Kaičiantis požiūriui į probiotikų skyrimą, turime daugiau žinoti apie šiuos papildus, kurie yra nei vitaminai, nei mineralai.
1 Nenustebkite, jei gydytojas skirs sveikam vaikui
Gydytojas probiotikų mažam vaikui gali skirti ne tik tada, kai jis viduriuoja ar vartojo antibiotikų. Pastaruoju metu gerųjų bakterijų papildai gali būti skiriami profilaktiškai – nusilpus imunitetui, kelionėje, esant alergijai ar per virusų sezoną. Tyrimai įrodė, kad probiotikaų papildai – kaip profilaktikos priemonė – veikia šlapimo takų, urogenitalines infekcijas ir mažina riziką ėduoniui atsirasti.
Vartodami probiotikus, vaikai lengviau serga kvėpavimo takų ligomis – faringitu, gripu, ūmia virusine respiracine infekcija. Probiotikai skiriami po operacijų, kai ligonis būna nusilpęs, kai skirtas alinantis organizmą gydymas. Žodžiu, situacijų, kai vaikui bus patarta vartoti probiotikų, nemažai. Mokslas vis labiau linksta prie minties, kad ne ligos sukelia gerųjų ir blogųjų bakterijų disbalansą žarnyne, bet būtent šis disbalansas sukelia ligas.
2 Pirkdami pasidomėkite sudėtimi
Renkantis gerąsias bakterijas maisto papildo forma, svarbu, kad formulėje būtų ne tik probiotikų, bet ir prebiotikų (skaidulinių medžiagų), kuriais maitinasi žarnyno mikrobiota ir kurie sudaro palankas sąlygas daugintis ir klestėti naudingiems mikroorganizmams.
Kiekviena bakterijos rūšis (padermė) turi savo „paso“ numerį, pavyzdžiui, Lactococcus lactis R1058, Lactobacillus casei R0215, Lactobacillus helveticus R0052, Bifidobacterium bifidum R0071. Todėl ant probiotikų pakuotės reikėtų ieškoti ne tik išvardintų bakterijų pavadinimų, bet ir tikslaus jų štamo numerio, kuris yra tarsi ID kodas, patvirtinantis, kad ši bakterijų rūšis yra ištirta ir pasižymi deklaruojamomis savybėmis.
Probiotikų ir prebiotikų derinys rekomenduojamas esant viduriavimui, vėmimui, persirgus rota- ar norovirusu, geriant antibiotikus ir po jų vartojimo, pučiant pilvą ar kaupiantis dujoms. Probiotikai+prebiotikai labai svarbūs ir ruošiantis į atostogas ir kelionę, kai keičiasi dienos režimas, maistas, geriamasis vanduo ar oro sąlygos, – probiotikai padeda žarnynui lengviau prisitaikyti prie naujų situacijų ir išvengti kelioninės diarėjos ar apsinuodijimų.
Renkantis probiotikus, vis dar manoma, kad kuo daugiau gerųjų bakterijų įeina į probiotikų sudėtį, tuo geriau. Iš tiesų probiotikai tik padeda mikrobiotai pačiai natūraliai atsikurti, o ne ją pakeičia.
Kadangi probiotikai gaminami iš gyvų mikroorganizmų, juos gaminant turi būti laikomasi griežčiausių technologijos reikalavimų, todėl geriau rinktis žinomų gamintojų, laiko išbandytą produkciją.
3 Apgalvokite, kaip sugirdysite
Mažiems vaikams, kurie nemoka nuryti kapsulių, rekomenduojama probiotikų forma – milteliai. Juos paprasta įmaišyti į vandenį, mišinį ar mamos pieną.
Tablečių nereikėtų trinti ir kitaip smulkinti, kapsulių nereikėtų atidarinėti.
4 Nebijokite, kad organizmas pripras
Tokia baimė tikrai nėra pagrįsta. Juk gerųjų žarnyno bakterijų mes nuolat gauname ir su maistu. Be to, probiotikai organizme ilgai neužsibūna. Moksliniai tyrimai rodo, jog organizme probiotinių preparatų bakterijos išsilaiko tik savaitę. Probiotikai palengvina organizmo būklę sunkesniu laiku, kol pats žarnynas stabilizuojasi. Tad probiotikai organizme nesikaups (priešingai nei, pavyzdžiui, vitaminas D, kurio perdozavimas gali pakenkti).
5 Tinkamai vartojami turės daugiau naudos
Probiotikų vartokite tiek, kiek skirta, – ne per daug ir ne per mažai, nes tik tinkamas kiekis užtikrina efektą. Keliaudamos pro virškinimo traktą, bakterijos susiduria su skrandžio rūgštimis, tulžies druskomis. Kad jos išliktų veiklios ir tokios pasiektų žarnyną, reikia vartoti tokias dozes ir tokia forma, kaip pateikia gamintojas.
Gerosios bakterijos paprastai geriamos ryte ir vakare valgant ir užsigeriant vandeniu. Probiotikų nepatariama užgerti vaisvandeniais, gazuotu mineraliniu vandeniu, sultimis.
Jeigu gamintojas nenurodė kitaip, probiotikus laikykite originalioje pakuotėje kambario temperatūroje. Kaip ir kiti vaistiniai preparatai, probiotikai turi būti sunaudoti iki jų galiojimo datos pabaigos.
Susiję straipsniai