Antibiotikų sukelti viduriavimai – dažniausias vaistų šalutinis poveikis vaikystėje.
Šių metų medicinos sensacija – atrasta nauja antibiotikų klasė, kuri gali sunaikinti vaistams atsparias bakterijas, tarp jų ir didžiausią žudikę Acinetobacter baumannii, plintančią ligoninėse. Stebuklo pavadinimas zosurabalpinas. Visuomenė ir medikai lengviau atsikvėpė ir… pradėjo laukti tyrimų apie šio antibiotiko šalutinius poveikius.
Konsultuoja vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras.
Šalutiniai antibiotikų poveikiai
Škotų mokslininkas Aleksandras Flemingas peniciliną išrado 1928 metais, artėjame prie antibiotikų šimto metų jubiliejaus. Visą šimtmetį antibiotikai gelbėja gyvybes, bet kartu yra ir vieni iš daugiausiai šalutinių poveikių sukeliančių vaistų.
Antibiotikų sukelti šalutiniai poveikiai labai įvairūs, priklauso nuo vaisto rūšies, poveikio spektro, stiprumo. Pašalino žalingo poveikio stiprumas, dažnis ir pobūdis neretai priklauso ne tik nuo vaisto savybių, bet ir nuo paciento genetinių ypatumų, gebėjimo pašalinti vaistą iš organizmo ir lėtinių ligų.
Dažniausiai pasitaiko:
Viduriavimas, pilvo skausmai. Apie tai pakalbėsime plačiau.
Alerginės reakcijos – niežėjimas, bėrimai, anafilaksija (gyvybei pavojinga alerginė reakcija). Dėl antibiotikų vartojimo gali paūmėti jau esamos alergijos – atopinis dermatitas, astma. Pastebėtas ryšys tarp antibiotikų vartojimo ankstyvame amžiuje ir vėliau pasireiškiančių alerginių reakcijų.
Moterims – kandidozė (pienligė). Antibiotikai nuslopina ne tik žarnyno, bet ir makšties bakterinę florą. Taip atsiranda palankios sąlygos daugintis grybeliams ir uždegimui vystytis.
Kiti negalavimai. Kai kurie antibiotikai gali pažeisti klausą, kraujodarą, inkstus, kepenis. Dažnas antibiotikų vartojimas silpnina imunitetą.
Pastebėjus vaiko reakciją į antibiotikus, būtina nedelsiant pasitarti su gydytoju. Antibiotikus svarbu vartoti taip, kaip skyrė gydytojas. Dažniausia klaida – kai pradėjus vartoti antibiotikus ir po 2 parų savijautai pagerėjus, gydymas nutraukiamas. To daryti negalima, nes organizmas ne visuomet pajėgia iki galo susidoroti su infekcija ir dėl to gali atsirasti įvairių komplikacijų, liga gali įgauti lėtinę eigą.
Antibiotikai ir pilvuko reikalai
Dažniausia problema, kai vaikui skyrus antibiotikų išsiderina žarnynas ir dėl to kyla pilvo skausmai, pūtimas, viduriavimai. Antimikrobiniai vaistai žudo ne tik užkrečiamosios ligos sukėlėjus, bet ir gerąsias bakterijas, be kurių neįmanomas normalus virškinimo procesas.
Sutrikus žarnyno bakterijų balansui, pablogėja medžiagų pasisavinimas, sutrinka B grupės vitaminų, K vitamino gamyba, kaupiasi kenksmingos medžiagos, prasideda puvimo procesas (pvz., išmatos įgauna joms nebūdingą kvapą, lieka nepasisavintų medžiagų).
Naujausių tyrimų duomenimis, gali viduriuoti vienas iš penkių suaugusiųjų, kurie vartoja antibiotikus, ir net 80 proc. vaikų.
Dažniau viduriavimas atsiranda vartojant plataus veikimo spektro antibiotikų arba sulfanilamidų, paprastai trečią gydymo dieną.
Ką daryti, kad antibiotikai mažiau pakenktų
Jei vaikui ar jums skyrė antibiotikų, būtinai vartokite ir gerųjų bakterijų!
Atminkite, kad vartojant antibiotikus tiks ne visi probiotikai. Probiotikai patys savaime yra gerosios bakterijos – kai juos vartosite su antibiotikais, ypač jei nedarysite pertraukos ir suvartosite vienu metu, tai antibiotikai juos tiesiog sunaikins. Vartojant antibiotikus, pasirinkimas NR.1 yra probiotikas mieliagrybis. Jis natūraliai atsparus antibiotikams, taigi išliks gyvybingas, net geriamas kartu su vaistu. Kitas mieliagrybio privalumas – jį galima maišyti su maistu, nes jis atsparus rūgštims.
