
Vilnietė Aliona Orlova pernai per Motinos dieną susilaukė sūnaus Marko. Sklandus ir greitas gimdymas buvo jai geriausia dovana, o neįtikėtina detalė ta, kad Markas gimė sėdmenų pirmeiga. Tokie gimdymai – vis dar retenybė. O be reikalo.
Pasakoja Aliona:
Kad vaikutis „sėdi“, pastebėjome 30 savaitę, deja, iki gimdymo jis taip ir nebepasivertė. Apie viską iš eilės. Nuo 33 savaitės mane pradėjo stebėti Santarų klinikose – ne tik dėl to, kad vaikutis „sėdėjo“, bet ir dėl to, kad buvo mažai vaisiaus vandenų. 36 savaitę gydytojai pastebėjo tarytum kažkokį vaikučio bandymą apsisukti. Kadangi vaikutis jautėsi gerai, buvo nutarta 38 savaitę jį apsukti. Tačiau kai nuvažiavau į suplanuotą apsukimą, mane apžiūrėję gydytojai nė vienas nesiėmė šios procedūros.
Buvo tiesiog per mažai vaisiaus vandenų. Gydytojai nenorėjo rizikuoti, ir buvo nutarta laukti – gal pats apsisuks, o jei ne, tuomet bus atliktas cezario pjūvis.
Gavau ilgą išrašą (apie vaikučio svorį, būklę, vandenų kiekį, tonus nuo 33 iki 38 savaitės) ir nurodymą 39 savaitę prisistatyti gydytojui konsiliumui dėl nėštumo užbaigimo.
Tačiau nespėjau – po 3 dienų prasidėjo gimdymas.
Naktį pajutau sąrėmius. Nemaniau, kad tikri, labiau buvo panašūs į paruošiamuosius, nes kai atsistodavau ir pavaikščiodavau, jie pasibaigdavo. Kadangi buvo karantinas, neskubėjau lėkti į ligoninę, bijojau būti viena. Taip ir vaikštinėjau namuose iki 16 val. vakaro. Veikla įsisiūbavo, nubėgo vandenys, pradėjo šalintis kamštis, sąrėmiai dažnėjo. Nuvažiavome į Santarų klinikas, vyras mane palydėjo, ir ką gi – patraukiau gimdyti. Prisistačiau apie 19 valandą, o kaklelis jau buvo atsidaręs 7 cm.
Gydytojas, kuris priėmė, pasiūlė gimdyti pačiai, nes taip kur kas geriau tiek vaikui, tiek man. Juolab kad vaikutis nedidelis, veikla jau prasidėjusi, atsidarymas didelis. Gimdymą sutiko priimti garsus gydytojas Mindaugas Balnys, kuris tuo metu budėjo. Pasitikėjau gydytojais ir pasakiau – darykite, kaip reikia. Atėjo dar keli kiti gydytojai, buvo daug sesučių, supratau, kad gimdymai sėdmenų pirmeiga jiems nėra kasdienybė.
Gimdymas praėjo visiškai normaliai. Viskas vyko greitai, sklandžiai, 22:14 val. jau turėjau sūnų. Kai vaikutis užgimsta galva, visas krūvis eina į kaukolę, o kai gimsta užpakaliuku – spaudimas tenka jam, tad mano vaikutis dešiniame sėdmenyje turėjo mėlynę. Man paaiškino, kad tai normalu.
Nė vieną akimirką nesigailiu, kad sutikau su gydytojų pasiūlymu. Vis dėlto beveik visi, išgirdę mano istoriją, nustemba. Juolab kad mano nėštumą prižiūrėję gydytojai nė neminėjo natūralaus gimdymo kaip varianto, tik sakė, kad turiu pasirodyti chirurgui, tartis dėl nėštumo užbaigimo. Tiesa, buvo menka užuomina, kad kartais moterys pagimdo pačios, tik tam turi būti labai daug teigiamų veisknių.
Psichologiškai buvau ruošiama cezario pjūviui.
Kai einu su vaikučiu pas ortopedus ar kitus specialistus, pasakau, kad jis gimė sėdmenų pirmeiga, visada pasigirsta tas pats klausimas – per cezarį? Kai pasakau, kad ne, į mane pakyla nustebusios akys, būna pakeliami akiniai, kad į mane geriau įsižiūrėtų, ar tikrai suprantu, apie ką kalbu.
Suprantu, kad mano atveju susidėjo daug palankių aplinkybių – nedidelis vaiko svoris (2800 g ), gerai besivystanti gimdymo veikla, be to, patekau į Santarų klinikas. Jeigu vaikas būtų didesnis, o gyvenčiau ne Vilniuje, matyt, tikrai ne taip būtų pasibaigęs mano gimdymas. Vis dėlto norėčiau skleisti žinią, kad toks gimdymas įmanomas, ir jis nėra kažkokia sensacija.
Labai džiaugiuosi, kad iki gimdymo neskaičiau jokių neigiamų patirčių, baisių istorijų. Ir kitoms besilaukiančioms moterims nepatariu.
