
Vadovėlių ir knygų apie vaikų auklėjimą yra parašyta daug, ir tikriausiai kiekvienos šeimos bibliotekoje rastume bent vieną dėmesio vertą skaitinį. Tačiau tėvai tikriausiai sutiktų, jog universalių vaikų auklėjimo taisyklių dar niekas nesukūrė.
Ikimokyklinio ugdymo auklėtoja ekspertė Dalia Klinavičienė teigia, jog pagrindinė vaikų auklėjimo ir tinkamo elgesio skatinimo priemonė yra artimas bendravimas ir dėmesys. „Jau 2 metų vaikas gana sąmoningas mokytis paklusnumo. 2 metai – pats geriausias laikas pradėti vaikui pasakoti apie kasdienes taisykles ir elgesio normas“, – sako Dalia.
Kasdieniame darbe ir gyvenime Dalia vadovaujasi taisykle – turėti savo nuomonę vertingiau nei aklai paklusti. Bendraujant su vaikais nereikia reikalauti besąlyginio paklusnumo. Svarbu nukreipti vaiką tinkama linkme ir suteikti pasirinkimo teisę.
Keletas vaikučių auklėjimo patarimų:
Praleiskite su vaiku kiek galima daugiau laiko. Labai svarbu sukurti pasitikėjimu ir abipuse pagarba grįstus santykius. Nors vaikas dar mažas, tačiau jis lygiai taip pat turi nuomonę, jausmus ir nori, jog būtų atsižvelgiama į tai.
Nesibarkite tarpusavyje. Vaikas nuolat stebi artimiausioje aplinkoje esančių žmonių elgesį, tai atsispindi jo veiksmuose. Jei namuose nesibarama ir sprendimai priimami bendru sutarimu, vaikas bus linkęs diskutuoti, atsižvelgs į aplinkinių nuomonę.
Negailėkite vaikui pagyrimų. Dėmesys ir pagyrimai – svarbiausios ir labiausiai tinkamą vaikų elgesį skatinančios priemonės. Už gerą elgesį pagirtas mažylis supras, jog ir vėliau už tą patį veiksmą sulauks šiltų žodžių, šypsenos, kurie įkvėps pasitikėjimo ir sustiprins savivertę.
Pasitelkite įvairias gero elgesio skatinimo priemones. Nevenkite dovanų ir pamaloninimų, kuomet vaikas pasistengė ir pasiekė tikslą. Tiesa, viską reikia daryti iš anksto nubrėžtose ribose, nes nuolatinis lepinimas dovanomis gali sukelti priešingą efektą, ir negavęs norimo daikto mažylis pradės rodyti ožiukus. Vis dėlto protingas skatinimas yra reikalingas, pastebėta, jog net nematerialios dovanos daro pastebimą įtaką vaiko elgesiui. Pabučiavimas, šiltas apkabinimas ar paglostymas suteikia ne mažiau džiaugsmo nei porcija ledų ar naujas žaislas.
Kalbėkite apie netinkamą elgesį. Paaiškinkite vaikui, kodėl jo elgesys yra nederamas tam tikrose situacijose, tačiau neperlenkite lazdos. Nesistenkite nuolat pabrėžti netinkamo elgesio ir priminti vaikui, kur jis suklydo. Jei blogus dalykus akcentuosite per dažnai, vaikas manys, jog tik blogai elgdamasis sulauks dėmesio ir todėl norėdamas būti pastebėtas, vėliau atkartos tą patį.
Venkite žodžių, prasidedančių „ne“. Lygiai taip pat reikėtų vengti per dažno kalbėjimo apie tai, kas negalima ir ko nereikėtų daryti. Venkite draudimą reiškiančių žodžių, turinčių priešdėlį „ne“: netriukšmauk, neišdykauk, nemeluok. Skatinant teigiamą vaiko elgesį tėveliams dažniau reikėtų šnekėti apie teigiamus dalykus ir lūkesčius.
Nustatykite taisykles ir sukurkite nuolatinį dienos režimą. Taisyklės ir kasdienis ritmas padės vaikui suprasti, kas yra gerai ir kas blogai, kada ir ką galima daryti. Jei vaikas gyvens taisyklių neturinčiame pasaulyje, jam bus ne tik problematiška gera atskirti nuo blogo, bet gali ir kilti sunkumų bendraujant su bendraamžiais. Didesniame vaikų būryje nesunku atskirti tuos, kuriems namuose viskas leidžiama: jie sunkiau susiranda draugų, dažniau neklauso ir nenori priimti neigiamo atsakymo. Jei vaikui nėra nustatyta pastovi dienotvarkė, jis nesupranta, ko iš jo tikimasi vienoje ar kitoje situacijoje, ir dėl to jaučiasi nesaugus, nepasitiki savimi.
Kalbėkite su vaiku apie jausmus ir kartu mokykitės juos reikšti. Emocinis intelektas –nemažiau svarbi tinkamo vaiko elgesio skatinimo priemonė. Kiekvienam vaikui būtina paaiškinti neigiamo elgesio pasekmes ir padėti suprasti, kaip jaučiasi kiti žmonės, kodėl jie taip jaučiasi ir kas už tai atsakingas. Nesuprantantis kitų žmonių emocijų vaikas sunkiai rodo savo jausmus ir dėl to mažiau vertina ne tik save, bet ir dažniau nepagalvoja apie savo elgesio daromą įtaką aplinkiniams žmonėms.
Išsiaiškinkite netinkamo elgesio priežastis. Kartu su vaiku pakalbėkite, kodėl jis šiandien buvo nepaklusnus, kodėl susipyko su kiemo draugais ar kodėl nenorėjo susitvarkyti žaislų. Net ir mažų problemų sprendimas yra svarbus, o susitaikymas padeda užkirsti kelią situacijai pasikartoti.
„Mamos žurnalas“