
Per sveikatos patikrą prieš darželį ar mokyklą tėvai išgirsta, kad vaiko laikysena ydinga. Kodėl? Ar tai labai blogai? Ką dabar daryti?
Ruduo – „peilis“ laikysenai
Mokinukai mažiausiai 5 valandas per dieną praleidžia mokykloje, grįžę namo porą valandų ruošia pamokas, sėdi prie televizoriaus ar kompiuterio, o lietingas oras apriboja galimybę padūkti lauke. Dėl šių priežasčių vaikai natūraliai ima mažiau judėti.
Trumpai judant ir ilgai sėdint labai kenčia laikysena. Ydingos laikysenos vaikų vis daugėja, o jų amžius sparčiai jaunėja.
Keturi laikysenos priešai
Taisyklinga laikysena formuojasi nuo vaikystės, o netaisyklinga ji tampa ne tik dėl judėjimo stokos, bet ir dar dėl 4 kitų priežasčių:
1. Netaisyklingo sėdėjimo – prie televizoriaus, valgant, prie kompiuterio, ruošiant pamokas metu ar mokyklos suole.
2. Netaisyklingo stovėjimo, pavyzdžiui, ant vienos kojos, pakreipus dubenį.
3. Netaisyklingo daiktų nešiojimo ar jų nešiojimo viena ranka, pavyzdžiui, netaisyklingo mokyklinės kurpinės nešiojimo ilgą laiką, šios vilkimo vienoje rankoje ar tiesiog persimetimo per vieną petį.
4. Netaisyklingo gulėjimo, pavyzdžiui, įdubusioje lovoje arba netaisyklingoje padėtyje.
Deja, daugėja vaikų, kuriems diagnozuojama jau II ar net III laipsnio skoliozė (stuburo iškrypimas), kuomet vaikas į gydytojų rankas patenka dėl stiprių skausmų. Tada ištaisyti laikyseną ir sunku, ir ilgai užtrunka. Būtent todėl tėvams reikia atkreipti dėmesį į vaiko laikyseną ankstyvoje vaikystėje ir suteikti visą įmanomą pagalbą.

Kaip žaloja ydinga laikysena
Ydingą laikyseną mes suvokiame paviršutiniškai – kaip estetinę problemą, nes vaikas kiek pakumpęs ar pakrypęs. Iš tikrųjų estetinės bėdos yra paskutinėje vietoje, palyginti su problemomis, kurias sukelia toks vaiko „perkrypimas“.
Dėl netaisyklingo sėdėjimo didėja kaklo ir raumenų įtampa, plokštėja krūtinė, trinka kraujo apytaka apatinėse galūnėse, netolygiai pasiskirsto svoris, atsiranda galvos, kaklo ir stuburo asimetrija, iškrypsta stuburas, nuvargsta netaisyklingai laikomų kojų raumenys. Augančiam organizmui ypač svarbu išlaikyti tvirtą kaulinį skeletą ir raumenis, tačiau, kai trūksta fizinio krūvio, jie formuojasi silpnesni.
Netaisyklinga stuburo padėtis sukelia griaučių–raumenų sistemos sutrikimus. Išsivysčius skoliozei, tampa sunku kvėpuoti, sutrinka kraujo apytaka, virškinimas, išryškėja ir psichologiniai dalykai: pavyzdžiui, ydingos laikysenos suluošintas vaikas niekada neatrodys išdidus, neturės plastiškų judesių, grakštumo.
Taisyklingos laikysenos formavimas ypač svarbus 5–6 metų amžiaus vaikams, taip pat – mokinukams, kurie ypač daug laiko praleidžia sėdėdami, nešioja kuprines, tamsiuoju metų laiku tampa mažiau aktyvūs.
Nešioti kuprinę – kaip valytis dantis
Pradinių klasių moksleivių stuburas dar nebūna visiškai sukaulėjęs, todėl puikiu laikysenos „treniruokliu“ tampa kuprinė. Sąmoningai kažką daryti, kad laikysena būtų geresnė, reikia kasdien, lygiai taip pat, kaip ir atlikti kasdienius sveikatos ritualus, pavyzdžiui, valytis dantis. Kasdien nešiojama kuprinė yra puikiausias vaikų laikysenos treniruoklis. Žinoma, jei naudojamas teisingai.
Perkant kuprinę, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į jos svorį. Higienos norma rekomenduoja vaikams nešti ne sunkesnę kaip 10–12 proc. savo svorio kuprinę, ji turėtų būti su dviem standžios medžiagos diržais, taisyklingai užsidėti ant pečių. Visi turime svarstykles, ir nesunku pasverti vaiką be kurpinės ir paskui su kuprine. Jei vaikutis sveria 30 kg, tai jo kuprinė neturėtų būti sunkesnė nei 3 kg.