Po gydymo antibiotikais probiotikus reikėtų gerti dar 2–3 savaites, nes tik per tiek laiko atkuriama žarnyno bakterijų pusiausvyra.
Antibiotikų pašalinis poveikis bus mažesnis, jei šiek tiek pakeisite mitybą, – vaikui duosite jogurto, žalio obuolio tyrelės (sutarkuotos prieš pat valgymą). Sultys, jei jų išgeriama daugiau nei 150–200 g per parą, gali sukelti viduriavimą, todėl antibiotikus vartojančiam vaikui geriau gerti paprastą vandenį.
Keturių punktų atmintinė
Tiek duodant antibiotikus, tiek bet kokius kitus vaistus, reikėtų atsiminti, kad šalutinis vaito poveikis bus didesnis:
1. Netinkamai parinkus vaisto dozę.
2. Vartojant vaistą ilgiau ar trumpiau, nei gydytojo skirta.
3. Iš karto vartojant kelis vaistus.
4. Vaistus vartojant kartu su vaistažolėmis ar maisto papildais.
Plačiau apie antibiotikų sukeltą diarėją
Antibiotikų sukelti viduriavimai yra įtraukti į viduriavimų klasifikaciją kartu su infekciniais, bakteriniais, parazitų sukeltais ir keliautojų viduriavimais. Tarptautinėje literatūroje jie vadinami AAD ( antibiotic associated diarrhea), lietuviškai ši komplikacija vadinama SASV (su antibiotikais susijęs viduriavimas).
Antibiotikai sutrikdo žarnyne gerųjų ir blogųjų bakterijų balansą. Sutrikus bakterijų pusiausvyrai, į organizmą labai lengvai patenka pusiau gerų bakterijų, kurios gali sukelti ligas. Klasikinis pavyzdys – bakterijos Clostridium dificile sukeltas viduriavimas po antibiotikų vartojimo.
Pagrindiniai rizikos veiksliai, dėl ko vaikas gali viduriuoti, vartodamas antibiotikus:
Antibiotikų spektras. Plataus spektro antibiotikai naikina plačią bakterijų įvairovę, įskaitant ir gerąsias bakterijas žarnyne, todėl jeigu vaikui skirti plataus veikimo antibiotikai, viduriavimo rizika didesnė.
Antibiotikų vartojimo trukmė. Ilgesnis antibiotikų vartojimas gali didinti viduriavimo riziką, nes ilgiau trukdoma normaliai žarnyno mikrobiotai atsistatyti.
Dažnas ar pakartotinis antibiotikų vartojimas. Vaikams, kuriems dažnai skiriami antibiotikai arba kurie neseniai vartojo antibiotikus, yra didesnėje rizika.
Vaiko amžius. Kuo vaikas mažesnis, tuo jo žarnyno mikrobiota labiau pažeidžiama.
Vaiko sveikata. Sergantis lėtinėmis ligomis, alergiškas, silpno imuniteto vaikas turi didesnę riziką patirti antibiotikų sukeltus viduriavimus.
Kuo specifinis šis viduriavimas, ką turėtų žinti tėvai:
Viduriuoti vaikas gali pradėti praėjus kelioms dienoms nuo antibiotikų vartojimo pradžios, tačiau kartais simptomai gali pasireikšti ir praėjus kelioms savaitėms po gydymo pabaigos. Tad jeigu vaikas sugėrė kursą ir jam nieko nenutiko, o viduriuoti pradėjo po kurio laiko, – tikėtina, kad priežastis yra antibiotikai.
Viduriavimo pobūdis gali būti nuo lengvo iki dažno ir vandeningo, sukeliančio dehidrataciją, išsekinančio vaiką.
Jeigu viduriavimas susijęs su bakterijos Clostridium dificile infekcija, jis bus sunkesnis, gali prisidėti ir karščiavimas bei pilvo skausmai. Tuomet susiklosto paradoksas, kai antibiotikai pagydo vieną ligą (pavyzdžiui, plaučių uždegimą), bet sukelia kitą (šiuo atveju bakterinį viduriavimą), kuriai gydyti gali būti skiriami… antibiotikai.
Susiję straipsniai