Susipažinimas su įvairiais skoniais, arba keturi papildomo maitinimo etapai

Vaida Kurpienė

Dietistė Vaida Kurpienė

Vaida Kurpienė – dietistė ir dviejų populiarių knygų apie mitybą autorė. Nors daug kas Vaidą pažįsta kaip lieknėjimo konsultantę, jos tinklaraštis vaikumityba.lt irgi labai populiarus. 

Vaida sako, kad vienas dažniausių mamų klausimų – kada ir nuo kokio maisto pradėti papildomą maitinimą, kokį kiekį duoti? Kokių produktų geriau vengti? Keturis papildomo maitinimo etapus ji apžvelgia plačiau.

***

Pirmasis papildomo maitinimo etapas – 4–6 mėnesiai

Kurį mėnesį pradėti papildomai maitinti?

Maža dalis kūdikių gali būti pasirengę papildomam maitinimui 4 mėnesių, šiek tiek didesnė – 5 mėnesių. 6 mėnesiai – dažniausiai tinkamas metas pradėti naują ir skanų etapą kūdikio gyvenime. Tiesa, kiekvienas kūdikis gali būti skirtingas, tad reikia vengti aklai remtis bendrais patarimais, reikėtų vadovautis jūsų mažylio gydytojo rekomendacijomis.

Kuo gardinti maistelį?  

Tokio amžiaus vaikui duoti keptą maistą griežtai draudžiama. Pirmąsias tyreles vaikui dera duoti be riebalų. Vėliau, kai apetitas padidės, kai jis jau suvalgys 50 ml ir daugiau vieno valgymo metu, galima košes ar daržovienes skaninti arbatiniu šaukšteliu linų sėmenų aliejaus, natūralaus sviesto ar ypač tyro alyvuogių aliejaus.

Ar reikalinga įvairovė pradedant papildomai maitinti?

Pamažu galima didinti daržovių bei vaisių įvairovę. Vis dėlto pirmuoju papildomo maitinimo etapu užtenka maišyti po 1–2 daržoves vienu metu. Beje, bulvė yra virškinama sunkiau, todėl nuo jos pradėti maitinti nerekomenduojama, bet galima įvesti greitu laiku, nes ji kaloringa ir soti.

Pusės metų mažylio valgiaraštyje jau turėtų būti daržovių, rekomenduoju pradėti būtent nuo jų, o vaisius įvesti vėliau.

Po daržovių vaiką supažindinkite su grūdiniais produktais. Vienu metu pasiūlykite vienos rūšies kruopų. Vėlesniais mėnesiais, kai kūdikis jau drąsiai valgys įvairų maistą, galite nebijodami rinktis ir grūdų mišinius, vis dėlto būtina naudoti tik kūdikiams skirtus grūdinius produktus arba sumaltus biodinaminiu būdu augintus grūdinius produktus.

Venkite saldintų košių bei namaišykite grūdų su vaisiais, nes taip mažylis supras, kad grūdiniai patiekalai turi būti tik saldūs, ir vėliau įpročius pakeisti bus sinku.

Kada pirmąkart duoti mėsos?

Primaitinimas_algo

Linos Ruškytės nuotr.

6 mėnesių kūdikiui gali pradėti trūkti geležies, todėl metas įvesti mėsos produktus. Pradėkite nuo jautienos bei triušienos. Mėsą patariama maišyti su moliūgais, brokoliais ar kitomis daržovėmis, kad ją būtų lengviau virškinti ir vieno valgymo metu vaikutis suvalgytų daugiau mėsos.

Jei naudojate paukštieną, puikiai tiks šlaunelių mėsa be odos. Joje daugiau nei krūtinėlėje yra labai reikalingo cinko, seleno ir geležies.

***

Antrasis papildomo maitinimo etapas – 7–8 mėnesiai

Ar galima duoti žirnių?