Sveikos laikysenos normas atitinka ortopedinė kuprinė, kuri apsaugo stuburą. Ortopedinės kuprinės nugarėlė pritaikyta taip, kad jos paviršius tolygiai prisiglaustų prie vaiko stuburo, o svoris teisingai pasiskirstytų į reikalingus atraminius taškus, tokiu būdu padėdamas užtikrinti vaiko taisyklingą laikyseną. Šiuo metu ypač populiarios ergonomiškos ortopedinės kuprinės, turinčios minkštas, orui pralaidžias pagalvėles ant kuprinės nugarėlės, kurios neleidžia nugarai prakaituoti bei sumažina kuprinės spaudimą nugarai.
Kaip tinkamai nešioti kuprinę:
Jei kuprinė per sunki, sunkiausias knygas įduokite vaikui neštis rankose.
Visada naudokite abu pečių dirželius.
Suveržkite dirželius, kad kuprinės svoris būtų arčiau nugaros.
Sunkius daiktus dėkite į kuprinės vidų ir daugiau į centrą.

Laikyseną koreguoja ir stalas
Stebėkite vaiko laikyseną jo darbo vietoje. Stalo aukštis turi būti toks, kad vaikui sulenkus rankas per alkūnes, pečiai nepakiltų į viršų, kojos turėtų siekti grindis (jeigu nesiekia grindų, po kojomis reikalinga dėžutė), vaikas turi sėdėti tiesiai ir nesikūprinti. Stalas ir kėdė turi atitikti vaiko ūgį bei amžių, o darbo erdvė turi nevaržyti, kad vaikas galėtų normaliai judėti, norėdamas pakeisti kūno padėtį. Stalo plotas turėtų būti patogus ir matinis, kad neakintų šviesa, o atstumas nuo kompiuterio ekrano iki akių – 40 cm.
Jeigu pamokų ruošimo stalas neatitinka vaiko amžiaus ar ūgio, taisyklingą laikyseną sėdintpadeda išlaikyti specialiosortopedinės priemonės, pavyzdžiui, ortopedinės pagalvėlės arba tiesiog sėdėjimas ant mankštai skirto kamuolio (šiuo metu yra kamuolių, turinčių pagrindą, jei norite išlaikyti stabilumą), nes šios priemonės stabilizuoja stuburą, stiprina nugaros ir pilvo raumenis, lavina koordinaciją bei pusiausvyrą. Taip formuojami taisyklingos laikysenos įgūdžiai.
Nepavėluokite kreiptis į medikus
Netaisyklingos laikysenosgydymo sėkmė priklausonuo ankstyvos diagnostikos.Kuo anksčiau tėvai kreipiasi į specialistus, tuo didesnė tikimybė, jog vaikui pavyks ištaisyti ydingą laikyseną, dar nespėjus išsivystyti rimtiems stuburo iškrypimams.
Į ką būtina atkreipti dėmesį tėvams:
Skatinkite vaiką pasisakyti apie dilgčiojimą, sustingimą ar kitokį diskomfortą rankose bei kojose: tokie simptomai gali pranešti apie netaisyklingą kuprinės nešiojimą ar per didelį jos svorį.
Niekada neignoruokite vaiko ar paauglio nugaros skausmo. Išgirdę apie nugaros skausmus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją bent profilaktinei apžiūrai.
Pagalba stuburiukui
Proporcingai suderinkite pasyvią ir aktyvią veiklą. Jei jūsų vaikas lanko ne tik mokyklą, bet ir muzikos mokyklą ar kitas fizinės veiklos nereikalaujančias veiklas, sudarykite galimybes vaikams bent du kartus per savaitę pažaisti aktyvius žaidimus ar paplaukioti baseine. Netaisyklinga laikysena greičiau atsiranda mergaitėms nei berniukams, daroma prielaida, kad daugelis mergaičių mieliau renkasi pasyvesnius žaidimus.
Nepalikite vaikų per ilgai be priežiūros prie kompiuterio, būtinai liepkite daryti pertraukėles, nes vaikų raumenys negali per ilgai būti vienoje padėtyje. Atsiminkite, kad per ilgas buvimas prie kompiuterio kenkia ne tik vaiko akims, bet ir vaiko nugarai, o tai vėliau gali peraugti į pavojingas stuburo ligas.
Jei turite galimybę, vaikų kambaryje įtaisykite švedišką sienelę, prikabinkite kambario krepšinį, skersinį.
Nuo pat mažų dienų rodykite teigiamą pavyzdį, patys būkite fiziškai aktyvūs. Kartu su visa šeima praleiskite savaitgalius aktyviai judėdami gamtoje, pagal sezoną, važinėkite dviračiais, riedučiais, plaukiokite, slidinėkite. Suraskite bendrą pomėgį.
Konsultavo AB „Ortopedijos technika“ specialistai
„Mamos žurnalas“