Tai nėra paprastas dalykas

Gimdymas sėdmenų pirmeiga nėra paprastas dalykas. Kaip pasakojo mama Aliona, turi palankiai susiklostyti aplinkybės, iš kurių viena svarbiausių – medikų patirtis.
Dėl to natūralūs gimdymai, esant sėdmenų pirmeigai, paprastai vyksta trečio lygio stacionaruose.
Tačiau gimdymų sėdmenų pirmeiga daugėja. Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centre 2013 metais natūraliais gimdymo takais, esant sėdmenų pirmeigai, gimė 8 proc. kūdikių. O 2017 metais šis skaičius buvo jau 25 proc. (ketvirtadalis vaikučių, kurie buvo sėdmenų pirmeiga, gimė natūraliai).
Vaikeliai iki gimimo neapsiverčia 5–10 proc. atvejų, tai nėra dideli skaičiai.
Dar vienas labai svarbus dalykas sėkmei – moteris pati turi norėti pagimdyti natūraliai.
Natūralus gimdymas mamai ir vaikeliui yra nepalyginamai geriau nei operacija. Žinoma, yra atvejų, kad, esant sėdmenų pirmeigai, moteriai siūloma cezario operacija, nes atsižvelgiama ir į daug kitų veiksnių.
Jei moteris ir vaisius sveiki, jei nėra jokių kitų problemų, pirmiausia moteriai siūloma susirasti stacionarą, kuriame praktikuojamas gimdymas sėdmenų pirmeiga natūraliais takais.

Artėja gimdymas, o vaikutis vis dar neįsitaisė galva žemyn. Ką daryti?
Akušerė Agnė Škudienė
Fizinis aktyvumas. Vaisiaus galva sunkesnė nei kojos, o nugarinė pusė sunkesnė nei priekyje esančios galūnės. Natūraliai vaisius yra veikiamas gravitacijos. Kuo daugiau besilaukianti moteris bus vertikalioje padėtyje, tuo didesnė tikimybė, kad vaisius įsitaisys galva žemyn. Labai tinka šokiai, kai daug dirba klubai (pvz., Lotynų Amerikos, rytietiški), nėščiųjų joga, baseinas, bendras fizinis aktyvumas viso nėštumo metu.
Sėdėjimas palinkus į priekį. Patogus sėdėjimas vairuojant automobilį, žiūrint TV, kai kūnas yra atloštas atgal, didina tikimybę, kad vaisiaus nugara bus pasisukusi į mamos nugarą. Tokia padėtis gali užtęsti nėštumą ir apsunkinti gimdymą. Apskritai mūsų kūnams dažnai kenkia sėdėjimas, todėl nėščiosios turėtų jo ypač vengti, geriau klūpėti, prigulti ant šono, o jei vis dėlto sėdi, – sėdėti ant kamuolio arba palinkus į priekį, kaip skutant bulves.
Ramus dubuo. Kartais vaikeliui taisyklingai įsitaisyti kliudo įsitempę, spazmuoti mamos dubens audiniai. Čia gali pagelbėti kineziterapija, chiropraktika, akupunktūra ir kitos nevakarietiškos medicinos priemonės.
Specialūs fiziniai pratimai. Dažniausiai tai įvairios pozos, kai mama yra aukštyn kojomis. Galbūt skamba, kad prieštarauju pati sau, nes veikia žemės trauka, tačiau šiuo atveju tikslas yra atpalaiduoti dubens audinius, padaryti daugiau vietos siauresniojoje gimdos dalyje. Labai rekomenduoju svetainę https://spinningbabies.com/
Išorinis vaisiaus apgręžimas. Kol vaisiaus galvutė neįsistačiusi į dubenį (mamos sako „nusileido pilvukas“), tol jis turi galimybę keisti padėtis. 28-ąją nėštumo savaitę „sėdi“ apie 25 proc. vaisių, 35-ąją – 7 proc., o 37-ąją – tik iki 3 proc.
Jei vaisius, nėštumui artėjant į pabaigą, yra sėdmenų pirmeigoje, o moteris pageidauja gimdyti natūraliai, įvertinus rizikos veiksnius, 37-ąją nėštumo savaitę siūloma atlikti išorinį vaisiaus apgręžimą rankomis per pilvo sieną. Procedūrą atlieka patyręs gydytojas akušeris-ginekologas gimdymo skyriuje, kur būtų galimybė atlikti skubią cezario pjūvio operaciją, vaisiaus būklė nuolat stebima ultragarsu. 37-oji savaitė šiai procedūrai pasirinkta dėl to, kad iki to laiko vaisius dar gana dažnai apsiverčia pats, o vėliau tampa fiziškai sunkiau apversti didesnį vaisių. 37-ąją savaitę dar yra pakankamai vietos vertimui, tačiau jei procedūra komplikuotųsi ir vaikelis gimtų, jis jau būtų tiek išnešiotas, kad galėtų išgyventi, pasitelkus minimalią medicininę intervenciją. Procedūra sėkminga 60–65 proc. atvejų, o kitais atvejais vaisiai arba grįžta į pirminę padėtį, arba prasideda priešlaikinis gimdymas.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai