Mamos laiškas:
3 mėnesių sūnelis prabudęs iš karto ima verkti, kadangi yra alkanas. Vos pajutęs alkį, jis klykia pilna gerkle. Pavalgęs trumpai būna ramus, beveik išvien verkia kišdamas kumščius į burnytę. Kaip turėčiau elgtis? Ar gali kūdikis nuolatos būti alkanas?
Pirmąjį gyvenimo mėnesį mažyliai gali norėti valgyti dažnai, kas 2 val., nes jų skrandis yra mažas, iš pradžių – didelės vyšnios, vėliau – slyvos, dar vėliau – nedidelio obuolio dydžio. Per pirmąjį gyvenimo mėnesį kiekvienas mažylis pasirenka tik jam būdingą maitinimosi dažnį. Naujagimis turi būti maitinamas ir naktį, neturi būti ilgų pertraukų tarp maitinimų. Augant noras maitintis retėja – daugelis kūdikių nori valgyti 6–8 kartus per parą. Vaikučiui turite duoti valgyti tada, kai jis parodo alkio signalus.
Svarbiausia kūno kalba
Kūdikiai negali kalbėti žodžiais. Su mama jie bendrauja kūno kalba. Per kelias savaites po pirmagimio gimimo nuovoki mama išmoksta atpažinti mažylio būseną pagal jo elgesį – kūno kalbą. Ji iš verksmo tonų suvokia, ko mažajam reikia vienu ar kitu momentu. Vienas iš esminių mažylio norų yra būti sočiam. Kai praalksta, keičiasi jo kūno kalba. Mamai svarbu atpažinti ankstyvuosius alkio signalus.
Ankstyvieji alkio signalai:
Kūdikis laižo lūpas ir pakši.
Žiopčiojimas – išsižioja ir užsičiaupia.
Daro čiulpimo judesius lūpomis.
Čiulpia viską, kas pakliūva po ranka: pirštą (dažniausiai nykščio), kumštuką, prilenktus kojos pirštus, žaislus, drabužėlius, pvz., rūbelio rankoves ar apkloto kraštą.
Vėlesni alkio signalai:
Kūdikis ieško krūties, nežiūrint į tai, kas jį nešioja.
Stengiasi atsidurti maitinimo pozicijoje arba atsiguldamas ant nugaros, arba tempdamas, traukdamas mamos drabužius.
Be perstojo sukiojasi arba rangosi, raitosi, muistosi, tampa neramus ir sudirgęs.
Pakartotinai rankutėmis suduoda į mamos rankas, krūtinę – kyla „judesių audra“.
Nerimauja, pradeda greitai kvėpuoti.
Vėlyvi alkio signalai:
Kūdikis žiopčiodamas įnirtingai sukinėja galvą iš vienos pusės į kitą.
Pravirksta.
Verkdamas rankas dažniausiai laiko pritraukęs prie kūnelio.
Dažniausiai bado verksmas būna žemų tonų ir nevienodo intensyvumo. Alkio verksmas rodo, kad mama nesugeba atpažinti mažylio siunčiamų signalų.
Paverkęs žinda arba papildomą maistą valgo prastai, nes jau yra pavargęs.
Konsultavo vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“