Vadinamasis antrasis papildomo maitinimo etapas taikomas 7–8 mėnesių kūdikiui, kai į racioną įvedame ankštinius produktus ir įvairesnes daržoves. Ankštines daržoves geriausia kelias paras pamirkyti, tada jos lengviau virškinamos ir pasisavinamos. Galima nunerti pupelių odelę – tai galima padaryti pamirkius ilgiau. Taip išvengiama pilvo pūtimo.

Kada į racioną įvesti bulvę?

Didinant daržovių įvairovę, jei vaikas alergiškas, rekomenduojama pradėti nuo blankesnių spalvų daržovių, vėliau įvesti ryškesnes. Nepamirškite bulvės – ji kaloringa ir vertinga. Bulvę užtenka sutrinti šakute ir tada maišyti su sultiniu ar kitomis daržovėmis. Venkite smulkinti trintuvu, nes ji paidarys tąsi ir neskani. Jokių bulvinių blynų, cepelinų ar bulvių plokštainio vaikui, kuriam dar nėra 3 metų, duoti negalima.

Kokių daržovių ir vaisių jau galima ragauti?

Antruoju primaitinimo etapu jau galima maišyti kelias skirtingas daržoves. Prie minėtų anksčiau pridėkite kaliaropių, burokėlių, pomidorų, paprikų, šparaginių pupelių, lęšių, žirnių, kopūstų, griežčių, ropių.

7–8 mėnesių kūdikis jau gali būti paragavęs kriaušių, obuolių, slyvų, persikų, abrikosų, bananų, avokadų, aviečių, braškių, žemuogių bei mėlynių.

Kūdikiams iki 8 mėnesių nerekomenduojama duoti arbūzų, melionių, kivių, mangų, vynuogių, gervuogių, spanguolių, trešnių ir vyšnių. Mažyliui iki vienerių metų derėtų vengti tik labai rūgščių, aitraus skonio vaisių ar uogų, pavyzdžiui, ananasų, svarainių, labai rūgščių obuolių, citrusinių vaisių, agrastų, serbentų.

Naujausi tyrimai rodo, kad kuo įvairesnį maistą vaikas gaus ankstyvojo papildomo maitinimo metu, tuo bus mažesnė alergijų tikimybė vėliau. Žinoma, čia kalbama apie natūralius produktus.

***

Trečiasis papildomo maitinimo etapas – 8–10 mėnesių

primaitinimas1

Daivos Sirvydienės nuotr.

Ar galima duoti žuvies? O kiaušinių?

8–10 mėnesių kūdikiams pradedama duoti žuvies, kiaušinių ir prieskonių. Įvedant naujus produktus, pirmiausia reikia duoti paragauti ir tada stebėti, ar vaikui nepasireiškė alerginė reakcija. Alergiškiems mažyliams per savaitę pasiūlykite tik vieną naują produktą. 8–10 mėnesių kūdikiui galima duoti putpelių arba vištų kiaušinių, reikia pradėti nuo trynio. Visada patikrinkite kiaušinio šviežumą.

Kalbant apie žuvį, vertinga įvairi balta ir riebi žuvis – nuo menkės iki skumbrės. Riebi žuvis (silkė, skumbrė ir ekologiškai auginta lašiša) – Omega-3 šaltinis, smegenų ir nervinės sistemos maistas. Balta žuvis (lydeka, plekšnė, sterkas) turi baltymų, o jie – organizmo „statybinė medžiaga“.

***

Ketvirtasis papildomo maitinimo etapas – 10–14 mėnesių

Ar jau galima duoti karvės pieno produktų?

Į 10–14 mėnesių vaiko racioną jau įvedamas pienas ir pieno produktai – kefyras, nesaldintas jogurtas, varškė. Įprastai pienas į racioną įvedamas, jau suėjus metams. Jei jūsų kūdikiui jau buvo pasireiškusi ūmi alerginė reakcija į jūsų pieną ar į kokį suvalgytą produktą, prieš pradedant duoti dažnai alergiją sukeliančių produktų, pavyzdžiui, pieno produktų, sojos, riešutų, pomidorų, būtina pasitarti su šeimos gydytoju, pediatru ar alergologu.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


1 − = nulis

Kitos temos: