Trys raidelės „eko“ sujungė dvi mamas ir taip gimė graži idėja, pavadinimu Ekomažylis.
Eglė ir Rūta apie Eką
Eglė ir Rūta pažįstamos nuo bakalauro studijų laikų.
Nesimačiusios 6 metus jos vėl susitiko, tarsi suvestos likimo. Dvi jaunos mamos (Rūta turi dvi mergytes 3 metų ir 10 mėnesių, Eglė augina 1 metukų berniuką) sukūrė ir vieną bendrą „vaiką“ – personažą Eką. Tai ne tik pasakos herojus, bet ir prekinis ženklas, nes Eglė ir Rūta kuria ekologiškus gaminius.
Ekas – tai mažas girinukas, kilęs iš medžio šakelės, samanaų, lapų, pasiūtas iš medžiagos skiautinėlių, prikištas atraižų. Eko vardu moterys skatina tėvelius mokyti vaikus, kad miškuose nešiukšlintų, kad einant į parduotuvę neštųsi pasiūtus medžiaginius maišelius. Eglė siuva lininius maišiukus su Eko atvaizdu.
Abi trykšta idėjomis kurti tik žaismingą, netoksišką ir gerą pasaulį. Stengiasi naudoti kuo natūralesnes priemones. Pavyzdžiui, sukūrė vonios piešimo kreideles-muiliukus ir stengiasi vaikams parodyti, kad praustis gali būti smagu. Su Eglės ir Rūtos siūlomais muilais galima piešti ir kartu praustis. Mamų idėja sukurti ekologiškas vaškines kreideles mažiesiems irgi virto realybe. Galvojo, eksperimentavo, stengėsi ir pagamino švelnias, patogios formos vaiko rankytei ir svarbiausia – visiškai nekenksmingas vaikams (sudėtyje tik natūralūs produktai) vaškines kreideles.
Aukštos kvalifikacijos statybų inžinierės
Ši istorija neturėtų didelės intrigos, nes daugybė moterų, susilaukusios vaikų, imasi kokių nors rankdarbių ar mažų versliukų. Tačiau Eglė ir Rūta yra aukštos kvalifikacijos statybų inžinierės, sudėtingus mokslus baigusios aukščiausiais įvertinimais. Paprašėme merginų papasakoti, kaip inžinierės metasi į, regis, daug seklesnę veiklą, – siūti maišiukus, gaminti vonios piešimo kreideles-muiliukus, vaškines kreideles, kurti vaikams aplinką su tvariu personažu Eku?
„Aš po bakalauro studijų tęsiau mokslus, kartu dirbau statybos srityje bei vykdžiau mokslinius tyrimus, susijusius su termoizoliacinėmis medžiagomis Vilniuje. Įgijau medžiagų inžinerijos daktaro laipsnį, sukūriau šeimą ir šiuo metu auginu Rusnę (3 metukų) ir Vytę (10 mėn.). Vyras, su kuriuo kartu nuo mokyklos laikų, irgi dirba statybos srityje.
Mane visada žavėjo veikla su vaikais. Tad stengiausi savo vaikus bei draugų vaikus užimti kuo natūralesniais žaidimais. Nuo pat vaikų gimimo tempiu į namus kaštonus, lapus, kankorėžius, giliukus, samanas ir duodu vaikams lytėti, pažinti, žaisti, daryti įvairius darbelius, pavyzdžiui, žaisliukus kalėdinei eglutei, mokyti skaičiuoti“, – pasakoja Rūta.
„Po 10 metų gyvenimo sostinėje (baigiau statybos magistro studijas, studijuodama dirbau statybos srityje) ėmiausi perversmo ir grįžau į savo gimtąjį miestą – Šiaulius (to niekada neplanavau). Į Šiaulius atgal parvedė meilė. Su vyru auginame 1 metų berniuką Džiugą, kuris šiuo metu lanko sensorinius užsiėmimus (pagal berniuko būdą).
Nors mokslai buvo rimti, darbas geras, bet iki pilnos laimės kažko trūko, todėl dar besilaukdama baigiau profesinę mokyklą, kurioje pasirinkau siuvimo specialybę. Dabar apsiuvu ne tik savo vaiką, bet ir kitus.
Taip atsipalaiduoju ir kuriu, derinu spalvas, vis sugalvoju ką nors įdomaus. Stengiuosi iš senų nenaudojamų rūbų kažką persiūti ir atkurti naujam gyvenimui. Tarkime, iš senų džinsų, kuriuos dar nešiojau studijų laikais, pasiuvau stilingas kuprines.
Lemtinga, kad nesimačiusios daug metų susitikome su Rūta, mus suvedė bendri interesai – vaikai.
Kadangi abi turėjome krūvą idėjų, o ir vieną kitą pažinojome labai gerai (abi esame be galo darbščios, siekiame visko iki tobulumo), todėl ir susijungėme. Kadangi abiem labai svarbi ekologija, be galo mylime gamtą, pradėjome gilintis ir nusprendėme, kad vaikus reikia auklėti ir jiems diegti ekologijos svarbą nuo mažų dienų. Norime, kad jie jau augtų tokioje aplinkoje ir net neturėtų minties, jog gali būti kitaip.
Kad vaikams būtų linksmiau ir įdomiau šioje aplinkoje gyventi, sukūrėme personažą Eką“, – sako Eglė.
Senoji ekologija – iš taupumo
Eglė ir Rūta nėra iš tų, kurios „praregėjo“. O juk tokių istorijų dauguma – žmogus gyveno nesveikai, vartotojiškai, staiga kažkas nušvito galvoje ir per vieną dieną žmogus pakeitė visus įpročius. Merginos sako, kad kardinaliai nieko nekeitė, nes yra taip augintos ir auklėtos. Taip gyveno jų tėvai. Tik pastarųjų didžiausia ekologijos priežastis buvo taupumas. Beje, merginų tėvai iki šiol gyvena ,,švarų“ gyvenimą.
Patys augina daržoves be jokių trąšų, žiemai prikaupia atsargų. Naudoja tik daugkartinius maišiukus.
Eglės ir Rūtos mamos dar ir nuostabios mezgėjos. Mezgimui naudoja siūlus iš išaugtų megztinių, nebemadingų megztų šalikų ar kepurių – išardo ir numezga ką nors naujo.
„Tačiau tai ne mūsų įtaka, toks jų gyvenimo būdas. O kad gyvenant ekologiškai galima sutaupyti, tai tikrai, – juokiasi Eglė. – Aš beveik nieko neperku savo mažajam. Labai daug rūbų atidavė draugai ir artimieji, o kitus siuvu iš medžiagų atraižų arba persiuvu iš senų rūbų. Vasarą nemažai teko pasiūti suknelių iš medvilnės, liko atraižėlių, tad dabar Rusnė nešioja skiautinukų skarelę“.
Rūtai ir Eglei ekologija – ne tik taupymas, bet ir kūrybos išlaisvinimas. Moterys iš panaudotų pakuočių, kamštelių vaikams gamina edukacines priemones, žaidimus, iš dėžių – lėlių namelius, slaptavietes-palapines, laivus, teatrą.
Ekomažylis
Rūtos ir Eglės tinklaraštis vadinasi „Ekomažylis“. Jame rasite idėjų, kaip pasigaminti žaisliukų, lavinimo priemonių.
„Mūsų motyvas gyventi švariau – pirmiausia mūsų ir artimųjų sveikata. Tai labai ilgalaikis poveikis, tad pirmiausia turime stengtis išlaikyti kuo švaresnę planetą. Kasmet atsiranda vis daugiau aktyvistų, kurie tuo rūpinasi, net girdėjome, kad ozono sluoksnis pradėjo storėti. Vadinasi, yra teisingų žmonių, kurie dirba teisinga linkme, todėl kiekvienas turime padėti ir prisidėti.
Tikimės, jog mūsų didelės pastangos kurti vaikams ekologišką, tvarią, žaismingą aplinką pasieks didesnę vaikų auditoriją, nes mūsų kūrybinis darbas dar tik prasidėjo“, – sako ekomamos.
Neila Ramoškienė
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“
Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas parėmė projektą „Žalia šeima“ ir 2021 metams skyrė 2500 eurų.
Šis straipsnis įkeltas 2021 sausio dieną.