Vaikų pilvo negalavimai – viena dažniausių, tačiau anaiptol ne paprasčiausiai išnarpliojamų sveikatos problemų. Priežasčių tiek daug ir jos tokios įvairios, kad tiek gydytojai, tiek tėvai kartais turi tapti detektyvais. Ar kaltas suvalgytas bulvių traškučių pakelis, ar alergija, gal puola žarnyno virusas, o gal net apendicitas?
Ligos, kurios turi pavadinimus
Ir tėvams, ir gydytojams „ramiau“, kai vaiko pilvo negalavimų priežastis yra aiški, – jie atsiranda dėl apsinuodijimo maistu, žarnyno virusų, bakterijų, alergijos.
Nors šių ligų simptomai panašūs (pykinimas, vėmimas, viduriavimas, skausmas, kartais temperatūra ir bėrimais), priežastį nėra sunku nustatyti.
Jeigu tai apsinuodijimas maistu, simptomai išryškėja po 6–12 valandų. Dažniausiai vyrauja vėmimas, kartais jį gali lydėti ir viduriavimas. Įprastai simptomai praeina per 24–48 valandas, be to, pasireiškia tik tiems, kurie valgė simptomus sukėlusio maisto, kiti šeimos nariai jaučiasi gerai.
Jeigu tai žarnyno infekcija (mūsų kraštuose dažniausiai susiduriame su rotavirusu ar norovirusu), simptomai įprastai pasireškia per 1–2 dienas po sąlyčio su virusu. Žiemos laikotarpiu dažniau būdingas norovirusas, kuris pasireiškia staigiu pykinimu ir vėmimu, viduriavimu. Kai kuriais atvejais šiuos simptomus lydi ir karščiavimas ar kūno skausmai, panašūs į tuos, kurie būdingi gripui, todėl ši infekcija dar vadinama „skrandžio gripu“. Rotavirusinei infekcijai būdingas ūmus vandeningas viduriavimas, vėmimas. Gali kilti temperatūra, kamuoja pilvo skausmas.
Jeigu tai alergija, simptomai pasireiškia jau netrukus po alerginę reakciją provokuojančio produkto vartojimo, juos lydi ir kiti reiškiniai, pavyzdžiui, odos bėrimas, paraudimas, kvėpavimo sunkumai.
Yra dar viena pilvo negalavimų rūšis – „ūmus pilvas“. Taip vadinamos chirurginės pagalbos reikalaujančios pilvo ligos: apendicitas, įvairios išvaržos, invaginacija. Ūmaus pilvo simptomai staigesni ir aštresni.
Visos pavadinimus turinčios pilvuko ligos turi ir trukmę, gydymo būdus, prognozę. Jos yra atpažintas taikinys, medikai ir tėvai jas supranta. Ramu, kai viskas paremta aiškiu priežasties ir pasekmės ryšiu (sukėlėjas – liga – gydymas).
Liga, kurios pavadinimas tėvams neaiškus
Vis dėlto, aiškios ligos sudaro tik apie pusę priežasčių, dėl ko vaikui skauda pilvą ir sutrinka virškinimas. Kai negalavimų priežasties nepavyksta rasti, sakoma, kad vaikui – funkcinis virškinamojo trakto sutrikimas (kai kuriais duomenimis, funkciniai sutrikimai sudaro net 60 proc.)
Kas tai? Funkcinis virškinamojo trakto sutrikimas nustatomas trečdaliui besikreipiančių į gydytojus vaikų, kuriuos vargina pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas, tuštinimasis skystomis ar kietomis išmatomis, meteorizmas, ankstyvas sotumo jausmas, pilnumo jausmas pavalgius, viršutinės pilvo dalies skausmas ar deginimo jausmas. Kadangi sutrikimo nesukelia struktūriniai ar biologiniai pokyčiai organizme, todėl jis vadinamas „funkciniu“.
Funkcinių sutrikimų yra kiekvienoje organų sistemoje: ne tik virškinimo, bet ir širdies, nervų. Žmogus skundžiasi, jaučia ligos požymius, tarkime, jį pykina arba skauda galvą, širdį, o ištyrę ligonį gydytojai nieko neranda, organas – ar tai būtų širdis, ar smegenys, ar skrandis, – yra visiškai sveikas. Nors tyrimai geri, žmogui vis tiek skauda, jis blogai jaučiasi.
Ligą išduoda jos ilgumas
Funkcinę ligą galima įtarti ir atsižvelgiant į jos trukmę, kai skundai tęsiasi kelerius metus. Kai ligos eiga staigi, vargu ar tai bus funkcinis sutrikimas.
Funkciniai pilvo skausmai paprastai vargina vaiką ilgą laiką (gali net kelerius metus), yra trumpi, priepuoliniai, nesikartoja naktį, neturi įtakos vaiko vystymuisi ir augimui, apetitui. Tarp skausmo priepuolių vaikas jaučiasi gerai, niekuo nesiskundžia. Šiuos skausmus lemia trumpalaikiai virškinamojo trakto motorikos sutrikimai.
Gana dažnai vaikams būna funkcinis vidurių užkietėjimas, kuris irgi gali tęstis mėnesius ar net metus.
Kodėl kyla šie negalavimai
Funkciniams pilvo skausmams ir negalavimams atsirasti įtakos turi daug dalykų – dieta ir mitybos režimas, alergija maisto produktams, somatinės ligos, skydliaukės funkcinė būklė, genetiniai ypatumai, imuninės sistemos būklė, fizinis aktyvumas.
Vis dėlto dažniausia funkcinio virškinamojo trakto sutrikimo priežastis vaikystėje yra emocinė – tai įtampa, nerimas, depresija, lėtinis bei ūmus stresas. Ne veltui, kai vaikas skundžiasi virškinimo sutrikimais, gydytojai klausia, ar jis nepatyrė šoko, streso, jaudinančių situacijų.
Funkciniai virškinimo sutrikimai domina mokslininkus visame pasaulyje, atsirado net terminas neurogastroenterologija. Žarnyne yra labai daug nervinių ląstelių, net daugiau negu smegenyse, todėl emocijos ir virškinimas labai susiję.
Gydymas simptominis
Funkcinis virškinamojo trakto sutrikimas gali turėti didelį poveikį gyvenimo kokybei, sukelti diskomfortą, skausmą ir net psichologinių problemų, todėl gydymas ir ligos valdymas labai svarbūs. Požiūris – „vaikas išaugs“ arba „jeigu tai ne liga, kam ją gydyti“ – nepateisinamas.
Funkciniai pilvo skausmai paprastai gydomi simptomiškai, priklausomai nuo simptomų. Ne mažiau svarbu nei gydyti yra ir imtis profilaktikos, tam kad būtų išvengta pasikartojimų.
Funkcinio virškinimo sutrikimo gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pavyzdžiui, jeigu vaikui užkietėję viduriai, bus skirti vidurius laisvinantys vaistai, kurie padeda sušvelninti išmatas ir palengvinti tuštinimąsi (medicininis gydymas). Šalia medicininio gydymo bus pasiūlyti ir nemedicininiai sprendimai – tai mitybos pokyčiai, didesnis skaidulų kiekis, pakankamas vandens gėrimas, fizinis aktyvumas. Beveik visais atvejais rekomenduojami probiotikai, kuriuos gydytojas parinks pagal simptomus. Svarbu, kad gydymas būtų pritaikytas individualiai, atsižvelgiant į vaiko nusiskundimus.
Atmintinė, kuri padės, esant funkciniams pilvo skausmams:
Reguliariai maitintis – ne mažiau kaip 3–4 valgymai per dieną amžių ir poreikius atitinkančiu maistu.
Vengti neigiamų emocijų, įtampos, streso, pervargimo.
Laiku kreiptis į šeimos gydytoją, gastroenterologą ir kitus gydytojus priežastims išaiškinti, diagnozei nustatyti bei gydymui skirti.
Vartoti virškinimo fermentus, jei skyrė gydytojas.
Probiotikai, geriausiai tokie, kurie tinkamiausi, esant funkciniams skausmams (tai būna bifido- ir laktobakterijų junginys, nes vienos gyvena storajame žarnyne, o kitos – plonajame).
Susiję straipsniai