Paprastai pagalbos šaukiasi tie tėvai, kurių kūdikis sunkiai priauga svorio. Tačiau ne mažesnė aktualija – amžinai alkanas, per mėnesį po kilogramą ir daugiau priaugantis kūdikėlis. Kaip nepermaitinti ir nenutukinti?
Su vaikų ligų gydytoju dr. Algimantu Vingru kalbėsimės apie kūdikių permaitinimą. Šiame numeryje kalbėsime apie amžiaus tarpsnį nuo gimimo iki 6 mėnesių.
Ką daryti, kai kūdikis nuolat nori valgyti?
Kokį kūdikį galime laikyti dažnai valgančiu ar nuolat išalkusiu? Pagal standartus, tokiu laikomas mažylis, kuris nori valgyti kas pusvalandį ar valandą kelias valandas iš eilės, dažniau vakarais ir augimo šuolių laiku bei dažnai suvalgo tiek, kiek suvalgo įprasto maitinimo metu.
Dažnas valgymas yra neišvengiama naujagimio gyvenimo dalis. Taip yra dėl to, kad vaikučio skrandis labai mažas, o augimui reikia daug energijos. Gamta taip sutvarkė, kad dažnas žindymas pirmąjį mėnesį labai tinka ir mamos organizmui, nes stimuliuoja pieno gamybą, padeda prisitaikyti prie augančio mažylio poreikių.
Dažnas maitinimas pagal naujagimio norą padeda išvengti naujagimio geltos, skatina jo svorio augimą.
Kiekvienas naujagimis turėtų būti žindomas taip dažnai, kaip jis nori, tačiau ne rečiau kaip kas 3 valandas bet kuriuo paros metu. Tačiau tai – tik bendras standartas. Net ir tos pačios šeimos kiekvienas naujagimis yra skirtingas – vienas gali norėti valgyti dažniau, kitas rečiau. Dvynukų tėvai paliudys, kad ne visada sutampa vaikučių noras valgyti. Tad standartą žinokite, bet labiau kliaukitės kūdikio poreikiais. Net jei mažylis neseniai valgė, stebėkite jo alkio signalus ir maitinkite pagal poreikį.
Kaip suprasti, kad kūdikis alkanas ir reikia nedelsiant pamaitinti:
Judina burną ir skleidžia čiulpimo garsus arba rodo čiulpimo judesius lūpomis.
Kandžioja arba laižo lūpas.
Tiesia rankas prie burnos, ją liečia.
Čiulpia pirštus arba kumščius.
Laiko suspaustus kumštukus.
Pasuka galvą į bet ką, kas paliečia jo veidą, ir išsižioja, ieško spenelio.
Valgymo pikai
Kai kurie kūdikiai yra užkandžiautojai – jie mėgsta žįsti dažnai ir trumpai. Kai kūdikis nuolat nori žįsti, nešiokite jį prisiglaudę oda prie odos. Tai padidina pieno gamybą, jo išskyrimą, palaiko oksitocino kiekį ir padeda kūdikiui jaustis laimingam.
Kūdikio noras valgyti dažnai gali atsirasti bet kuriuo amžiaus tarpsniu ir bet kuriuo paros metu. Vis dėlto pastebimi tam tikri dėsningumai.
Alkio, o kartu ir augimo pikai (kai vaikutis nori valgyti dažniau ir daugiau, nei įprasta):
2 paros
2–3 savaitės
4–6 savaitės
3 mėnesiai
6 mėnesiai
Augimo šuolių metu noras dažnai valgyti paprastai trunka nuo 2–3 dienų iki savaitės.
Kūdikių noras valgyti kas 30 minučių yra logiškas, nes taip jie tarsi užsisako didesnes porcijas ateičiai. Dažnesnis bei ilgesnis žindimas skatina krūtis gaminti daugiau pieno. Kai pieno pasiūla padidėja, dažniausiai grįžtama į kiekvienam kūdikiui įprastą maitinimosi tvarką.
Patarimai, jei alkanas ir alkanas
Kai kūdikis nori valgyti, nors įprastas maitinimo laikas dar neatėjo, nelaukite kol mažylis pravirks, – pamaitinkite. Neatidėliokite maitinimo, nes vaikutis taps nervingas, bus sunku nuraminti.
Norinčiam dažnai valgyti kūdikiui neduokite čiulptuko, o duokite krūtį – taip bus stimuliuojama pieno gamyba.
Jeigu manote, kad valgus kūdikis nepasisotina jūsų pienu, visada yra galimybė maitinimą pabaigti mišiniu. Tačiau tai darykite itin atsakingai ir tik tada, kai neišvengiamai reikia, nes jei mažylis įpras valgyti iš buteliuko, jis nustos žįsti, nebebus stimuliuojama pieno gamyba.
Ne tik augimo šuoliai
Kūdikis gali norėti valgyti neįprastai daug ir dažnai nebūtinai dėl to, kad jam šiuo metu augimo šuolis.
Tarptautinės organizacijos „La Leche League International“ (veikia 89 šalyse, organizuoja švietimą ir mokymus, susijusius su žindymu), specialistai sako, kad poreikis dažniau valgyti gali atsirasti ir dėl šių priežasčių:
Kūdikis nori atsigriebti už prastą valgymą ankstesnio maitinimo metu.
Nori daugiau pasisotinti prieš ilgesnį miegą vakare. Dažnai prieš tai pastebimas nervingo ir neramaus elgesio laikotarpis, kuris gali trukti kelias valandas.
Nori dažniau valgyti, kai dygsta dantys, nes žindimas ir motinos piene esantys hormonai padeda jaustis geriau.
Veržiasi prie krūties vakarais, nes po dienos yra pavargęs, nori geriau jaustis ir žino, kad žindimas ramina, padeda pasijausti saugesniam.
Sauskelnių testas
Kartais kūdikis nuolat prie krūties, nes nepakanka pieno. Tada mamos sako – jis žinda, prie krūties užmiega, sotus, ramus. Problema išaiškėja, kai kūdikis pasveriamas – per mėnesį svoris paaugo minimaliai. Kaip suprasti, ar kūdikis nuolatos nori prie krūties dėl realaus, tikro alkio, nes nepasisotina?
Informacijos suteiks sauskelnių testas. Skaičiuokite kūdikio šlapias sauskelnes ir sužinosite, ar jis gauna pakankamai pieno.
Pieno kūdikiui pakanka, kai:
Antrą gyvenimo parą – 5–6 sunkios sauskelnės.
4–5 gyvenimo parą – 5–8 sunkios sauskelnės.
1–2 gyvenimo mėnesį – 4–6 sunkios sauskelnės.
Jeigu 5 parų kūdikiui per parą nereikia 5–6 kartus pakeisti sauskelnių, nes senosios yra tuščios ir lengvos, jeigu mažylis antros gyvenimo savaitės pabaigoje sveria mažiau nei svėrė gimęs, vadinasi, jo noras dažnai valgyti rodo, kad pieno nepakanka. Reikia pasikonsultuoti su gydytoju.
Apibendrinant
Noras dažnai valgyti yra normali ir sveika kūdikio vystymosi dalis.
Dažnas žindomo kūdikio noras valgyti ateina ir praeina savaime.
Dažno maitinimo, kai to prašo kūdikis, privalumai:
Kūdikis gauna daugiau maisto, kuris reikalingas sparčiam jo augimui
Kūdikis nurimsta
Kūdikis geriau miega po žindymo
Kūdikis padidina pieno kiekį tiek, kiek jam reikia
Mamos pienu permaitinti sunku, mišiniu – lengva
Svarbiausia, kad kūdikis kiekvieno maitinimo metu gautų pakankamai pieno. Žindomi ir mišiniais maitinami naujagimiai turi valgyti nuo aštuonių iki 12 kartų per dieną.
Jei kūdikis pradeda nerimauti iš karto po maitinimo arba jei jis pradeda nerimauti po to, kai pavalgė, ištuštindamas abi krūtis, gali būti, kad atėjo jo augimo šuolio laikotarpis ir jam reikia daugiau maisto.
Kai kūdikis pradeda dažniau maitintis, neatsitraukia nuo krūties, nenusiminkite ir negalvokite, kad neturite pieno tiek, kiek reikia mažyliui. Nepasiduokite panikai ir pagundai duoti pieno mišinio. Jis pasotins kūdikį, tačiau ši taktika neigiamai paveiks pieno gamybą ir dėl to gali tekti nutraukti žindymą anksčiau nei planuota. Įrodyta, kad net apytuštės krūties spenelio čiulpimas yra signalas motinos organizmui daugiau gaminti pieno. Jei neramu, pasikonsultuokite su kūdikio gydytoju ar žindymo konsultante.
Pasak Amerikos pediatrų akademijos (AAP), mišiniais maitinamam kūdikiui kyla didesnė rizika suvalgyti per daug, nes maistas iš buteliuko teka ir tuomet, kai mažylis yra sotus. Rizika permaitinti padidėja, kai mišinys yra netinkamai paruošiamas, nepaisoma gamintojo rekomendacijų, įdedama per daug miltelių į nurodytą vandens kiekį. Krūtimi maitinamą kūdiki permaitinti sunkiau.
Žagsėjimas – persivalgymo požymis
Kai kūdikis yra permaitintas, gali atsirasti žagsėjimas, nes išsipūtęs skrandis paliečia diafragmą.
Kai kūdikis nuolat gauna maisto perteklių, gali pernelyg greitai augti svoris, o tai gali padidinti su nutukimu susijusių sveikatos problemų riziką. Nutukimas pablogina imunitetą, nes keičia organizmo imuninį atsaką. Kūdikis tampa labiau pažeidžiamas infekcijų ir kitų su imunitetu susijusių problemų.
Susiję straipsniai