji lietuvių kalba, daug dėmesio skiriama fizinei kultūrai. „Mūsų mokykloje nėra nereikšmingų pamokų. Juk gyvenimas nėra vien matematika ar lietuvių kalba! Visos pamokos yra svarbios, nes įgyti muzikos, sporto ar technologijų įgūdžiai bus reikalingi visą gyvenimą“, – sako Jūratė Martinaitienė.
Nors mokykloje naudojama daug naujausių technologijų, bet tradicinės mokymo priemonės – sąsiuvinis, popierinis vadovėlis ar knyga – čia yra pagrindas. Licėjus akcentuoja skaitymo kultūrą, nes mokymosi esmė ir yra skaitymas. Naudojant vien planšetes ir elektronines pratybas, vaikams būtų didesnė pagunda nuklysti į internetinę erdvę, kurioje daug žaidimų ar tuščių pramogų. Licėjuje nuo mažens ugdomas pareigos ir atsakomybės jausmas, įtraukiant namų darbus jau pradinėse klasėse.

Veiklos nuo ryto iki vakaro
Kai kurie vaikai, ypač žemesnėse klasėse, licėjuje praleidžia visą dieną. Tėveliai, atvežę vaiką ryte į mokyklą, gali ramiai planuoti savo dieną. Vaikas, prižiūrimas mokytojų, gali būti iki 18 valandos vakaro ir ne tik tiesiog „būti“ ruošdamas pamokas – Meridiano licėjuje vyksta aktyvi popamokinė veikla. Pagal iš anksto vykdomas apklausas atrenkami ir siūlomi populiariausi būreliai pačioje mokykloje. Šachmatai, robotika, karatė, joga, piešimas – tai tik dalis popamokinės veiklos, kuria gali užsiimti vaikai.
Mokyklos „pilnametystė“
Sulaukęs aštuoniolikos, žmogus jau laikomas subrendusiu, pilnamečiu. Meridiano licėjus per savo aštuoniolika metų užaugo ne tik tiesiogine prasme. Sukaupta daug patirties, kaip sukurti draugišką atmosferą, pagarbius tarpusavio santykius ir pasiekti gerų akademinių rezultatų.
„Turime moksleivių, kuriuos užauginome nuo priešmokyklinės klasės iki abiturientų. Turime ir tokių, kurie prisijungia vėliau, vyresnėse klasėse. Pastebime, kad naujokams nesunku adaptuotis, nes draugiška atmosfera skatina atsiskleisti, bendrauti. Jei kyla adaptacijos sunkumų, visada į pagalbą gali ateiti mokyklos psichologas.
Mūsų moksleiviai drąsūs, atviri, turintys lyderio savybių, kurios gyvenime yra ne mažiau svarbios, nei akademinės žinios“, – pabrėžia J. Martinaitienė.
Akimirkos iš Meridiano licėjaus gyvenimo: